Ухвала від 23.10.2025 по справі 160/17596/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 жовтня 2025 року Справа №160/17596/22

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м.Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/17596/22,

установив:

17.02.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/17596/22.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2025р. призначено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 160/17596/22 до розгляду в порядку письмового провадження з 24.02.2024р. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул.Академіка Янгеля, 4, зала №10.

01 квітня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/17596/22 у якому просить прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 3. У разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22 продовжити строк для подання звіту.

В обгрунтування звіту відповідач зазначає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22 зобов'язано Головне управління здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.10.2021 № ФД 97259, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення суду по адміністративній справі № 160/17596/22 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.04.2019 у розмірі 55% від грошового забезпечення 11850,98 грн, яке зазначено у довідці від 05.10.2021 № ФД 97259, наданій ІНФОРМАЦІЯ_2 . Доплата пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2019 по 30.04.2023 становить 151615,62 грн (копії протоколу перерахунку пенсії та розрахунку доплати додаються). Відповідно до статті 8 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Отже, чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить Позивачу, не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках. Бюджетні видатки органів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління, формуються відповідно до бюджетного кодексу України та містять поточні видатки на виплату пенсій у поточному році. Головним розпорядником коштів за зазначеною програмою є Міністерство соціальної політики України. Фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Згідно з положеннями пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України, взяття зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Головним управлінням вживаються всі необхідні заходи щодо виконання рішень суду, які набрали законної сили, а саме: нарахування заборгованості, яка обліковується в підсистемі “Реєстр судових рішень» (далі - Реєстр) IKIC ПФУ. На теперішній час у Реєстрі по Дніпропетровській області перебуває 37,8 тис. рішень суду на суму 4,54 млрд грн, черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20 листопада 2020 року по 31 січня 2025 року та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв'язку з вищезазначеним Головне управління звернулось із запитами від 12.02.2025 № 0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 № 0400010406-5/46400 до Пенсійного фонду України щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік з метою виконання рішень суду. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління набрало законної сили 17.02.2024 та обліковується в “Реєстрі судових рішень» підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) під номером 391771. Виплата коштів ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили. Невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління повністю не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду. Інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії Позивачу виконані Головним управлінням в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на управління Фонду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.04.2025р. у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22 відмовлено. Встановлено Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 90 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 17.01.2023 у справі №160/17596/22. Звільнено керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22.

07 серпня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/17596/22 у якому просить: 1. Прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 3. У разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22 продовжити строк для подання звіту.

08 липня 2025 року від представника позивача надійшло заперечення на звіт відповідача, в якому просить: 1. Відмовити в прийняті звіту від 04.07.2025 року Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області, та Стягнути з керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 року по справі № 160/17596/22; 2. Встановити новий строк подання звіту головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області до Дніпропетровського окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 17.01.2023 року по справі № 160/17596/22 із доказами відправки звернення до Пенсійного Фонду України та із отриманою відповіддю від Пенсійного Фонду України; 3. Попередити, що у разі невиконання Ухвали Дніпропетровського окружного суду, то буде накладено на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, відповідального за виконання рішення, штраф у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2025р. у прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 07.07.2025р. про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22 відмовлено. Встановлено Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 45 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 17.01.2023 у справі №160/17596/22. Звільнено керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22.

24 вересня 2025 року від відповідача до суду надійшов звіт про виконання рішення суду у справі №160/17596/22 у якому зазначає, що з метою виконання рішень суду, що набрали законної сили, Головне управління щомісячно звертається до Пенсійного фонду України із запитами щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік на відповідну мету: від 12.02.2025 № 0400-010406- 5/30186, від 06.03.2025 № 0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 № 0400-010406-5/64610, від 01.05.2025 № 0400-010406-5/84215, від 04.06.2025 № 0400-010406-5/106310 та від 01.07.2025 № 0400-010406-5/125324. У відповідь Пенсійний фонд України листами від 18.03.2025 № 2800-030102-9/18185, від 10.04.2025 № 2800-050203-9/23801, від 29.05.2025 № 2800-030102-9/35217, від 07.07.2025 № 2800-050203-9/44846 та від 31.07.2025 № 2800-050203-9/51078 повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження. Також зазначив, що з огляду на положення абзацу другого пункту 7 розділу ІІ Порядку № 21-2, черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили; сума коштів, що нарахована на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Також з метою забезпечення виплати ОСОБА_1 нарахованої суми за період з 01.04.2019 по 30.04.2023 в розмірі 151615,62 грн Головне управління додатково звернулось до Пенсійного фонду України із запитами від 13.03.2025 № 0400-010408- 5/51073, від 20.05.2023 № 0400-010408-5/96918 та від 08.09.2025 № 0400-010406-5/168407 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду у справі № 160/17596/22. Листами від 30.03.2025 № 2800-030203-9/21102, від 03.06.2025 № 2800- 030101-9/36560 та від 11.09.2025 № 2800-030101-9/60495 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Відповідно до пунктів 6, 8 цього Порядку видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку. Відтак, виплата коштів ОСОБА_1 на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі № 160/17596/22 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили. Просить: 1. Прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від сплати штрафу на підставі доказів, які підтверджують виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22. 3. У разі відмови в затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 по адміністративній справі № 160/17596/22 продовжити строк для подання звіту.

Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.

З 19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Відповідно до норм ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

У поданому звіті відповідач зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Сума перерахованих коштів становить 151615,62 грн і нарахована до виплати та буде виплачена за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету, оскільки, згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Також, відповідач зазначив, що обсяг бюджетних призначень Пенсійного фонду України на 2021-2023 роки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, передбачений бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний бюджетний рік, становив щорічно у сумі 360,00 млн гривень та у 2024 році - 500,00 млн гривень. Обсяг бюджетних призначень Головному управлінню на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду на 2025 рік доводиться Пенсійним фондом України згідно з Планом доходів та видатків Головного управління на 2025 рік. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено.

Виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду у справі № 160/17596/22, буде виплачена в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Отже, відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України на погашення заборгованості за рішеннями суду.

Таким чином, станом на дату розгляду звіту відповідача, доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії, які необхідні для його виконання, відповідачем не надано.

Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом враховується той аргумент, що фактична невиплата нарахованих пенсійних виплат зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.

З урахуванням наведеного, а також зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу перерахованої з 01.04.2019 пенсії, суд дійшов висновку, що рішення суду у повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт відповідача про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Враховуючи, що судове рішення стосується здійснення виплат заборгованості та відповідачем надано докази які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень (тимчасовий розпис доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на ІІІ квартал 2025 року) та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань (лист "Про виділення коштів" від 08.09.2025), суд вважає необхідним звільнити відповідача від сплати штрафу, оскільки вважає, що на момент розгляду звіту подані відповідачем докази є достатніми і вичерпними.

Враховуючи викладені норми, а також зміст звіту про виконання судового рішення, суд вважає, що відповідачем наведені достатні факти та обставини, що підтверджують вжиття ним певних заходів з метою виконання зазначеного рішення суду.

З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається частково не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на дев'яносто днів з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись ст. ст. 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22 - відмовити.

Встановити Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області строк у 90 днів для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 17.01.2023 у справі №160/17596/22.

Звільнити керівника Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від сплати штрафу відповідно до частини 3 статті 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2023 у справі №160/17596/22.

Ухвала набирає законної сили у порядку та у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Савченко