Рішення від 24.10.2025 по справі 200/7185/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року Справа№200/7185/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною, зобов?язання вчинити дії

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (далі - відповідач, Департамент) за змістом якої просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Департаменту щодо не здійснення перерахунку вислуги років служби в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці періоди служби з лютого 2022 року по грудень 2022 року та внести зміни у наказ № 111 о/с від 13.02.2025;

зобов'язати Департамент здійснити перерахунок вислуги років служби в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці періоди служби з лютого 2022 року по грудень 2022 року та внести зміни у наказ № 111 о/с від 13.02.2025.

Позов мотивовано таким.

Наказом від 13.02.2025 № 111 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби у поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» за власним бажанням. У цьому наказі вказано, що позивач має вислугу років 24 роки 03 місяці 11 днів у календарному обчисленні та 08 років 04 місяці 28 днів у пільговому обчисленні.

Позивач звертає увагу суду, що до стажу на пільгових умовах не зараховано період служби з лютого 2022 року по грудень 2022 року.

Поряд із цим за вказаний період позивач отримував додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.

Не погоджуючись із розрахунком вислуги у пільговому обчисленні, позивач звернувся до відповідача із заявою, де просив провести перерахунок вислуги у пільговому обчисленні та внести відповідні зміни у наказ від 13.02.2025 № 111 о/с.

Листом у відповідь від 11.08.2025 Департамент у задоволенні вказаної заяви відмовив.

Таким чином позивач, вважаючи бездіяльність відповідача, в означених питаннях протиправною, звернувся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою суду від 22.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Витребувано у відповідача докази у справі, згідно наведеного в ухвалі суду переліку.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, де викладено прохання у позові відмовити, з огляду на таке.

У матеріалах особової справи ОСОБА_1 відсутні документи, які б підтверджували здійснення заходів позивачем з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, що підтверджується довідкою заступника начальника управління - начальника 3-го відділу (кадрового забезпечення) 4-го управління полковника поліції Е. Панченка від 25.09.2025.

Департамент також зазначає, що ОСОБА_1 отримував додаткову винагороду у розмірі до 30 000,00 грн.

Водночас позивачем до позовної заяви не додано жодних доказів відповідності критеріям належності до поліцейських, які забезпечували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022, Методичних рекомендацій щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час воєнного стану, передбаченої постановою № 168, розроблені Національною поліцією України та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 № 775.

Ухвалою суду від 16.10.2025 витребувано від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України письмові пояснення щодо підстав отримання позивачем (із зазначенням сум, періодів та реквізитів відповідних наказів) збільшеної додаткової винагороди (не 30 000,00 грн) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 у спірному періоді та довідку про нараховане та виплачене позивачу грошове забезпечення за період з лютого 2022 року по грудень 2022 року.

23 жовтня 2025 року відповідачем на виконання вимог вказаної ухвали надано письмові докази у справі та пояснення за змістом яких зазначено, зокрема, таке.

ОСОБА_1 отримував додаткову винагороду у розмірі до 30 000,00 грн (копії списків поліцейських містяться у матеріалах справи).

Водночас, відповідно до поданих керівником УСР в Донецькій області (управління стратегічних розслідувань) позивачу виплачено збільшено додаткову винагороду (не 30 000,00 грн) відповідно до Постанови № 168, що підтверджується наказами: від 15.04.2022 № 149 ВС о/c у період з 24.02.2022 до 25.03.2022 (56 000,00 грн), від 12.05.2022 № 187 ВС о/c у період з 26.03.2022 до 24.04.2022 (56 000,00 грн), від 21.06.2022 № 258 ВС о/c у період з 25.04.2022 до 24.05.2022 (56 233,00 грн), від 25.07.2022 № 305 ВС о/c у період з 25.05.2022 до 23.06.2022 (51 100,00 грн).

Поряд із цим, наголошує відповідач, у матеріалах особової справи ОСОБА_1 відсутні будь-які документи, які б підтверджували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022, що підтверджується довідкою заступника начальника управління - начальника 3-го відділу (кадрового забезпечення) 4-го управління полковника ОСОБА_2 від 25.09.2025.

Окрім того, за змістом листа УСР в Донецькій області від 14.10.2025 № 40992-2025, адресованого Департаменту, повідомлено, що ГУНП в Донецькій області немає можливості підтвердити факт залучення особового складу УСР в Донецькій області до несення служби у територіальних підрозділах поліції ГУНП в Донецькій області, зокрема ОСОБА_1 , у зв'язку із відсутністю графіків несення служби за 2022 рік, оскільки відповідно до вимог пп. 3 п. 1.16 наказу ГУНП в Донецькій області від 23.01.2023 № 104 «Про забезпечення охорони публічного порядку та безпеки на території Донецької області» термін зберігання становить 1 рік.

Також у вказаному листі відзначено про відсутність в Управління превентивної діяльності ГУНП в Донецькій області інформації щодо участі ОСОБА_1 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією проти України у період з 24.02.2022 по грудень 2022 року.

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 громадянин України, паспорт ID-картка № НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Рішенням комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції від 30.09.2016 № 5/I/XXXII/5 ОСОБА_1 надано статус учасника бойових дій.

12 лютого 2021 року Департаментом ОСОБА_1 видано довідку за № 1430/55/012021 «Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України» про те, він дійсно у період з 01.02.2015 по 06.11.2015, та з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

ОСОБА_1 є учасником бойових дій, про що йому видано посвідчення від 22.11.2016 серія НОМЕР_3 .

Витяг з наказу Департаменту від 13.02.2025 № 111 о/с «По особовому складу» свідчить, що ОСОБА_1 звільнено зі служби у поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію».

Станом на день звільнення: стаж служби у поліції для виплати надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби у поліції становить 24 роки 03 місяці 11 днів; вислуга років на пільгових умовах - 08 років 04 місяці 28 днів.

Згідно відповіді Департаменту від 17.06.2025 № 70016/04-2025 на адвокатський запит в інтересах ОСОБА_1 повідомлено, що під час звільнення зі служби у поліції ОСОБА_1 на пільгових умовах зараховано:

час проходження служби в підрозділах патрульної служби міліції органів внутрішніх справ з розрахунку один місяць за сорок днів з 22.08.2002 до 31.05.2005;

час проходження служби в підрозділах боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з 11.08.2009 до 26.07.2011;

час безпосередньої участі в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей з розрахунку один місяць служби за півтора місяці з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018.

Листом Департаменту від 11.08.2025 № 91045/04-2025 у відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо внесення змін до наказу від 13.02.2025 № 111 о/c у частині зарахування періодів служби на пільгових умовах до стажу служби у поліції відмовлено.

Відповідачем до матеріалів справи надано списки поліцейських із обрахунком розміру винагороди, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів та заслуговують на збільшену додаткову винагороду до 70 000,00 грн та списки поліцейських, які отримують відповідну винагороду, але у розмірі 30 000 грн, а саме:

за період з 24 лютого по 25 березня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 15.04.2022 № 149 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір збільшеної додаткової винагороди 56 000,00 грн;

за період з 26 березня по 24 квітня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 12.05.2022 № 187 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір збільшеної додаткової винагороди 56 000,00 грн;

за період з 26 березня по 24 квітня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 28.04.2022 № 170 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір додаткової винагороди 30 000,00 грн;

за період з 25 квітня по 24 травня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 21.06.2022 № 258 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір збільшеної додаткової винагороди 56 233,00 грн;

за період з 25 квітня по 24 травня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 24.05.2022 № 214 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір додаткової винагороди 30 000,00 грн;

за період з 25 травня по 23 червня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 25.07.2022 № 305 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір збільшеної додаткової винагороди 51 100,00 грн;

за період з 25 травня по 23 червня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 28.06.2022 № 271 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір додаткової винагороди 30 000,00 грн;

за період з 24 червня по 18 липня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 25.07.2022 № 305 о/c) - ОСОБА_1 кількість днів участі 30, обрахований розмір збільшеної додаткової винагороди 25 000,00 грн;

за період з 19 липня по 23 липня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 28.06.2022 № 271 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 5000,00 грн;

за період з 24 липня по 22 серпня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 27.09.2022 № 406 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 30 000,00 грн;

за період з 23 серпня по 21 вересня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 27.09.2022 № 407 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 30 000,00 грн;

за період з 22 вересня по 21 жовтня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 26.10.2022 № 465 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 30 000,00 грн;

за період з 22 жовтня по 20 листопада 2022 року (додаток до наказу ДСР від 25.11.2022 № 543 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 30 000,00 грн;

за період з 21 листопада по 01 грудня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 22.12.2022 № 600 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 11 000,00 грн;

за період з 02 грудня по 23 грудня 2022 року (додаток до наказу ДСР від 22.12.2022 № 600 о/c) - ОСОБА_1 , обрахований розмір додаткової винагороди до 30 000,00 грн у сумі 21 290,28 грн.

У підтвердження факту виплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової винагороди відповідачем, на виконання вимог ухвали суду від 16.10.2025, надано інформацію з цього приводу, де вказано, що ОСОБА_1 отримував збільшену додаткову винагороду (не 30 000,00 грн) відповідно до Постанови № 168, що підтверджується наказами: від 15.04.2022 № 149 ВС о/c у період з 24.02.2022 до 25.03.2022 (56 000,00 грн), від 12.05.2022 № 187 ВС о/c у період з 26.03.2022 до 24.04.2022 (56 000,00 грн), від 21.06.2022 № 258 ВС о/c у період з 25.04.2022 до 24.05.2022 (56 233,00 грн), від 25.07.2022 № 305 ВС о/c у період з 25.05.2022 до 23.06.2022 (51 100,00 грн).

Правова позиція суду.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Стаття 59. Служба в поліції

1. Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

2. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Стаття 78. Стаж служби в поліції

2. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

3. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

4. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Стаття 102. Пенсійне забезпечення поліцейських

1. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)

Стаття 1. Види пенсійного забезпечення

Особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції … мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Стаття 1-2. Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону

Право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби):

б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, … ;

Стаття 2. Умови пенсійного забезпечення

Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Стаття 17-1. Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом

Порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Пункт 1. Установити, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б»-“д», “ж» і “з» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: служба в Національній поліції;

Пункт 1-1. Вислуга років для призначення пенсії обчислюється за даними послужного списку особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», інших документів (витягів з наказів, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до відповідних заходів, довідок військових частин, архівних установ, відомостей про виконання розвідувальних заходів).

Пункт 3. До вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах:

1) особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Постановою Кабінету Міністрів від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова № 168, у редакції чинній на лютий - червень 2022 року) передбачалося таке.

Пункт 1. Установити, що на період дії воєнного стану … поліцейським, …, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка», виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Висновки суду.

Отже, спірним питанням у цій справі є установлення того чи має позивач право на пільгове зарахування до вислуги періоду служби у національній поліції з лютого по грудень 2022 року у зв'язки зі стверджуваним ним фактом безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. У якості доказу наявності відповідного права позивач покликався на виплату йому додаткової винагороди та збільшеної додаткової винагороди відповідно до п. 1 Постанови № 168.

Відповідач, заперечуючи таке право стверджує, що позивач отримував додаткову винагороду відповідно Постанови № 168 у розмірі до 30 000,00 грн, й факт отримання такої не підтверджує безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Крім того, в особовій справі ОСОБА_1 відсутні документи будь-які документи, які б підтверджували здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022, що підтверджується довідкою заступника начальника управління - начальника 3-го відділу (кадрового забезпечення) 4-го управління полковника ОСОБА_2 від 25.09.2025.

Суд критично оцінює наведені покликання відповідача та зазначає таке.

Власне відповідачем до матеріалів справи надано надано списки поліцейських із обрахунком розміру винагороди, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів та заслуговують на збільшену додаткову винагороду до 70 000,00 грн у яких, за період з лютого 2022 по червень 2022 року, рахувався ОСОБА_1 .

Більш того, відповідачем у наданій на виконання вимог ухвали суду від 16.10.2025 інформації підтверджено, що позивач отримував збільшену додаткову винагороду відповідно до Постанови № 168 на підставі наказів: від 15.04.2022 № 149 ВС о/c у період з 24.02.2022 до 25.03.2022 (56 000,00 грн), від 12.05.2022 № 187 ВС о/c у період з 26.03.2022 до 24.04.2022 (56 000,00 грн), від 21.06.2022 № 258 ВС о/c у період з 25.04.2022 до 24.05.2022 (56 233,00 грн), від 25.07.2022 № 305 ВС о/c у період з 25.05.2022 до 23.06.2022 (51 100,00 грн).

У силу положень п. 1 Постанови № 168 факт отримання особою збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди у розмірі пропорційному кількості днів участі у відповідних діях та заходах є достатнім фактом підтвердження такої участі.

На безпідставність нарахування та виплати відповідної винагороду позивачу відповідач не посилався.

Згідно п.1-1 Порядку № 393 вислуга років для призначення пенсії обчислюється за даними послужного списку особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», інших документів, у даному випадку такими іншими документами є накази про виплату ОСОБА_1 збільшеної додаткової винагороди за Постановою № 168.

Суд також звертає увагу, що за змістом листа УСР в Донецькій області від 14.10.2025 № 40992-2025, адресованого Департаменту повідомлено, що ГУНП в Донецькій області немає можливості підтвердити факт залучення особового складу УСР в Донецькій області до несення служби у територіальних підрозділах поліції ГУНП в Донецькій області, зокрема ОСОБА_1 , у зв'язку із відсутністю графіків несення служби за 2022 рік, оскільки відповідно до вимог пп. 3 п. 1.16 наказу ГУНП в Донецькій області від 23.01.2023 № 104 «Про забезпечення охорони публічного порядку та безпеки на території Донецької області» термін зберігання становить 1 рік.

Таким чином, не у повній мірі видається обґрунтованим твердження відповідача про відсутність документів за період 2022 року станом на 2025 рік, за обставин, коли термін зберігання таких складає 1 рік.

Суд зазначає, що доказування у справах адміністративної юрисдикції ґрунтується на презумпції винуватості суб'єкта владних повноважень і саме такий несе обов'язок її скасування у спосіб надання суду належних, достатніх та достовірних доказів, що спростовують твердження позивача (ст. 77 КАС України).

Установлені судом фактичні обставини не дають суду підстав вважати такий обов'язок виконаним Департаментом у повній мірі.

Поряд із цим суд констатує, що й обґрунтованість позовних вимог не є доведеною у повному обсязі. Так, відповідачем підтверджено, що з липня по грудень 2022 року немає жодних доказів безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечують здійснення заходів із національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Факт отримання ним додаткової винагороди у розмірі 30 000,00 грн не створює підстав для обрахунку відповідного періоду вислуги у пільговому обчисленні.

Ураховуючи викладене, позов належить задовольнити частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності Департаменту щодо не здійснення перерахунку вислуги років служби в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці періоди служби з лютого 2022 року по червень 2022 року та застосувавши спосіб захисту порушеного права у виді зобов'язання відповідача здійснити перерахунок вислуги років служби в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці періоди служби з лютого 2022 року по червень 2022 року та внести зміни у наказ № 111 о/с від 13.02.2025.

Судовий збір розподілу не підлягає, оскільки позивач звільнений від його сплати.

Керуючись вимогами ст.ст.2, 6-11,12, 77, 90, 241 246, 255, 257, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, ЄДРПОУ 43305056) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення сум - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо не здійснення перерахунку вислуги років служби в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці за період з лютого 2022 року по червень 2022 року.

Зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок вислуги років служби у пільговому обчисленні ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу із розрахунку один місяць служби за три місяці за період з лютого 2022 року по червень 2022 року та внести зміни у наказ від 13.02.2025 № 111 о/с.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 24.10.2025.

Суддя І.В. Буряк