Справа № 128/4102/25
Іменем України
27 жовтня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Відділу поліції №5 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП,-
17.09.2025 о 15:30 год. по АДРЕСА_3 , громадянка ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній спричинив тілесні ушкодження малолітньому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушила вимоги ст.8 ЗУ «Про охорону дитинства»
Своїми діями громадянка ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
27.10.2025 в судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася; при цьому до адміністративного матеріалу долучено заяву останньої, в якій вона зазначила, що вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнає у повному обсязі, просить суд розгляд справи проводити у її відсутності та призначити мінімальне покарання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти рішення по справі у відсутність ОСОБА_1 .
Дослідивши та оцінивши наявні докази в справі у їх сукупності, суд вважає, що вина громадянки ОСОБА_1 у вчинені нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, окрім повного визнанням нею вини, доведена такими допустимими та належними доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №671938 від 03.10.2025, з якого убачається дата, час і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення (а.с.1);
- копією рапорту інспектора-чергового чергової частини Відділу поліції №5 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області від 17.09.2025 (а.с.2);
- проколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 17.09.2025 (а.с.3); письмовими поясненнями громадянки ОСОБА_4 від 17.09.2025 (а.с.4); довідкою №7001, виданою 17.09.2025 КНП «ВОДКЛ ВОР» (а.с.5), а також копією свідоцтва про народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому матір'ю зазначена ОСОБА_1 (а.с.7).
Згідно ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Відповідно до положень ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
З огляду на вищезазначені обставини, суд прийшов до висновку, що дії громадянки ОСОБА_1 посадовою особою органу поліції вірно кваліфіковані за ч. 1 ст.184 КУпАП, оскільки останняухилялася від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання свого сина, у зв'язку з чим він спричинив тілесні ушкодження малолітньому ОСОБА_3 .
У відповідності до ст.ст.34, 35 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративні правопорушення, визнається щире каяття ОСОБА_1 ; обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого правопорушення ОСОБА_1 , обставини його вчинення, дані про її особу, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності за даною статтею, свою вину визнала у повному обсязі, щиро розкаялась, однак ухилилася від виконання батьківських обов'язків, суд дійшов висновку, що з метою виховання правопорушниці та запобігання вчинення нею нових правопорушень, необхідним та достатнім адміністративним стягненням для ОСОБА_1 , буде адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КпАП України, також з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок в дохід держави.
Керуючись ст.ст.40 -1, ч.1 ст. 184, 280, 283, 294 КУпАП, -
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір, що становить 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) на розрахунковий рахунок: Одержувач: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код ЄДРПОУ: 37993783 Банк: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: Олена САЄНКО