Рішення від 23.10.2025 по справі 520/10430/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 жовтня 2025 року справа №520/10430/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харквської області

в інтересах держави

в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області

до Комунального підприємства "Благоустрій" Валківської міської ради

та Валківської міської ради

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Керівник Богодухівської окружної прокуратури Харківської області (далі по тексту - позивач) в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції у Харківській області (далі по тексту - позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Благоустрій" Валківської міської ради (далі по тексту - відповідач-1) та Валківської міської ради (далі по тексту - відповідач-2), в якій просить зобов?язати відповідача-1 та відповідача-2 вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташована території Черемушнянського Старостинського округу поблизу с. Піски, Богодухівського району з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Відповідач 21.05.2024 до суду через канцелярію суду надав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач 29.05.2024 через систему "Електронний суд" надіслав відповідь на відзив, в якій зазначає, що відповідачами не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій розташоване сміттєзвалище твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також проведення державної реєстрації прав на вказану земельну ділянку.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області в період з 12.04.2021 по 16.04.2021 та з 19.04.2021 по 23.04.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством «Благоустрій» Валківської міської ради. Зокрема, об'єктом перевірки було місце видалення відходів, на якому Комунальне підприємство «Благоустрій» Валківської міської ради здійснює розміщення твердих побутових відходів.

У ході перевірки встановлено, що Комунальне підприємство «Благоустрій» Валківської міської ради при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної з збиранням, транспортуванням та зберіганням відходів, не забезпечується захист земель від забруднення, засмічення та не вживаються заходи щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків такого впливу. Вказане є порушенням статтей 17, 32, 33 Закону України «Про відходи» (чинного на момент виявлення порушення), статті 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті35 Закону України «Про охорону земель».

За результатами перевірки складено акти №06/26-10 від 13.12.2023 акт №351/12-02/03-04 від 23.04.2021. До Комунального підприємства «Благоустрій» Валківської міської ради направлено припис від 30.04.2021 №82/03-13, яким зобов'язано оформити речові права на земельну ділянку під полігоном у відповідності до статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Водночас КП «Благоустрій» зазначені вимоги не виконало.

Згідно інформації КП «Благоустрій» від 12.03.2024 вбачається неповне виконання вимог припису, зокрема відсутності проекту землеустрою, кадастрового номеру та реєстрації права на вказану земельну ділянку.

Позивачем при виконанні повноважень, визначених статтею 131-1 Конституції України, статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено порушення інтересів держави у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема щодо поводження з відходами на території Чутівської селищної ради Полтавського району Полтавської області.

З метою захисту порушених інтересів держави позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

За вимогами частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту третього частини першої статті 131-1 Конституції України до повноважень прокуратури належить представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до положень 3, 4, 5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор у визначених законом випадках звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу провадження по якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві в і такому разі набуває статусу позивача.

Прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом.

Відповідно до частини третьої статті 23 Закону України « Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави уразі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

У рішенні від 08.04.1999 у справі № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття «інтереси держави» вказано, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Недотримання законодавства про відходи призводить не лише до формального порушення вимог закону, а й до подальшого забруднення земель, води та атмосферного повітря, які в подальшому впливають на стан здоров'я та якість життя населення країни в цілому. Таким, чином дотримання екологічної безпеки в державі мусить займати пріоритетне місце разом з охороною здоров'я та національною безпекою.

Законом України «Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року» зазначено, що процеси глобалізації та суспільних трансформацій підвищили пріоритетність збереження довкілля, а отже, потребують від у країни вжиття термінових заходів. Протягом тривалого часу економічний розвиток держави супроводжувався незбалансованою експлуатацією природних ресурсів, низькою пріоритетністю питань захисту довкілля, що унеможливлювало досягнення збалансованого (сталого) розвитку.

Відповідно до статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання законодавства про поводження з відходами належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Статтею 35 цього Закону визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно із Положенням про Державну екологічну інспекцію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до пункту 2 розділу 2 цього Положення Держекоінспекція відповідно до покладених на неї функцій здійснює державний нагляд (контроль за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від, форми власності і господарювання, громадянами України вимог законодавства питань поводження з відходами.

Згідно інформації Державною екологічною інспекцією у Харківській області в період з 12.04.2021 по 16.04.2021 та з 19.04.2021 по 23.04.2021 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Благоустрій».

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства керівнику КП «Благоустрій» видано припис припис від 30.04.2021 №82/03-13 про усунення виявлених порушень. При цьому, вказані порушення залишилися не усунуті.

Позивач зазначає, відповідно до інформації яку він отримав від Держекоінспекції, позовні заяви зобов'язального характеру до відповідачів щодо виготовлення та затвердження технічної документації на земельну ділянку під діюче місце видалення відходів, до суду не подавалися. Вважає за можливе до суду таким позовом звернутися безпосередньо позивачу.

Таким чином, Державною екологічною інспекцією у Харківській області як органом контролю, не вживаються достатніх дієвих заходів, спрямованих на забезпечення виконання Чутівською селищною радою, комунальній підприємством «Чутівське» відповідачами вимог чинного природоохоронного законодавства. До суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідачів у сфері поводження з відходами та зобов'язання вчинити певні дії не звертається.

Суд звертає увагу на доводи відповідача-2, що на даний час вживаються ряд заходів щодо виконання припису Держекоінспекції від 30.04.2021 №82/03-13, а саме Валківською міською радою було прийнято Програму підвищення ефективності роботи та стратегічного розвитку комунального підприємства «Благоустрій» Валківської міської ради на 2023-2024 роки затвердженої рішенням XXXVI сесії Валківської міської ради VIII скликання від 09.06.2023 №1102, до якої були внесені зміни рішенням ХLV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 22.03.2024 №1444, в частині фінансування заходів програми за рахунок міського бюджету, в тому числі щодо розроблення детального плану території для формування земельної ділянки для експлуатації та обслуговування полігону твердих побутових відходів, розташованого за межами населених пунктів поблизу с. Піски на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області та розробки проектної документації на оформлення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування полігону твердих побутових відходів, розташованого за межами населених пунктів поблизу с. Піски на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області.

Щодо цього суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про управління відходами» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить вирішення питань щодо розміщення на території відповідних територіальних громад об'єктів оброблення відходів. Органи місцевого відповідно до закону. самоврядування здійснюють й інші повноваження у сфері управління відходами

За нормами статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.

Стаття 30 вказаного Закону зазначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо вирішення питань поводження з побутовими відходами.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства (стаття 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 25 вказаного Закону визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно зі статтею 26 цього ж Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Також, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Земельним кодексом України (стаття 12) установлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать, крім іншого, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Земельна ділянка як об'єкт цивільних прав передбачає її формування визначенням її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (ст. 79-1 Земельного кодексу України).

Одним зі способів формування земельних ділянок є відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до Ії державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про землеустрій» до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; г) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Землеустрій проводиться в обов'язковому порядку (стаття 20 Закону України «Про землеустрій») на землях усіх категорій незалежно від форми власності, зокрема, в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою.

Статтею 22 Закону України «Про землеустрій визначено, що землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів юридичними чи фізичними особами (землевласниками рішень. землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.

Види документації із землеустрою, згідно із Законом України «Про землеустрій» (ст. 25), крім інших є: г) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, згідно зі ст. 50 цього Закону, розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом.

Згідно зі статтею 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, Матеріалів Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалів топографо-геодезичних робіт.

Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється за рішенням власника (розпорядника) земельної ділянки, землекористувача.

Замовниками документації із землеустрою, відповідно до статті 26 Закону України «Про землеустрій», можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частин 1, 2 статті з Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

У той же час, відповідачами не забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території, розташованій за межами населених пунктів поблизу с. Піски на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, на якій розташоване сміттєзвалище твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також державної реєстрації прав на вказану земельну ділянку.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров'я та санітарного благополуччя населення.

Вказана земельна ділянка належать до земель комунальної форми власності, використовуються під сміттєзвалище, а тому її використання повинне здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного та природоохоронного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності, на яких розташовані сміттєзвалища.

У даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства, що виражається у її використанні без правовстановлюючих документів та державної реєстрації відповідного речового права.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позовної заяви.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд встановив, що за подання позовної заяви у цій справі позивач сплатив судовий збір у розмірі 3028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №866 від 12.04.2024, копії яких наявні у матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2 на користь позивача у розмірі 3028,00 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харківської області (площа Свято-Духівська, будинок 1, місто Богодухів, Харківська область, 62103) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (вулиця Бакуліна, будинок 6, місто Харків, Харківська область, 61166, ЄДРПОУ: 37999518) до Комунального підприємства "Благоустрій" Валківської міської ради (проспект Героїв Чорнобиля, будинок 9, місто Валки, Богодухівський район, Харківська область, 63002, код ЄДРПОУ: 37447188) та Валківської міської ради (вулиця Харківська, будинок 16, місто Валки, Богодухівський район, Харківська область, 63002, код ЄДРПОУ: 04058657) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Благоустрій" Валківської міської ради та Валківської міської ради вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки розташованоїна території Черемушнянського старостинського округу поблизу с. Піски, Богодухівського району з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.

Стягнути з Валківської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь Керівника Богодухівської окружної прокуратури Харквської області у розмірі 3 028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлено 23.10.2025.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА