Ухвала від 27.10.2025 по справі 608/2496/25

копія

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2025 року Справа № 608/2496/25

Номер провадження2-а/608/216/2025

Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З.

, ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання бездіяльності Заводської селищної ради протиправною та вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Чортківського районного суду Тернопільської області з адміністративним позовом до Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання бездіяльності Заводської селищної ради протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Просить суд визнати протиправною бездіяльність Заводської селищної ради, яка полягає у невжитті заходів для забезпечення безоплатного перевезення пенсіонерів за віком та осіб з інвалідністю ІІ групи на маршруті «СЕ Бордтнеце - Центр -Пастуше». Зобов'язати Заводську селищну раду привести своє «Положення про Порядок відшкодування витрат за безкоштовне перевезення пільгових категорій населення Заводської селищної територіальної громади пасажирським автомобільним транспортом загального користування на 2025 - 2026 роки», скасувавши рішення 50 сесії Заводської селищної ради від 12.08.2025 № 1232, прийнявши нове у відповідності до чинного законодавства України. Забезпечити безоплатне перевезення пенсіонерів за віком та осіб з інвалідністю ІІ групи без обмеження кількості поїздок.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, вважаю, що вказаний вище адміністративний позов підлягає направленню за підсудністю до іншого суду за таких підстав.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

За п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, предметна юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

У ст. 20 КАС України визначені правила розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та перелік справ, які підсудні місцевому загальному суду як адміністративному та справ, які підсудні окружному адміністративному суду.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та(або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

За ч.2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Тобто, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.

З огляду на вказане положення, адміністративні справи щодо позовів фізичних осіб про оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження, за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружних адміністративних судів, відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України.

Оскільки, поданий позивачем позов не входить до переліку справ, що передбачені ч. 1 ст.20 КАС України, позивачем оскаржується законність ухвалення органом місцевого самоврядування рішення про безоплатне перевезення пасажирів за віком та інвалідів ІІ групи, така справа з огляду на розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів не належить до юрисдикції загального місцевого суду, а належить до юрисдикції Тернопільського окружного адміністративного суду.

Суд зазначає, що нормами КАС України питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд іншого суду, якщо при поданні позову до суду було порушено предметну юрисдикцію не врегульовано, тому суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону і при передачі даної справи до Тернопільського окружного адміністративного суду керуватися положеннями ст.29 КАС України, якими визначено підстави і порядок передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого при порушенні територіальної юрисдикції (підсудності).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

За ч. ч. 6, 8 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.

Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адмінсуду до іншого може бути оскаржено.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 20, 29, 30, 241, 243, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративну справу №608/2496/25 за позовом ОСОБА_1 до Заводської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання бездіяльності Заводської селищної ради протиправною та вчинити певні дії - передати на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів.

Згідно з оригіналом

Суддя:/підпис/

Ухвала набрала законної сили «____»______________року.

Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах справи № 608/2496/25, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.

Суддя: Н. З. Коломієць