23 жовтня 2025 року м. Рівне №460/9088/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Гощанської селищної ради Рівненського району Рівненської області (далі - Відповідач), в якому Позивач просить суд: скасувати рішення шостої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 08.04.2021 №378 «Про включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)» в частині, що стосується включення земельної ділянки, кадастровий номер 5621280800:03:010:0860, до списку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону); визнати незаконним та скасувати рішення дев'ятої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 30.06.2021 року №753 «Про деякі питання щодо порядку виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на сході України (АТО/ООС) та членам сімей загиблих учасників бойових дій на сході України (АТО/ООС) на території Гощанської територіальної громади»; визнати незаконним та скасувати рішення вісімнадцятої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 18.02.2022 №1622 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Бочаниця на території Гощанської територіальної громади гр. ОСОБА_1 »; зобов'язати Гощанську селищну раду Рівненської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5621280800:03:010:0860 у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України.
Стислий виклад позиції Позивача.
Позивач зазначає, що у встановленому законом порядку було ним отримано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Після виготовлення всієї технічної документації та погодження на земельну ділянку було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, задля затвердження якої Позивач звернувся до Гощанської селищної ради із відповідною заявою, проте Відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою у зв'язку із включенням бажаної земельної ділянки до переліку земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах та у зв'язку із не реєстрацією та не проживанням позивача в одному із населених пунктів на території Гощанської територіальної громади на момент укладення контракту про проходження військової служби в Збройних Силах України або мобілізації в зону АТО/ООС. Позивач вважає такі дії Відповідача протиправними, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Стислий виклад заперечень Відповідача.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає, зазначає, що вимоги Позивача щодо скасування рішення селищної ради від 08.04.2021 №378 «Про включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)» в частині, що стосується включення земельної ділянки, кадастровий номер 5621280800:03:010:0860, до списку земельних ділянок, право яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) та рішення від 30.06.2021 №753 "Про деякі питання щодо порядку виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на сході України (АТО/ООС)" щодо не проживанням Позивача в одному із населених пунктів на території Гощанської територіальної громади на момент укладення контракту про проходження військової служби в Збройних Силах України або мобілізації в зону АТО/ООС не стосується прав, свобод або законних інтересів, Позивача. Також відповідно до частини 3 статті 138 Земельного кодексу України чітко визначено підстави скасування земельних торгів організатором: в разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування. У зв'язку з відсутністю визначених чинним законодавством підстав для задоволення позовних вимог, просить суд відмовити у позовних вимогах повністю.
Ухвалою суду від 26.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до статті 229 КАС України.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.08.2015.
16.07.2019 Позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1га, на території Бочаницької сільської ради Гощанського району Рівненської області для ведення особистого сільського господарства.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №1970 від 09.08.2019 надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, на території Бочаницької сільської ради Гощанського району Рівненської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 1,0000 га., з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Державним підприємством «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Висновком №02/14 Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
11.12.2024 Представник Позивача звернувся до Гощанської селищної ради з проханням надати інформацію про хід розгляд заяви ОСОБА_1 .
24.12.2024 від Відповідача отримано відповідь №429 від 11.12.2024 та надано Рішення Гощанської селищної ради №1622 від 18.02.2022, яким відмовлено в затвердженні проекту землеустрою у зв'язку із включенням бажаної земельної ділянки до переліку земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах(у формі аукціону) та у зв'язку із не реєстрацією та не проживанням Позивача в одному із населених пунктів на території Гощанської територіальної громади на момент укладення контракту про проходження військової служби в Збройних Силах України або мобілізації в зону АТО/ООС.
Вважаючи зазначене рішення протиправним та таким, що обмежують його право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки, Позивач звернувся з позовною заявою до суду.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до статті 80 Земельного кодексу України визначено, що суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі- продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Частиною З вказаної статті встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України (у редакції чинній на момент ухвалення рішення про надання Позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, 09.08.2019), громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (Частина 7 статті 118 Земельного кодексу України).
Частина 8 та 9 статті 118 Земельного кодексу України (у редакції чинній до 27.05.2021) передбачала, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно статті 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає обов'язковому погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки:
природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
розташованої на території пам'яток культурної спадщини національного значення, їх охоронних зон та охоронюваних археологічних територіях, підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини;
розташованої на території земель історико-культурного призначення, пам'яток культурної спадщини місцевого значення, їх охоронних зон, в історичних ареалах населених місць та інших землях історико-культурного призначення, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цієї частини, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, відповідним структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини;
лісогосподарського призначення підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства;
водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства.
Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:
додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»;
надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Натомість, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021, у статтю 118 Земельного кодексу України внесено зміни.
Частину 8 статті 118 Земельного кодексу України виключено, а частину 9 вказаної статті викладено в наступній редакції:
«Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.»
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021 також виключено статтю 186-1 Земельного кодексу України, яка регулювала порядок погодження проекту землеустрою.
Натомість згідно з частиною 8 статті 186 Земельного кодексу України (в редакції чинній з 27.05.2021), підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Таким чином, системний аналіз зазначених норм положень Земельного кодексу України у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення (08.04.2021) свідчить про те, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути тільки невідповідність останнього вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Так, судом встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Рівненській області надано висновок №02/14 про розгляд документації із землеустрою згідно якого було погоджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Бочаницької сільської ради Гощанського району Рівненської області.
Отже, звертаючись до Відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою, Позивачем було подано проект землеустрою, розроблений на підставі дозволу Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області та погоджений у порядку, визначеному Законом України «Про землеустрій» та ЗК України.
Таким чином, за висновком Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 відповідав вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Щодо підстави для відмови у погоджені проєкту землеустрою, наведені Гощанською селищною радою у рішенні №378 від 08.04.2021, суд зазначає таке.
Рішенням Гощанської селищної ради від 08.04.2021 №378 «Про включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)», земельну ділянку з кадастровим номером 5621280800:03:01:0860 включено до переліку земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону), що передбачено статтею 136 Земельного кодексу України.
Згідно частини 5 статті 136 Земельного кодексу України, земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.
Разом з тим, згідно частини 3 статті 134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.
Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.08.2015.
Враховуючи той факт, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 09.08.2019 №1940 Позивачу було надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Бочаницької сільської ради Гощанського району Рівненської області для ведення особистого селянського господарства, то у Відповідача були відсутні правові підстави для включення вказаної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону).
Що стосується підстави для відмови у затвердженні проєкту землеустрою, те що Позивач не був зареєстрований і не проживав в одному із населених пунктів на території Гощанської територіальної громади на момент укладання контракту про проходження військової служби в ЗСУ або мобілізації в зону АТО, ООС, суд вказує, що ні Конституція України, ні Земельний кодекс України не обмежує громадян у праві на отримання земельної ділянки у власність за рахунок земель державної чи комунальної власності виключно за місцем реєстрації чи постійного проживання, тому зазначену підставу для відмови суд вважає протиправною.
Згідно з частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з частини 1 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною 1 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
На підставі частини 4 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії за дорученням ради або за власного ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до частини 1-3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Тому рішення вісімнадцятої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 18.02.2022 №1622 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Бочаниця на території Гощанської територіальної громади гр. ОСОБА_1 » підлягає скасуванню.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню, оскільки Позивач звільнений від сплати судового збору.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Гощанської селищної ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Скасувати рішення шостої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 08.04.2021 №378 «Про включення до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)» в частині, що стосується включення земельної ділянки ОСОБА_1 , кадастровий номер 5621280800:03:010:0860, до списку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону).
Визнати незаконним та скасувати рішення дев'ятої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 30.06.2021 року №753 «Про деякі питання щодо порядку виділення земельних ділянок учасникам бойових дій на сході України (АТО/ООС) та членам сімей загиблих учасників бойових дій на сході України (АТО/ООС) на території Гощанської територіальної громади» ОСОБА_1 .
Визнати незаконним та скасувати рішення вісімнадцятої сесії VIII скликання Гощанської селищної ради Рівненської області від 18.02.2022 №1622 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою» щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами с. Бочаниця на території Гощанської територіальної громади ОСОБА_1 .
Зобов'язати Гощанську селищну раду Рівненської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5621280800:03:010:0860 у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 23 жовтня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Гощанська селищна рада Гощанського району Рівненської області (вул. Незалежності, 72,с-ще Гоща,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35400, ЄДРПОУ/РНОКПП 04385416)
Суддя К.М. Недашківська