Справа №760/17517/25
3/760/5425/25
18 липня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., при секретарі Омельяненко С.В., за участю представника Київської митниці Держмитслужби України Короля Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особи, уповноваженої на роботу з митницею ТОВ «Лоджістик Плюс» (ЄДРПОУ 43758947, Україна, 01024, м.Київ, вул.Шовковична, буд.42-44), паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Печерським РУ ГУ МВС України у м. Києві 20.03.1998, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,-
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №0438/UA100000/2025 від 14.04.2025.
Відповідно до протоколу, 27.03.2025 року, з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів, що надійшли з Італії «P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L., 27020 CARBONARA AL TICINO (Pavia) - ItalyVia dell'Artigianato n. 3» на адресу ТОВ "Торговий дім "Аромафуд" (ЄДРПОУ 38727750), Україна, 02154, м. Київ, вул. Ентузіастів, буд. 29, приміщення 98А, декларантом з митного оформлення вантажів ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛОДЖІСТИКС ПЛЮС" (ЄДРПОУ 43758947), Україна, 01024, м.Київ, вул.Шовковична, буд.42-44, ОСОБА_1 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Вишневе» Київської митниці шляхом електронного декларування подано митну декларацію типу ІМ/40/ДЕ, якій було присвоєно реєстраційний № MRN 25UA100060507953U9.
Разом з митною декларацією до митного оформлення надано : сертифікат з перевезення (походження) товару № 1 VE № Т 876418 від 22.03.2025 , CMR № 0002447; рахунок-фактура (Invoice) № 1232/2025 від 14.03.2025, довідка вартості транспортно-експедиційних послуг з доставки вантажу,контракт № 0901/1, сертифікати аналізу: AXAL000011077 AROMA LIMONE 11077/NF2 , AX00000003050 CREAM CHEESE FLAVOR 3050, AX00000011115 BAKED MILK FLAVOUR 11115, AX00000003231 CINNAMOM FLAVOUR, AX00000003775 CARAMEL FLAVOUR 3775, AX00000011099 AROMA CIOCCOLATO 11099; сертифікат здоров'я від 17.03.2025 року, сертифікат ГМО від 17.03.2025 року,MRN №25ITQ3J01CD20010B7,висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003203-0143 від 09.04.2025 року, паспорти безпеки на продукти: «Aroma limone» арт. AXAL000011077; Cream cheese flavour 3050 арт. АХ00000003050, CHOCOLATE FLAVOR 11099 арт. AX00000011099, CARAMEL FLAVOUR 3775 арт. AX00000003775 ; CINNAMON FLAVOUR 3231 арт. AX00000003231 ; BAKED MILK FLAVOUR арт. AX00000011115 .
Виходячи з відомостей вказаної вище митної декларації, заявлений до митного контролю та оформлення товар: №1 «Ароматизатори (суміши запашних речовин), використовуються в харчовій промисловості. Без ГМО. Немісять етилой спирт. Не містять молочних жирів. Не в первинній упаковці. Продукт відповідає діючим нормам Європейського Союзу (1334/2008). CARAMEL Flavour 3775. Склад: ароматичні речовини, пропіленгліколь Е1520 -77.5%. Розлито в каністри, арт.AX00000003775-150кг; AROMA CIOCCOLATO 11099 FLAVOUR. Склад: Ароматичні речовини, природні смакові речовини, ароматизатори, Е 1520 пропілен гліколь 67,84%, арт.AX00000011099-200кг. Виробник: P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L.; Торгівельна марка: P.A. AROMATICS FLAVORS. Країна виробництва: EU.
На вказаний артикул товару CARAMEL Flavour 3775, арт.AX00000003775-150 кг наявний паспорт безпеки в якому зазначені речовини, що входять в склад цього продукту. В розділі 3 (Composition) вказаного паспорту зазначено інформацію про вміст речовини Pipеronal, CAS 120-57-0 з вмістом 0,5 ? x
Вказана в паспорті безпеки речовина відноситься до прекурсорів і підлягає контролю в разі її ввезення.
27.03.2025 року проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №25UA100060507953U9. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару № 1 CARAMEL Flavour 3775 арт. AX00000003775 та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 31.03.2025 № 7.8-5/20-03/7/5728).
Згідно висновку СЛЕД Держмитслужби від 09.04.2025 № 1420003203-0143 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проби з найменуванням «CARAMEL Flavour 3775» арт. AX00000003775 підтверджено наявність піпероналю (геліотропіну), який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)».
Відповідно до ст. 24 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»: частина 1 - «Ввезення на територію України наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів здійснюється за наявності дозволу на право ввезення (вивезення) чи транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу»; частина 7 - «Митні органи здійснюють митні формальності, необхідні для пропуску через митний кордон України, випуску у відповідний митний режим кожної партії наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, з використанням механізму «єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України»; частина 13 - «Партія наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, що ввозиться на територію України чи вивозиться з території України без відповідного дозволу на ввезення, вивезення наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів, підлягає затриманню та конфіскації в порядку, встановленому законом».
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.1997 № 146 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на право ввезення на територію України, вивезення з території України або транзиту через територію України наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» встановлено: п. 2. Імпорт та експорт наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів здійснюються підприємствами за умови одержання дозволу на кожну окрему операцію, який видається Держлікслужбою. Видача дозволу здійснюється за узгодженням з СБУ; п. 8. Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, що ввозяться в Україну або вивозяться з України без дозволу, підлягають затриманню відповідними митницями України; п. 9. Підприємства та фізичні особи, які порушують правила здійснення імпорту та експорту наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлені відповідними актами законодавства та цим Порядком, несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України (далі - МК України) не можуть бути пропущені через митний кордон України:1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом; 2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог МК України та інших законів України, крім випадків, передбачених МК України.
Згідно з частиною 1 статті 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 статті 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, в тому числі у вигляді кодів, зокрема відомості про: - про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, код товару згідно з УКТЗЕД; - що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;- відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу: у встановленому Митним кодексом України порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості про документи, що підтверджують дотримання заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Відповідно до пункту 8 статті 264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до частини 1 статті 266 МК України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом.
Перед подачею митної декларації № MRN 25UA100060507953U9 гр. ОСОБА_1 не скористався правом, наданим йому частиною 2 статті 266 Митного кодексу України.
Вартість предметів правопорушення становить 60511,05 грн.
Таким чином, декларантом ОСОБА_1 не заявлено у митній декларації № MRN 25UA100060507953U9 за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність у складі товару «CARAMEL Flavour 3775. Склад: ароматичні речовини, пропіленгліколь Е1520 -77.5%. Розлито в каністри, арт.AX00000003775-150кг ,Виробник:P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L.;Торгівельна марка:P.A. AROMATICS FLAVORS Країна виробництва EU контрольної речовини піпероналю (геліотропіну), який, згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список №1 Таблиці ІV)», що є порушенням митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.
Отже, в діях громадянина України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.
Представник ОСОБА_1 - адвокат Кацалап А.А. надав письмові заперечення в справі про порушення митних правил у яких він зазначив, що проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № MRN 25UA100060507953U9.
Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) зазначених товарів та листом від 31.03.2025 № 7.8-5/20-03/7/5728 направлено запит до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень (далі - СЛЕД) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товару згідно з УКТЗЕД та визначення повного хімічного складу товару.
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 09.04.2025 № 1420003203-0143 «в результаті проведених досліджень у складі проби з найменуванням «CARAMEL Flavour 3775» арт. AX00000003775 підтверджено наявність піпероналю (геліотропіну), який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)».
У зв'язку з чим, посадовою особою митного органу зроблено висновок, що в поданій до митного оформлення, митній декларації ІМ 40 ДЕ № MRN 25UA100060507953U9 від 27.03.2025 декларантом ОСОБА_1 не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про наявність у складі товару «CARAMEL Flavour 3775. Склад: ароматичні речовини, пропіленгліколь Е1520 -77.5%. Розлито в каністри, арт.AX00000003775-150кг ,Виробник:P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L.;Торгівельна марка:P.A. AROMATICS FLAVORS Країна виробництва EU контрольної речовини піпероналю (геліотропіну), що відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. Прекурсори в разі їх переміщення через митний кордон України підлягають обов'язковому декларуванню митному органу з наданням дозвільних документів Держлікслужби на їх переміщення.
Отже, на думку митного органу в діях громадяина України ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України.
З порушеннями зазначеними в протоколі про порушення митних правил 0438/UA100000/2025 вІн не згодний, вважає, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори», наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку:
таблиця I містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1, № 2, № 3 та № 4, обіг яких на території України заборонено, за винятком обігу лише в цілях та на підставх, передбаченими статтями 15, 19 і 20 цього Закону;
таблиця II містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю;
таблиця III містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких в Україні обмежено та стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю;
таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю.
Обіг препаратів, що містять наркотичний засіб або психотропну речовину, які включені до таблиць II і III Переліку, підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу наркотичного засобу чи психотропної речовини, які в них містяться; якщо препарат містить не один наркотичний засіб чи не одну психотропну речовину, а кілька наркотичних засобів та (або) психотропних речовин, які включені до таблиць II і III Переліку, щодо обігу яких встановлено різний режим контролю, то його обіг підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу того із засобів або тієї з речовин, що підлягає більш суворим заходам контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 року № 589 затверджено Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом. Згідно п. 5 Порядку діяльність, пов'язана з обігом засобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою. Ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територію України засобів і речовин, включених до списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою... (п. 7 Порядку). Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 року № 1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 № 1203 піперональ взагалі відсутній. Таким чином, на даний час гранично допустима кількість піпероналю, що може міститися в препаратах, сумішах і т. д., законодавчо не визначена, не визначені і заходи контролю за обігом препаратів з вмістом піпероналю.
У висновку експерта зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах. Однак, законодавством України не встановлено будь - яких обмежень щодо обігу зазначеної продукції. Також у висновку експерта було вказано «експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№2 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини».
Стаття 266 МК України визначає, що декларант забовязаний, зокрема: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Надані митним органом матеріали свідчать, що найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено декларантом ОСОБА_1 у відповідності до наявних товару супровідних документів. На територію України ввозився саме товар, вказаний у митній декларації.
Зважаючи на те, що декларування громадянином України ОСОБА_1 везеного на митну територію України товару проведено з дотриманням норм МК України, Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №65, а також враховуючи, що при митному оформлені товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, та які були у встановленому чинним законодавством порядку, містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару, а також характер вчинених декларантом дій з митного оформлення товару, дають підстави стверджувати про відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивних та суб'єктивних ознак складу правопорушення, передбаченого ст.472 МК України.
У судовому засіданні представник митниці просив суд визнати винним ОСОБА_1 у порушенні митних правил за ст. 472 МК України та накласти на нього стягнення в межах санкції ст. 472 МК України.
У судовому засіданні представник Кацалап А.А. проти протоколу про порушення митних правил 0438/UA100000/2025 заперечував та просив суд закрити провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Перевіривши матеріали справи про правопорушення митних правил, заслухавши представника Київської митниці та адвоката Кацалап А.А суддею встановлено наступне.
Судом встановлено, 27.03.2025 року, з метою митного оформлення та випуску у вільний обіг товарів, що надійшли з Італії «P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L., 27020 CARBONARA AL TICINO (Pavia) - ItalyVia dell'Artigianato n. 3» на адресу ТОВ "Торговий дім "Аромафуд" (ЄДРПОУ 38727750), Україна, 02154, м. Київ, вул. Ентузіастів, буд. 29, приміщення 98А, декларантом з митного оформлення вантажів ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛОДЖІСТИКС ПЛЮС" (ЄДРПОУ 43758947), Україна, 01024, м.Київ, вул.Шовковична, буд.42-44, ОСОБА_1 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Вишневе» Київської митниці шляхом електронного декларування подано митну декларацію типу ІМ/40/ДЕ, якій було присвоєно реєстраційний № MRN 25UA100060507953U9.
Разом з митною декларацією до митного оформлення надано : сертифікат з перевезення (походження) товару № 1 VE № Т 876418 від 22.03.2025 , CMR № 0002447; рахунок-фактура (Invoice) № 1232/2025 від 14.03.2025, довідка вартості транспортно-експедиційних послуг з доставки вантажу,контракт № 0901/1, сертифікати аналізу: AXAL000011077 AROMA LIMONE 11077/NF2 , AX00000003050 CREAM CHEESE FLAVOR 3050, AX00000011115 BAKED MILK FLAVOUR 11115, AX00000003231 CINNAMOM FLAVOUR, AX00000003775 CARAMEL FLAVOUR 3775, AX00000011099 AROMA CIOCCOLATO 11099; сертифікат здоров'я від 17.03.2025 року, сертифікат ГМО від 17.03.2025 року,MRN №25ITQ3J01CD20010B7,висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №1420003203-0143 від 09.04.2025 року, паспорти безпеки на продукти: «Aroma limone» арт. AXAL000011077; Cream cheese flavour 3050 арт. АХ00000003050, CHOCOLATE FLAVOR 11099 арт. AX00000011099, CARAMEL FLAVOUR 3775 арт. AX00000003775 ; CINNAMON FLAVOUR 3231 арт. AX00000003231 ; BAKED MILK FLAVOUR арт. AX00000011115 .
Виходячи з відомостей вказаної вище митної декларації, заявлений до митного контролю та оформлення товар: №1 «Ароматизатори (суміши запашних речовин), використовуються в харчовій промисловості. Без ГМО. Немісять етилой спирт. Не містять молочних жирів. Не в первинній упаковці. Продукт відповідає діючим нормам Європейського Союзу (1334/2008). CARAMEL Flavour 3775. Склад: ароматичні речовини, пропіленгліколь Е1520 -77.5%. Розлито в каністри, арт.AX00000003775-150кг; AROMA CIOCCOLATO 11099 FLAVOUR. Склад: Ароматичні речовини, природні смакові речовини, ароматизатори, Е 1520 пропілен гліколь 67,84%, арт.AX00000011099-200кг. Виробник: P.A. AROMATICS FLAVORS S.R.L.; Торгівельна марка: P.A. AROMATICS FLAVORS. Країна виробництва: EU.
На вказаний артикул товару CARAMEL Flavour 3775, арт.AX00000003775-150 кг наявний паспорт безпеки в якому зазначені речовини, що входять в склад цього продукту. В розділі 3 (Composition) вказаного паспорту зазначено інформацію про вміст речовини Pipеronal, CAS 120-57-0 з вмістом 0,5 ? x
Вказана в паспорті безпеки речовина відноситься до прекурсорів і підлягає контролю в разі її ввезення.
27.03.2025 року проведено митний огляд товарів, за результатами якого складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №25UA100060507953U9. Під час проведення огляду здійснено відбір проб (зразків) товару № 1 CARAMEL Flavour 3775 арт. AX00000003775 та направлено запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) від 31.03.2025 № 7.8-5/20-03/7/5728).
Як вбачається з висновку СЛЕД Держмитслужби від 09.04.2025 № 1420003203-0143 в результаті проведених досліджень встановлено, що у складі проби з найменуванням «CARAMEL Flavour 3775» арт. AX00000003775 підтверджено наявність піпероналю (геліотропіну), який згідно з "Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 770 (із змінами і доповненнями), віднесений до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Таблиця IV Список № 1)». Також у висновку експерта зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах. Однак, законодавством України не встановлено будь - яких обмежень щодо обігу зазначеної продукції. Також у висновку експерта було вказано «експериментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№16,28 не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини».
Судом також досліджено інвойс від 14.03.2025 №1232/2025, паспорти безпеки на продукцію.
Відповідно до ст. 2 Закону України від «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15 лютого 1995 року № 60/95-ВР, наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори з урахуванням доцільності їх використання у медичній практиці та залежно від ступеня їх небезпечності для здоров'я людини і застосовуваних заходів контролю за їх обігом включаються до відповідно пронумерованих списків таблиць Переліку: таблиця I містить наркотичні засоби, у тому числі рослини, і психотропні речовини, включені до списків № 1, № 2 та № 3, обіг яких на території України заборонено, за винятком їх обігу лише в цілях та на підставах, передбачених статтями 15, 19 і 20 цього Закону; таблиця II містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю; таблиця III містить наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких в Україні обмежено та стосовно яких допускаються виключення деяких заходів контролю; таблиця IV містить прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до списків № 1 і № 2, обіг яких на території України обмежено та стосовно яких установлюються заходи контролю.
Обіг препаратів, що містять наркотичний засіб або психотропну речовину, які включені до таблиць II і III Переліку, підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу наркотичного засобу чи психотропної речовини, які в них містяться; якщо препарат містить не один наркотичний засіб чи не одну психотропну речовину, а кілька наркотичних засобів та (або) психотропних речовин, які включені до таблиць II і III Переліку, щодо обігу яких встановлено різний режим контролю, то його обіг підпадає під дію заходів контролю, що застосовуються щодо обігу того із засобів або тієї з речовин, що підлягає більш суворим заходам контролю.
Постановою Kабінету Міністрів України від 03.06.2009 р. № 589 затверджено «Порядок провадження діяльності, пов'язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом».
Згідно п. 5 зазначеного Порядку, діяльність, пов'язана з обігом засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, виданої Держлікслужбою.
Відповідно до п. 7 Порядку, ввезення на територію України, вивезення з її території та транзит через територію України засобів і речовин, включених до таблиць II і III та списку 1 таблиці IV переліку, препаратів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори в кількості, що перевищує гранично допустиму, здійснюється суб'єктами господарювання на підставі дозволу, виданого Держлікслужбою, через пункти пропуску через митний кордон України, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2002 р. № 1950 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 52, ст. 2371).
Таким чином, сам по собі обіг препаратів, що містить прекурсори, не заборонено. Заходи контролю встановлюються лише у випадку перевищення гранично допустимої їх кількості.
В свою чергу Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2007 р. №1203 затверджено гранично допустиму кількість наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, що містяться в препаратах, згідно з додатком. Однак, в Додатку до вказаної постанови нічого не зазначено про піперональ (геліотропін).
Отже на даний час гранично допустима кількість прекурсору піперональ (геліотропін), що міститься в препаратах, законодавчо не визначена, в зв'язку з чим має місце правова невизначеність у здійсненні заходів контролю за обігом продукції, яка містить у складі цей прекурсор.
Також, у висновку експерту зазначено, що піперональ (геліотропін) є ароматичним альдегідом, що міститься в стручках ванілі, квітках геліотропу, бузку та деяких ефірних маслах.
Однак, законодавством України не встановлено будь - яких обмежень щодо обігу зазначеної продукції.
Також, у висноку експерта було вказано щодо неможливості експертиментально визначити кількісний вміст піпероналю у складі проб №№2 що не видається можливим через відсутність хроматографічного стандартного зразка відповідної речовини.
За положеннями ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як декларантом здійснено декларування товарів, відповідно до товаро - супровідних документів, наданих вантажовідправником.
Згідно до ч. 1 ст. 258 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Статтею 472 МК України встановлена відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Об'єктивною стороною даного правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи, яка полягає в незаявленні за встановленою формою точних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби, що підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів і предметів через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.
Тобто, відповідальність може наступати лише у випадку, коли особі відомі усі необхідні реквізити товару, що підтверджуються відповідними документами, однак особа їх не декларує за встановленою формою.
Згідно зі статтею 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад правопорушення є єдиною та головною підставою для юридичної відповідальності.
З аналізу вказаних правових норм статей 458 та 487 МК України, а також статей 2, 9, 10, 11 КУпАП підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Відповідно до частин першої та сьомої статті 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики, а також для забезпечення додержання вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 серпня 2012 року за № 1372/21684) при заповненні графи 31 «Паковання та опис товарів - Марковання та номери - Номер контейнера (номери контейнерів) - Кількість і вид» - під номером 1 зазначаються найменування та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар (фізичні характеристики товару в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення): наприклад, комплектність або завершеність (зібраний/незібраний), кількісний та якісний склад (матеріал, речовина, суміш, сполука тощо), основні властивості товару (призначення, розмір, розфасування, пакування тощо).
Якщо у графі 33 МД код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається на рівні десяти знаків, то у графі 31 в окремих полях електронної МД або у разі використання МД на паперовому носії - електронної копії МД на паперовому носії без зазначення у паперовому примірнику зазначаються за формою «електронного інвойсу» в розрізі кожного найменування товару відомості, необхідні для ідентифікації товарів, що є в наявності: найменування товару (згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); артикул (марка, модель, сорт, тип, тощо); найменування торговельної марки (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах) (зазначається повністю без будь-яких скорочень; якщо оригінальне написання найменування торговельної марки виконується мовою, в якій використовується латинський алфавіт, в графі таке найменування зазначається латинськими літерами); виробник (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); літерний код альфа-2 країни виробництва товару (за бажанням Декларанта); кількість (в одиницях виміру згідно з рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару); код одиниці виміру за рахунком або іншим документом, що визначає вартість товару, згідно з класифікатором одиниць вимірювання та обліку, що використовуються у процесі оформлення МД; ціна за одиницю товару (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); вартість задекларованої кількості одиниць (у валюті, в якій складено рахунок або інший документ, який визначає вартість товару); для товарів, щодо яких законодавством визначена інформація, необхідна для ідентифікації та/або класифікації таких товарів,- передбачена відповідними актами законодавства інформація про товар, у тому числі у вигляді кодів.
Стаття 266 МК України визначає, що декларант зобов'язаний, зокрема: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовано представником митного органу, найменування товару та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, фізичні характеристики товару (його склад) в обсязі, достатньому для однозначного віднесення його до коду згідно з УКТ ЗЕД, заявлено ОСОБА_1 у відповідності до наявних товаросупровідних документів.
На територію України ввозився саме товар, вказаний у митній декларації, а не його складники, які неможливо виокремити (синтезувати).
Ураховуючи вищевикладені обставини, а також те, що декларування громадянином України ОСОБА_1 ввезеного на митну територію України товару проведено з дотриманням норм МК України, Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказаом Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 651, а також ураховуючи відсутність доказів, що декларантом було подано недостовірні документи та/або інформація про товар, свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивної та суб'єктивної ознак складу правопорушення, передбаченого статтею 472 МК України, оскільки при митному оформленні товару були подані всі документи, передбачені як обов'язкові, які були оформлені у встановленому чинним законодавством порядку та містили всі реквізити, необхідні для ідентифікації товару, а також обставини та характер вчинених нею дій з митного оформлення товару не дозволяють говорити про наявність у неї умислу на недекларування чи неправильне/неповне декларування товару.
Згідно ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно до статті 62 Конституції України , обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як вбачається з п. 4.1. Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, Конституційний Суд України на підставі наведеного дійшов висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Конституція України має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй (частина друга статті 8 Конституції України).
Елементами верховенства права є принципи рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005). Принцип правової визначеності означає, що "обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки" (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року N 17-рп/2010). Наведені конституційні засади враховуються Конституційним Судом України у процесі перевірки на відповідність Конституції України положень статті 14-1, частини шостої статті 258 Кодексу.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям Європейського суду з прав людини.
Як вбачається з п.65 рішення по справі «Коробов проти України» (Заява №39598/03) від 21.10.2011 року, суд також повторює, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А заява № 25). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Тож, з врахуванням відсутності в матеріалах справи беззаперечних доказів наявності вини ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст. 472 МК України, правової невизначеності у регулювання відповідних правовідносин щодо заходів контролю за обігом відповідної продукції, неузгодженість у наданих суду доказах щодо доведеності її вини у вчиненні адміністративного правопорушення, всі сумніви суддя трактує на користь особи, щодо якої розглядається справа про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі, суддя дійшла висновку, що провадження по справі стосовно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 472 МК України підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 268, 458, 483, 527 - 529 МК України, ст. ст. 9, 247, 283, 284, 294 КУпАП України, суд,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особи, уповноваженої на роботу з митницею ТОВ «Лоджістик Плюс» (ЄДРПОУ 43758947, Україна, 01024, м.Київ, вул.Шовковична, буд.42-44), паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Печерським РУ ГУ МВС України у м. Києві 20.03.1998, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 472 МК України, закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: І.А. Усатова