Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 жовтня 2025 року Справа№200/7448/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП 44070187 адреса: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька обл., 87515, поштова адреса: 07400, м. Бровари, Київська обл., вул. Київська, 286)
до Фермерського господарства «Молнія» (адреса вул. Шевченко Т. Г., буд. 90, с-ще Новодмитрівка, Краматорський р-н, Донецька область, 85135, ЄДРПОУ 34460061)
про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Фермерського господарства «Молнія», в якому просить з Фермерського господарства «Молнія», код ЄДРПОУ 34460061, до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 38478,52 грн, а саме: - єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14120070000090878) у сумі 38478,52 гривень.
Ухвалою суду від 1 жовтня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/7448/25. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
За правилами частини 5 та частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на момент звернення до суду за відповідачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 38478,52 грн.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву відповідач посилається на настання обставин непереборної сили (бойові дії). З початку повномасштабного вторгнення рф на території Донецької області, зокрема у Донецька область, Краматорський район, с-ще Новодмитрівка, тривають активні бойові дії. Унаслідок цього: діяльність господарства ФГ «МОЛНІЯ» була повністю припинена; виробничі приміщення та сільськогосподарська техніка були зруйновані або пошкоджені; працівники не могли виконувати свої обов'язки через постійну загрозу життю та здоров'ю. Відсутність можливості сплати податків. Через припинення господарської діяльності господарство фактично позбавлене будь-яких джерел доходів. Це об'єктивно унеможливило виконання податкових зобов'язань у визначені строки. Правові підстави для звільнення від відповідальності. Відповідно до ст. 617 Цивільного кодексу України та ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», обставини непереборної сили звільняють від відповідальності за невиконання зобов'язань. Збройна агресія рф, та бойові дії є офіційно визнаними форс-мажорними обставинами.
21 жовтня 2025 року позивач надав відповідь на відзив, в якому наголосив, що предметом спору у даній справі є саме стягнення узгодженого податкового боргу, а не про можливість чи неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків відповідачем. Виходячи з предмету спору, дослідженню у цій справі підлягають виключно ті питання, що стосуються наявності податкового боргу, який виник з причини несплати узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих платником самостійно згідно податкової декларації.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Фермерське господарство «МОЛНІЯ», код ЄДРПОУ 34460061 є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 01.04.2008 за № 12421020000000358, податкова адреса: 85135, вул. Шевченко Т. Г., буд. 90, с-ще Новодмитрівка, Краматорський р-н, Донецька область (код за КАТОТТГ UA14120070000090878, Костянтинівська територіальна громада).
ФГ «МОЛНІЯ» з 02.04.2008 перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, номер взяття на облік 144/08.
Наразі по ФГ «МОЛНІЯ» обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 38478,52 грн та виник з причини несплати грошових зобов'язань, нарахованих платником самостійно, у т.ч.: - єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 %, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14120070000090878), у сумі 38478,52 грн, у т.ч.: - 3 704,01 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація, термiн сплати поточний рiк), Податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034816020 вiд 18.02.2022, термін сплати 02.05.2022; - 3 863,85 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація, термiн сплати поточний рiк), Податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034816020 вiд 18.02.2022, термін сплати 01.08.2022; - 19 319,19 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація, термiн сплати поточний рiк), Податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034816020 вiд 18.02.2022, термін сплати 31.10.2022; - 11 591,47 грн, нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація, термiн сплати поточний рiк), Податкова декларацiя платника єдиного податку четвертої групи № 9034816020 вiд 18.02.2022, термін сплати 30.01.2023.
У зв'язку з несплатою платником податків ФГ «МОЛНІЯ» узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 26.07.2024 № 0000374-1305-0599, яку спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 28.09.2024 з відміткою «адресат відсутній за зазначеною адресою». Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/ або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. У п. 57.1 ст. 57 ПК України зазначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем узгодження.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 41.1. статті 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи (підпункт 41.1.1.).
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (стаття 5 ПК України).
За приписами статті 16.1.4 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;.
Відповідно до ст. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п. 41.4 ст. 41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно пп. 20.1.34 пункту 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За приписами п. 95.1 ст. 95 ПК України, на контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. (абз. 1 п. 95.3 ст.95 ПК України).
Пунктом 38.1. статті 38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
На час розгляду справи доказів погашення відповідачем податкового боргу суду не надано.
Суд приймає до уваги посилання позивача, що предметом спору у даній справі є саме стягнення узгодженого податкового боргу, а не про можливість чи неможливість своєчасного виконання своїх податкових обов'язків відповідачем. Виходячи з предмету спору, дослідженню у цій справі підлягають виключно ті питання, що стосуються наявності податкового боргу, який виник з причини несплати узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих платником самостійно згідно податкової декларації. Суд також зазначає, що сума грошового зобов'язання визначена та узгоджена відповідачем самостійно.
Особливості справляння плати єдиного податку четвертої групи у період дії воєнного стану в Україні, передбачено підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу від 02.12.2010 № 2755-VІ, з урахуванням змін, внесених Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі - Закон № 3050).
Вказані норми Кодексу визначають умовою не нарахування та несплати єдиного податку четвертої групи, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, затверджених Переліком територій (Наказ Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786) (далі - Перелік).
Відповідно до Переліку (Костянтинівська міська територіальна громада, UА14120070000090878) віднесено до територій активних бойових дій з 01.01.2023 по 21.06.2023, до території на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси з 21.06.2023 по теперішній час.
Відповідач протягом 2022-2025 років не надавав заяву стосовно отримання рішення податкового органу щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки наявних в матеріалах справи доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позову.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП 44070187 адреса: вул. Італійська, 59, м. Маріуполь, Донецька обл., 87515, поштова адреса: 07400, м. Бровари, Київська обл., вул. Київська, 286) до Фермерського господарства «Молнія» (адреса вул. Шевченко Т. Г., буд. 90, с-ще Новодмитрівка, Краматорський р-н, Донецька область, 85135, ЄДРПОУ 34460061) про стягнення податкового боргу, задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства «МОЛНІЯ» (адреса вул. Шевченко Т. Г., буд. 90, с-ще Новодмитрівка, Краматорський р-н, Донецька область, 85135, ЄДРПОУ 34460061) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 38478,52 грн, а саме: - єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%, (код класифікації доходів бюджету 18050500, код за КАТОТТГ UA14120070000090878) у сумі 38478,52 гривень.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складено 27 жовтня 2025 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар