Справа № 304/2276/25 Провадження № 3/304/1172/2025
27 жовтня 2025 року м. Перечин
Суддя Перечинського районного суду Закарпатської області Ганько І.І., з участю секретаря судового засідання Галас Т.Ю., прокурора - Маханця В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Туриця Перечинського району Закарпатської області, мешканки АДРЕСА_1 , звільненої з посади адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, особи з інвалідністю ІІІ групи, громадянки України,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 обіймаючи посаду адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Тур'є-Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, а отже будучи відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, при звільненні на підставі розпорядження голови Тур'є-Реметівської сільської ради від 30 березня 2023 року № 34/04/1-01 за власним бажанням, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, опублікувавши таку на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 14 серпня 2025 року, тобто після встановленого цим Законом тридцятиденного періоду декларування, а також після встановленого п. 2-7 Прикінцевих положень Закону спеціального строку для подання декларацій (не пізніше 31 січня 2024 року), а також в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, після припинення такої діяльності, опублікувавши таку на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 04 квітня 2024 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала та пояснила, що подала декларації несвоєчасно, тому що випустила це питання з уваги, оскільки мала проблеми зі здоров'ям.
Прокурор Маханець В.В. у судовому засіданні просив накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції частини статті, за якою кваліфіковано її дії.
Суддя, заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, прийшов до такого висновку.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Європейським Судом з прав людини неодноразово було наголошено, що суди при оцінці доказів мають керуватися критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (рішення у справах «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Яременко проти України» від 12.06.2008, «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011, «Кобець проти України» від 14.02.2008).
Суд встановив, що ОСОБА_1 обіймала посаду адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (а. с. 8).
Розпорядженням сільського голови Тур'є-Реметівської сільської ради від 30 березня 2023 року № 34/04/1-01 «Про звільнення ОСОБА_1 » останню звільнено з посади адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Тур'є-Реметівської сільської ради 03 квітня 2023 року за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП (а. с. 9).
Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (№1700-VII) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Так, згідно з посадовою інструкцією адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради, затвердженою Т.Реметівським сільським головою Н.Девіцькою 04 січня 2021 року, адміністратор відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради є посадовою особою органу місцевого самоврядування, на яку покладено виконання завдань згідно з положенням про центр надання адміністративних послуг (а. с. 10-13, 14).
Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Абзацом 2 вказаної частини статті також передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
При цьому пункт 2-7 Прикінцевих положень Закону передбачає, що особи, які у 2022 - 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже ОСОБА_1 , будучи 03 квітня 2023 року звільнена з посади адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради, була зобов'язана до 00.00 год 04 травня 2023 року подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з урахуванням вимог пункту 2-7 Прикінцевих положень Закону до 00.00 год 31 січня 2024 року), а також до 01 квітня 2024 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2023 рік.
Однак з інформації, що міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - за посиланням https://public.nazk.gov.ua/search встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні (охоплює період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) лише 14 серпня 2025 року, 19.43 год, та щорічну декларацію, припинивши виконувати функції держави (після звільнення) за 2023 рік лише 04 квітня 2024 року, 15.15 год.
Отже вина ОСОБА_1 стверджується протоколами № 433 та 434 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30 вересня 2025 року, інформацією, що міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; розпорядженнями сільського голови Тур'є-Реметівської сільської ради «Про призначення ОСОБА_1 » від 10 березня 2021 року № 50/04-01 та «Про звільнення ОСОБА_1 » від 30 березня 2023 року № 34/04/1-01; копією посадової інструкції адміністратора відділу «Центр надання адміністративних послуг» Тур'є-Реметівської сільської ради, затвердженою Т.Реметівським сільським головою Н.Девіцькою 04 січня 2021 року.
Наведені та досліджені в судовому засіданні докази дають підстави визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки обидва адміністративні правопорушення, що вчинені ОСОБА_1 , передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тому стягнення обиратиметься в межах санкції вказаної частини статті, що у свою чергу буде достатнім для досягнення мети, передбаченої статтями 1, 23 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність.
З урахуванням обставин справи та особи ОСОБА_1 , яка вину визнала, щиро розкаялася, є особою з інвалідністю, а також позиції прокурора у судовому засіданні, суддя вважає за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції частини статті, за якою кваліфіковано її дії, що буде достатньою і необхідною мірою стягнення для виправлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та запобігання вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на 01 січня 2025 року згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 020 (одна тисяча двадцять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Роз'яснити, що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову, протягом десяти днів з дня її винесення.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Суддя:Ганько І. І.