Справа № 357/16850/25
1-в/357/649/25
27.10.2025 Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 , ,
представника ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» ОСОБА_3 (в режимі ВКЗ),
особи, щодо якої вирішується питання про встановлення адміністративного нагляду (засудженого) ОСОБА_4 (в режимі ВКЗ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого,
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області 17.10.2025 надійшло подання начальника державної установи «Білоцерківська виправна колонія (№35)» ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Клопотання мотивовано тим, що 10.12.2025 з державної установи звільняється громадянин ОСОБА_4 , який наразі відбуває покарання, призначене вироком Подільського районного суду м. Києва від 03.05.2019 у вигляді 15 років позбавлення волі.
За час відбування покарання характеризується негативною. Відношення до роботи незадовільне. Притягувався до дисциплінарної відповідальності, заохочень не має.
З посиланням на п. ґ ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 за час відбування покарання у місцях позбавлення волі зарекомендував себе посередньо, а також був засуджений за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи, начальник ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» просить встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд на строк до погашення судимості, встановивши такі обмеження:
1) Зобов'язати прибувати два рази на місяць кожного місяця до співробітників територіального органу Національної поліції, який проводить реєстраційну відмітку (дні тижня і години визначаються органом Національної поліції);
2) Заборонити виїзд за межі населеного пункту де проживає, по службовим і особистим справам без дозволу на те органів Національної поліції;
3) Заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів та інших громадських місць, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив, з метою вживання спиртних напоїв;
4) Заборонити вихід з будинку (квартири) у період з 23:00 год до 06:00 год наступного дня.
В судовому засіданні представник ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» підтримав клопотання, просив його задовольнити.
ОСОБА_4 в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував. Повідомив, що ще не вирішив куди вирушить після звільнення, оскільки місце його попереднього проживання розташовано наразі на тимчасово окупованій території.
Дослідивши матеріали подання, заслухавши учасників, Суд встановив таке.
Статтею 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» № 264/94-ВР (далі - Закон) передбачено, що адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст. 2 Закону).
Відповідно до ч. 3 Закону Адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб:
б) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства;
в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення;
г) засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
ґ) засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи;
д) засуджених до довічного позбавлення волі;
е) звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Статтею 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі » адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу внутрішніх справ; у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання. В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється: після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
Як вбачається з досліджених матеріалів вироком Подільського районного суду м. Києва від 03.05.2019 (справа № 758/9490/16-к) ОСОБА_4 визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 152, ч. 3 ст. 153, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 153, ч. 1 ст. 156, ч. 2 ст. 156, ст. 70 КК України та призначено йому покарання у виді 15 (п'ятнадцяти) років позбавлення волі.
На підставі ч. 5 ст. 72 КК України зараховано строк покарання час попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. Вирок набрав законної сили 28.09.2021 року.
Строк відбуття покарання визначено рахувати ОСОБА_4 з 04.05.2016.
Відтак, 10.12.2025 закінчується строк відбування ОСОБА_4 призначеного йому покарання.
Відповідно до наданої державною установою інформації, засуджений в установі виконання покарання не працевлаштований. Не дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом установи, за що мав стягнення. Характеризується посередньо. Має три стягнення, заохочень не має. Приймає участь в роботах по благоустрою місць позбавлення волі. Дбайливо ставиться до майна установи. Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюється як середній, ризик ймовірної небезпеки для суспільства - високий.
Відповідно до п. «ґ» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд може застосовуватись до засуджених до позбавлення волі за злочин проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.
Наразі ОСОБА_4 відбуває покарання за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 152, ч. 3 ст. 153, ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 153, ч. 1 ст. 156, ч. 2 ст. 156 КК України, тобто зокрема за злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості малолітньої особи.
Суд враховує посередню характеристику засудженого під час відбування покарання, та його пояснення щодо відсутності планів на майбутнє, що вказує на потребу в контролі з боку правоохоронних органів за його поведінкою та способом життя.
Частиною 1 ст. 6 Закону передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Відповідно до приписів ст. 10 Закону до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Відтак подання начальника ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 158 КВК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» ст. 376, 537, 539 КПК України, Суд
1. Подання начальника ДУ «Білоцерківська виправна колонія (№35)» ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
2. Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративний нагляд на строк до погашення судимості, з наступними обмеженнями:
1) Зобов'язати прибувати два рази на місяць кожного місяця до співробітників територіального органу Національної поліції, який проводить реєстраційну відмітку (дні тижня і години визначаються органом Національної поліції);
2) Заборонити виїзд за межі населеного пункту де проживає, по службовим і особистим справам без дозволу на те органів Національної поліції;
3) Заборонити відвідування кафе, барів, ресторанів та інших громадських місць, де проводиться продаж спиртних напоїв на розлив, з метою вживання спиртних напоїв;
4) Заборонити вихід з будинку (квартири) у період з 23:00 год до 06:00 год наступного дня.
3. Контроль за виконанням цієї ухвали доручити органу Національної поліції за місцем проживання піднаглядного.
4. На ухвалу суду протягом семи днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
5. Ухвала набирає законної сили після закінчення семиденного строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
СуддяОСОБА_6