Справа №592/14360/25
Провадження №2-а/592/234/25
27 жовтня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючої судді Титаренко В.В.,
за участю секретаря судового засідання Каплін А.А.,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
встановив:
03.09.2025 до Ковпаківського районного суду м. Суми звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач), ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення та просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № Х02/25-177 від 16.02.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 25500 грн 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 16.02.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, що передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 25500 грн. Вказану постанову вважає незаконною, протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Як вбачається, зі змісту оскаржуваної постанови вона була винесена за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 07.02.2025 № Х02/25-177, який щодо нього в його присутності не складали, копію протоколу не вручали, тому йому не були роз'яснені положення ст. 63 КУ та ст. 268 КУпАП, не повідомлено про час і місце розгляду справи. До приміщення ІНФОРМАЦІЯ_4 його було доставлено примусово, від проходження медичного огляду він не відмовлявся. У відповідача відсутні докази його відмови саме 07.02.2025 в отриманні направлення на встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я, хоча в оскаржуваній постанові зазначена дата 16.02.2025. Будь-якої повістки на проходження медичного огляду на іншу дату йому не вручали. Крім того, оскаржувана постанова, винесена з порушенням вимог статті 283 КУпАП, у постанові від 16.02.2025 не розкрито об'єктивну сторону інкримінованого порушення, тобто яким саме чином ОСОБА_1 не виконав обов'язок, не зазначено дату та час вчинення правопорушення, не зазначено рішення військово - лікарської комісії, його номер та дата, яке мені не вручали. Умисел на вчинення інкримінуємого йому правопорушення в нього був відсутній. Відтак, встановлений ст. 279, 280 КУпАП порядок розгляду справи щодо нього було порушено, розгляд справи відбувся за його відсутність, у зв'язку із чим він не міг скористатися своїми правами, передбаченими Конституцією України та КУпАП, зокрема, бути присутнім під час розгляду справи, надавати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, мати професійну правову допомогу.
Ухвалою від 08 вересня 2025 року суд адміністративну справу прийняв до свого провадження та призначив по справі судове засідання.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що зважаючи на відсутність дійсного рішення ВЛК про ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , підлягав направленню на медичний огляд. 07.02.2025 ОСОБА_1 , перебуваючи в приміщенні КУ Сумська міська клінічна лікарня № 5, за адресою: м. Суми, вул. Марко Вовчок, 2, категорично відмовився від проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби за станом здоров'я. В діях ОСОБА_1 , у зв'язку з відмовою від проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Вказує про те, що 07.02.2025 при перевірці представниками поліції документів у ОСОБА_1 було встановлено, що останній обліковується як порушник законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що стало підставою для його доставлення (супроводження) у добровільному порядку, передбаченому ст. 259 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_4 . З огляду на вищезазначене 07.02.2025 уповноваженою особою, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з адміністративно-господарської діяльності) від 25.12.2024 № 144 «Про організацію службової діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 на 2025 навчальний рік», - стрільцем 2-го відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 молодшим сержантом ОСОБА_3 складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення № Х 02/25-177 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, який відповідає приписам КУпАП та містить всі необхідні реквізити. При складанні протоколу було роз'яснено суть вчиненого порушення (відмова від проходження ВЛК), зміст ст. 63 Конституції України, права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП; зафіксовано відсутність будь-яких пояснень, клопотань та зауважень щодо змісту протоколу; у відповідності до вимог ст. 277-2 КУпАП, повідомлено про розгляд справи, призначений на 14 год. 45 хв. 16.02.2025 (тобто не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи) у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 , кабінет 102. Клопотання про перенесення розгляду справи із зазначенням поважності причин неявки від ОСОБА_1 , який був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, чи його представника ні в усному, ні в електронному або письмовому вигляді до ІНФОРМАЦІЯ_4 до початку розгляду справ не надходило. Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, не входить до виключного переліку справ, коли присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою (абз. 2 ст. 268 КУпАП). Просить суд у задоволені позовних ОСОБА_1 - відмовити.
Позивач про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явився. У матеріалах справи наявна заява, в якій він просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представники відповідачів про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, в судове засідання не з'явилися.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та зміст спірних правовідносин.
07.02.2025 стрілець 2-го відділення взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 молодший сержант ОСОБА_3 склав протокол про адміністративне правопорушення № Х-02/25-177 щодо ОСОБА_1 , відповідно до якого 07.02.2025 о 16 год 00 хв у приміщенні КУ Сумська міська клінічна лікарня № 5, за адресою: м. Суми, вул. Марко Вовчок, 2, було встановлено факт порушення громадянином ОСОБА_1 законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині невиконання в особливий період під час дії правового режиму воєнного стану обов'язку проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ТЦК та СП згідно абз. 3 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 48).
16.02.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковник ОСОБА_2 , розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 07.02.2025 № Х-02/25-177 стосовно гр. ОСОБА_1 , встановлено, що 16.02.2025 о 14 год 45 хв у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 було встановлено факт порушення громадянином ОСОБА_1 законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині невиконання в особливий період під час дії правового режиму воєнного стану обов'язку проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) ТЦК та СП згідно абз. 3 ч. 1 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с. 9).
На ім'я ОСОБА_1 сформовано направлення від 07.02.2025 № 472 на проходження ВЛК (а.с. 16).
07.02.2025 ОСОБА_1 було доставлено до ТЦК та СП, що підтверджується Довідкою від 07.02.2025 № х 02/25-175 (а.с. 49).
Згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «Оберіг»), ОСОБА_1 , перебуває на обліку військовозобов'язаних громадян України в ІНФОРМАЦІЯ_6 , медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби не проходив, дійсного рішення ВЛК не має (а.с. 50).
Копію постанови про накладення адміністративного стягнення від 16.02.2025 було направлено на ім'я ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , однак на адресу ТЦК та СП вказаний конверт повернувся із відміткою неправильно зазначена адреса (а.с. 51).
З довідки директора КУ Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 17 м. Суми, Сумської області від 23.09.2025 № 68 вбачається, що ОСОБА_1 з правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервісті ознайомлений 22.09.2025 під підпис (а.с. 66).
Відповідно до довідки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.09.2025 № 8/1620-20 ОСОБА_1 отримав відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на строк до 05.11.2025 (а.с. 67).
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному розгляді в судовому засіданні обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 283 КУпАП встановлено вимоги щодо змісту постанови по справі про адміністративне правопорушення, в якій повинні бути викладені всі обставини правопорушення, отримані на підставі дослідження та оцінки доказів в їх сукупності, обґрунтування наявності складу правопорушення. Зокрема, постанова у справі про адміністративне правопорушення має містити відомості про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався).
Диспозиція ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 оголошено проведення загальної мобілізації.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення № 154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 8 цього Положення визначено завдання територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, зокрема, виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Абзацем 11 пункту 9 Положення передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Згідно з абз. 4 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Відповідно до абз. 3 п. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024, громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), можуть бути направлені на медичний огляд шляхом вручення їм повісток за наявності підстав для проходження медичного огляду відповідно до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (зокрема у разі відсутності дійсного рішення військово-лікарської комісії про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану та/або наявності інших підстав, передбачених законодавством), а також направлені на такий огляд у разі, коли такі громадяни самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.
Згідно з п. 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024, резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11, яке реєструється у письмовій формі у журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається військовозобов'язаному та резервісту під особистий підпис.
Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду (пункт 74-1 Порядку).
З наведеного вбачається, що процедурі проходження медичного огляду передує формування повістки про виклик для проходження відповідного огляду, видача керівником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.05.2024 №560 та реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період від 16.05.2024 №560.
Однак, в матеріалах справи відсутня повістка про виклик позивача для проходження відповідного огляду та докази отримання цієї повістки ОСОБА_1 також відсутні. Так само відсутні докази, які б підтвердили факт відмови позивача від проходження медичного огляду.
Крім того, у протоколі та постанові містяться розбіжності щодо дати вчинення адміністративного правопорушення. У протоколі про адміністративне правопорушення вказана дата вчинення правопорушення 07.02.2025, однак у постанові про накладення адміністративного стягнення дата вчинення правопорушення - 16.02.2025.
Також зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення неможливо встановити чи був позивач присутнім під час його складання, чи був повідомлений про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, з огляду на те, що оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності винесена за його відсутності.
За таких обставин, складання протоколу та винесення спірної постанови щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, зокрема, через відмову від проходження медичного огляду, не відповідає положенням ч. 2 ст. 2 КАС України.
Частина 2 статті 77 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування у спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Отже, саме відповідач у справі, а не позивач, зобов'язаний довести правомірність свого рішення про притягнення останнього до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин справи, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, що є підставою для скасування спірної постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач, звертаючись до суду із зазначеним позовом, сплатив судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп., які підлягають з стягненню з відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача.
Керуючись статтями 5, 9, 72-77, 139, 241, 242, 246, 255, 271, 286 КАС України,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № х 02/25-177 від 16.02.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, а провадження по справі закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_7 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Суддя В.В. Титаренко