печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41489/25-к
пр. 1-кс-35222/25
04 вересня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України, підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення порядку зберігання речових доказів шляхом визначення порядку виконання ухвали про арешт майна, шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020,
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України, підполковника поліції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді з клопотанням про встановлення порядку зберігання речових доказів шляхом визначення порядку виконання ухвали про арешт майна, шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020, що належать ПАТ «ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ», (ЄДРПОУ 02583780): реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1928241521240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Європейська, будинок 12а, опис: будівля очисних споруд, загальною площею: 183,80м.кв.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, що розташовані на території України» та інших діючих нормативно-правових актів України (Української РСР) службовими особами Федерації професійних спілок України їх членських організацій та інших суб'єктів господарської діяльності привласнено ряд об'єктів нерухомого майна державної власності в особливо великих розмірах.
Так, 10 квітня 1992 року, Верховною Радою України винесено Постанову № 2268-XII «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України», згідно якої, до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, Фонду державного майна України передається майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об'єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій (з одночасним зобов'язанням Фонду державного майна України прийняти майно цих підприємств, установ та об'єктів до 01 травня 1992 року).
15.01.1993, підписано Угоду між Україною та РФ про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності (дата ратифікації 22.06.1993, тимчасово застосовується з 11.01.1994).
28.01.1993 відбулася державна реєстрації Федерації професійних спілок України (при цьому правонаступники загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР на законодавчому рівні не визначені).
Згідно Постанови № 3943-XII Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» у зв'язку з тим, що до цього часу правонаступників майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР законодавчо не визначено та з метою його збереження в інтересах громадян України Верховна Рада України постановляє:
- встановити, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю;
- до законодавчого визначення правонаступників майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР Фонд державного майна України здійснює право розпорядження цим майном у процесі приватизації та повноваження орендодавця майнових комплексів підприємств та організацій (їх структурних підрозділів);
- доручено Кабінету Міністрів України визначити органи управління зазначеним майном, що тимчасово виконуватимуть ці функції до законодавчого визначення правонаступників вищезгаданого майна.
На виконання цього доручення постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 1995 року № 18 (18-95-п) визначено органи управління майном загальносоюзних профспілкових організацій колишнього Союзу РСР. Однак органу, який би був уповноважений здійснювати управління майном професійних спілок, визначено не було.
В той же час, серед майна, яким на теперішній час володіє Федерація профспілок України, є майно загальносоюзних профспілкових організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України (колишньої Української республіканської ради профспілок).
Оскільки питання щодо суб'єктів права власності зазначеного майна на законодавчому рівні не врегульовано, майно колишніх профспілкових організацій на даний час залишається державною власністю, а тому правові підстави для розпорядження Федерацією профспілок України майном загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР (реєстрації за собою, продажу, передачі до статутних фондів господарських товариств, відчуження у будь-який інший спосіб) відсутні.
Відповідно до Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» (1540-12), від 10.09.1991, рішення державних органів, органів громадських, політичних, кооперативних, інших організацій і підприємств, посадових осіб, а також договори та інші угоди, прийняті чи здійснені на основі законодавства СРСР щодо зміни власника і форм власності, а також створення акціонерних та спільних підприємств за участю органів влади та управління Союзу РСР після прийняття Постанови Верховної Ради України від 24 серпня 1991 року «Про проголошення незалежності України» без узгодження з відповідними органами управління, визначеними Кабінетом Міністрів України, вважаються недійсними.
Згідно з інформаційним листом № 01-06/114/15 від 27.01.2015, про доповнення інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 № 01-06/249 «Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів» Вищим Господарським судом України, зазначено - «за змістом статті 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзних підприємств, розташованих на території України», Постанови Верховної Ради України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 і статті 1 тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.1992, передача майнових комплексів громадських організацій колишнього Союзу РСР у відання Української республіканської Ради профспілок форму їх власності не змінює, і передане майно залишається у власності держави (постанова № 16-13-28/17- 438-2011 від 18.11.2014)».
Таким чином, відповідно до положень Указу Президії Верховної Ради України №1452-XII від 30.08.1991 «Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташованих на території України, у власність держави», Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України» та Постанови Верховної Ради України № 3943-ХІІ від 04.02.94 «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР», Постанови Верховної Ради України № 2268-ХІІ від 10.04.92 «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України» майно громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташоване на території України, що перебувало у віданні Української республіканської ради профспілок, є державною власністю та до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР передано тимчасово Фонду державного майна України (постанова ВСУ № 5028/12/106/2011 від 29.04.2015).
Так, в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020 наступні об'єкти нерухомого майна, що належать ПАТ «ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ», (ЄДРПОУ 02583780):
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 560118921240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Курортна, будинок 1а, опис: цілісний майновий комплекс санаторій Сонячне Закарпаття, загальною площею: 15 690,00 м.кв (далі - Актив 1);
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1928241521240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Європейська, будинок 12а, опис: будівля очисних споруд, загальною площею: 183,80м.кв (далі - Актив 2).
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 20.10.2021 у справі № 757/55509/21-к накладено арешт із забороною відчуження, розпорядження та користування цими об'єктами нерухомого майна.
Крім того, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 26.10.2022 y справі № 757/22522/22-к, передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) для здійснення заходів з управління об'єктами нерухомості, у тому числі об'єктом Актив 1, про що повідомлено АРМА листом прокурора Офісу Генерального прокурора від 02.01.2023 № 09/2/1-65ВИХ-23 09/2/1-49896-20.
14.08.2025 до ГСУ НПУ надійшов лист АРМА щодо передання в управління об'єкту нерухомості- Актив 2 та звернення до суду з відповідним клопотанням, оскільки Актив 1 та Актив 2 це цілісний майновий комплекс санаторію «Сонячне Закарпаття».
Зазначені об'єкти нерухомості визнано речовим доказом.
Згідно з положенням ч. 6 ст. 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 19 зазначеного Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» станом на 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб - 3048 грн.
Вартість речових доказів (нерухомого, рухомого майна, цінностей), на які накладено арешт у вказаному кримінальному провадженні, значно перевищує 200 розмірів встановленого прожиткового мінімуму на 1 січня 2025 року. Відповідно зазначене арештоване майно підлягають передачі в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Зважаючи на викладене, вжиття заходів щодо управління вказаним арештованим майном спрямоване на збереження активів, які є речовими доказами у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020.
Прокурор подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність, доводи клопотання підтримав в повному обсязі.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання з наступних підстав.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
Так, в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020 наступні об'єкти нерухомого майна, що належать ПАТ «ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ», (ЄДРПОУ 02583780):
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 560118921240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Курортна, будинок 1а, опис: цілісний майновий комплекс санаторій Сонячне Закарпаття, загальною площею: 15 690,00 м.кв (далі - Актив 1);
- реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1928241521240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Європейська, будинок 12а, опис: будівля очисних споруд, загальною площею: 183,80м.кв (далі - Актив 2).
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 20.10.2021 у справі № 757/55509/21-к накладено арешт із забороною відчуження, розпорядження та користування цими об'єктами нерухомого майна.
Крім того, ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 26.10.2022 y справі № 757/22522/22-к, передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) для здійснення заходів з управління об'єктами нерухомості, у тому числі об'єктом Актив 1, про що повідомлено АРМА листом прокурора Офісу Генерального прокурора від 02.01.2023 № 09/2/1-65ВИХ-23 09/2/1-49896-20.
14.08.2025 до ГСУ НПУ надійшов лист АРМА щодо передання в управління об'єкту нерухомості- Актив 2 та звернення до суду з відповідним клопотанням, оскільки Актив 1 та Актив 2 це цілісний майновий комплекс санаторію «Сонячне Закарпаття».
Зазначені об'єкти нерухомості визнано речовим доказом.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України).
Згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» передбачено, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з організації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням оцінки, веденням обліку та управлінням активами.
Згідно з п. 4 частини першої статті 1 Закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону, управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх вартості.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року. Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Частиною першою статтею 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Вимогами частини другої статті 21 Закону передбачено, що активи, зазначені у частині першій цієї статті, прийняті Національним агентством в управління, підлягають оцінці, яка здійснюється визначеними за результатами конкурсу суб'єктами оціночної діяльності, та передачі в управління визначеним за результатами конкурсу юридичним особам або фізичним особам - підприємцям у порядку, встановленому законодавством про державні (публічні) закупівлі. Управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей,
Керуючись ст. 100 КПК України, ст. 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України, підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення порядку зберігання речових доказів шляхом визначення порядку виконання ухвали про арешт майна, шляхом передачі Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020- задовольнити.
Передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (код ЄДРПОУ 41037901), для передачі в управління за договором у порядку та на умовах, визначених статтями 1, 9, 18-1, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» нерухоме майно, що належать ПАТ «ЛІКУВАЛЬНО-ОЗДОРОВЧИХ ЗАКЛАДІВ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ «УКРПРОФОЗДОРОВНИЦЯ», (ЄДРПОУ 02583780): реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1928241521240, розміщений за адресою: Закарпатська обл., Свалявський р., с. Поляна, вулиця Європейська, будинок 12а, опис: будівля очисних споруд, загальною площею: 183,80м.кв.
Ухвала підлягає негайному виконанню прокурором/слідчим у кримінальному провадженні № 42020000000001396 від 30.07.2020.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1