Справа № 352/2491/25
Провадження № 3/352/1030/25
28 жовтня 2025 рокум. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Олійник М.Ю., розглянувши матеріали, що надійшли з Національної академії Національної гвардії України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 жовтня 2025 року приблизно о 21 год 50 хв курсанта 1-го відділення 114 навчальної групи курсу №1 навчально-наукового інституту роботи з персоналом солдата ОСОБА_1 було виявлено в стані алкогольного сп'яніння на території місця тимчасового розташування НА НГУ в/ч НОМЕР_1 , вчинивши це в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173 - 20 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину визнав, просив суворо не карати.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Оцінивши всі зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, з рахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, з таких підстав.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доводиться такими доказами:
протоколом про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 346822 від 27 жовтня 2025 року;
висновком КНП «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» № 358-В від 27 жовтня 2025 року про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння;
рапортом начальника курсу №1 навчально-наукового інституту роботи з персоналом підполковника ОСОБА_2 про виявлення солдата ОСОБА_1 у нетверезому сп'яніння;
письмовим поясненням ОСОБА_3 , який зазначив, що після команди «відбій» ним був помічений курсант 1 відділення 114 навчальної групи курсу №1 навчально-наукового інституту роботи з персоналом солдат ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння. ОСОБА_1 поводив себе неадекватно, а саме: кричав, виражався нецензурними словами, намагався покинути приміщення;
письмовим поясненням ОСОБА_4 , який зазначив, що від майора ОСОБА_3 дізнався про перебування солдата ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, після чого, він викликав представника медичної служби старшого сержанта ОСОБА_5 та доповів начальнику курсу підполковнику ОСОБА_6 ;
письмовим поясненням ОСОБА_1 , який зазначив, що вживав алкоголь та перебував у стані алкогольного сп'яніння на території місця тимчасового розташування НА НГУ в/ч НОМЕР_1 ;
службове посвідчення серії НОМЕР_2 ;
службова характеристика відносно ОСОБА_1 в якій зазначено, що останній за час проходження служби зарекомендував себе посередньо. В навчанні зацікавленість проявляє рідко, повільно засвоює навчальний матеріал, активність на заняттях майже не проявляє, знаннями, які необхідні для майбутньої служби на посаді офіцера, оволодіває неохоче. Програму навчання засвоює на «задовільно»;
копія службової карти ОСОБА_1 ;
копія листа обліку індивідуального впливу солдата ОСОБА_1 ;
копія відомості ознайомлення особового складу курсу №1 навчально-наукового інституту роботи з персоналом із ст.ст. ККУ та КУпАП;
Витяг з наказу начальника Національної академії Національної гвардії України №231 від 05.08.2024 про зарахування в списки перемінного складу та на всі види забезпечення солдата ОСОБА_1 ;
Витяг з наказу начальника Національної академії Національної гвардії України №293 від 25.10.2025 про направлення солдата ОСОБА_1 із місця тимчасового розташування ІНФОРМАЦІЯ_2 до місця тимчасового розташування в/ч НОМЕР_1 для участі у комплексних польових заняттях 26 жовтня 2025;
рапорт солдата ОСОБА_1 про отримання протоколу серії НГУ.
Отже, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, кваліфікуючими ознаками якого є поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані, в умовах особливого періоду.
У відповідності до ч. 4 ст. 15 КУпАП за вчинення військових адміністративних правопорушень військовослужбовці, а також військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б цього Кодексу, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, є військовим адміністративним правопорушенням.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та з врахуванням його особи і суспільної небезпеки скоєного, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, характеру вчиненого правопорушення, ступеня вини особи, з метою виховання останнього та запобіганню вчинення нових правопорушень, слід накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП, у виді арешту з утриманням на гаупвахті.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В той же час, згідно з п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Таким чином, ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, оскільки вчинив правопорушення, будучи військовослужбовцем під час виконання службових обов'язків.
На підставі наведеного та керуючись ст. 283-285, 287, 294 КУпАП,
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн.
Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
На підставі ч. 2 ст.308 КУпАП в разі не сплати штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії цієї постанови, а в разі оскарження - не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, органом державної виконавчої служби в порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Суддя Максим ОЛІЙНИК