Рішення від 23.10.2025 по справі 320/56452/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Київ № 320/56452/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, будинок 10, Код ЄДРПОУ 22933548) від 01.05.2024 року №1000-0308-9/7529 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії по інвалідності з 15.12.2021 року (на підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 15.12.2021 року серії АВ №1067252) та здійсненні її виплати/доплати за період з 15.12.2021 року по 27.05.2023 року.

2. Визнати протиправною відмову, як дію, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, будинок 10, Код ЄДРПОУ 22933548) у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії по інвалідності з 15.12.2021 року (на підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 15.12.2021 року серії АВ № 1067252), та здійсненні її виплати/доплати за період з 15.12.2021 року по 27.05.2023 року, оформлену листом від 13.09.2024 року за №S563-26781/11-02/8-1000/24.

3. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., місто Фастів, вулиця Саєнка Андрія, будинок 10, Код ЄДРПОУ 22933548) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію по інвалідності з 15.12.2021 року на підставі/з урахуванням довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №1067252 від 15.12.2021 року.

4. Зобов?язати здійснити позивачу виплату/доплату нарахованої суми за період з 15.12.2021 року по 27.05.2023 року, без обмеження періодом/строком/терміном щомісячних поточних нарахувань.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу призначено з 28.05.2023 року пенсію по інвалідності у зв'язку із погіршенням стану здоров'я під час служби у лавах Збройних сил України при виконанні обов'язків по захисту Батьківщини відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 992 року №2262-ХІІ. Разом з тим, пенсійним органом прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті пенсії по інвалідності з 15.12.2021 року та здійсненні доплати, а також поверненні коштів з 15.12.2021 по 27.05.2023 (з моменту нового призначення до моменту уже призначеної пенсії).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву, не зважаючи на те, що був належним чином повідомлений про розгляд справи.

Відтак, суд, з урахуванням приписів ст. 162 КАС України, здійснюватиме розгляд справи за наявними у ній матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

Позивачу призначена пенсія по інвалідності у зв'язку із погіршенням стану здоров'я під час служби у лавах Збройних сил України при виконанні обов'язків по захисту Батьківщини відповідно до Закону №2262-ХІІ, з 28.05.2023 року.

Матеріалами справи встановлено, що позивач проходив службу в Збройних силах України починаючи з 05.05.2015 по 12.07.2016. Отримавши поранення, 12.07.2016 року позивача було демобілізовано з лав Збройних сил України у зв'язку із погіршенням стану здоров'я.

Згідно виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії позивачу встановлено 3 групу інвалідності з 15.12.2021 року.

Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, 19.06.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності.

З матеріалів справи встановлено, що пенсію по інвалідності позивачу призначено з 28.05.2023.

30.08.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення останньому пенсії з 15.12.2021 року зважаючи на встановлення йому інвалідності саме з цієї дати. Крім того, позивач просив здійснити нарахування і виплату різниці між фактично виплаченим розміром пенсії та розміром пенсії, яка мала бути виплачена у зв'язку встановленням 3 групи інвалідності за період з 15.12.2021 по 27.05.2023.

За результатами розгляду звернення позивача, відповідач рішенням від 01.05.2024 року відмовив позивачу у призначенні/перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що відповідно до чинного законодавства та на підставі наданих документів, які надійшли до пенсійного органу разом із поданням про призначення пенсії від 27.06.2023 №655 (ФК89170) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнього звільнено 27.05.2023 (відповідно до витягу із наказу від 27.05.2003 №153/НСТ) та встановлено 3 групу інвалідності з 01.01.2023 (відповідно до виписки з акта огляду МСЕК серії АВ №1096256 від 27.04.2023).

Таким чином, пенсію позивачу призначено з 28.05.2023 року.

Разом із тим, позивач вважає, що пенсійним оганом незаконно відмовлено у призначенні та виплаті пенсії по інвалідності з 15.12.2021року (на підставі довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 15.12.2021 року серії АВ №1067252) та здійсненні її виплати/доплати за період з 15.12.2021 року по 27.05.2023 року відповідно до Закону №2262. При цьому згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії AB№1067252 від 15.12.2021 року позивачу встановлено 3 групу інвалідності внаслідок захворювань, пов'язаних із захистом Батьківщини саме з 15.12.2021 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб (надалі також - Закон №2262-XII, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до статті 11 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Статтею 7 Закону №2262-XII визначено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно із статтею 18 Закону №2262-XII пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Згідно статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 50 Закону №2262-XII пенсії відповідно до цього Закону призначаються військовослужбовцям строкової служби - з наступного дня після виписки з госпіталю, але не раніше ніж з наступного дня після звільнення з військової служби, якщо встановлення інвалідності медико-соціальною експертною комісією і звернення за пенсією відбулися не пізніше ніж через три місяці з наступного дня після виписки з госпіталю або з наступного дня після звільнення з військової служби, а сім'ям військовослужбовців строкової служби та пенсіонерів із числа цих військовослужбовців - з дня смерті годувальника або виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Згідно із частиною третьою статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Частиною 1, 2 статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058-IV, в редакції, чинній на час спірних правовідносин) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (надалі також Порядок №3-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Пунктом 14 Порядку №3-1 передбачено, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, та також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Згідно пункту 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Положеннями пункту 18 Порядку №3-1 передбачено, що рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Отже, законодавством визначено право особи на призначення пенсії, перерахунок пенсії і переведення на інший вид пенсії. Підставою для вчинення дій, спрямованих на переведення з одного виду пенсії на інший, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані уповноваженому пенсійному органу в установленому порядку. Переведення з одного виду пенсії на інший відбувається тільки у разі, якщо такі пенсії призначені на підставі одного закону. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Якщо особа має право на отримання декількох видів пенсії, які визначені різними законами, і отримувала пенсію на підставі одного закону та згодом виявила бажання отримувати пенсію, яка передбачена іншим законом, то у такому випадку відбувається призначення пенсії в порядку, визначеному іншим законом для звернення особи до пенсійного органу за призначенням такого виду пенсії.

Із матеріалів справи слідує, що позивачу 28.05.2023 року була призначена пенсія по інвалідності до Закону №2262-XII. Вказаний вид пенсії нараховувався та виплачувався позивачу до подання ним заяви 30.08.2024 року.

Так позивач 30.08.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262-XII (пенсія по інвалідності уже призначена 27.05.2023 року), а також перерахунок та виплату різниці невиплаченої пенсії починаючи з 15.12.2021 року.

Так позивач, звернувшись до суду із цим позовом, фактично просить перевести його з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності з дати встановлення йому медико-соціальною експертною комісією 3 групи інвалідності, тобто з 15.12.2021 року.

Як зазначено судом вище, згідно із частиною 3статті 45 Закону №1058-IVпереведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд зауважує, що в спірному випадку має місце перерахунок (перепризначення) пенсії позивачу у межах Закону №2262-XII, проте за 3 попередні роки до призначення пенсії вперше. Переведення з одного виду пенсії на інший у межах Закону №2262-XII в силу приписів частини 3 статті 45 Закону №1058-IV та пункту 4 Порядку 3-1 здійснюється із дня подання пенсіонером заяви до пенсійного органу.

Позивач із заявою про призначення пенсії по інвалідності вперше звернувся до пенсійного органу через ІНФОРМАЦІЯ_2 19.06.2023 року. Відповідно пенсійним органом призначено пенсію починаючи з 28.05.2023 року (дати, з якої позивача звільнено із служби у лавах ЗСУ, та у зв'язку із встановленням останньому 3 групи інвалідності 01.01.2023 року).

Вказане підтверджується матеріалами справи, а тому нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись з дня звернення із відповідною заявою, чи з моменту звільнення, тобто з 28.05.2023 року.

Посилання позивача щодо його права на призначення пенсії з 01.12.2021 року є помилковим, оскільки вперше він звернувся із заявою про призначення пенсії у 2023 році, а відповідно до статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, відтак у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Марич Є.В.