Рішення від 27.10.2025 по справі 260/8562/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року м. Ужгород № 260/8562/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд. 9, м. Київ, Київська область, 01001, код ЄДРПОУ 37508470), Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. Івана Коршинського, буд. 12 «а», м. Ужгород, Закарпатська область, 88017, код ЄДРПОУ 37809328) в особі Мукачівського відділу № 2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. Корятовича, буд. 60, с. Кольчино, Мукачівський район, Закарпатська область, 89636), Державного підприємства «Документ» (вул. Довнар-Запольського, буд. 8, м. Київ, Київська область, 04116, код ЄДРПОУ 32735236) в особі відокремленого підрозділу філії в Федеративній Республіці Німеччина (вул. Майнекештрассе, буд. 27, м. Берлін, Федеративна Республіка Німеччина, 10719) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Романової Юлії Андріївни (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України (далі - відповідач 1), Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (далі - відповідач 2), Державного підприємство «Документ» (далі - відповідач 3), в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу № 2 ГУДМС у Закарпатській області, державного підприємства «Документ» та його відокремленого підрозділу - закордонної філії в Федеративній Республіці Німеччина, що знаходиться в м. Берлін, щодо невидачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 паспорту громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 ;

2) зобов'язати Державну міграційну службу України, Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу № 2 ГУДМС у Закарпатській області вжити у межах своїх повноважень заходи із забезпечення доставки та видачі оформленого на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 від державного підприємства «Документ» до його відокремленого підрозділу - закордонної філії в Федеративній Республіці Німеччина, що знаходиться в м. Берлін;

3) визнати протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, державного підприємства «Документ» та його відокремленого підрозділу - закордонної філії в Федеративній Республіці Німеччина, що знаходиться в м. Берлін, щодо невидачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 ;

4) зобов'язати Державну міграційну службу України, вжити у межах своїх повноважень заходи із забезпечення видачі оформленого на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , посвідчення водія НОМЕР_3 ;

5) зобов'язати державне підприємство «Документ» здійснити доставку оформленого на ім'я ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорта громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 , разом з копіями заяви, заяви-анкети та актом-приймання передачі (у 2 примірниках) до його відокремленого підрозділу - закордонної філії в Федеративній Республіці Німеччина, що знаходиться в м. Берлін;

6) зобов'язати державне підприємство «Документ» в особі відокремленого підрозділу - закордонної філії в Федеративній Республіці Німеччина, що знаходиться в м. Берлін, видати ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 і посвідчення водія НОМЕР_3 , в порядку та на підставі законодавства України, яке було чинне на момент звернення з заявою про його оформлення - 27.02.2024, тобто без пред'явлення будь-яких військово облікових документів.

7) стягнути солідарно з відповідачів на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань всі документально підтверджені судові витрати.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року позовні вимоги задоволено частково: 1) Визнано протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу №2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області щодо несвоєчасної передачі до ДП “Документ» паспорта громадянина України для виїзду за кордон (серія НОМЕР_2 , орган, що видав: 2129), який оформлений на ім'я ОСОБА_1 . 2) Визнано протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, Державного підприємства “Документ» в особі відокремленого підрозділу - філії у Федеративній Республіці Німеччина щодо не своєчасної видачі ОСОБА_1 посвідчення водія НОМЕР_3 . 3) В задоволенні решти частини позовних вимог - відмовлено. 4) Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. І. Коршинського, буд. 12 “а», м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 37809328) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок). 5) Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства Документ (вул. Довнар-Запольського, буд. 8, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 32735236) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

06 жовтня 2025 року до суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення, яким вирішити питання про стягнення солідарно з відповідачів на користь ОСОБА_1 судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1000 євро за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області та Державного підприємства «Документ».

07 жовтня 2025 року до суду надійшли заперечення представників відповідачів 2 та 3 проти задоволення заяви представника позивача, в яких зазначає, що витрати на правничу допомогу у розмірі 1000 євро є непідтвердженими, економічна недоцільними та неспівмірними з характером справи, відтак не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

В заяві від 06 жовтня 2025 року представник позивача зазначає, що за результатами розгляду адміністративної справи в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження судом 01.10.2025 ухвалено рішення про часткове задоволення позовних вимог, а саме визнано протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області в особі Мукачівського відділу № 2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області щодо несвоєчасної передачі до ДП “Документ» паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оформленого на ім'я ОСОБА_1 та визнано протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України, Державного підприємства “Документ» в особі відокремленого підрозділу - філії у Федеративній Республіці Німеччина щодо не своєчасної видачі ОСОБА_1 посвідчення водія. Також, судом ухвалено стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області та Державного підприємства «Документ» витрати по сплаті судового збору у розмірі по 968,96 грн відповідно. Водночас, однією з позовних вимог є стягнути солідарно з відповідачів на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань всі документально підтвердженні судові витрати, а не лише витрати по сплаті судового збору.

Відповідно до ч. 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п. 1 ч. 3 статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч. 2 ст. 134 КАС України).

Відповідно до ч. 3 ст. 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Відповідно до ч. 5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Частиною 7 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

В прохальній частині позовної заяви представник позивача просила судові витрати покласти на відповідачів.

Відповідно до ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Судом встановлено, що 03 жовтня 2024 року між позивачем та адвокатом Романова Ю.А. укладено договір № 1 про надання правової допомоги.

Відповідно до акту виконаних робіт від 12 грудня 2024 року, адвокат надав клієнту наступні послуги: 1. - проведення первинної юридичної консультації клієнта - 1 год.; - підготовка та направлення адвокатського запиту № 01/24 від ДП. «Документ» - 1 год.; - підготовка та направлення адвокатського запиту № 02/24 від ДП «Документ» - 1 год.; - підготовка та направлення адвокатського запиту № 03/24 від Державної міграційної служби України - 1 год.; - підготовка та направлення адвокатського запиту № 04/24 від МВС України - 1 год.; - підготовка та направлення адвокатського запиту № 05/24 від ДП «Документ» - 1 год.; - повідомлення клієнта про процедуру оскарження бездіяльності суб'єктів владних повноважень, ризики та подальші дії, відповідь на питання - 1 година; - вивчення судової практики національних судів, у тому числі Верховного суду України - 2 години; - вивчення судової практики Європейського суду з прав людини - 2 години; - підготовка позовної заяви в порядку адміністративного судочинства до Закарпатського окружного адміністративного суду - 18 годин; - узгодження згаданої позовної заяви з Клієнтом, внесення коригувань - 1 година; - підготовка додатків до позовної заяви, направлення позовної заяви Відповідачам, подання до суду - 2 години, а всього витрачено часу - 32 години.

2. Замовник підтверджує, що послуги надані в повному обсязі і належної якості.

3. Вартість послуг, вказаних в п. 1 Акту становить 1 000 (одна тисяча) євро.

4. Замовник не має претензій до наданих юридичних послуг, зазначених у п. 1. даного Акту.

5. Акт складено в 2-х примірниках по одному для кожної із сторін.

На підтвердження наданих юридичних послуг представником позивача надано копію рахунку № 2024-13 на загальну суму 1000 євро.

Суд зазначає, що стаття 134 КАС України не виключає права суду перевіряти дотримання позивачем вимог частини 5 статті 134 щодо співмірності заявлених до стягнення витрат на професійну правничу допомогу.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов'язаних зі сплатою судового збору, повинен бути співрозмірним з ціною позову, тобто не має бути явно завищеним порівняно з ціною позову. Також судом мають бути враховані критерії об'єктивного визначення розміру суми послуг адвоката. У зв'язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 07.05.2020 року у справі № 320/3271/19.

Також необхідно зазначити, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи №200/14113/18-а ухвалив постанову від 26.06.2019, в якій сформував правову позицію, згідно з якою, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої було ухвалено рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір витрат, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При визначені відшкодування витрат на суму гонорару адвоката, суд виходить з реальності адвокатських витрат (чи мали місце ці витрати, чи була в них необхідність) а також розумності їх розміру. Такі критерії застосовує Європейській суд з прав людини. У справі "East/West Allianse Limited" суд зазначив, що заявник має право на компенсацію судових витрат, тільки якщо буде доведено, що такі витрати фактично мали місце, були неминучі, а їх розмір є обґрунтованим.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» видами адвокатської діяльності є: 1) надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; 2) складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; 3) захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; 4) надання правової допомоги свідку у кримінальному провадженні; 5) представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов'язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; 6) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; 7) представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 8) надання правової допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань; 9) захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв'язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов'язане з корупцією правопорушення.

Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.

Дослідивши надані заявником докази понесених судових витрат на правничу допомогу у їх співвідношенні до тривалості розгляду справи, складності правовідносин та обсягу вчинених представником дій для забезпечення юридичного представництва інтересів, суд вважає, що заявлені витрати на правову допомогу у розмірі 1000 євро. не є співмірними із складністю справи та фактично витраченим часом на виконання адвокатом робіт (наданих послуг) за наведеним в акті виконаних робіт переліком.

Суд зазначає, що позивач вільний у виборі представника та у визначенні розміру його гонорару за домовленістю сторін, проте цей вибір не повинен бути надмірно обтяжливим для іншої сторони процесу при вирішенні судом питання про розподіл судових витрат.

В той же час, на переконання суду, заявлені представником позивача до відшкодування 1000 євро. витрат на правничу допомогу не відповідають реальності таких витрат, розумності їхнього розміру, та їх стягнення з відповідача становить надмірний тягар для останнього, що суперечить принципу розподілу таких витрат.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що сума судових витрат на правничу допомогу, яку позивач просить стягнути за рахунок відповідача, підлягає зменшенню у зв'язку з відсутності ознак співмірності, визначених ч. 5 ст. 134 КАС України.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов'язаних з оплатою правничої допомоги, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи, враховуючи предмет спору, конкретні обставини справи, суть наданих послуг, суд вважає, що заявлені позивачем до відшкодування витрати на професійну правову (правничу) допомогу в розмірі 8000,00 грн., відповідають реальності таких витрат та критерію розумності їхнього розміру. Заявлений розмір витрат є співмірним із складністю справи та обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг).

З урахуванням наведеного, заява представника позивача підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи, що при ухваленні рішення суду від 01 жовтня 2025 року у справі № 260/8562/24 судом не вирішувалось питання розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов висновку про необхідність ухвалення додаткового судового рішення та стягнення на користь позивача понесених ним витрат на правничу допомогу у розмірі 8000,00 грн.

Керуючись ст. ст. 132, 134, 143, 243, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд. 9, м. Київ, Київська область, 01001, код ЄДРПОУ 37508470), Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. Івана Коршинського, буд. 12 «а», м. Ужгород, Закарпатська область, 88017, код ЄДРПОУ 37809328) в особі Мукачівського відділу № 2 Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. Корятовича, буд. 60, с. Кольчино, Мукачівський район, Закарпатська область, 89636), Державного підприємства «Документ» (вул. Довнар-Запольського, буд. 8, м. Київ, Київська область, 04116, код ЄДРПОУ 32735236) в особі відокремленого підрозділу філії в Федеративній Республіці Німеччина (вул. Майнекештрассе, буд. 27, м. Берлін, Федеративна Республіка Німеччина, 10719) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області (вул. Івана Коршинського, буд. 12 «а», м. Ужгород, Закарпатська область, 88017, код ЄДРПОУ 37809328) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн. (чотири тисячі гривень).

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державного підприємства «Документ» (вул. Довнар-Запольського, буд. 8, м. Київ, Київська область, 04116, код ЄДРПОУ 32735236) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн. (чотири тисячі гривень).

4. У задоволенні решти частини заяви представника позивача - відмовити.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини додаткового рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Д.В. Іванчулинець