Справа №521/8287/25
Номер провадження 3/521/3570/25
18 серпня 2025 року м. Одеса
Суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси Передерко Д.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого двірником, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №707565, 13.05.2025 року близько 17 години 00 хвилин ОСОБА_1 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_2 , відносно своєї дружини ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме висловлювався образливими словами, штовхнув та кидався в бійку, що не спричинило тілесних ушкоджень, внаслідок чого була завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої.
По даному факту працівниками поліції відносно ОСОБА_1 було складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
За даним фактом посадовими особами органу поліції було складено протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Частина 2 ст. 268 КУпАП закріплює, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 44, ст.ст. 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, ч. 3 ст. 178, ст.ст. 185, 185-1, 185-7, 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Також, відповідно до положень ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, будь - яких клопотань про відкладення розгляду провадження до суду не надав.
Крім того, протоколи про адміністративне правопорушення містить підпис особи зокрема, у графі з інформацією, що розгляд справи відбудеться у Хаджибейському районному суді м. Одеси, з чим особу ознайомлено. Таким чином, особі було достовірно відомо, що розгляд справи відбуватиметься у Хаджибейському районному суді м. Одеси.
До категорії справ про адміністративні правопорушення, при розгляді яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, провадження відносно особи, яка обвинувачується у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не відноситься.
З урахуванням викладеного, суд вважає можливим розглянути це провадження у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши надані матеріали справи, суд вважає, що докази є сумнівними і недостатніми для визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. При цьому суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 173-2 КУпАП передбачено, що адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП, до суду надані наступні докази:
-протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №707565 від 13.05.2025 року;
-протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 13.05.2025 року, відповідно до якого потерпіла ОСОБА_2 вказує, що 13.05.2025 року близько 17 години 00 хвилин, між нею та її чоловіком ОСОБА_1 виник конфлікт, який влаштував останній, під час конфлікту чоловік висловлювався в її сторону образливими словами, штовхнув та кидався в бійку;
-пояснення ОСОБА_2 від 13.05.2025 року, які повністю співвідносяться з протоколом прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 13.05.2025 року;
-форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 13.05.2025 року;
-пояснення ОСОБА_1 від 13.05.2025 року, в яких останній вказує, що 13.05.2025 року він повернувся додому, випив невелику кількість алкоголю та почав гучно розмовляти із дружиною на ґрунті побутових питань, після чого вона почала викидати його речі, тому він почав виражатися нецензурною лайкою;
-терміновий заборонний припис стосовно кривдника від 13.05.2025 року серії АА №563867;
-копія військового квитка НОМЕР_1 на ОСОБА_1 ;
-заявка ОСОБА_1 від 13.05.2025 року про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою СМС повідомлення;
-зобов'язання правопорушника з'являтись по викликам до органів поліції, прокуратури, суду та повідомляти про зміну місця проживання від 12.06.2025 року.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінивши у сукупності надані до суду докази вини ОСОБА_1 , суд вважає їх сумнівними та недостатніми для визнання останнього винним у вчиненні адміністративного правопорушення. При цьому суд виходить з того, що відсутні будь-які фактичні дані, які б підтверджували те, що ОСОБА_1 висловлювався образливими словами, штовхнув та кидався в бійку відносно своєї дружини.
Також, у матеріалах справи відсутні будь-які пояснення свідків вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Таким чином, при розгляді цієї адміністративної справи, суддя приходить до висновку, що в ході збору доказів, особа уповноважена на складання протоколів про адміністративні правопорушення, не залучила до матеріалів справи певні докази, які б вказували на вину ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, а також наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173 - 2 КУпАП.
Згідно ст. 62 Конституції України, яка є нормою прямої дії, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
На підставі вищевикладеного, згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 38, 173-2, 245, 247, 251, 252, 268, 283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, - у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в десятиденний строк з моменту її проголошення.
Суддя: Дмитро Передерко