ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"24" жовтня 2025 р. справа № 300/6703/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління культури національностей та релігії Івано-Франківської обласної адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення № 56 від 20.05.2025, зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 22.09.2025 звернулася до суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Коломийської міської ради № 56 від "20" травня 2025р. із погоджувальною частиною; зобов'язати Виконавчий комітет Коломийської міської ради та балансоутримувача пам'ятки демонтувати пам'ятну дошку.
Ухвалою суду від 25.09.2025 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 02.10.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14.10.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 13.10.2025 № 1248-2025/01.5-11/16 про залучення Коломийського ліцею «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» до участі у справі як співвідповідача. Вказане клопотання обґрунтовано тим, що Коломийський ліцей «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» є балансоутримувачем приміщення, на якій встановлено пам'ятну дошку. При цьому, позов в частині зобов'язання демонтувати пам'ятну дошку звернений не лише до Виконавчого комітету Коломийської міської ради, а також до балансоутримувача - Коломийського ліцею «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського».
Розглянувши вказане клопотання представника Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 13.10.2025 № 1248-2025/01.5-11/16 про залучення співвідповідача, суд вказує на таке.
Згідно з частиною третьою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Частиною першою статті 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Положенням частини четвертої статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (пункт 9 частини першої статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
З огляду на вищевказані положення Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем в адміністративній справі може бути лише суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Так, згідно з частиною п'ятою статті 46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:
1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання;
2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
3) про затримання іноземця або особи без громадянства;
4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);
5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
В спірному випадку, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Коломийський ліцей «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» (код ЄДРПОУ - 20553669) за організаційно-правовою формою є комунальною організацією (установою, закладом), основний вид діяльності: 85.31. Загальна середня освіта. Засновником Коломийського ліцей «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» є Коломийська міська рада.
З огляду на те, що Коломийський ліцей «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» не є суб'єкт владних повноважень, а позов в цій справі не відноситься до передбачених частиною п'ятою статті 46 КАС України адміністративних позовів, які можуть бути подані суб'єктами владних повноважень, суд дійшов висновку відмовити в задоволенні клопотання представника Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 13.10.2025 № 1248-2025/01.5-11/16 про залучення співвідповідача у справі № 300/6703/25.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з пунктами 4 та 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що пунктом 9 частини п'ятої статті 160 КАС України встановлено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльності прав, свобод, інтересів позивача.
При цьому, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно частини першої статті 5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Так, за результатами розгляду адміністративної справи, в разі задоволення позову, суд приймає рішення про захист порушеного права чи інтересу особи у спосіб, що передбачений статтями 5, 245 КАС України.
В спірному випадку, позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області в частині зобов'язальних дій заявлено до Коломийського ліцею «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» як до балансоутримувача приміщення, на якій встановлено пам'ятну дошку.
Водночас, як зазначено судом вище, Коломийський ліцей «Коломийська гімназія імені Михайла Грушевського» не є відповідачем та не може бути відповідачем у цій справі, а тому позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог в частині зобов'язальних дій.
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно з частинами чотирнадцятою та п'ятнадцятою статті 171 КАС України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Таким чином, з огляду на зміст вимог частини тринадцятої статті 171 КАС України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись статтями 4, 46, 48, 160, 161, 169, 171, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні клопотання представника Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області від 13.10.2025 № 1248-2025/01.5-11/16 про залучення співвідповідача у справі № 300/6703/25.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коломийської міської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління культури національностей та релігії Івано-Франківської обласної адміністрації, про визнання протиправним та скасування рішення № 56 від 20.05.2025, зобов'язання до вчинення дій, - залишити без руху.
Надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву, в якій уточнити зміст позовних вимог.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде залишена без розгляду.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.