13 жовтня 2025 р. № 400/9857/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Мельника О.М., за участю секретаря судового засідання М'ялик В.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій", просп. Богоявленський, 21,м. Миколаїв,54034,
до відповідачаПівденного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, вул. 9-а Слобідська, 40/1,м. Миколаїв,54003,
провизнання протиправною та скасування постанови від 01.08.2025 №ПД/МК/13910/069П/ПС/ІП,
Товариство з обмеженною відповідальністю «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій»(далі - позивач або ТОВ «МОПАС») звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (далі - відповідач), в якій просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ПД/МК/13910/069П/ ПС/ІП від 01.08.2025 року
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувану постанову було прийнято за відсутності доказів на підтвердження вини позивача і факту вчинення правопорушення, тому відповідну постанову слід визнати протиправною та скасувати. Позивачем виконано вимоги припису,що підтверджується відповідними наказами, повідомленнями працівників та первинними документами, наданими до Держпраці листом від 27.06.2025 року №27/1 (вх.№5370/ПД/1-25 від 27.06.2025 року). Відповідно до наданих документів, наказом ТОВ «МОПАС» від 12.06.2025 року поновлено дію трудових договорів з 29 працівниками, зазначених в Акті №ПД/ МК/9687/085 від 27.05.2025 року та Приписі.
В акті 17.07.2025 року №ПД/МК/9687/085-ПД/МК/13910/ П069, Відповідач знехтував змістом раніше прийнятого ним Припису, вийшов за межі його вимог, де не було а ні слова про відновлення дії трудових договорів з 29.03.2023р., про що свідчить зміст самого Припису, який не оскаржувався з огляду на зрозумілість та логічність його вимог. Просив задовольнити позов.
01.10.2025 року від Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що господарську діяльність ТОВ «МОПАС» відновлено 29.03.2023 (наказ директора ТОВ «МОПАС» від 28.03.2023 № 2 «Про відновлення роботи» Миколаївського міжміського автовокзалу з 29.03.2023 у зв'язку з відновленням господарської діяльності ТОВ «МОПАС» та відновленням внутрішнього обласного транспорту). Інформація, яка надана директором на виконання вимог Припису не свідчить про виконання вимог Припису щодо поновлення дії трудових договорів з 29 працівниками ТОВ «МОПАС» з дати відновлення господарської діяльності з 29.03.2023.
Порушено трудові права щодо нарахування та виплати заробітної плати 29 осіб, визначених у Приписі. Припис був не виконаний у зв'язку з порушенням позивачем вимог абзацу першого частини першої статті 13 3У «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136: порушення вимог призупинення дії трудового договору з 29 працівниками товариства визначених Приписом у зв'язку з відновленням господарської діяльності ТОВ «МОПАС» з 29.03.2023 та можливості забезпечення виконання обов'язків працівників, передбачених трудовим договором. Вважає, що постанова № ПД/МК/13910/069П/ПС/ІП, є правомірною та скасуванню не підлягає.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 року позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін до судового засідання.
В судовому засіданні сторони підтримали доводи визначені в заявах по суті справи.
Суд вивчив доводи сторін, дослідив наявні в справі докази, надав їм оцінку в сукупності та встановив таке.
27.05.2025 року Південним міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у сфері праці у вигляді перевірки був складений Акт №ПД/МК/9687/085, за змістом якого було встановлено порушення трудового законодавства в частині виявлення факту призупинення трудових договорів з 29 працівниками, за умови часткового відновлення діяльності ТОВ «МОПАС».
28.05.2025 року Південним міжрегіональним управлінням державної служби з питань праці було винесено Припис про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору №ПД/ МК/8053/085П, яким зобов'язано ТОВ «МОПАС» усунути порушення законодавства про працю шляхом відновлення дії трудового договору з 29 працівниками ТОВ «МОПАС» (перелік працівників зазначений у Припису) у зв'язку з відновленням господарської діяльності та можливістю забезпечення Товариством виконання обов'язків передбачених трудовим договором».
Встановлений ТОВ «МОПАС» термін виконання Припису - 14 календарних дій та зобов'язано повідомити Південне міжрегіональне управління державної служби з питань праці про його виконання з наданням підтверджуючих документів протягом 10 календарних днів після закінчення строку виконання Припису.
Листом від 27.06.2025 року ТОВ «МОПАС» повідомило Міжрегіональне управління держпраці про виконання Припису з долученням відповідних підтверджуючих документів, у тому числі з наданням копій первинних документів.
17.07.2025 року Міжрегіональним управлінням Держпраці за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) був складений Акт №ПД/МК/9687/085-ПД/МК/13910/П069, яким встановлено порушення абз. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин під час воєнного стану» в частині невиконання вимог Припису в частині невжиття дієвих заходів по скасуванню призупинення дії трудових договорів з 29-ма працівниками з моменту відновлення діяльності та можливості забезпечення товариством виконання обов'язків працівниками, передбачених трудовими договорами з 29.03.2023 року.
01.08.2025 року заступником начальника Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці було складено Постанову про накладання штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ПД/МК/13910/069П/ПС/IП вважаючи постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, протиправною позивач звернутися до суду з цим позовом.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ст.259 Кодексу законів про працю України закріплено, що державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, (далі - Положення № 96) встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце- прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Пункт 7 Положення № 96 передбачає, що Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до пункту 1 Положення про Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 23 вересня 2022 року № 168, Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно з статтею 16 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон № 2136) у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.
Позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються: за наявності підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим, дев'ятим, десятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації; у зв'язку з невиконанням суб'єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» передбачає, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459, Міністерство економіки України (Мінекономіки) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує зокрема формування та реалізує державну політику у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.
Пунктом 1 наказу Мінекономіки від 16 червня 2023 року № 5782 «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного стану» дозволено Державній службі з питань праці протягом періоду воєнного стану проведення позапланових заходів державного нагляду контролю у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами п'ятим, восьмим та дев'ятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 6 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) підставою для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Судом встановлено, що 27.05.2025р. головним державним інспектором відділу з питань праці управління з питань інспекційної діяльності у Миколаївській області Міжрегіональне управління Панченко Г.Л. було складено Акт №ПД/МК/9687/085 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової гігієни, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення гірничого нагляду відносно ТОВ «Миколаївського обласного підприємства автобусних станцій».
На підставі зазначеного акту було винесено припис про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо зупинення дії трудового договору №ПД/МК/8053/085П, згідно якого директора ТОВ «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій» було зобов'язано усунути порушення законодавства про працю шляхом відновлення дії трудового договору з 29- працівниками ТОВ «МОПАС».
14.07.2025 р. Міжрегіональне управління видало наказ №303/ПД-3К про проведення позапланового заходу державного нагляду ( контролю) виконання раніше виданого припису суб'єкта господарювання ТОВ «Миколаївське обласне підприємство автобусних станцій».
15.07.2025 р видане направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ «МОПАС».
17.07.2025 р. за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці складено акт № ПД/МК/9687/085-ПД/МК/13910/П069 в якому зазначено, що на виконання вимог Припису про скасування наказу (розпорядження) роботодавця або усунення порушень законодавства про працю щодо призупинення дії трудового договору від 28.05.2025 № ПД/МК/8053/085П ТОВ «МОПАС» до Міжрегіонального управління направлено лист від 27.06.2025 №27/1 з наданням первинних документів.
Відповідно до наданих документів встановлено, що директор ТОВ «МОПАС» 12.06.2025 видав наказ, згідно з пунктом 1 якого зазначено про поновлення трудових договорів з 13.06.2025 з 29 працівниками, зазначеними у додатку 1 до наказу та визначених у Приписі.
Працівники ТОВ «МОПАС» були оповіщені засобами телефонного зв'язку (22 особи) та через отримання листів з повідомленням про поновлення роботи (7 осіб). У зв'язку з наданими заявами про звільнення було звільнено 14 працівників.
На підставі наданих заяв про надання відпустки без збереження надано відпустку без збереження заробітної плати 8 особам з 13.06.2025 на 90 діб. Від 2 працівників, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_2 після отримання листів про поновлення трудового договору 3 (інформація, з повідомлення про вручення) будь - яка інформація не надходила на день підпису акту перевірки. 5 працівників вищезазначені листи не отримали (поштові квітанції про повернення), у зв'язку з чим листи були повернуті на ТОВ «МОПАС».
Суд погоджується з доводами відповідача, що, надана позивачем на виконання вимог Припису інформація не свідчить про виконання вимог Припису щодо поновлення дії трудових договорів з 29 працівниками ТОВ «МОПАС» з дати відновлення господарської діяльності ТОВ «МОПАС» з 29.03.2023. Відповідно, Позивачем порушено трудові права щодо нарахування та виплати заробітної плати 29 осіб, визначених у Приписі, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_2 , ОСОБА_20 , ОСОБА_1 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 .
Так як, Припис був не виконаний у зв'язку з порушенням позивачем вимог абзацу першого частини першої статті 13 3У «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136: порушення вимог призупинення дії трудового договору з 29 працівниками ТОВ «МОПАС», у зв'язку з відновленням господарської діяльності ТОВ «МОПАС» з 29.03.2023 та можливості забезпечення виконання обов'язків працівників, передбачених трудовим договором.
З матеріалів справи вбачається, що актом перевірки встановлено, що позивачем не було надано жодного документу на підтвердження дій щодо інформування працівників ТОВ «МОПАС» починаючи з 2023 року про можливість повернення до роботи шляхом телефонних дзвінків, повідомлень, тощо.
Згідно норм пункту 8 статті 7 Закону України №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - це письмовий обов'язковий розпорядчий документ органу державного нагляду та контрою. Він видається належною посадовою особою й спрямований на усунення порушень трудового законодавства. Закон України №877 визначає, що «Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень».
Таким чином, сам факт видачі та обов'язковість виконання Припису не можуть бути визнані незаконними. Метою Припису було усунення порушення законодавства у сфері праці - відновлення дотримання трудових прав працівників.
Закону України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» чітко встановлює: після усунення обставин, що унеможливлювали роботу, трудові договори відновлюються автоматично з дати фактичного відновлення діяльності підприємства. Припис не є підставою для нових правовідносин, а лише вимагає усунути порушення. Усунення порушення в даному випадку можливе лише шляхом відновлення договорів саме з дати, коли підприємство знову почало працювати - 29.03.2023.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 933/411/22 (провадження № 61-13296св23) зазначено, що: «роботодавцю надано право тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв'язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою. Водночас таке право не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій або їх функціонування з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо.
За змістом частини 11 статті 7 Закону України №877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виконання припису про усунення порушень у повному обсязі та у встановлений строк звільняє суб'єкта господарювання від застосування штрафних санкцій.
Виконання Припису частково чи несвоєчасно не звільняє від відповідальності.
Суд вказує, що позивачем Припис був виконаний лише частково, оскільки трудові договори з 29 працівниками не було відновлено саме з 29.03.2023, як вимагалось відповідачем. Посилання Позивача на те, що припис №ПД/МК/8053/085П не містив конретних дат щодо поновлення працівників не є підставою для звільнення від відповідальності, оскільки акт перевірки№ПД/МК/9687/085 містить чітко встановлені порушення і відповідно Позивач мав розглядати виконання припису з врахуванням суті виявлених під час перевірки порушень трудового законодавства, щ обули описані в акті перевірки.
Нормами статті 265 КЗпП України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю.
Статтею 16 Закону № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено, що у період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
Згідно вимог абзацу 10 частини 2 статті 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення інших вимог законодавства про працю, крім передбачених абзацами другим - дев'ятим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати за кожне таке порушення.
Порядок накладання штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509 (далі - Порядок №509) (зі змінами).
Порядок № 509 визначає механізм накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 КЗпП України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України «Про зайнятість населення».
Відповідно до пункту 2 Порядку 509 штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, керівниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (з підстав, визначених абзацами третім - сьомим цього пункту) (далі - уповноважені посадові особи) зокрема на підставі акта, складеного за результатами заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю або зайнятість населення, здійсненого у зв'язку з невиконанням вимог припису.
Відповідно до пункту 4 Порядку №509, під час розгляду справи досліджуються матеріали і вирішується питання щодо наявності підстав для накладення штрафу.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що постанова по справі про накладання штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення за №ПД/МК/13910/069П/ ПС/ІП від 01.08.2025р. року прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, є обґрунтованою та не підлягає скасуванню, при винесенні оскаржуваної постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, при цьому прав позивача не порушено.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Враховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат згідно ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник
Рішення складено в повному обсязі 24.10.25