24 жовтня 2025 року Справа № 280/4116/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
військової частини НОМЕР_1
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування наказів,
І. Зміст і підстави позовних вимог.
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 2), у якій позивач (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:
1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 про взяття на військовий облік ОСОБА_1 ;
2) визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення його для проходження військової служби;
3) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 відновити персональні дані ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів які були актуальні до 07.05.2025 року;
4) визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 ;
5) зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити з військової служби.
Позовна заява та додатки до неї сформовані в підсистемі «Електронний суд» та подані у формі електронного документа представником позивача адвокатом Гешевою Ю.Л., яка діє на підставі ордеру серії АР №1240764 від 19.05.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , та станом на 07.05.2025 мав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» строком до 09.05.2025 (як особа з інвалідністю ІІ групи). Разом з тим, 07.05.2025 позивач був протиправно призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 . Так, представник позивача зазначає, що відповідач 1 протиправно видалив відомості про відстрочку позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, змінили місце військового обліку з ІНФОРМАЦІЯ_6 на ІНФОРМАЦІЯ_2 , сфальсифікували документи стосовно проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, здійснили призов на військову службу під час мобілізації на особливий період за наявності діючої відстрочки, інвалідності ІІ групи та без добровільної згоди на проходження військової служби. Внаслідок протиправних дій ТЦК та СП військовою частиною НОМЕР_1 видано наказ про зарахування позивача до списків особового складу частини.
ІІ. Виклад позицій інших учасників справи та документів, що надійшли до суду.
19.06.2025 на адресу суду надійшло клопотання Міністерства оборони України, до якого долучено лист Південно-Східного територіального юридичного відділу від 19.06.2025 №1230/67 про неможливість надати запитувану інформацію та про покладання обов'язку з виконання ухвали суду на Управління інформаційних технологій.
23.06.2025 до суду надійшло клопотання військової частини НОМЕР_2 про виключення її з переліку відповідачів, замінивши його на належного. Зазначено, що після перевірки списків особового складу вч НОМЕР_2 , було встановлено, що ОСОБА_1 відсутній у вказаних списках та не перебуває в розташуванні в/ч НОМЕР_2 . Докази про зарахування ОСОБА_1 до вказаної частини відсутні.
23.06.2025 судом отримано відзив на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому представник зазначає, що військовослужбовці підлягають медичному огляду ВЛК, якій, за результатами військово-лікарської експертизи надане право приймати постанови щодо придатності особи до військової служби, що оформлюються, зокрема, довідкою військово-лікарської комісії. Військовослужбовець ОСОБА_1 пройшов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 від 07.05.2025 у відповідності до діючого законодавства та був визнаний придатним для військової служби відповідно до наказу Міноборони України від 14.08.2008 №402. Щодо посилання позивача на наявність діючої відстрочки до 09.05.2025 представник відповідача 1 зауважує, що на час призову на військову службу під час мобілізації був особою, яка не користувалась відстрочкою. Інформацію щодо встановленої ІІ групи інвалідності чи наявності оформленої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 працівникам ІНФОРМАЦІЯ_8 не повідомляв. Звертає увагу, що під час воєнного стану мобілізація є загальною, і це означає, що всі військовозобов'язані, які підпадають під критерії мобілізації, можуть бути призвані на військову службу, незалежно від їхнього місця проживання чи обліку. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 (з основної діяльності) від 07.05.2025 № 288 ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 07.05.2025, та направлений для подальшого проходження військової служби у складі команди НОМЕР_1 . За наведених обставин, позивач був мобілізований до Збройних Сил України відповідно до вимог чинного законодавства України. У зв'язку з тим, що позивача було призвано на військову службу під час мобілізації відповідно до вимог діючого законодавства, та на момент подання позовної заяви ОСОБА_1 мав статус військовослужбовця, то стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не може бути застосована в зазначених правовідносинах. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
23.06.2025 на адресу суду надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_9 від 18.06.2025 №8160, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував на військовому обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_10 з 02.07.2002 по 06.05.2025. ОСОБА_1 не звертався до ІНФОРМАЦІЯ_6 з питання зняття його з військового обліку для вибуття в іншу місцевість. Відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він був зарахований на військовий облік сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_11 07.05.2025, у зв'язку із призовом на військову службу за мобілізацією, на особливий період. ОСОБА_1 була надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі з інвалідністю ІІ групи, на строк до 09.05.2025, про що видана довідка від 14.02.2025 №119/2147.
27.06.2025 судом отримано клопотання представника позивача адвоката Гешевої Ю.Л. про заміну неналежного відповідача з огляду на те, що ІНФОРМАЦІЯ_12 у відзиві на позовну заяву повідомлено про те, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 07.05.2025 №288 ОСОБА_1 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 07.05.2025, та направлений для подальшого проходження військової служби у складі команди НОМЕР_1 . Зазначені обставини не були відомі під час звернення з позовом до суду.
14.10.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву військової частини НОМЕР_1 , в якому представник погоджується з позицією ІНФОРМАЦІЯ_13 . При цьому зауважує, що наявність у позивача права на відстрочку не є безумовним свідченням того, що таке право ним буде реалізовано. Скасування акту індивідуальної дії про призов та призначення до військової частини після його реалізації та вичерпання своєї дії порушує стабільність публічно-правових відносин та принцип правової визначеності. Долучає наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 09.05.2025 №131 про зарахування ОСОБА_1 до списків частини. З огляду на викладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 22.05.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, у спосіб подання до суду доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (копії оскаржуваних наказів); або надати клопотання про витребування доказів (копії оскаржуваних наказів) у разі їх ненадходження у відповідь на адвокатські запити представника позивача у встановлені законом строки; доказів сплати судового збору в сумі 1937,92 грн.
Ухвалою від 03.06.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін; задовольнив клопотання представника адвоката Гешевої Юлії Леонідівни про витребування доказів, витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 : всі документи та матеріали, на підставі яких ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації (у тому числі, наказ про призов позивача на військову службу під час мобілізації та направлення його для проходження військової служби); письмові пояснення щодо зміни місця військового обліку ОСОБА_1 на ІНФОРМАЦІЯ_2 , враховуючи його попереднє перебування на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 ; письмові пояснення щодо врахування під час призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації факту наявності у нього відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 2 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особи з інвалідністю ІІ групи; витребував від військової частини НОМЕР_2 : наказ командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини, а також інші докази, що стосуються проходження ОСОБА_1 військової служби.
Ухвалою від 04.06.2025 суд витребував від Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України: відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про наявність у ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 2 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особи з інвалідністю ІІ групи; відомості про персональні дані ОСОБА_1 , які містились в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів станом на 06 травня 2025 року; інформацію про уповноважену посадову (службову) особу, яка вчинила дії, в результаті яких в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 видалена інформація про наявність у нього відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (у випадку підтвердження існування такого факту). Також витребував від ІНФОРМАЦІЯ_9 : письмові пояснення щодо періодів часу перебування ОСОБА_1 на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_14 , підстав зміни місця обліку на ІНФОРМАЦІЯ_2 ; відомості про перебування на обліку та персональні дані (у тому числі, про наявність відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) ОСОБА_1 , які містились в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів станом на 06 травня 2025 року.
Ухвалою від 30.06.2025 суд задовольнив клопотання представника позивача адвоката Гешевої Юлії Леонідівни про заміну неналежного відповідача, замінив первісного відповідача у справі №280/4116/25 з військової частини НОМЕР_2 на належного відповідача військову частину НОМЕР_1 ; розпочав розгляд адміністративної справи спочатку; прийняв до розгляду оновлену редакцію позовної заяви, долученої до клопотання за вх. 32250 від 27.06.2025; витребував у військової частини НОМЕР_1 : наказ командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини, а також інші докази, що стосуються проходження ОСОБА_1 військової служби.
Ухвалою від 08.09.2025 суд витребував від військової частини НОМЕР_1 наказ командира військової частини про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , а також інші наявні докази, що стосуються проходження ОСОБА_1 військової служби.
IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_15 ) відповідно до змісту військово-облікового документа №290720201429616400007 перебував на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_16 .
Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14.02.2025 №119/2147 ОСОБА_1 має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу - пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі з інвалідністю ІІ групи, на строк до 09.05.2025. Довідка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа №290720201429616400007 та документа, що посвідчує особу.
За змістом довідки військово-лікарської комісії №2025-0507-1655-3854-0 від 07.05.2025, виданої Комунальним некомерційним підприємством «Клініка «Сімейний лікар» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області, за результатами проведеного медичного огляду 07.05.2025 солдат (запасу) ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.
Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 07.05.2025 №288 вирішено призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних у складі команди НОМЕР_1 , зокрема, рядового ОСОБА_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.05.2025 №131 з 09.05.2025 зараховано до списків частин та вважається таким, що прийняв справи та посаду, зокрема, рядовий призваний під час мобілізації ОСОБА_1 , матрос резерву 20 запасної роти військової частини НОМЕР_1 . Підстава: повідомлення начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 08.02.2025 №1453/2087.
13.05.2025 представник позивача звернувся до Міністра оборони України з адвокатським запитом про повідомлення інформації: щодо видачі ОСОБА_1 військово-облікового документа ІНФОРМАЦІЯ_14 10.10.2024; щодо наявності відомостей щодо ОСОБА_1 в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; щодо внесення змін до реєстру 07.05.2025.
Крім того, 13.05.2025 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_13 із адвокатським запитом про надання копій документів та повідомлення інформації щодо призову ОСОБА_1 , проходження ним військово-лікарської комісії, видачі повістки.
Також 13.05.2025 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із адвокатським запитом про надання інформації про видачу ОСОБА_1 військово-облікового документа від 10.10.2024, про наявність щодо нього відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
19.05.2025 представник позивача звернувся до військової частини НОМЕР_2 із адвокатським запитом про надання копій наказів (витягів з них) про зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , зокрема, ОСОБА_1 .
Листом ІНФОРМАЦІЯ_17 від 23.05.2025 №4454 представника позивача повідомлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_18 . Для отримання (уточнення) інформації рекомендовано звернутися до районного ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_10 від 23.05.2025 №7092 представника позивача повідомлено про неможливість надати інформацію стосовно ОСОБА_1 , оскільки він не знаходиться на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_19 .
Відповідно до змісту листа ІНФОРМАЦІЯ_10 від 18.06.2025 №8160 громадянин ОСОБА_1 перебував на військовому обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_10 з 02.07.2002 по 06.05.2025. ОСОБА_1 не звертався з питання його з військового обліку для вибуття в іншу місцевість. Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він був зарахований на військовий облік сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_11 07.05.2025, у зв'язку із призовом на військову службу за мобілізацією, на особливий період.
Вважаючи протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо призову позивача на військову службу, а також військової частини НОМЕР_1 про зарахування до списків особового складу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
У силу статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
За приписами статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Надалі дія воєнного стану в Україні продовжувалася згідно з Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022 від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 №49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 №469/2024, від 28.10.2024 №740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025. Указом Президента України від 14.07.2025 № 478/2025 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року на 90 діб, тобто, останній діє на момент розгляду цієї справи.
Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Приписами частини сьомої статті 1 Закону №2232-ХІІ визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У відповідності до частини десятої статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (пункт 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 (далі - Положення №154)).
Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами ТЦК здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 22 Закону № 3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації:
- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
- надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
При цьому статтею 23 Закону № 3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Так, згідно з пунктом 2 частини першої статті 23 зазначеного Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
За приписами частин сьомої, восьмої статті 23 Закону №3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
За обставинами справи, що розглядається, судом встановлено, що позивач станом на 07.05.2025 мав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до 09.05.2025, доказів зворотного відповідачами не надано. Рішень про скасування будь-яким центром комплектування та соціальної підтримки наданої ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, матеріали справи не містять. Крім того, у матеріалах відсутні докази того, що позивач, знаючи про наявність в нього відстрочки, погодився вступити до лав Збройних Сил України в добровільному порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, пунктом 1 якого встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
За приписами пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; розподіляють призовників під час їх взяття на військовий облік призовників і направлення для проходження базової військової служби за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; здійснюють формування команд призовників для організованого їх відправлення на збірний пункт територіального центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Згідно із пунктами 81, 82 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють: військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Наказ про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період видається, зокрема, керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в день відправлення військової команди до військової частини (установи).
Отже, процедура призову військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема, документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації та відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.
Судом встановлено, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 07.05.2025 №288 вирішено призвати та направити для проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період резервістів і військовозобов'язаних у складі команди НОМЕР_1 , зокрема, рядового ОСОБА_1 .
При цьому суд зауважує, що особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених статтею 2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Тобто, саме відповідачі повинні довести належними та достовірними доказами дотримання ними процедури призову позивача на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v. The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Зважаючи на наявність станом на 07.05.2025 у позивача належним чином оформленої відстрочки від призову строком до 09.05.2025, а також відсутність доказів добровільної згоди ОСОБА_1 на проходження військової служби за наявності згаданої відстрочки, суд дійшов висновку про протиправність дій ІНФОРМАЦІЯ_11 щодо мобілізації позивача. Доводи відповідача 1 щодо неповідомлення позивачем інформації щодо встановленої ІІ групи інвалідності чи наявності оформленої відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є необґрунтованими, адже відповідно до вимог Закону №3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації здійснюється саме територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації та направлення його для проходження військової служби є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 про взяття на військовий облік ОСОБА_1 з огляду на таке.
Відповідно до пункту 81 Порядку №560 у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Отже, призов військовозобов'язаного не за місцем його перебування на військового обліку (в даному випадку, ІНФОРМАЦІЯ_10 ) можливе після постановки його на облік відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (за обставинами справи ІНФОРМАЦІЯ_20 ) та проходження медичного огляду.
Позивач зазначає, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 сфальсифікували документи стосовно проходження медичного огляду, оскільки на жодні обстеження він не направлявся і весь час перебував на території ТЦК та СП. Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на військовому обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_10 з 02.07.2002 по 06.05.2025, надалі 07.05.2025 був зарахований на військовий облік сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_11 , після чого 07.05.2025 пройшов медичний огляд (довідка військово-лікарської комісії №2025-0507-1655-3854-0 від 07.05.2025), за результатом проходження якого визнаний придатним до військової служби. При цьому позивач не оскаржує постанову ВЛК, відповідно до якої позивач був визнаний придатним до військової служби.
Таким чином, судом не встановлено протиправності дій ІНФОРМАЦІЯ_5 під час взяття на облік ОСОБА_1 .
Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_5 відновити персональні дані ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які були актуальні до 07.05.2025 року, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин (станом на 07.05.2025) позивач мав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період як особі з інвалідністю ІІ групи, на строк лише до 09.05.2025. Доводи позивача щодо видалення відомостей про відстрочку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 жодним чином не підтверджуються.
З огляду задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування наказу відповідача 1 про призов позивача, задоволенню підлягають і похідні від них вимоги про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 та про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та звільнити з військової служби.
Незважаючи на той факт, що після видання оскаржуваного наказу про призов, такий наказ вичерпав свою дію реалізацією, позивач не позбавлений права в судовому порядку оскаржити індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень, який безпосередньо стосується його прав та законних інтересів.
Право на оскарження індивідуального акта суб'єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт виданий або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Це кореспондується з тим, що захисту адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи в публічно-правових відносинах із суб'єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій, а не відновлення законності та правопорядку в публічних правовідносинах.
Подібний правовий висновок висловлено Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постановах від 06.10.2021 у справі №9901/26/21, від 03.11.2021 у справі №9901/226/21, від 02.02.2022 у справі № 9901/256/21, від 16.03.2023 у справі № 9901/494/21, від 06.04.2023 у справі № 990/152/22, від 14.09.2023 у справі №990/73/23.
Можливість оскарження актів індивідуальної дії не шкодить самій суті права на доступ до суду, оскільки ці акти можуть бути оскаржені в суді їхніми адресатами, тобто суб'єктами, для яких відповідні акти створюють права та/чи обов'язки. Тобто індивідуально-правові акти можуть бути предметом оскарження в адміністративній справі.
Отже, у разі видання суб'єктом владних повноважень в даному випадку відповідачем 1 наказу про призов позивача на військову службу за мобілізацією, позивач, враховуючи очевидну протиправність видання такого наказу (встановлений факт наявності у нього відстрочки), має законне право звернутись до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу в частині, яка безпосередньо стосується позивача, що ним (позивачем) фактично і було зроблено у даній справі. Суд дотримується позиції, що протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків, а обов'язок доведення придатності особи до військової служби лежить на суб'єкті владних повноважень. Інший підхід суперечив би завданням та основним засадам адміністративного судочинства.
Суд не приймає посилання військової частини НОМЕР_1 на висновки Верховного Суду висловлені у постанові від 05.02.2025 по справі №160/2592/23, в якій зазначено, що процедура призову військовозобов'язаного на військову службу за мобілізацією є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не спричинить відновлення попереднього становища особи, яка була призвана на військову службу, оскільки у вказаній справі позивач оскаржував не акт індивідуальної дії (наказ начальника районного ТЦК та СП про мобілізацію позивача), а дії щодо порушення, допущені під час процедури проведення ВЛК, отже, справи не є тотожними. При цьому висновки Верховного Суду про визнання процедури призову незворотною, не є зразковим, а стосується конкретного випадку військовослужбовця, який майже через рік звернувся до суду з позовом про непроходження ВЛК.
Ухвалюючи рішення, суд керується статтею 246 КАС України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (пункт 41) щодо якості судових рішень.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (параграф 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України»).
Пунктом 41 Висновку № 11(2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Відтак, решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки зроблених судом висновків не спростовують.
VI. Висновки суду.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для призову позивача до військової служби, тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають частковому задоволенню.
VII. Розподіл судових витрат.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина третя статті 139 КАС України).
Квитанціями від 19.05.2025 № 3ХС0-М626-1ЕМ6-6695 та від 23.05.2025 № НЕ91-3Р53-9ЕР4-58Е0 підтверджується сплата позивачем судового збору. За таких обставин, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, судові витрати на оплату судового збору підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з основної діяльності) від 07.05.2025 №288 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.05.2025 №131 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 .
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу та звільнити з військової служби.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Відповідач 1 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .
Відповідач 2 - військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.10.2025.
Суддя К.В.Мінаєва