Постанова від 28.10.2025 по справі 679/1437/25

Провадження № 3/679/456/2025

Справа № 679/1437/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року м. Нетішин

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Гавриленко О. М. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працює фізичною особою-підприємцем, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу № 4108/10/22-01-07-05 від 22 вересня 2025 року при проведенні контрольної розрахункової операції 22 вересня 2025 року о 12 годині 45 хвилин в кафе «Сімейна піцерія « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка розташована в м. Нетішин у парковій зоні в районі річки Горинь між вулицями Шевченка та Михайлова, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила порядок проведення розрахунків, а саме реалізовано 750 мл (15 порцій по 50 мл) віскі «Jim Beam Apple» на загальну суму 1125,00 грн, при цьому не проведено дану операцію через реєстратор розрахункових операцій, розрахунковий документ не сформовано та не видано ані в паперовому ані в електронному вигляді, чим ФОП ОСОБА_1 порушила вимоги п. 1, п. 2 ст. 3 Розділу ІІ Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 155 КУпАП.

Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що вони підлягають поверненню до правоохоронного органу, яким складений даний протокол, з таких підстав.

Так, відповідно до ст. 245 КУпАП суд повинен своєчасно, повно, всебічно та об'єктивно з'ясовувати обставини справи.

З норми ст. 278 КУпАП вбачається, що суд при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує ряд питань, одним з яких є правильність складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Положеннями ст. 256 КУпАП встановлені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до протоколу № 4108/10/22-01-07-05 від 22 вересня 2025 року дії ОСОБА_1 правоохоронним органом кваліфіковані за ч. 1 ст. 155 КУпАП

Стаття 155 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.

При цьому з фабули інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення вбачається, що останній інкриміновано саме порушення порядку проведення розрахунків, а не порушення правил торгівлі і надання послуг працівниками торгівлі, громадського харчування та сфери послуг, громадянами, які займаються підприємницькою діяльністю.

А відповідальність за порушення порядку проведення розрахунків передбачена статтею 155-1 КУпАП.

Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення за протоколом № 4108/10/22-01-07-05 від 22 вересня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , її дії кваліфіковано за ч. 1 ст. 155 КУпАП.

Нормами КУпАП не передбачена самостійна кваліфікація або перекваліфікація судом дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що перешкоджає розгляду даного протоколу по суті.

Вказане не дає суду можливості при розгляді справи вирішити питання щодо правильності кваліфікації дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За змістом ст. 278 КУпАП у випадку, якщо в протоколі чи інших матеріалах виявлені недоліки, особа, яка проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали органу, який порушив адміністративну справу.

Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Верховний Суд України роз'яснив, що правомірним є вмотивоване повернення постановою суду протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14).

За таких обставин, справа не може бути розглянута судом, а матеріали підлягають поверненню для належного оформлення.

Керуючись ст. ст. 221, 254, 256, 283-285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення № 4108/10/22-01-07-05 від 22 вересня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155 КУпАП, з доданими до нього документами, повернути до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О. М. Гавриленко