Ухвала від 23.10.2025 по справі 991/10742/25

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

Справа № 991/10742/25

Провадження № 1?кс/991/10828/25

УХВАЛА

23 жовтня 2025 рокумісто Київ

Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу голови Громадської організації «НОН?СТОП Україна» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

17.10.2025 до Вищого антикорупційного суду у порядку, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, надійшла скарга голови Громадської організації «НОН?СТОП Україна» (далі ? ГО «НОН?СТОП Україна») ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі - САП), яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) відомостей про кримінальні правопорушення після отримання його заяви № 05/10/2025?4?2 від 05.10.2025.

На підставі протоколу автоматизованого визначення слідчого судді від 17.10.2025 указану скаргу передано для розгляду слідчому судді ОСОБА_4 .

На підставі протоколу повторного автоматизованого визначення слідчого судді від 20.10.2023, проведеного відповідно до розпорядження керівника апарату Вищого антикорупційного суду від 20.10.2025 № 73 ав, скаргу передано для розгляд слідчому судді ОСОБА_1 .

Обґрунтування скарги

Зі змісту скарги слідує, що 05.10.2025 голова ГО «НОН?СТОП Україна» ОСОБА_3 звернувся до САП з заявою № 05/10/2025?4?2 про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 3661, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України, що, на його думку, вчинені Народним депутатом України VI, VIII та IX скликань ОСОБА_5 та іншими особами.

Утім, усупереч вимог ч. 1 ст. 214 КПК України, відображені у заяві ОСОБА_3 відомості не були внесені до ЄРДР, його не було повідомлено про початок досудового розслідування та не надано витягу з реєстру.

З урахуванням наведеного, ОСОБА_3 у скарзі прохав слідчого суддю постановити ухвалу відповідно до ч. 1 та п. 3 ч. 2 ст. 307 КПК України, якою зобов'язати уповноважену особу САП виконати вимоги ч. 1 ст. 214 КПК України.

Позиції учасників справи

Заявник ОСОБА_3 та представник САП, будучи належно повідомлені про дату, час та місце розгляду скарги, у судове засідання не прибули.

Водночас, заявник у своїй скарзі прохав здійснити її розгляд у його відсутність.

Прокурор САП ОСОБА_6 подала письмові заперечення на скаргу, в яких також прохала провести судовий розгляд у її відсутність.

За наведених обставин та у відповідності до ч. 3 ст. 306 КПК України, слідчий суддя вважав за можливе розглянути скаргу у відсутність осіб, які не прибули у судове засідання.

Мотиви слідчого судді

Перевіривши матеріали справи, слідчий суддя дійшов висновку про те, що у задоволенні скарги голови ГО «НОН?СТОП Україна» ОСОБА_3 слід відмовити з огляду на таке.

Підстави та порядок оскарження до слідчого судді рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування визначені § 1 Глави 26 КПК України (ст. 303?308).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні заявник може оскаржити бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.

Частиною 1 ст. 214 КПК України передбачено, що слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь?якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР.

Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України до ЄРДР вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.

У цьому контексті слідчий суддя зауважує, що кримінальним правопорушенням є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 11 КК України).

Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально?протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушенням (ч. 1 ст. 1 КК України).

Для здійснення цього завдання Кримінальний кодекс України визначає, які суспільно небезпечні діяння є кримінальними правопорушеннями та які покарання застосовують до осіб, що їх вчинили (ч. 2 ст. 1 КК України).

У силу ч. 1 ст. 2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.

Аналіз у взаємозв'язку наведених норм матеріального (ст. 1, 2, 11 КК України) та процесуального (ст. 214 КПК України) законів свідчить про те, що критерієм для внесення відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування мають бути конкретні фактичні дані, які вказують на ознаки складу кримінального правопорушення.

Тобто підставою початку досудового розслідування є не будь?які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких вноситься до ЄРДР.

Зазначене цілком узгоджується із висновками Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, наведеними у постановах від 30.09.2021 (справа № 556/450/18), від 20.04.2023 (справа № 373/18/23).

Якщо ж зі змісту заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення є очевидним, що обставини, викладені в ньому, не свідчать про те, що існує ймовірність вчинення будь?якого кримінального правопорушення і ці обставини для отримання зазначеного вище висновку не потребують перевірки засобами кримінального процесу, то такі повідомлення не мають вноситися до ЄРДР. Указане слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.

Велика Палата Верховного Суду у постановах від 30.01.2019 (справа № 818/1526/18) та від 24.04.2019 (справа № 818/15/18) зауважила, що у межах процедури за правилами п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.

Як уже згадувалося, 17.10.2025 голова ГО «НОН?СТОП Україна» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноваженої особи САП, яка полягає у невнесенні до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення після отримання його заяви від 05.10.2025 (№ 05/10/2025?4?2).

Зі змісту згаданої заяви ОСОБА_3 слідує, що він повідомив САП про те, що колишній співголова партії та фракції ОПЗЖ у Верховній Раді України, колишній голова депутатської групи «Платформа за життя та мир» у Верховній Раді України, Народний депутат України VI, VIII та IX скликань ОСОБА_5 , який є фігурантом низки антикорупційних розслідувань, залучивши фізичних та підконтрольних юридичних осіб, розробив й реалізував злочинну схему, що полягає у виведенні коштів, отриманих злочинним шляхом, через фіктивні фінансові операції, їх подальшій легалізації та використанні для придбання елітних об'єктів нерухомості в Україні та за кордоном.

У межах цієї схеми ОСОБА_5 використовує складну мережу підставних осіб, фіктивних компаній і сумнівних угод для маскування реального джерела походження активів, що має всі ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Зокрема встановлено, що ОСОБА_5 з 2014 року підтримує близькі стосунки з проросійськими діячами, у 2024 році, останній неодноразово публікував проросійські заяви та заклики, за результатами яких, останнього неодноразово відвідував Службу безпеки України. За підтримку позиції рф, ОСОБА_5 був позбавлений державних нагород.

Також ОСОБА_5 , перебуваючи у злочинній змові зі своїм сином ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та іншими наближеними особами, використовуючи підконтрольні юридичні особи, діє всупереч державним інтересам України, сприяє реалізації корупційних схем у сфері стратегічних промислових об'єктів, створює реальні загрози національній, екологічній та техногенній безпеці держави, а також забезпечує приховане незаконне використання державних коштів з метою отримання неправомірної вигоди.

Окрім того, відповідно до Указу Президента України № 38/205 від 19.01.2025 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19.01.2025 «Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», ОСОБА_5 віднесено до переліку осіб, до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції).

Однак, ані позбавлення державних нагород у якості обмежувальних заходів, ані включення до переліку осіб, до яких застосовуються персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) не перешкоджають останньому у реалізації злочинної схеми щодо легалізації грошових коштів отриманих злочинним шляхом, з використанням низки підконтрольних фізичних та юридичних осіб.

За наведених у заяві обставин ОСОБА_3 прохав НАБ України внести до ЄРДР відомості про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 3661, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України, та розпочати досудове розслідування.

Дослідивши зміст заяви ОСОБА_3 від 05.10.2025 слідчий суддя констатує, що в ній, як і в скарзі від 17.10.2025, не наведено конкретних відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень.

Заявник не наводить об'єктивних даних, які б підтверджували зазначені ним відомості, а лише висуває загальне припущення про можливе вчинення протиправних (злочинних) дій, надаючи суб'єктивну оцінку правомірності тих чи інших дій, виходячи з власного аналізу та бачення (трактування) норм закону України про кримінальну відповідальність.

Указане позбавляє орган досудового розслідування можливості провести перевірку конкретних фактів на предмет наявності / відсутності в діяннях особи складу злочину (злочинів). У той же час здійснення на стадії внесення до ЄРДР відомостей попередньої перевірки викладеної в заяві інформації покликано не допустити перевантаження правоохоронної системи безпідставними та абстрактними повідомленнями про кримінальні правопорушення.

Ініціювати процедуру кримінального переслідування та застосувати державний механізм для здійснення досудового розслідування доцільно лише у випадку, коли наявні підстави вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення. Безпідставне ж відкриття кримінального провадження є недопустимим, позаяк призводить до можливого порушення прав конкретних осіб, відносно яких таке провадження ініційовано, та є неефективним з точки зору використання державних ресурсів.

Згідно з правовою позицією, викладеною у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Артіко проти Італії» від 13.05.1980, не гарантується захист теоретичних та ілюзорних прав, а гарантується захист прав конкретних та ефективних.

З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про те, що обставини, які викладені у заяві ОСОБА_3 від 05.10.2025, не є такими, що зумовлюють початок досудового розслідування у розумінні ч. 1 ст. 214 КПК України, не потребують перевірки засобами кримінального процесу.

Тому, слідчий суддя не вбачає бездіяльності з боку уповноваженої особи САП, яка б полягала у невнесенні до ЄРДР відомостей про кримінальні правопорушення після отримання заяви голови ГО «НОН?СТОП Україна» від 05.10.2025 № 05/10/2025?4?2.

Отже, скарга ОСОБА_3 є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 303, 307 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги голови ГО «НОН?СТОП Україна» ОСОБА_3 від 17.10.2025 на бездіяльність уповноваженої особи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей після отримання його заяви про кримінальні правопорушення № 05/10/2025?4?2 від 05.10.2025, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1