ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" жовтня 2025 р. справа № 826/14287/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛІТ-УКРАЇНА" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2018 № 0006931405
Товариство з обмеженою відповідальністю "Еліт-Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2018 № 0006931405
Позовні вимоги обґрунтовані доводами про те, що Товариством при здійсненні розрахункових операцій були дотримані вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"; при здійсненні розрахункових операцій у Магазині-складі, що розташований за адресою: Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул.. Велика Кільцева, 4/д, за місцезнаходженням якого ГУ ДФС у Київській області провела перевірку. Всі готівкові кошти, що надійшли до каси цього магазину своєчасно та у повному обсязі були оприбутковані; а висновки контролюючого органу про неоприбуткування готівки є хибними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2018 у справі № 826/14287/18 відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с. 1).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2018 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів у справі (а.с.133).
На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення", Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, судові справи передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
02.04.2025 дана справа надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду та здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження адміністративну справу №826/14287/18 та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с. 160, 161).
В матеріалах справи міститься відзив на адміністративний позов згідно якого Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 140,141).
Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
На підставі наказу №929 від 27.04.2018 та направлень на перевірку №1733 та №1734 від 11.05.2018 Головним управлінням ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку ТОВ «ЕЛІТ-УКРАЇНА», за адресою: Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул.. Велика Кільцева, 4/д (а.с. 143).
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 21.05.2018 №0903/1000/14/20454393 (а.с. 144-147).
В акті перевірки встановлено порушення п. 11 гл. ІІ Постанови Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме не оприбуткування в касовій книзі відокремленого підрозділу на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків РРО в повній сумі готівки, виданої з місця проведення розрахунків із застосуванням операції «службова видача» на загальну суму 56238,31 грн.
Скориставшись правом, передбаченим пунктом 86.7 статті 86 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у порядку визначеному пунктом 44.7 статті 44 ПК України, позивачем надано до Головного управління ДФС у Київській області свої заперечення від 24.05.2018 №129 (а.с. 28-35).
За результатами розгляду заперечень ГУ ДФС у Київській області листом від 24.06.2018 за № 10297/10/10-36-14-06-24 залишило їх без задоволення, а висновки акту перевірки щодо неоприбуткованих коштів у розмірі 56238,31 грн. - без змін (а.с. 34-36).
На підставі встановлених ГУ ДФС у Київській області порушень Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби 07 червня 2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0006931405, яким до ТОВ «ЕЛІТ-УКРАЇНА» застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 281191,55 грн. (а.с. 17,18).
Зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України і абзацу 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436/95 від 12.06.1995р.
Позивачем 22.06.2018 подано скаргу на прийняте податкове повідомлення-рішення, за результатами розгляду якої Державною фіскальною службою України залишено без змін податкове повідомлення-рішення №0006931405 від 07.06.2018 (а.с. 15,16, 19-27)
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР) є спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Встановлення норм щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається (преамбула Закону №265/95-ВР).
Згідно з пунктом 13 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Місце проведення розрахунків для цілей цього Закону - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону №265/95-ВР).
Пункт 6 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО), що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29050 (далі - Порядок №547), передбачає, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
Отже, за своїм змістом операція "службова видача" передбачає вилучення готівки зі скриньки РРО, не пов'язане з проведенням розрахункових операцій. Якщо на момент виконання Z-звіту готівкові кошти, що отримані за проведені розрахункові операції протягом робочого дня/зміни, знаходяться в місці проведення розрахунків, проведення в РРО операції «службова видача» не обов'язкове, однак, відповідно до пункту 6 розділу III Порядку №547 необхідно виконати операцію «службове внесення» на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
На користь висновку про виконання операції "службова видача" тільки в контексті вилучення виручки зі скриньки РРО для здавання її до банку свідчить і пункт 29 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 №148, (далі - Положення №148), яким передбачено, що вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або РК для здавання її до банку оформляється відповідними чеками РРО із виконанням операції "службова видача".
Положення №148 визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі - суб'єкти господарювання), фізичними особами.
Відповідно до пункту 11 розділу II цього Положення (у редакції, що діяла з 05.01.2018 по 31.05.2018) готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі.
Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств/відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів / фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).
За визначенням пункту 3 розділу І Положення №148 касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.
Каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівки, інших цінностей, касових документів.
Оприбуткування готівки - проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат (підпункт 18 пункту 3 розділу І Положення №148).
Наведені визначення свідчать, що норми Положення №148 місце проведення розрахунків з використанням РРО (магазин, торгова точка тощо) і касу підприємства в звичному розумінні розглядають як дві різні каси. Надходження готівки від покупця з фіксуванням її через РРО і видачою чека є оприбуткуванням готівки в касі, так само, як і надходження готівки від покупця в касу з видачою йому квитанції до прибуткового касового ордеру в дозволених законом випадках (стаття 9 Закону №265/95-ВР), здача виручки, зафіксованої в Z-звіті РРО, в касу підприємства.
Суми готівки, що оприбутковуються, повинні відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах (пункт 13 розділу II Положення №148).
Враховуючи зазначене, у разі встановлення розбіжностей між касовими (розрахунковими) документами та касовою книгою така різниця буде вважатись неоприбуткованою (несвоєчасно оприбуткованою) готівкою.
Судом встановлено, що готівкові кошти з 30.04.2018 по 14.05.2018 після виконання Z-звіту до каси відділення Товариства не здавалися, а зберігалися на місці проведення розрахунків (у скриньці РРО) та щоденно, до проведення першої розрахункової операції через РРО, вносилися як «службове внесення» з урахуванням технічних можливостей РРО. Операції «службове внесення» виконані без фактичного переміщення коштів за межі місця проведення розрахунків. У свою чергу, загальна сума розрахункових операцій за звітний день оформлена відповідними заявами на переказ готівки та відповідає загальній сумі розрахункових операцій у фіскальному звітному чеку (Z-звіті). Усі надходження готівкових коштів від розрахункових операцій були оприбутковані у касі відділення прибутковими касовими ордерами. Видача коштів з каси відділення для інкасації в банківську установу оформлена згідно з вимогами правових норм видатковими касовими ордерами з відповідними записами в касовій книзі відділення, а надходження коштів до каси відділення із банківської установи - прибутковими касовими ордерами з відповідними записами у касовій книзі такого відділення. Залишок коштів у касі відділення станом на кінець робочого дня у період з 30.04.2018 по 14.05.2018 відповідав сумі коштів на початок наступного робочого дня та відображений у фіскальних звітних чеках (Z-звітах) РРО та в КОРО, копії яких та витяги з якої приєднані до матеріалів справи. Отже, сума службового внесення (56238,31 грн) за вказаний період часу не є сумою готівкових коштів проведені у відділенні розрахункові операції. Ця сума була оприбуткована у попередні періоди (до службового внесення), залишок якої змінювався залежно від здійснених розрахункових операцій за робочий день відділення та відповідає даним КОРО та касової книги (а.с. 42-46).
Оскільки готівка у касі магазину-складу була оприбуткована, а чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством повторне оприбуткування готівки не вимагалось, висновок контролюючого органу про порушення Товариством норм Положення №148 щодо неоприбуткування (повного та/або своєчасного неоприбуткування) у касі готівки в сумі 56238,31 грн не відповідає обставинам справи.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а податкове повідомлення-рішення від 07.06.2018 № 0006931405 є протиправним та підлягає скасуванню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 4217,87 грн (а.с. 3), підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цієї суми коштів з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.06.2018 № 0006931405.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕЛІТ-УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 20454393, вул. Пирогівський Шлях, буд. 135, м. Київ, 03026) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996, вул. Дегтярівська, 11Г, м. Київ, 04119) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4217 (чотири тисячі двісті сімнадцять) грн. 87 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.