24 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4735/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Довгопол М.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі № 440/4735/25 позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ( вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення ОСОБА_1 із 10 жовтня 2024 року індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та з 01 березня 2025 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 10 жовтня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (12236,17 грн) у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 10 жовтня 2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 березня 2025 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (12236,17 грн) у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796), у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2025 року.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.07.2025 по справі №440/4734/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 по справі № 440/4735/25 - залишено без змін.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 набрало законної сили 31.07.2025.
22.09.2025 (дата формування в системі "Електронний Суд" 19.09.2025) до суду надійшла заяви представника позивача Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій останній просив:
встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
- у разі невиконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 або ненадання звіту про його виконання накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину з якого стягнути на користь Державного бюджету України, а другу половину - на користь ОСОБА_1 .
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що станом на день звернення до суду із цією заявою рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 не виконане без поважних причин. Звенуто увагу, що за відсутності судового контролю у справі позивач позбавлений частини своєї власності щомісячно через протиправні дії відповідача.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 22.09.2025 заяву передано на розгляд судді Довгопол М.В.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 заяву представника позивача Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
29.09.2025 (дата формування в системі "Електронний Суд" 26.09.2025) до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшла інформація щодо виконання судового рішення, в якій зазначено, що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вказувало, що для виконання рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області вживаються заходи щодо проведення перерахунку, завершення його виконання буде можливим після доопрацювання програмного забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025.
В період з 01.10.2025 по 22.10.2025 суддя Довгопол М.В. перебувала на лікарняному.
Розглянувши заяву представника позивача Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю, суд дійшов таких висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Горнсбі проти Греції суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Відповідач не надав доказів виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 по справі №440/4735/25 у спосіб, визначений в його резолютивній частині.
Щодо посилань представника відповідача на приписи Постанови №821 суд зауважує, що рішення суду, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання, тоді як невиконання відповідачем судового рішення є передумовою для зобов'язання подати звіт про його виконання.
Суд враховує, що в адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в яких є держава в особі її компетентних органів, а тому, адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зважаючи на те, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 по справі №440/4735/25 не виконане, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №440/4735/25.
Представник позивача в заяві про встановлення судового контролю просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду.
Вирішуючи питання про встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням повідомлених відповідачем обставин, які ускладнюють виконання рішення суду в даній справі, суд вважає, що розумним та достатнім строком для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі є строк два місяці з дати отримання цієї ухвали.
Отже, заява представника позивача Хомича Івана Андрійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25 підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника позивача Хомича Івана Олександровича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати протягом двох місяців з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.05.2025 у справі №440/4735/25.
Копію ухвали надіслати заявнику та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Головуючий суддя М.В. Довгопол