Ухвала від 22.10.2025 по справі 500/5888/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань забезпечення адміністративного позову

Справа № 500/5888/25

22 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження заяву про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділення поліції №4 (м. Заліщики) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області , Заліщицького районного суду Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 жовтня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Заліщицького районного суду Тернопільської області, Відділення поліції №4 (м. Заліщики) Чортківського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 15.10.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення.

21.10.2025 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про забезпечення позову до подання позовної заяви шляхом:

надання однозначної відповіді про наявність будь-яких судових актів (ухвал, рішень, постанов, тощо), а також інших документів, погоджень, резолюцій, супровідних листів, довідок, витягів або будь-яких інших матеріалів (та/або), які були створені, засвідчені, підписані судом або погоджені, тощо (та/або) та окремо або в сукупності стосуються моїх прав, свобод, інтересів чи становища (та/або) та їх реквізити, а якщо доступ обмежений чи закритий, тощо, то надати доступ до них, або повідомити підставу відмови з посиланням на закон, якщо такі існують, та/або їх копії.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 вказує, що відносно її життя, організму і психіки проводиться систематичне безконтактне втручання без відома та згоди, яке має ознаки катування та нелюдського поводження, приниження честі та гідності. І кожна людина має право знати про будь-які рішення, які стосуються її прав та обов'язків.

Визначаючись щодо поданої заяви, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадження якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з ч. 1 ст. 153 КАС України заява про забезпечення позову подається:

1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;

2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом;

3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває.

Відповідно до ч.1 ст.151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно з п.4 ч.1 ст.152 КАС України, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову.

Суд зазначає, що предмет позову - це безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів.

Предмет позову є основою для встановлення виду судочинства, в якому належить розглядати справу а також, юрисдикцію та підсудність спору.

Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.153 КАС України, заява про забезпечення позову подається до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України закріплено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з частиною першою статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Суд зазначає, що в порушення п.1 ч.1 ст.152 КАС України заява про забезпечення позову не містить предмету позову, а також обґрунтування необхідності забезпечення позову.

Так позивач зазначає, що забезпечення позову є необхідним оскільки порушено її право на життя та на правду, а предметом позову буде доступ до інформації для їх захисту.

Поряд з цим, відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Також заявницею не конкретизовано, які заходи забезпечення слід вжити до кожного із зазначених відповідачів, чи до яких саме інших осіб (вказано будь-яких), що унеможливлює виконання таких заходів навіть за умови їх застосування судом.

Позивачем не зазначено, які саме з вказаних прав порушено, яким чином та яким суб'єктом владних повноважень, не обґрунтовано необхідність застосування вказаних заходів забезпечення позову, що не відповідає п.4 ч.1 ст.152 КАС України.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про невідповідність заяви про забезпечення позову ст.152 КАС України.

Також, відповідно до ч.4 ст.152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Згідно ч. 1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Згідно абзацу 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Розмір судового збору обчислюється відповідно до ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".

Частиною другою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову складає 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Заявниця не надала суду доказів сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову.

Натомість, до заяви долучено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке не містить обґрунтувань, доказів і посилань на обставини звільнення від сплати судового збору у силу ст. 8 Закону України "Про судовий збір". Відтак, підстав для звільнення заявниці від сплати судового збору судом не встановлено.

Відповідно до ч.7 ст.154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, про повернення позивачу заяви про забезпечення позову без розгляду.

Керуючись статтями 150,151,154, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Повернути ОСОБА_1 заяву про забезпечення позову від 21.10.2025 без розгляду.

Ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 22 жовтня 2025 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.