Справа № 500/5412/25
24 жовтня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грицюка Р.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови в поновленні нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розміру її пенсії з 01 серпня 2025 року, виходячи з розрахунку 86 процентів відповідних сум її грошового забезпечення, що було визначено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 у справі №500/2422/22, із урахуванням оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року №5к/вих./4.2/13106 від 18.12.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01 серпня 2025 року, виходячи з розрахунку 86 процентів відповідних сум її грошового забезпечення, що було визначено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 у справі №500/2422/22, із урахуванням оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року №5к/вих./4.2/13106 від 18.12.2024 та поновити виплату пенсії у цьому розмірі починаючи з 01 серпня 2025 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області й отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 у справі №500/2422/22 ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснило перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 86% від суми грошового забезпечення.
Рішенням від 24.03.2025 у справі №500/925/25 Тернопільській окружний адміністративний суд визнав протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача та зобов'язав здійснити відповідний перерахунок.
На підставі зазначеного рішення ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.08.2025 у розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії протиправними, позивачка звернулася до відповідача з заявою від 05.08.2025, у якій просила здійснити перерахунок пенсії в розмірі 86% від суми грошового забезпечення.
Листом від 18.08.2025 №5405-5597/К-02/8-1900/25 відповідач відмовив у задоволенні заяви та повідомив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.
Позивачка, вважаючи протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 70% від суми грошового забезпечення, звернулася до суду із цим позовом.
Ухвалою суду від 19.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Оскільки відповідач у встановлений судом строк без поважних причин не подав відзиву на адміністративний позов, суд, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області як пенсіонер МВС України й отримує пенсію за вислугу років, призначену з 01.06.1998, відповідно до Закону №2262-XII.
Відповідач на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 у справі №2422/22 здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 12.04.2022 №5к/вих./7.2/2006 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.04.2019, із урахуванням проведених виплат, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення.
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №500/925/25 ГУ ПФУ в Тернопільський області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 18.12.2024 №5к/вих./4.2/13106 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, але не з розрахунку 86%, а з розрахунку 70% від розміру грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії уповноваженого органу протиправними, ОСОБА_1 05.08.2025 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в Тернопільській області листом від 18.08.2025 №5405-5597/К-02/8-1900/25 відмовило в задоволенні заяви та повідомило позивача про те, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, при перерахунку пенсії, який проведено на виконання рішення суду, застосована вищезазначена норма Закону. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 86% відсутні.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.
Пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 04.07.2002 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» цифри « 85», « 95» і « 90» замінено відповідно цифрами « 90», « 100» і « 95», а слова і цифри «до категорій 2 і 3» замінити словами і цифрою «до категорії 2».
У подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI внесли зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII внесли зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими цифри « 80» замінено цифрами « 70».
Таким чином, суд зазначає, що Законами №51-IV, №3668-VІ та №1166-VІІ були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.
Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №500/925/25 на підставі довідки позивачеві безпідставно зменшено суму пенсії до 70% грошового забезпечення.
З протоколів перерахунку пенсії вбачається, що ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснює позивачу перерахунок пенсії з основного розміру в 70% значенні грошового забезпечення.
Відповідно до частини другої статей 19, 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (частина друга статті 55 Закону).
Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (стаття 58 Конституції України).
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу з розрахунку 70% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», такі дії не можуть відповідати приписам частини другої статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати та виплатити пенсію позивачу в розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення з 01.08.2025 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи дану позовну вимогу суд враховує ту обставину, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 по справі №500/2422/22 зобов'язано Головне управління ПФУ в Тернопільській області провести виплату пенсії, виходячи з 86% суми грошового забезпечення та підтверджено право на отримання пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення.
Вказані обставини встановлені у рішенні Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.07.2022 по справі №500/2422/22, яке набрало законної сили, а відтак, в силу приписів статті 78 КАС України, не підлягають повторному доказуванню.
Таким чином судовим рішенням, яке набрало законної сили, за позивачем визнано право на отримання пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії позивачці з 01.08.2025 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 86% до 70% суперечать вимогам закону та висновкам суду.
Враховуючи викладене, суд доходить до переконання про задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з 86% відповідних суми грошового забезпечення.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов до висновку щодо задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Враховуючи те, що позивач за подання адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп., а також те, що позов підлягає задоволенню повністю, суд стягує такі витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо зменшення з 01.08.2025 розміру пенсії ОСОБА_1 з 86% до 70% від суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% від суми грошового забезпечення, визначеного в довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 18.12.2024 №5к/вих./4.2/13106, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 24 жовтня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ).
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ 14035769).
Головуючий суддя Грицюк Р.П.