17 жовтня 2025 року м. Ужгород№ 260/4265/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Ковач Н.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - представник ОСОБА_2
відповідача: ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) - представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії
02 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд з позовом, в якому просить:
Визнати незаконними та скасувати доручення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.03.2025 №05.2/4668-35-Вих стосовно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо додаткового вивчення наявності законних підстав для перетинання державного кордону.
Позовна заява подана через систему Електронний суд представником позивача Німець Оленою Михайлівною ( Ордер Серія Ао № 1177709).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час чергового тривалого перетину державного кордону України йому стало відомо, що його було внесено в базу даних Державної прикордонної служби України з індексом «О» та через це його кожного разу посилено перевіряють.
18.04.2024 року представником позивача було надіслано адвокатський запит до Адміністрації Державної прикордонної служби України про надання інформації чи був ОСОБА_1 занесений до бази даних Державної прикордонної служби України з індексом «О» чи будь-яким іншим індексом, на підставі якого він підлягає посиленому прикордонному контролю та надання відповідних документів. 21.04.2025 року нею було отримано відповідь на вказаний адвокатський запит, відповідно до якої повідомлено, що Державною прикордонною службою України виконується доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 №05.2/4668-25- Вих. стосовно позивача., щодо додаткового вивчення питання наявності законних підстав для перетинання державного кордону України.
Позивач зазначає, що індекс «О» застосовується у випадку якщо є підозри, що: 1) особа незаконно перетинає державний кордон України або незаконно в'їжджає на тимчасово окуповану територію України, 2) незаконно переміщує предмети і речовини, заборонені до переміщення через кордон України чи щодо таких встановлений спеціальний порядок перевезення, 3) у разі виявлення викрадених транспортних засобів. Однак, позивач стверджує що він ніколи не притягався до адміністративної відповідальності за ст.ст.204-1, 204-2 КУпАП. Навіть у період воєнного стану, коли діють обмеження у праві виїзду чоловіків за кордон, він має право виїзду та часто перетинає державний кордон України як на в'їзд, так і на виїзд. На підтвердження того, що позивач не притягався до відповідальності за спробу незаконного перетину державного кордону України ним надано відповідний витяг із сайту «Судова влада України».
Так само позивач ніколи не притягався до кримінальної відповідальності, не тільки за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених вищевказаними статтями, а й взагалі не має судимостей та відкритих відносно нього кримінальних проваджень як і не притягався до відповідальності за порушення митних правил ні судовими ні митними органами, які можуть накладати такого роду адміністративні стягнення.
Таким чином, жодна з вказаних підстав не є релевантною для видачі доручення про посилений прикордонний контроль ОСОБА_1 та занесення його до бази даних із індексом «О».
З огляду на викладене, на переконання позивача доручення від 13.03.2025 №05.2/4668-35-Вих є незаконним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.
24 червня 2025 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що приписами п.1 розділу І Порядку дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України та контрольних пунктах в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї осіб, стосовно яких надано доручення, та порядок взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, які надали доручення, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.06.2017 № 535, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 вересня 2017 року за № 1091/30959 встановлено, що доручення уповноважених державних органів (далі - доручення) - письмовий припис уповноважених державних органів Держприкордонслужби щодо проведення відносно окремих осіб (у визначених законодавством випадках та спосіб) певних процесуальних, оперативних або спеціальних заходів.
Державна прикордонна служба України є спеціальним правоохоронним органом, який відповідно до Закону України «Про державний кордон України» та інших нормативно-правових актів здійснює контроль за державним кордоном, охорону та забезпечення безпеки кордону (ст. 1, 4 Закону України «Про державний кордон України»).
Відповідно, доручення, видане ДПСУ згідно з Постановою № 280, є процесуальним актом, що надає посадовим особам прикордонної служби повноваження на виконання конкретних процесуальних, оперативних або спеціальних заходів у межах їх компетенції. Оскільки ці дії можуть прямо впливати на права і свободи громадян, законність таких доручень має бути оцінена у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством (ст. 3 КПК України).
Таким чином, доручення ДПСУ за Постановою КМУ № 280 слід розглядати як процесуальний документ, пов'язаний із здійсненням функцій правоохоронного органу, що підпадає під юрисдикцію кримінального процесуального кодексу, який регламентує порядок оскарження та визнання недійсними таких актів. Пункт 2 ч. 1 ст. 5 КПК України наголошує, що кримінальне провадження здійснюється із забезпеченням права на захист і дотриманням конституційних прав і свобод людини.
Стаття 303 КПК України передбачає, що учасники кримінального провадження можуть оскаржувати слідчі і процесуальні рішення. Визнання недійсним такого доручення в адміністративному порядку не відповідає завданням адміністративного судочинства та кримінального провадження і є перебиранням адміністративним судом компетенції іншого суду.
Таким чином, визнання недійсним доручення, виданого Державною прикордонною службою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 280 від 17.04.2013, має відбуватися виключно в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
05 вересня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, у якій зазначено, що відповідач стверджує, що доручення Державної прикордонної служби України за Постановою КМУ № 280 є виключно «процесуальним актом» у межах кримінального провадження і підпадає під юрисдикцію кримінального процесуального законодавства.
Представник позивача вказує, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому оскаржує дії суб'єкта владних повноважень, який обмежує його право на перетин державного кордону. Водночас, прикордонний орган видав доручення від 13.03.2025 №05.2/4668-25-Вих про посилений прикордонний контроль ОСОБА_1 діючи всупереч статті 19 Конституції України та вийшовши за межі своїх повноважень, так як при видачі такого доручення відповідач не застосував принцип справедливої процедури, та неправомірно, тобто не відповідно до визначених норм права - Порядку №535 видав такий припис. Ці дії відносяться до адміністративного судочинства, оскільки стосуються реалізації публічної функції органу влади.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 було призначено по справі судове засідання на 14.10.25 року на 13-30 годин. Також даною ухвалою було повторно зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали доручення від 13.03.2025 року НОМЕР_2 прикордонного загону стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо додаткового вивчення наявності законних підстав для перетинання державного кордону, а також докази про порушення відносно позивача кримінальної справи, про що зазначено представником відповідача у заяві про закриття провадження.
19 вересня 2025 року на виконання вимог суду відповідачем подано витребовувані докази.
Обставина встановлені судом
17 квітня 2025 року представник позивача - адвокат Олена Німець звернулася в інтересах позивача з адвокатським запитом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, у якому зазначила наступне:
«Мною надається правова допомога громадянину ОСОБА_1 , (далі - Довіритель) у справі пов'язаній із захистом його права на свободу пересування.
Довіритель має право виїзду за кордон у період воєнного стану та часто перетинає державний кордон України як на в'їзд, так і на виїзд.
Впродовж останніх кількох місяців Довіритель з незрозумілих йому причин проходить прикордонний контроль дуже довго - по 2-3 години кожного разу як на автомобілі, так і в пішому порядку, завжди піддається посиленому контролю та огляду як він, так і його транспортний засіб. В той же час, інших людей пропускають набагато швидше.
Зі слів Довірителя, при спілкуванні з працівником Державної прикордонної служби України, останній повідомив, що його було внесено в базу даних ДПСУ з індексом «О» (точна назва невідома) та через це його кожного разу посилено перевіряють.
З метою відновлення порушених прав та захисту прав та інтересів Довірителя, керуючись ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», П Р О Ш У:
1. Надати інформацію чи ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України) був занесений до бази даних Державної прикордонної служби України з індексом «О» (точна назва невідома) чи будь-яким іншим індексом, на підставі якого він підлягає посиленому прикордонному контролю.
2. Надати документи, на підставі яких ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України) було занесено до бази даних Державної прикордонної служби України з індексом «О» (точна назва невідома) чи будь-яким іншим індексом, на підставі якого він підлягає посиленому прикордонному контролю.»
У відповідь на адвокатський запит представника позивача, Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України листом за №19/32820-25 від 21.04.2025 року повідомив наступне:
«У межах повноважень, наданих Адміністрацією Держприкордонслужби, Головним центром обробки спеціальної інформації розглянуто адвокатський запит про надання інформації стосовно громадянина України ОСОБА_1 .
Повідомляємо, що станом на 21.04.2025 Державною прикордонною службою України виконується доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 № 05.2/4668-25Вих, стосовно громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо додаткового вивчення питання наявності законних підстав для перетинання державного кордону.
Повідомляємо про неможливість надання копій запитуваних документів, оскільки Головний центр не є їх розпорядником та у зв'язку із неможливістю засвідчення їх встановленим порядком.
З огляду на зазначене, для отримання інформації щодо підстав, а також належним чином завіреної копії доручення необхідно звернутися до ініціатора.»
22 квітня 2025 року представник позивача звернулася в інтересах позивача з адвокатським запитом до 27-го (Мукачівського) прикордонного загону імені Героїв карпатської Січі, у якому зазначила наступне:
«Мною надається правова допомога громадянину ОСОБА_1 , (далі - Довіритель) у справі пов'язаній із захистом його права на свободу пересування.
Довіритель має право виїзду за кордон у період воєнного стану та часто перетинає державний кордон України як на в'їзд, так і на виїзд.
Впродовж останніх кількох місяців Довіритель з незрозумілих йому причин проходить прикордонний контроль дуже довго - по 2-3 години кожного разу як на автомобілі, так і в пішому порядку, завжди піддається посиленому контролю та огляду як він, так і його транспортний засіб. В той же час, інших людей пропускають набагато швидше.
Зі слів Довірителя, при спілкуванні з працівником Державної прикордонної служби України, останній повідомив, що його було внесено в базу даних ДПСУ з індексом «О» (точна назва невідома) та через це його кожного разу посилено перевіряють.
18.04.2024 адвокатом Німець О.М. було надіслано адвокатський запит до Адміністрації Державної прикордонної служби України про надання інформації чи був ОСОБА_1 був занесений до бази даних Державної прикордонної служби України з індексом «О» (точна назва невідома) чи будь-яким іншим індексом, на підставі якого він підлягає посиленому прикордонному контролю та надання відповідних документів.
21.04.2025 було отримано відповідь на адвокатський запит, відповідно до якої повідомлено, що Державною прикордонною службою України виконується доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 №05.2/4668-25-Вих. стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо додаткового вивчення питання наявності законних підстав для перетинання державного кордону України.
З метою відновлення порушених прав та захисту прав та інтересів Довірителя, керуючись ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», П Р О Ш У
1. Надати копію доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 №05.2/4668-25-Вих. відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був занесений до бази даних Державної прикордонної служби України та підлягає посиленому прикордонному контролю.
2. Надати інформацію та документи, на підставі яких було видано доручення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 13.03.2025 №05.2/4668-25-Вих.»
У відповідь на адвокатський запит представника позивача, ІНФОРМАЦІЯ_1 листом за №05.3/7396-25 від 26.04.2025 року повідомив наступне:
«Повідомляємо Вам, що ІНФОРМАЦІЯ_6 , у межах своїх повноважень, розглянуто адвокатський запит про надання інформації стосовно виконання доручення уповноважених державних органів Державною прикордонною службою відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Підтверджуємо, що ІНФОРМАЦІЯ_6 було надано доручення від 13.03.2025 року №05.2/4668-35-Вих стосовно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо додаткового вивчення наявності законних підстав для перетинання державного кордону.
Поряд з цим, у зв'язку з тим, що запитувана Вами інформація є службовою та відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» належить до категорії даних з обмеженим доступом, повідомляємо Вам про неможливість надання копій запитуваних документів та інформації, відповідно до яких було видано доручення.»
Судом також досліджене доручення видане начальником НОМЕР_2 прикордонного загону ОСОБА_4 , яке було адресоване начальнику Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.
Правові підстави для надання доручення: кримінальне провадження №12025071080000041 від 14 січня 2025 року за 4.3 ст.332 КК України.
Відомості про осіб, щодо яких надається доручення: прізвище, ім'я, по батькові: ОСОБА_1 ; дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 ; стать: чоловіча; громадянство: України; Паспорт гр. України для ви їзду за кордон: НОМЕР_3 , НОМЕР_4 .
Ймовірний напрямок та дата перетинання державного кордону, держава виїзду: в автомобільних, морських, повітряних та залізничних пунктах пропуску, у напрямку «В'їзд», «Виїзд».
Вид доручення: додаткове вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особами.
Строк здійснення контролю: до 13.03.2026 року.
Також судом також досліджений лист начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ОСОБА_4 , який адресований начальнику Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, відповідно до якого зазначено наступне:
«У зв'язку із завершенням проведення заходів відносно громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , чоловік, паспорти громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_3 , НОМЕР_4 прошу здійснити зняття особи з індексу «В» в автомобільних, залізничних, повітряних та морських пунктах пропуску.»
Мотиви та норми права застосовані судом.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п.6, 8, 10 ст.19 Закону України від 3 квітня 2003 року №661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі Закон №661-IV) встановлено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються:
- здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а також здійснення у визначеному законодавством України порядку фіксації біометричних даних громадян України, іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду;
- запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, постановами державного виконавця; розшук у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а під час дії воєнного або надзвичайного стану - на блокпостах чи контрольних постах осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних та уповноважених законом державних органів, у тому числі доручень митних органів щодо інформування митних органів про факт наміру перетинання державного кордону України особами, стосовно яких митними органами було виявлено порушення митних правил;
- здійснення розвідувальної, інформаційно-аналітичної, адміністративно-юрисдикційної та оперативно-розшукової діяльності, а також здійснення контррозвідувальних заходів в інтересах забезпечення охорони та захисту державного кордону України.
Пунктами 3, 6, 7 і 15 ст. 20 Закону № 661-IV передбачено, що органам, підрозділам, військовослужбовцям, а також працівникам Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових обов'язків можуть залучатися до оперативно-службової діяльності, для виконання покладених на Державну прикордонну службу України завдань надається право:
- перевіряти в осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право в'їзду в Україну або виїзду з України, робити в них відповідні відмітки і у випадках, передбачених законодавством, тимчасово їх затримувати або вилучати;
- самостійно, а в разі перебування транспортних засобів, товарів та інших предметів, що переміщуються через державний кордон України, під митним контролем - разом з митними органами проводити відповідно до законодавства огляд, у разі потреби - і супроводження зазначених транспортних засобів, товарів та предметів;
- здійснювати згідно з дорученнями правоохоронних органів України затримання в пунктах пропуску осіб, які прямують через державний кордон України, осіб, які прямують через контрольні пункти в'їзду - виїзду та розшукуються за підозрою у вчиненні злочину, переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінального покарання та в інших випадках, передбачених законодавством України; -
- здійснювати на підставах та в порядку, встановлених законодавством, візуальний огляд осіб, речей, товарів (вантажів), транспортних засобів (поверхнева перевірка), а так само особистий огляд затриманих осіб та огляд і, в разі потреби, вилучення речей, що можуть бути речовими доказами або заподіяти шкоду життю і здоров'ю людини.
Приписами ч.ч. 1-4 ст. 2 Закону України від 5 листопада 2009 року № 1710-VI «Про прикордонний контроль» (далі Закон № 1710-VI) визначено, що прикордонний контроль - державний контроль, що здійснюється Державною прикордонною службою України, який включає комплекс дій і систему заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
Прикордонний контроль здійснюється з метою протидії незаконному переміщенню осіб через державний кордон, незаконній міграції, торгівлі людьми, а також незаконному переміщенню зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених до переміщення через державний кордон.
Прикордонний контроль здійснюється щодо:
- осіб, які перетинають державний кордон;
- транспортних засобів, що перевозять через державний кордон осіб та вантажі;
- вантажів, що переміщуються через державний кордон.
Прикордонний контроль включає:
- перевірку документів;
- огляд осіб, транспортних засобів, вантажів;
- виконання доручень уповноважених державних органів України;
- перевірку виконання іноземцями, особами без громадянства умов перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну, виїзду з України та транзитного проїзду територією України;
- реєстрацію іноземців, осіб без громадянства та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон;
- перевірку автомобільних транспортних засобів з метою виявлення викрадених.
Згідно з ч.ч. 1, 2 і 4 ст. 6 Закону № 1710-VI передбачено, що перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України. Прикордонний контроль вважається закінченим після надання уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України дозволу на перетинання державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем або після доведення до відома відповідної особи рішення про відмову у перетинанні державного кордону особою, транспортним засобом, вантажем.
Статтею 7 Закону № 1710-VI передбачено, що паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.
У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Згідно з п.5 Порядку надання Державній прикордонній службі та виконання нею доручень уповноважених державних органів щодо осіб, які перетинають державний кордон, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2013 року № 280 (далі Порядок № 280),
передбачено,що уповноважені державні органи можуть надавати доручення щодо: заборони в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства протягом строку, встановленого уповноваженим державним органом; заборони виїзду з України осіб, яких за рішенням слідчого судді, суду тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі тих, до яких застосовано запобіжний захід, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, за умовами якого передбачено таке обмеження; розшуку в пунктах пропуску через державний кордон осіб, оголошених у розшук відповідно до Кримінального процесуального кодексу України; інформування про факт перетинання державного кордону особами, стосовно яких уповноваженими державними органами проводяться оперативнорозшукові, контррозвідувальні, розвідувальні заходи або слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні, заходи з протидії порушенням митних правил, а також прийнято рішення про добровільне чи примусове повернення в країну походження або третю країну; огляду (із залученням у разі потреби службових осіб митних органів, що використовують власні технічні та спеціальні засоби) транспортних засобів, на яких прямують особи, та вантажів, що ними переміщуються через державний кордон, з метою недопущення його незаконного перетинання особами, а також незаконного переміщення предметів і речовин, заборонених до вивезення і ввезення в Україну або щодо яких встановлено спеціальний порядок переміщення через державний кордон; виявлення викрадених транспортних засобів; додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особами.
Пунктом 12 Порядку №280 встановлено, що доручення, що надійшли до органу Держприкордонслужби, беруться ним на контроль не пізніше наступного дня після їх надходження. Згідно з п. 17 вказаного Порядку встановлено, що виконання доручень здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби під час проведення перевірки документів осіб на право в'їзду в Україну або виїзду з України.
Приписами п.п. 4 і 5 розділу І Порядку дій уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України та контрольних пунктах в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї осіб, стосовно яких надано доручення, та порядок взаємодії органів охорони державного кордону з уповноваженими державними органами, які надали доручення, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.06.2017 №535, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 вересня 2017 року за №1091/30959 (далі Порядок №535), передбачено, що відомості про особу вводяться для перевірки наявності чи відсутності інформації за оперативними базами даних системи «Гарт-1» уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби з паспортних документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства із застосуванням приладів для автоматичного зчитування машинозчитуваної зони паспортних документів (паспортрідерів), у тому числі й з електронних чипів, що містять інформацію про власника, зокрема й інформацію про його біометричні дані, а в разі відсутності таких приладів чи даних у машинозчитуваній зоні - уручну.
Залежно від виду доручень під час уведення інформації до відповідної оперативної бази даних системи «Гарт-1» їм присвоюються:
- індекс «Д» - доручення щодо заборони в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства протягом строку, установленого уповноваженим державним органом;
- індекс «Н» - доручення щодо заборони виїзду з України осіб, яких за рішенням слідчого судді, суду тимчасово обмежено в праві виїзду з України, у тому числі тих, до яких застосовано запобіжний захід, передбачений Кримінальним процесуальним кодексом України, за умови якого передбачено таке обмеження;
- індекс «Р» - доручення щодо розшуку в пунктах пропуску осіб, оголошених у розшук відповідно до Кримінального процесуального кодексу України;
- індекс «І» - доручення щодо інформування про факт перетинання державного кордону особами або про факт їх в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї, стосовно яких уповноваженими державними органами проводяться оперативно-розшукові, контррозвідувальні або розвідувальні заходи;
- індекс «О» - доручення щодо огляду (із залученням у разі потреби службових осіб митних органів, що використовують власні технічні та спеціальні засоби) транспортних засобів, на яких прямують особи, та вантажів, що ними переміщуються через державний кордон або на тимчасово окуповану територію України чи з неї, з метою недопущення незаконного перетинання державного кордону особами або їх в'їзду на тимчасово окуповану територію чи виїзду з неї, а також незаконного переміщення предметів і речовин, заборонених до вивезення з України (тимчасово окупованої території України) і ввезення в Україну (на тимчасово окуповану території України) або щодо яких установлено спеціальний порядок переміщення через державний кордон або на тимчасово окуповану територію України чи з неї; виявлення викрадених транспортних засобів;
- індекс «В» - доручення щодо додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особами або їх в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї.
Приписами п.1 розділу І Порядку 535 встановлено, що доручення уповноважених державних органів - письмовий припис уповноважених державних органів Держприкордонслужби щодо проведення відносно окремих осіб (у визначених законодавством випадках та спосіб) певних процесуальних, оперативних або спеціальних заходів.
Відповідно до п.6 розділу 2 Порядку 535, у разі збігу інформації про особу, яка перетинає державний кордон або в'їжджає на тимчасово окуповану України територію чи виїжджає з неї, з інформацією, що зберігається в оперативних базах даних системи «Гарт-1» за індексом «В», уповноважені службові особи Держприкордонслужби виконують такі дії:
1) інспектор прикордонної служби, що здійснює перевірку паспортних документів, при виявленні особи, стосовно якої є доручення з індексом «В»:
- доповідає старшому прикордонних нарядів про виявлення зазначеної особи;
- передає її паспортний документ старшому прикордонних нарядів та не пропускає особу через державний кордон або на тимчасово окуповану територію України чи з неї;
2) старший прикордонних нарядів:
- повторно перевіряє наявність в оперативній базі даних системи «Гарт-1» інформації про доручення за індексом «В»;
- невідкладно, але не пізніше п'яти хвилин з моменту виконання доручення, інформує про це чергового Головного центру;
- з'ясовує наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України.
Під час виконання доручення щодо громадянина України організовує здійснення:
- поглибленої перевірки паспортного та інших документів з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі;
- додаткового вивчення інших документів;
- опитування особи з урахуванням аналізу та оцінки ризиків.
У разі підтвердження законних підстав для перетинання державного кордону або в'їзду на тимчасово окуповану територію України повертає паспортний документ особи інспектору прикордонної служби, який перевіряв її документи, для завершення прикордонного контролю.
У разі відсутності законних підстав для перетинання державного кордону або в'їзду на тимчасово окуповану територію України:
- особу через державний кордон або на тимчасово окуповану територію України не пропускає та відмовляє їй у перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України, про що виносить рішення про відмову в перетинанні державного кордону в порядку, визначеному статтею 14 Закону України «Про прикордонний контроль», або рішення про відмову особі у в'їзді на тимчасово окуповану територію України або виїзді з неї, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367 (зі змінами);
- повертає паспортний та інші документи особі, якій відмовлено в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України;
- організовує та забезпечує вибуття особи, якій відмовлено в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України, за межі пункту пропуску.
Під час виконання доручення щодо іноземця чи особи без громадянства організовує проведення:
- поглибленої перевірки паспортного та інших документів;
- процедури контролю другої лінії під час в'їзду особи в Україну або її виїзду з тимчасово окупованої території України.
У разі підтвердження законних підстав для перетинання державного кордону або в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї повертає паспортний документ особи інспектору прикордонної служби, який перевіряв її документи, для завершення прикордонного контролю.
У разі відсутності законних підстав для перетинання державного кордону або в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї:
- відмовляє особі в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України чи виїзді з неї, про що виносить рішення про відмову в перетинанні державного кордону в порядку, визначеному статтею 14 Закону України «Про прикордонний контроль», або рішення про відмову особі у в'їзді на тимчасово окуповану територію України або виїзді з неї, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 367 (зі змінами);
- повертає паспортний документ особі, якій відмовлено в перетинанні державного кордону або у в'їзді на тимчасово окуповану територію України чи виїзді з неї;
- у випадку, передбаченому частиною п'ятою статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль»:
- наказує перевізникові вивезти іноземця, особу без громадянства в державу, з якої її було привезено, або в державу, яка видала паспортний документ, або знайти інший спосіб вивезення зазначених осіб за межі території України;
- до подальшого вивезення іноземців, осіб без громадянства, яким було відмовлено в перетинанні державного кордону при в'їзді в Україну, вживає належних заходів щодо запобігання їх незаконному перетинанню державного кордону;
-уживає належних заходів щодо запобігання їх незаконному перетинанню межі тимчасово окупованої території України;
-про прийняте рішення та вжиті заходи доповідає начальникові зміни ЦУС органу охорони державного кордону;
3) начальник зміни ВУС органу охорони державного кордону про факт виконання доручення:
- доповідає начальникові зміни ВУС регіонального управління і начальникові органу охорони державного кордону;
- про результати додаткового вивчення питання щодо наявності законних підстав для перетинання державного кордону особою або її в'їзду на тимчасово окуповану територію України чи виїзду з неї, але до закінчення процедури прикордонного контролю інформує по телефону ініціатора доручення;
4) начальник зміни ВУС регіонального управління про факт виконання доручення доповідає начальникові зміни ГЦУС Адміністрації Держприкордонслужби і начальникові штабу регіонального управління.
Отже, з наведених законодавчих приписів випливає, що виконання доручень уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон саме під час проведення перевірки документів осіб на право в'їзду в Україну або виїзду з України, тобто під час здійснення прикордонного контролю. При цьому, уповноважені службові особи Держприкордонслужби під час здійснення прикордонного контролю наділені повноваженнями щодо перевірки документів і огляду осіб незалежно від наявності доручень. Таким чином, виконання доручень є частиною здійснення прикордонного контролю.
Судом вище встановлено, що підставою для надання доручення від 13.03.2025 №05.2/4668-35-Вих було кримінальне провадження №12025071080000041 від 14 січня 2025 року за 4.3 ст.332 КК України.
На переконання суду, у відповідач діяв у відповідності до наданих йому повноважень, а позивачем у позовній заяві не наведено достатніх підстав, щодо визнання незаконним доручення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.03.2025 №05.2/4668-35-Вих.
За таких обставин оскаржуване доручення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 13.03.2025 №05.2/4668-35-Вих було прийняте в межах та на підставі наданих повноважень, відповідає визначеним у частині другій статті 2 КАС України критеріям, а тому є правомірним.
Враховуючи те, що у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 14 частиною 1, 242-246 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (в/ч НОМЕР_1 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст рішення виготовлено та підписано 24 жовтня 2025 року.