Справа №760/23647/25 1-кс/760/10965/25
02 жовтня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання cтаршого слідчого в ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні №22025101110000816 від 16.07.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України, -
До слідчого судді Солом'янського районного суду міста Києва надійшло клопотання cтаршого слідчого в ОВС 1 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області майора юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно в кримінальному провадженні №22025101110000816 від 16.07.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025101110000816, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 16.07.2025, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 368 КК України.
Як зазначається у клопотанні, досудовим розслідуванням встановлено, що 22.02.2024 президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Ради федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 5 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні. У подальшому на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території.
Також, 24.02.2024 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію». Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Вказано, що між ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» (код ЄДРПОУ 38036672) та військовою частиною НОМЕР_1 було укладено Договір №95Д від 18.03.2025 про закупівлю товарів для гарантованого забезпечення потреб безпеки та оборони у період дії правового режиму воєнного стану від 18.03.2025, відповідно до якого ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» мала поставити протягом 60 календарних днів з моменту підписання Договору 2 000 одиниць «костюм літній польовий, тип 1 з тканини тип 4, клас 7» на адресу вказаної Військової частини.
З метою виконання даного Договору, між ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» та Філією «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» було укладено Договір підряду №01-20)03)25 від 20.03.2025.
Згідно умов зазначеного договору Філія «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» зобов'язувався виконати роботи з пошиття Продукції, найменування, асортимент, кількість та ціна робіт з пошиття якої визначені у додатках до даного договору, а ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» зобов'язане оплатити вказані роботи. Відповідно Додатків до договору Філія «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» мала надати послуги з пошиття костюму літнього польового, (тип 4/клас 7) та передати замовнику вказаної продукції у кількості 1 007 одиниць до 30.05.2025 та 1 000 одиниць до 30.06.2025.
Зазначено, що відповідно до Контракту №2/2025 від 02.2025 укладеного між Міністерством юстиції України та громадянином ОСОБА_5 , останнього призначено на посаду директора Державного підприємства «Підприємство ДКВС України (№89)».
У свою чергу, згідно Статуту Державного підприємства «Підприємство ДКВС України (№89)», затверджений Наказом Міністерства юстиції України 14.09.2023 №327475 на ОСОБА_5 , як директора Державного підприємства «Підприємство ДКВС України (№89)» покладено наступне: несе відповідальність за виконання покладених на нього завдань, що визначені Статутом; під час реалізації свої прав і виконання обов'язків повинен діяти в інтересах Підприємства; діє без довіреностей від імені Підприємства, представляє його інтерес в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, а також у відносинах з юридичним та фізичними особами; формує адміністрацію Підприємства; видає в межах своєї компетенції накази та доручення; організовує виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність Підприємства відповідно до мети та основних напрямів його діяльності; затверджує за погодженням з уповноваженим органом управління структуру і штат Підприємства; у встановленому порядку призначає на посади та звільняє з посад працівників Підприємства; обирає форму і систему оплати праці, установлю працівникам конкретні розміри тарифних ставок, посадових окладів, винагород, надбавок, доплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством; застосовує заходи заохочення та дисциплінарного стягнення до працівників Підприємства; розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до цього Статуту та законодавства; забезпечує ефективне використання та збереження майна, переданого Підприємству; виконує умови укладеного з Уповноваженим органом управління трудового контракту; укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахунковий та інші рахунки; несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів, Додержання трудової, фінансової дисципліни і вимог законодавства.
Крім того, відповідно до п.п. 7.2, 7.6, 7.7 вказаного Статуту Управління підприємством здійснюється його директором, який підзвітний уповноваженому органу. Директор Підприємства самостійно вирішує питання діяльно стіПідприємства, за винятком тих, що віднесені Статутом до компетенції уповноваженого органу управління. Директор Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність обліку та статистичної звітності.
Таким чином, ОСОБА_5 займаючи посаду директора Державного підприємства «Підприємство ДКВС України (89)» та виконуючи обов'язки по здійсненню керівництва трудовим колективом, а також обов'язки по управління (розпорядженню) майном підприємства, постійно виконував організаційно- розпорядчі та адміністративно-господарські функції (обов'язки), відповідно до положень п. 1 та п. 2 Примітки до ст. 364 КК України, являється службовою особою.
У свою чергу встановлено, що за вказаних обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у невстановленому місці, будучи директором Державного підприємства «Підприємство ДКВС України» (код ЄДРПОУ 08679764), якому було достовірно відомо про збройний напад російської федерації на Україну, об'єктивно розуміючи нагальну потребу Збройних Сил України у своєчасному отриманні військової амуніції (військової форми одягу) для виконання завдань із відсічі збройної агресії, керуючись корисливими мотивами та маючи на меті отримання стабільного джерела доходів від протиправної діяльності пов'язаної з отриманням неправомірної вигоди, діючи умисно, за попередньою змовою з невстановленими особами, прийняв рішення систематично вчиняти дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом перешкоджанню поставок військового одягу, для військовослужбовців Збройних Сил України, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу.
З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 розуміючи, що може використовувати своє службове становище за для впливу на директора Філії «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» ОСОБА_6 , вирішив створювати штучні перешкоди, які б унеможливлювали виконання умов Договору підряду №01-20)03)25 від 20.03.2025 в частині строків виконання, усвідомлюючи, що товар який повинний передаватися ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», являється військовою формою та призначається для військовослужбовців Збройних Сил України.
Так, за вказаних обставин, директор Філії «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» ОСОБА_6 , будучи у безпосередньому підпорядкуванні директора ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» ОСОБА_5 , відповідно до Положення про Філію затверджену Наказом від 23.08.2023 №34/ОД-23, за вказівками останнього, не будучи обізнаною про його злочинний умисел, вчиняла дії спрямовані на затримки поставки продукції і дати надходження товару не відповідали датам зазначеним у Додатках до Договору підряду №01-20)03)25 від 20.03.2025, що підтверджується Додатками до Договору та товарно-транспортними накладними.
У подальшому, 08.07.2025 приблизно о 15 год. 20 хв. за адресою: м. Києві по вул. Іллєнка, поблизу будівлі №81 відбулася зустріч між директором ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» ОСОБА_7 з директором ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» ОСОБА_5 .
Ініціатором вказаної зустрічі був ОСОБА_5 , який нібито був занепокоєний взаємовідносинами між ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» та Філією «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» щодо виконання Договору підряду №01-20)03)25 від 20.03.2025 та проблемних питань про які він дізнався від доповідних записок від директора Філії ОСОБА_6 .
Під час вказаної зустрічі, а саме 08.07.2025 приблизно о 15 год. 20 хв. ОСОБА_5 перебуваючи за адресою: м. Києві по вул. Іллєнка, поблизу будівлі №81, продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на систематичне вчинення умисний дій спрямованих на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом перешкоджанню поставок військового одягу, для військовослужбовців Збройних Сил України, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, повідомив ОСОБА_7 що у разі бажання продовжувати ведення підприємницької діяльності пов'язаної з пошивом військової форми на потужностях ДП «Підприємство державної кримінально- виконавчої служби України (№89)», ОСОБА_7 повинен підписати Договір підряду між ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» ОСОБА_7 на пряму з директором ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» з меншою вартістю за одиницю товару на 100-150 грн., від Договору підряду №01-20)03)25 від 20.03.2025, мотивуючи це тим, що на адресу його товариства буде поставлено приблизно 10 000 одиниць товару протягом року, а вказану різницю за кожен поставлений комплект військової форми сплачувати йому готівкою. Крім того ОСОБА_5 пригрозив, що в іншому випадку, він прийме заходи щодо перешкоджання здійснення ОСОБА_7 даної підприємницької діяльності, мотивуючи це тим, що має зв'язки з керівниками інших державних підприємств кримінально-виконавчої служби України.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на систематичне вчинення умисний дій спрямованих на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом перешкоджанню поставок військового одягу, для військовослужбовців Збройних Сил України, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, створив умови, за яких ОСОБА_7 змушений передавати неправомірну вигоду, щоб уникнути негативних наслідків для своїх прав та законних інтересів.
У свою чергу, ОСОБА_7 , з метою запобігання шкідливим наслідкам своїм власних правам і законним інтересам, а також усвідомлюючи, що вказана продукція призначається для військовослужбовців Збройних Сил України та в умовах військового стану, являється необхідною, для здійснення діяльності Збройних Сил України, дійшов згоди з ОСОБА_5 щодо сплати останньому готівкою грошових коштів з різниці за кожен поставлений комплект військової форми.
Так, на виконання вимог ОСОБА_5 директором ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» ОСОБА_7 було скеровано на адресу ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» лист вих.: 06-07/1-25 від 06.07.2025 про укладання Договору по ціні 653 грн з ПДВ за одиницю товару.
Надалі, між ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» та ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» було укладено Договір підряду №01-07/07/25 від 07.07.2025. Відповідно до Специфікації №1 до Договору ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» має надати послуги з пошиття костюму літнього польового, (тип4/клас7) у кількості 10 300 одиниць, по ціні 653 грн. за одиницю до 31.12.2026, зокрема на 25.08.2025 - 1 500 од., 25.09.2025 - 1 100 од., 25.10.2025 - 1 100 од., 25.11.2025 - 1 100 од., 25.12.2025 - 1 100 од., 25.01.2026 - 1 100 од., 25.02.2026 - 1 100 од., 25.03.2026 - 1 100 од., 25.04.2026 - 1 100 од.
Відповідно до вказаного Договору станом на 15.08.2025 ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» поставило на адресу ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» 974 од. товару.
При цьому, хоч юридично продукція поставлялася від ДП «Підприємство ДКВС України (№89)», фактично вона відшивалася та відвантажувалася на потужностях та за адресою Філії «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)».
У подальшому, 13.08.2025 приблизно о 11 год. 00 хв. за адресою: м. Київ, проспект Європейського Союзу, 47 на АЗС «UPG» відбулася зустріч між директором ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» ОСОБА_7 з директором ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» ОСОБА_5 . Під час вказаної зустрічі, ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел спрямований на систематичне вчинення умисний дій спрямованих на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період, шляхом перешкоджанню поставок військового одягу, для військовослужбовців Збройних Сил України, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, повідомив ОСОБА_7 що для продовження ведення підприємницької діяльності пов'язаної з пошивом військової форми на потужностях ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)», ОСОБА_7 повинен передати ОСОБА_5 готівкою грошові кошти у сумі 90 000 гривень за поставленні 974 од. товару «костюму літнього польового, (тип4/клас7)» по Договору підряду №01-07/07/25 від 07.07.2025 та припинення подальшої поставки товару у разі відмови передавати йому кошти. При, цьому ОСОБА_5 під час особистої зустрічі повідомив, ОСОБА_7 , що діє не сам, а у змові з іншими особами.
20.08.2025 приблизно о 15 год. 10 хв. ОСОБА_7 сприяючи у документуванні протиправної діяльності ОСОБА_5 діючи з відома та контролю правоохоронних органів, під час телефонних розмов з ОСОБА_5 , повідомив що має необхідну суму коштів та готовий зустрітися, для передачі останньому. В свою чергу, ОСОБА_5 повідомив, що ОСОБА_7 потрібно буде зустрітися з його людиною, яка приїде до міста Києва 21.08.2025 та передати йому кошти.
21.08.2025 в ході телефонних розмов між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який діяв за вказівками ОСОБА_5 , однак не був обізнаний про його злочинні мотиви домовилися про зустріч.
Цього ж дня, а саме 21.08.2025 приблизно о 15 год. 55 хв. у приміщенні ресторану «NLSN & FRNDSCF», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 4, за столиком розташованим праворуч від входу, в правому ближньому куті, відбулася зустріч між директором ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» ОСОБА_7 з ОСОБА_8 . Під час вказаної зустрічі, ОСОБА_7 передав імітаційні кошти у сумі 90 000 грн. в якості неправомірної вигоди для ОСОБА_5 , за не перешкоджання веденню господарської діяльності, яку вимагав останній.
Однак, в цей же день біля 16 години 10 хвилин в ході проведення невідкладного обшуку від 21 серпня 2025 року у громадянина України ОСОБА_8 виявлено та вилучено імітаційні кошти у сумі 90 000 грн.
21.08.2025 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
22.08.2025 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Кривець Тимського району Курської області на території російської федерації, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , який займає посаду директора Державного підприємства «Підприємство ДКВС України», раніше не судимому, повідомлено про те, що він обґрунтовано підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, а також у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дій, з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Згідно ст.12 КК України, інкриміновані ОСОБА_5 кримінальні правопорушення є тяжкими злочинами, один з якого є корупційним, і за їх вчинення передбачене покарання у вигляді позбавлення волі до 10 років.
Слідчий зазначає, що обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні даного кримінальних правопорушень підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:
- повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від Фастівського РВ ГУ СБУ у м. Києві та Київській області, у якому зазначено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи директором Державного підприємства «Підприємство ДКВС України» (код ЄДРПОУ 08679764), бажаючи мати стабільне джерело доходів від протиправної діяльності пов'язаної з отриманням неправомірної вигоди від директора ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», діючи умисно, з корисливих мотивів, вирішив систематично вчиняти умисні дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, шляхом перешкоджанню поставок військового одягу, для військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу;
- протоколами допитів свідка ОСОБА_7 від 24.07.2025, 19.08.2025, 21.08.2025 з яких вбачається, 08.07.2025 в м. Києві відбулася зустріч директора ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» ОСОБА_5 з свідком, який єдиректором ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак», з приводу обговорення фінансово-господарських взаємовідносин вищезазначених юридичних осіб, пов'язаних з укладеним раніше договором з філією «Кам'янська №34» ДП «Підприємство ДКВС України (№89)» (ЄДРПОУ 45275860) на пошиття на замовлення та з сировини вказаної швейної фабрики 2000 одиниць літніх військових костюмів за ціною 750 грн за одиницю. Під час розмови ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 , що всі виправні колонії Дніпропетровської області знаходяться під його керівництвом та для подальшої співпраці директору ТОВ «Перше швейне підприємство «Козак» необхідно найближчим часом укласти новий прямий договір з ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» на пошиття літніх військових костюмів. Далі, ОСОБА_5 повідомив, що однією із умов подальшої співпраці буде зміна вартості пошиття одного костюму, що складатиме 600-650 грн. за одиницю, а різницю з попередньою вартістю в 100- 150 грн. з кожного пошитого костюму необхідно надати йому як неправомірну винагороду. Також, ОСОБА_5 повідомив що на виробничих потужностях жіночих виправних колоній Дніпропетровської області вироблятиметься в місяць від 1000 до 1500 літніх польових костюмів. Таким чином, один раз в місяць ОСОБА_7 повинен надавати ОСОБА_5 неправомірну винагороду в розмірі від 100 тис. грн. до 200 тис грн.;
- протокол НСРД - аудіо контроль особи від 13.08.2025, яким було зафіксовану телефонну розмову, яка відбувалася 12.08.2025 між свідком ОСОБА_7 та ОСОБА_5 ;
- протокол НСРД - відео контроль особи від 13.08.2025, яким було зафіксовану зустріч, яка відбувалася 13.08.2025 між свідком ОСОБА_7 та ОСОБА_5 ;
- протоколом обшуку від 21.08.2025 у приміщенні ресторану «NLSN&FRNDS CF», що розташований за адресою: м. Київ, вул. Академіка Ромоданова, 4, під час якого у громадянина України ОСОБА_8 виявлено та вилучено імітаційні кошти у сумі 90 000 грн.;
- протоколом обшуку від 21.08.2025 у приміщенні ДП «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України (№89)» під час якого було вилучено копії документів, якими підтверджуються посадові обов'язки ОСОБА_5 ;
- протоколом затримання від 21.08.2025, в ході проведення кого було затримано ОСОБА_9 та вилучено у нього його мобільні телефони;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , якими підтверджуються доводи викладенні в підозрі;
- протокол огляду та вручення грошових коштів від 21.08.2025, яким було вручено свідку ОСОБА_7 імітаційні кошти у сумі 90 000 грн.;
- іншими матеріалами кримінального провадження..
Вказує, що з метою забезпечення конфіскації майна підозрюваного як виду покарання у разі засудження за вчинення вказаного кримінального правопорушення, виникла необхідність у накладеннi арешту на належне йому майно.
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підозрюваному ОСОБА_5 належать наступне майно:
- земельна ділянка з кадастровим номером 1221455400:02:003:0082, площею 0.12 га;
Слідчий зазначав, що з метою запобігання можливості приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження майна, що належить підозрюваному ОСОБА_5 , на даний час виникла необхідність у накладенні арешту на нерухоме майно, що належить на праві власності підозрюваному.
Прокурор в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання у відсутності прокурора, клопотання підтримує, просить задовольнити.
Враховуючи те, що майно, на яке слідчий просить накласти арешт не було тимчасово вилучене, то розгляд клопотання в силу ч.2 ст.172 КПК України можливо здійснити без повідомлення власника майна.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення сторін, слідчий суддя дійшов наступного висновку, виходячи з такого.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Згідно з положеннями ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутись прокурор, слідчий за погодженням з прокурором.
Частина 2 ст.131 КПК України передбачає, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Згідно з чч.1-3 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Згідно з ч.10 ст. 170 КПК арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Відповідно до ч.11 ст.170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Згідно з ч.2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:
1) правову підставу для арешту майна;
2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу);
4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу);
5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Як вбачається з наданих суду матеріалів слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025101110000816, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань від 16.07.2025, в межах якого 22.08.2025 ОСОБА_5 повідомлено про те, що він обґрунтовано підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, а також у одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду дій, з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У рамках даного кримінального провадження, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, слідчий звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на майно, а саме:
- земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:003:0082, площею 0.12 га;
Так, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.3 ст.368 КК України та у випадку доведеності його вини, санкція ч.3 ст.368 КК України передбачає, додаткове покарання у виді конфіскації майна.
Відповідно до ст. 59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Перелік майна, що не підлягає конфіскації, визначається законом України.
Слідчий у клопотанні навів перелік майна, на яке просить накласти арешт.
З матеріалів, доданих до клопотання вбачається, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_5 належить на праві приватної власності майно, а саме: земельна ділянка з кадастровим номером 1221455400:02:003:0082, площею 0.12 га.
Враховуючи, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, та у випадку доведеності його вини, суд може призначити йому покарання у виді конфіскації майна, оскільки санкція ч.3 ст.368 КК України передбачає додаткове покарання у виді конфіскації майна, клопотання прокурора в частині накладення арешту на вказане майно, яке належить на праві приватної власності підозрюваному ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
Таке втручання держави в право ОСОБА_5 на мирне володіння своїм майном в даному випадку є виправданим, оскільки, виходячи з практики Європейського суду з прав людини, здійснюється на підставі закону, з дотриманням мети задоволення суспільного інтересу та принципів пропорційності та справедливої рівноваги.
За таких обставин, клопотання слідчого підлягає адоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.41 Конституції України, ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стст. 98, 170-173, 175, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт з тимчасовим позбавленням права на відчуження, розпорядження та користування на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , майно, а саме:
- земельну ділянку з кадастровим номером 1221455400:02:003:0082, площею 0.12 га;
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1