Справа 350/631/25
Номер провадження 3/350/191/2025
24 жовтня 2025 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; відомості про місце роботи відсутні; реєстраційний номер облікової картки платника податків невідомий, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
24 квітня 2025 року о 16 год 46 хв ОСОБА_1 по вулиці Івана Франка в селі Ріпне керував автомобілем «CHERY» номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівської селиної ради відмовився. Своїми діями порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином - шляхом спрямування судових повісток про виклик до суду за адресою, вказаною у протоколі. Згідно відміток листоноші на поштових конвертах - судові повістки повернуто на адресу відправника з відмітками «Не проживає», «Адресат відсутній за вказаною адресою».
У відповідності до приписів статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Вивчивши матеріали справи, оглянувши долучені до матеріалів справи відеозаписи на носіях DVD-R, вважаю, що вина ОСОБА_1 в скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведена з огляду на наступне.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення знайшла своє підтвердження, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. У відповідності до диспозиції частини першої статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальність особи за вказаною статтею настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Отже об'єктивна сторона частини першої статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення характеризується такими діяннями: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів та 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 310757 від 24 квітня 2024 року, ОСОБА_1 24 квітня 2025 року о 16 год 46 хв по вулиці Івана Франка в селі Ріпне керував автомобілем «CHERY» номерний знак НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки та в медичному закладі КНП «Рожнятівська багатопрофільна лікарня» Рожнятівська багатопрофільна лікарня відмовився.
Отже, даний протокол є документом, що офіційно засвідчує факт учинення неправомірних дій і є одним із джерел доказів в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 1).
Зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 310757 від 24 квітня 2025 року (а.с. 1) обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджуються матеріалами справи, а саме: актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд не проводився у зв'язку із відмовою ОСОБА_1 від проходження такого огляду (а.с. 2); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 24 квітня 2025 року, згідно якого у результаті огляду, проведеного поліцейським, у ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук (а.с. 3); відеозаписами фіксації, які містяться на двох носіях DVD-R та іншими матеріалами справи.
Із матеріалів справи убачається, що працівниками поліції був зупинений транспортний засіб під керуванням ОСОБА_1 . Із рапорту помічника чергового відділення поліції № 2 (селище Рожнятів) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 24 квітня 2025 року вбачається, що 24 квітня 2025 року на номер «102» отримано заяву, яку зареєстровано ЄО за № 4638 як ДТП. В результаті опрацьованої інформації було встановлено, що 24 квітня 2025 року о 16 год 22 хв надійшло повідомлення зі служби «102» від ОСОБА_2 про те, що в селі Дуба по вулиці Центральній транспортний засіб Амулет (державний номерний знак не бачить), заїхав у кювет. Виїздом на місце ДТП встановлено, що заявник звернувся до поліції з метою інформування, заяву писати відмовився. На вказаному місці будь-яких слідів ДТП не виявлено. Автомобіль «CHERY» номерний знак НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 зупинено в селі Ріпне по вулиці Івана Франка. З явними ознаками алкогольного сп'яніння (а.с. 4).
Указане підтверджується дослідженим відеозаписом, який міститься в матеріалах справи.
У подальшому при спілкуванні з водієм ОСОБА_1 працівники поліції виявили, що останній керував транспортним засобом на не пред'явив посвідчення водія відповідної категорії та полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, за наслідками чого винесли відповідну постанову за порушення останнім частини першої статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (а.с. 5). При цьому працівниками поліції було виявлено у нього ознаки алкогольного сп'яніння та оголошено їх йому. Водночас запропоновано пройти на місці зупинки транспортного засобу відповідний огляд на виявлення стану сп'яніння. ОСОБА_1 відмовився на місці зупинки транспортного засобу пройти такий огляд. В подальшому ОСОБА_1 доставлено до медичного закладу для проходження огляду на виявлення стану сп'яніння, однак, перебуваючи в медичному закладі та спілкуючись із представником лікарні ОСОБА_1 також відмовився від проходження медичного огляд у в закладі охорони здоров'я. За наслідками події на ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, оголошено його зміст, запропоновано надати письмові пояснення по суті інкримінованого правопорушення, від підпису у протоколі відмовився; копію протоколу про адміністративне правопорушення отримав. При цьому ОСОБА_1 було роз'яснено право на отримання правової допомоги, статтю 63 Конституцію України та статтю 263 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Судом не встановлено порушень порядку вимоги працівників поліції щодо проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки чи в медичному закладі, визначених Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735. Також відсутні обставини, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість працівників поліції у результатах розгляду справи або притягненні особи до адміністративної відповідальності. Крім того, будь-яких зауважень чи заперечень щодо оформлення протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не зазначав, із заявами про неправомірність дій працівників поліції чи порушення його прав під час складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких не містять. Надати пояснення до протоколу по суті правопорушення ОСОБА_1 відмовився. Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення за обставин, встановлених судом, підтверджується належними та допустимими доказами, а саме:
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого слідує, що у ОСОБА_1 наявні такі ознаки алкогольного сп'яніння як запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіття пільців рук та від проходження такого огляду на місці зупинки ОСОБА_1 відмовився (а.с. 2);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння, згідно якого огляд не проводився у зв'язку із відмовою ОСОБА_1 від проходження такого огляду у закладі охорони здоров'я (а.с. 3);
- переглянутими відеозаписами, наявних у матеріалах справи на двох електронних носіях DVD-R (а.с. 9). Вказані докази є належними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, доповнюють одне одного та є достатніми, оскільки у своїй сукупності прямо підтверджують обставини, які підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення. Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з положеннями статті 16 Закону України «Про дорожній рух», водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Так, керування транспортним засобом в стані алкогольного чи іншого сп'яніння є найбільш тяжким порушенням у сфері безпеки дорожнього руху. Тяжкість обумовлена ступенем суспільної небезпеки, яка завдається вказаним діянням. Водій у стані сп'яніння є загрозою для життя та здоров'я інших учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, велосипедистів, а також і для самого себе та власності третіх осіб.
Відповідно до приписів статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а иакож те, що дії ОСОБА_1 характеризуються умисною формою вини, складають підвищену суспільну небезпечність, становлять небезпеку дорожньому руху та несуть загрозу для життя і здоров'я його учасників.
В статті 19 Закону України «Про міжнародні договори України», статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права. У рішенні по справі «О Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі. Обираючи вид адміністративного стягнення, суд врахував характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, те, що ОСОБА_1 було відомо про наявність відносно нього адміністративного провадження, так як останній отримав копію протоколу про адміністративне правопорушення та знав про існування протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому ОСОБА_1 станом на день ухвалення цієї постанови жодного разу не поцікавився про результати розгляду справи.
З приводу викладеного вище, вважаю за необхідне згідно за статтею 18 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» взяти до уваги рішення Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України», яким наголошено, що сторони в розумінні інтервалу часу мають право вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Керуючись статями 1, 7, 9, 40-1, 130, 245, 247, 251, 252, 280, 283-285, 294-295 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Штраф сплатити на рахунок: Отримувач коштів: ГУК в Ів.-Франк.об/Ів.-Фран.о/21081300. Код отримувача: ЄДРПОУ 37951998. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA148999980313070149000009001. Код класифікації доходів бюджету: 21081300. «Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху». Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., перерахувавши їх за наступними реквізитами: отримувач коштів: Державна судова адміністрація України «Судовий збір»/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Сокирко Л.М.