про продовження строку залишення позовної заяви без руху
22 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/23265/25
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Гурін Д.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 позивачу відмовлено у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, залишено позовну заяву ОСОБА_1 без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків, шляхом надання до суду доказів сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.
17.10.2025 на адресу суду від представника позивача надійшла заява на усунення недоліків позову вх. №76517/25 в якій представник позивача заявляє повторне клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору на підставі п.8 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", з посиланням на те, що оскільки позивачу встановлена 3 група інвалідності внаслідок війни, то позивач прирівнюється до осіб, що вказані у п.8 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" та має право на звільнення від сплати судового збору за подання цього позову.
Розглянувши зазначену заяву, суд дійшов наступних висновків.
Питання звільнення від сплати судового збору як складової судових витрат, зменшення його розміру, відстрочення чи розстрочення його сплати регулюються частиною 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким законом є Закон України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір", який згідно його преамбули, визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору (далі - Закон №3674-VI).
До матеріалів позовної заяви додано витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування №75/25/1830/В від 23.04.2025 згідно з яким ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності, причина інвалідності: поранення, ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Таким чином, на думку представника позивача оскільки ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, то він має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни.
Суд бере до уваги, що до матеріалів позовної заяви не додано доказів стосовно позивача, як особи звільненої від сплати судового збору згідно з п.13 (посвідчення учасника бойових дій, виданого на ім'я ОСОБА_1 ) або згідно з п.8 (посвідчення інваліда 3 групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни) ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Коло осіб з інвалідністю внаслідок війни визначене статтею 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (далі Порядок №685).
Позивачем до позову додано витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, який містить відомості про інвалідність позивача, та відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 4 Порядку №685 є одним з документів які слугують підставою для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.
Однак, статус особи з інвалідністю внаслідок війни вважається наданим за заявою, поданою в електронній формі, якщо такий місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики створив реєстрову інформацію про наданий статус особи з інвалідністю внаслідок війни шляхом внесення в одноденний строк з дня прийняття відповідного рішення такої інформації до Реєстру і запис про це обліковано в Реєстрі (абзац другий пункту 15 Порядку №685).
Отже, витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи підтверджує інвалідність особи, а статус особи з інвалідністю внаслідок війни підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Для звільнення особи від сплати судового збору на підставі п.8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» у особи має бути підтвердженим статус особи з інвалідністю внаслідок війни.
Позивачем не надано до суду доказів наявності статусу особи з інвалідністю внаслідок війни - інформації з Єдиного державного реєстру ветеранів війни або копії посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, у зв'язку з цим у суду відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що вона містить одну майнову вимогу та одну похідну вимогу до неї.
Згідно з абзацом четвертим статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01.01.2025 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Зважаючи на зазначене, позивачу за подання до суду даного позову, з урахуванням позовних вимог і розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2025, під час подачі позову до суду необхідно сплати судовий збір у сумі 1211,20 грн за такими реквізитами: отримувач коштів ГУК у Жит.обл/ТГ м.Житомир/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37976485, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача UA048999980313181206084006797, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу 101 __________ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про продовження позивачу строку на усунення недоліків для надання можливості позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду належних доказів сплати судового збору в сумі 1211,20 грн.
На підставі наведеного та керуючись статтями 123, 132-133, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 8 Закону №3674-VI "Про судовий збір",
ухвалив:
Відмовити у задоволенні заяви представника позивача про звільнення від сплати судового збору від 17.10.2025 вх. №76517/25.
Продовжити строк залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 , встановлений ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.10.2025.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про продовження строку залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про продовження строку залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Д.М. Гурін