Рішення від 27.10.2025 по справі 520/33783/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 жовтня 2025 року справа №520/33783/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" (вул. Бучми, буд. 44, кв. 71,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61129, код 14309847) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідмлення-рішення №00235050413 від 03.08.2023 р., №00235100413 від 03.08.2023 р., №00235120413 від 03.08.2023 р.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що податкові повідомлення-рішення №00235050413 від 03.08.2023, №00235100413 від 03.08.2023, №00235120413 від 03.08.2023 є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував.

Представник позивача надав відповідь на відзив, в якому заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Враховуючи викладене, суд розглядає справу за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя у період з 17.01.2024 по 05.02.2024 та з 01.07.2024 по 29.07.2024 перебував у відпустці, у період з 07.10.2024 по 11.10.2024 перебував на навчанні, з 28.10.2024 по 05.11.2024, з 23.12.2024 по 15.01.2025, з 28.04.2025 по 02.05.2025, з 14.07.2025 по 28.07.2025 перебував у відпустці, 01.08.2025 перебував на навчанні та з 04.08.2025 по 05.08.2025 перебував у відпустці.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 14309847, зареєстроване за адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2, здійснює господарську діяльність на загальній системі оподаткування, має правовий статус платника податку на додану вартість.

За адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2 розміщені виробничі потужності, адміністративні будівлі та інші об'єкти інфраструктури, необхідні для здійснення господарської діяльності товариства.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Вовчанська ДПІ (Вовчанський район) з моменту державної реєстрації.

Головним управлінням ДПС у Харківській області на правах відокремленого підрозділу було проведено камеральну перевірку ПАТ «Вовчанський агрегатний завод» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за період: жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, березень 2023 року за результатами якої було складено акт від 14.07.2023 №21561/20-40-04-13-03/14309847.

Вказаним актом встановлено, що ПрАТ Вовчанський агрегатний завод" не дотримані терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, березень 2023 року, чим порушено п. 201.10 ст. 201, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Також, встановлено несвоєчасне подання податкової звітності з ПДВ за звітні періоди березень, червень - грудень 2022 року та січень 2023 року, чим порушено вимоги пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 203.1 ст. 203, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та неподання податкової звітності з податку на прибуток приватних підприємств за І квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року та 2022 рік, чим порушено вимоги п. 49.2, пп. 49.18.1, п. 49.18.2, пп. 49.18.6 п. 49.18, ст. 49, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Так, судом з акту перевірки встановлено, що податкові накладні:

- №2 від 07.11.2022, зареєстрованих з порушення строку 16.02.2023 (граничний строк 30.11.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 78;

- №3 від 17.10.2022, зареєстрованих з порушення строку 20.02.2023 (граничний строк 15.11.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 97;

- №2 від 29.12.2022, зареєстрованих з порушення строку 20.02.2023 (граничний строк 15.01.2023), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 36;

- №1 від 13.10.2022, зареєстрованих з порушення строку 02.03.2023 (граничний строк 31.10.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 122;

- №2 від 13.10.2022, зареєстрованих з порушення строку 02.03.2023 (граничний строк 31.10.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 122;

- №3 від 10.11.2022, зареєстрованих з порушення строку 02.03.2023 (граничний строк 30.11.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 92;

- №1 від 07.11.2022, зареєстрованих з порушення строку 02.03.2023 (граничний строк 30.11.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 92;

- №1 від 21.12.2022, зареєстрованих з порушення строку 02.03.2023 (граничний строк 15.01.2023), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 46;

- №1 від 14.03.2022, зареєстрованих з порушення строку 30.03.2023 (граничний строк 15.07.2022), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 258;

- №1 від 04.01.2023, зареєстрованих з порушення строку 20.02.2023 (граничний строк 31.01.2023), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 20;

- №2 від 20.01.2023, зареєстрованих з порушення строку 20.03.2023 (граничний строк 18.02.2023), кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування - 30;

Податкові декларації з податку на прибуток підприємств за період 1 квартал 2022 року, півріччя 2022 року, три квартали 2022 року та 2022 рік були не подані. Також податкові декларації з податку на додану вартість за податкові періоди березень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року та січень 2023 року були подані з порушенням граничного строку.

За результатами перевірки та на підставі складеного акта, ГУ ДПС винесені ППР від 03.08.2023: №00235050413, яким до скаржника за порушення вимог п. 201.10 ст. 201 та пункт 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) відповідно до п. 1201. 1 ст. 1201 Кодексу та пункт 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, на суму 934603,93 грн. за затримку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних; №00235100413, яким до скаржника, відповідно до пункту 120.1 статті 120 Кодексу застосовано штрафну санкцію у розмірі 3060,00 грн.; №00235120413, яким до скаржника, відповідно до пункту 120.1 статті 120 Кодексу, застосовано штрафну санкцію у розмірі 1360,00 гривень.

Не погоджуючись із винесеним ГУ ДПС у Харківській області податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до ДПС України зі скаргою на податкове повідомлення-рішення.

Рішенням ДПС України від 08.11.2025 №33523/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ПрАТ Вовчанський агрегатний завод" було залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 03.08.2023: №00235050413, №00235100413, №00235120413 без змін.

Позивач, вважаючи постановлене ДПС України рішення та винесене ГУ ДПС у Харківській області податковим повідомленням-рішенням не законними та протиправними звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Здійснюючи операції з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України.

З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин Податкового кодексу України закріплений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної: (1) на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; (2) на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; (3) відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; (4) відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; (5) відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Аналіз наведеної норми Податкового кодексу України доводить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, встановленої пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533-IX).

У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Отже, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Постановою Кабінет Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 було установлено на всій території України карантин з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок №225).

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.

Згідно Порядку № 225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Пунктами 3 і 4 розділу ІІ Порядку № 225 передбачено, що платник податків, який не має можливості виконувати податкові обов'язки, зобов'язаний подати контролюючому органу відповідну заяву у строки, визначені Порядком № 225.

Згідно з пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 225 рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод" є виробничим підприємством, основним видом діяльності якого є виробництво двигунів, турбін, інших вузлів, деталей і приладдя для автотранспортних засобів та засобів повітряних та космічних літальних апаратів, а також виробництво зброї та боєприпасів.

Виробничі потужності ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" (складські приміщення, виробничі будівлі, техніка) знаходилися за адресою 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

Адміністративна будівля (місце, де безпосереднього перебувала комп'ютерна техніка, первинні бухгалтерські документи, господарські договори на поставку/придбання товарів, робіт, послуг, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), накладні тощо) знаходилися за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2,

Робоче місце бухгалтера ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод", до посадових обов'язків якого входить ведення бухгалтерського обліку та подання звітності з податків та зборів, складання та реєстрація податкових накладних визначалося за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі Указу Президента України за N 64/2022 від 24.02.2022 р., на всій території України введено режим воєнного стану, який триває і наразі.

Місто Вовчанськ, Вовчанської міської територіальної громади перебувало в окупації починаючи із 24.02.2022 р. і до 12.09.2022 р., а 13.09.2022 р. і до 09.05.2024 р. було територією, на яких ведуться (велися) бойові дії, потім з 10.05.2024 р. і до 19.06.2024 р. було територією активних бойових дій, починаючи з 20.06.2024 р. і по теперішній час території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відомості щодо перебування в окупації та перебування у зоні ведення активних бойових дій та активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси вказані у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому наказом міністерства розвиту громад та територій України від 28.02.2025 р. за N 376, зокрема розділі II та у п. 3 розділу І Переліку, а також Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. за № 309.

Внаслідок постійних артилерійських та ракетних обстрілів вчинених військовими формуваннями російської федерації було повністю чи частково зруйновано майно підприємства, зокрема виробничі та адміністративні приміщення, техніку, які знаходилися за адресою: 62504, Україна, Вовчанський р-н, Харківська обл., місто Вовчанськ, вулиця Пушкіна, будинок 2.

З 24 лютого 2022 року, з початку повномасштабного вторгнення російської федерації, м. Вовчанськ перебувало в окупації під фактичним контролем російських військ. У свою чергу, вся територія ПРАТ «ВАЗ», його виробничі та адміністративні приміщення були захоплені військовими збройних сил російської федерації та членами незаконних збройних формувань. При цьому, доступ до робочих місць, приміщень, комп'ютерної техніки з відповідним програмним забезпеченням, первинних, фінансових, дозвільних, правовстановлюючих та інших документів, а також матеріальних цінностей для працівників підприємства був неможливий.

У зв'язку з чим ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" не мало можливості здійснювати господарську та фінансову діяльність, про що було складено відповідний Акт від 24.02.2022р. та винесено наказ «Про припинення роботи підприємства» №111/К від 24.02.2022р.

Завершення тимчасової окупації міста Вовчанськ відбулось 12 вересня 2022 року, але територія міста продовжувала зазнавати постійних (майже щоденних) обстрілів з боку збройних сил країни агресора - російської федерації, про що є загальновідомим фактом та територія Вовчанської територіальної громади після деокупації набула статусу території можливий бойових дій відповідно до Переліку територій. Таким чином зберігалась неможливість вивезення первинних документів або їх вивезення продовжувало бути пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я.

З урахуванням неможливості здійснення господарської діяльності після деокупації, ПрАТ «ВАЗ» було складено відповідний Акт від 12.09.2022р. про неможливість проведення економічної, фінансової, господарської діяльності та відвідування підприємства та було винесено відповідний наказ №76 від 12.09.2022р. про продовження стану припинення діяльності Товариства.

З 01.10.2022 року по 30.09.2023 року включно, для виконання бойових завдань по обороні держави на території Товариства було розташовано особовий склад та техніка підрозділів, що знаходяться в оперативному управлінні військової частини НОМЕР_1 Збройних сил України та доступ цивільних осіб до підприємства протягом зазначеного періоду не здійснювався. Зазначені обставини, зокрема, підтверджуються листом військової частини НОМЕР_1 №3603/КП від 13.11.2023р..

13 березня 2023 року Товариство звернулось до Національної поліції України із заявою про вчинення кримінального правопорушення у зв'язку з знищенням, пошкодженням та розкраданням товарно-матеріальних цінностей, комп'ютерної техніки, виробничого обладнання, меблів, автотранспорту пошкодженням будівель та споруд, первинних документів. Відомості про кримінальне правопорушення були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 12023221250000698 від 14.03.2023р., що підтверджується відповідним витягом з ЄРДР (копія додається). На сьогоднішній день триває досудове розслідування.

28.04.2023р., у відповідь на заяву ПРАТ «ВАЗ» про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру спричиненої збройною агресією Російської Федерації від 22.02.2023р., Управління містобудування, архітектури, земельних ресурсів та екології апарату Вовчанської міської ради Чугуївського району Харківської області листом №12-08/003 повідомило що з урахуванням статусу території Вовчанської територіальної громади як території можливих бойових дій, про дату проведення обстеження буде повідомлено окремо.

28.04.2023р. довідкою №363 Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області також підтверджено неможливість ведення господарської діяльності підприємством з 24.02.2022р. по 12.09.2022р.

Зважаючи на перебування у тимчасовій окупації, знищення та пошкодження майна підприємства та близькість лінії зіткнення до міста Вовчанськ, що у сукупності має наслідком унеможливлення здійснення господарської діяльності ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" у період із 24.02.2022 р. (початок тимчасової окупації) і до теперішнього часу, підприємство має всі підстави для подання документів щодо отримання рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

Однак, у зв'язку з вище переліченими обставинами ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" не має можливості для звернення до податкового органу щодо отримання рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, оскільки на даний час не можливо скласти відповідні акти про пошкоджене/знищене майно, отримати відповідні документи які це підтверджують, оскільки потрапити на територію виробничих та адміністративних будівель підприємства не видається за можливим через активні бойові дії у місті Вовчанськ, так і ні території заводу безпосередньо.

ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" неодноразово звертався до контролюючого органу з заявами про неможливість пред'явлення первинних документів через знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв'язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади

Зокрема, ПрАТ "Вовчанський агрегатний завод" звернувся до ГУ ДПС у Харківській області з листом від 03.04.2023 р. N 22/ДЗ-1 та листом від 17.07.2023 р. N 105/ДЗ-1 про застосування п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України. ГУ ДПС у Харківській області рішенням від 07.08.2023 р. N 40927/20-40-07-11-10 було відмовлено у застосуванні до Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" положень п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Однак, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.04.2024 року у справі №520/5347/24 було визнано протиправною оформлену листом Головного управління ДПС у Харківській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України від 07.08.2023 р. N 40927/6/20-40-07-11-10 відмову у застосуванні до Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" (ідентифікаційний код -14309847) положень п. п. 69.28 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.

Отже, позивачем впродовж розгляду справи доведено наявність обставин неможливості своєчасного виконання своїх податкових обов'язків та не можливість звернення до контролюючого органу для отримання відповідного рішення, однак це не позбавляє суд в конкретному випадку самостійно встановити відповідні обставини стосовно неможливості своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов'язків.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Встановлення наявності чи відсутності вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення є обов'язковим.

Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постанові від 30 січня 2018 року по справі №815/2745/17; від 26 червня 2018 року по справі №808/2127/17; від 03 травня 2018 року по справі №818/1070/17, платник податків може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних лише якщо така несвоєчасна реєстрація зумовлена його винними діями.

У постанові суду від 14 лютого 2019 р. по справі №809/1040/17 Верховний Суд встановив: "...Суд касаційної інстанції зауважує, що відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями с протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Оскільки платник податків не допустив протиправних дій у даному випадку, останній не підлягає притягненню до відповідальності.

За таких обставин, платник податків вчасно, у встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строки визначені цією статтею та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних дії з реєстрації податкових накладних виконав свої обов'язки, однак невчасна їх реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних сталась не з вини позивача, а відтак не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за порушення строку реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу, передбаченого у статті 120-1 Податкового кодексу України.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідачем неправомірно нарахована сума штрафу за податковим повідомленням - рішенням від 03.08.2023: №00235050413, оскільки 12.01.2023 прийнято Закон України N 2876-IX, який набрав чинності 08.02.2023, яким зменшено штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (далі - Закон N 2876-IX).

Згідно п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України встановлено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022. затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-IX. та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Таким чином сума штрафу, яка зазначена в оскаржуваному рішенні, з урахуванням п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України перевищує у двічі максимально допустимий штраф відповідно до положень п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.

Із формулювання Закону N 2876-IX слідує, що зміни передбачені ним поширюються на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Воєнний стан безперервно діє в Україні, починаючи із 24.02.2022.

Камеральна перевірка проводилась відповідачем в період дії воєнного стану в Україні.

Оскаржуване рішення прийнято відповідачем 03.08.2023, в той час, як Закон N 2876-IX, яким зменшено розмір штрафних санкцій, набрав чинності 08.02.2023. Тобто на час винесення оскаржуваного рішення застосуванню підлягали положення чинного на той момент закону N 2876-IX, яким зменшено розмір штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Положення Закону N 2876-IX пом'якшують відповідальність позивача в порівнянні з попередньою редакцією Податкового кодексу України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від №00235050413 від 03.08.2023р., №00235100413 від 03.08.2023р., №00235120413 від 03.08.2023р. відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дій, внаслідок чого податкові повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При розв'язанні спору, суд зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.99 р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.94 р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), вичерпно реалізував усі діючі механізми з'ясування об'єктивної істини; надав оцінку усім юридично значимим факторам та нормам закону, котрі здатні вплинути на правильне вирішення спору; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; повно та детально виклав власні висновки та міркування як з приводу тлумачення належних норм права, так і з приводу усіх слушних доводів поданих учасниками спору процесуальних документів.

Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.

Підсумовуючи наведене вище, суд прийшов до висновку, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від №00235050413 від 03.08.2023р., №00235100413 від 03.08.2023р., №00235120413 від 03.08.2023р. є необґрунтованими та таким, що підлягають скасуванню.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" (вул. Бучми, буд. 44, кв. 71, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61129, код 14309847) Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00235050413 від 03.08.2023р., №00235100413 від 03.08.2023р., №00235120413 від 03.08.2023р..

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Приватного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" судовий збір у сумі 14 085 (чотирнадцять тисяча вісімдесят п'ять) грн. 37 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов