Ухвала від 23.10.2025 по справі 758/16652/25

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/16652/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Київ

Слідча суддя Подільського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 12025100070002003 від 01.10.2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

Слідчий СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12025100070002003 від 01.10.2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

В обґрунтування поданого клопотання слідчий зазначив, що СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12025100070002003 від 01.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.191 КК України. Вказані матеріали кримінального провадження виділено з кримінального провадження за № 42025102070000011. Процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами групи прокурорів Подільської окружної прокуратури міста Києва.

В межах вказаного кримінального провадження, 28.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах, за наступних обставин.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно протоколу загальних зборів Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр газ ресурс» № 31/10-2017 від 31.10.2017 року директором товариства з 01 листопада 2017 року призначено ОСОБА_4 на підставі поданої заяви. Наказом директора ТОВ «Укр газ ресурс» ОСОБА_4 від 01.11.2017 на підставі рішення загальних зборів № 31/10-2017 від 31.10.2017 та заяви останній приступив до виконання обов'язків директора вказаного Товариства з 02.11.2017.

ОСОБА_4 , перебуваючи з 02.11.2017 року на посаді директора ТОВ «Укр газ ресурс», обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено та діяв на момент вчинення кримінального правопорушення.

Встановлено, що 31.12.2021 за результатами проведених публічних закупівель КП «Київпастранс», в особі виконуючого обов'язки головного інженера ОСОБА_8 , що діяв на підставі Довіреності від 26.03.2021 №06-5/61, яка видана Генеральним директором КП «Київпастранс» ОСОБА_9 , укладено договір № 52.21-341 з ТОВ «Укр газ ресурс», в особі директора ОСОБА_4 , про постачання електричної енергії в обсязі 156 147 250 кВт*год на загальну суму 537 777 776,00 грн (з ПДВ).

Як вбачається зі змісту договору, такий укладено відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), а також Закону України «Про публічні закупівлі».

Пунктом 4.2 вказаного договору визначено, що ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття - передавання товарної продукції) за цим Договором.

У випадку застосування до Споживача диференційованих цін електричної енергії суми, вказані в рахунках (актах прийняття-передавання товарної продукції), можуть відображати середню ціну, обчислену на базі різних диференційованих цін.

Пунктом 4.5 вказаного договору визначено, що Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є Додатком № 2 до Договору. Інформація щодо обсягу закупівлі активної електричної енергії та оціночної його вартості наведена в Додатку № 1 до цього Договору.

Пунктом 4.6. вказаного договору визначено, що спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника, яка є Додатком №2 до цього Договору.

Пунктом 4.8 вказаного договору визначено, що розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.

Відповідно до комерційної пропозиції, порядком розрахунку ціни електричної енергії встановлено, що ціна електричної енергії включає тариф на послуги з передачі електричної енергії, ціну електричної енергії, що куплена Постачальником для Споживача та включає всі обов'язкові податки (крім ПДВ), збори та платежі, що передбачені законодавством також тариф на послуги Постачальника. Також зазначено, що у разі зміни тарифів, які є складовою ціни електричної енергії за 1 кВт/год., вартість електричної енергії змінюється.

Пунктом 5.1 Споживач має право: отримувати відшкодування збитків від Постачальника, понесених у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Постачальником своїх зобов'язань перед Споживачем.

Пунктом 6.2 вказаного договору визначено, що постачальник зобов'язується надавати споживачу інформацію про його права та обов'язки, ціни на електричну енергію, порядок оплати за спожиту електричну енергію, порядок зміни діючого постачальника та іншу інформацію, що вимагається цим договором та чинним законодавством, а також інформацію про ефективне споживання електричної енергії. Така інформація оприлюднюється на офіційному веб-сайті постачальника, повідомляється споживачу у спосіб передбачений пунктом 6.1 цього договору (повідомляти споживачу інформацію яка стосується взаємовідносин сторін або може бути корисна для споживача шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет, засобами електронного зв'язку, смс-повідомленнями, в центрах обслуговування, засобами поштового зв'язку, в рахунках на оплату, через кол-центр) безкоштовно надається споживачу на його запит. Крім того, вказаним пунктом визначено, що постачальник зобов'язується відшкодовувати збитки понесені споживачем у випадку невиконання або неналежного виконання постачальником своїх зобов'язань за цим договором.

Відповідно до п.1.1 ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених Постановою № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» станом на 25.02.2021 визначено, що ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, умов і правил, обов'язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності.

Суб'єкт господарювання, який має намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - здобувач ліцензії), має відповідати цим Ліцензійним умовам, а суб'єкт господарювання, який має ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (далі - ліцензіат), зобов'язаний виконувати вимоги цих Ліцензійних умов (п.1.2.).

Відповідно до п. 2.2., при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог, зокрема, передбачених наступними пунктами:

8) забезпечити функціонування веб-сайту ліцензіата в мережі Інтернет, в якому, зокрема, вказати засоби комунікації (поштову адресу, номер телефону для звернення споживачів, адреси та телефони центрів обслуговування споживачів, електронну пошту для прийому електронних повідомлень від споживачів), розмістити нормативно-правові акти, що регулюють діяльність на ринку електричної енергії, згідно з якими електропостачальник здійснює ліцензовану діяльність, інформацію щодо порядку подання споживачами звернень, скарг, претензій, надання повідомлень про загрозу електробезпеці та їх розгляду;

10) при формуванні договорів постачання електричної енергії споживачу керуватися примірним договором постачання електричної енергії споживачу, затвердженим НКРЕКП, та забезпечити наявність у договорі умов постачання електричної енергії, визначених Законом України «Про ринок електричної енергії»;

14) здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами (крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами) за договором постачання електричної енергії споживачу та з дотриманням правил роздрібного ринку;

15) при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії не вчиняти дії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку;

17) для забезпечення постачання електричної енергії споживачам здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та/або на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку і на балансуючому ринку, а також шляхом імпорту відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії;

27) нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії за цінами, визначеними відповідно до правил ринку, у разі невиконання ним акцептованих оператором системи передачі погодинних графіків електричної енергії;

32) надавати споживачам у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, дані про споживання ними електричної енергії;

42) у чіткий та прозорий спосіб інформувати своїх споживачів:

про вартість та умови надання послуг;

-про методи оплати;

-про право споживачів безоплатно обирати і змінювати електропостачальника;

-про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір;

-про будь-яке збільшення ціни і про право споживачів припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови, у порядку, встановленому законом.

Також, пунктом 9.6.1 глави 9.6 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, згідно з яким електропостачальник зобов'язаний у рахунках за електричну енергію та/або на власному вебсайті в особистому кабінеті споживача зазначити інформацію, зокрема, про: діючі ціни (тарифи), за якими здійснюється розрахунок, із окремим зазначенням елементів таких цін (тарифів) у розрізі ціни на електричну енергію (як товару), тарифу на передачу електричної енергії, тарифу на розподіл електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги з електропостачання, податків та їх розміру, складової диспетчеризації, вартості послуги комерційного обліку, інших складових (за наявності).

В той же час, достовірно розуміючи вимоги вказаного законодавства та умови постачання електричної енергії, у невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не раніше 28.02.2022, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, яке належить КП «Київпастранс», в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом укладення та виконання договору про закупівлю товару, а саме: електричної енергії, реалізуючи її за ціною вищою ніж передбачено умовами договору, через ненадання комунальному підприємству повної інформації про вартість електричної енергії, що придбана постачальником для споживача на всіх сегментах ринку.

Відповідно до Додатку № 2 (комерційна пропозиція) до Договору про постачання електричної енергії споживачу від 31.01.2021 № 52.21-341 в редакції додаткової угоди № 1 від 31.01.2022, зокрема, зазначено, що ціна (тариф) за 1 кВт•год електричної енергії з 01.01.2022 року складає 2,92174 грн. без ПДВ.

Ціна за електричну енергію включає в себе наступні складові:

-тариф на послуги з передачі електричної енергії, складає 0,34564 грн./кВт год. без ПДВ згідно постанови НКРЕКП від 01.12.2021 року № 2454;

-ціну електричної енергії, що куплена Постачальником для Споживача та включає всі обов'язкові податки (крім ПДВ, що обліковується окремо), збори та платежі, що передбачені законодавством;

-тариф на послуги Постачальника.

У разі зміни цін та тарифів, зазначених вище, які є складовою ціни електричної енергії за 1 кВт*год, вартість електричної енергії змінюється.

Реалізуючи вказаний злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, ОСОБА_4 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно розуміючи, що закупівельна ціна електричної енергії, яка куплена постачальником для споживача значно зменшилася, що також відобразилось на одному із сегментів ринку електричної енергії РДН, в порушення умов укладеного договору, виставляв рахунки на сплату за поставлену електричну енергію у період з березня по серпень 2022 року на КП «Київпастранс» без врахування коливання в бік зменшення цін електричної енергії.

Зокрема, ОСОБА_4 в порушення умов договору та ліцензійних умов, не здійснено обов'язкове повідомлення КП «Київпастранс» про розміри своєї закупівельної ціни та про коливання на ринку електричної енергії. При цьому, відповідно до «Звіту про обсяги закупівлі та продажу електричної енергії» (форма № 3-НКРЕКП-моніторинг-постачання (місячна)) підприємства ТОВ «Укр газ ресурс» - у березні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 38391 грн. за кВт•год без ПДВ, у квітні 2022 року середня закупівельна ціна становила 1, 98836 грн. за кВт•год без ПДВ, у травні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2,02415 грн. за кВт•год без ПДВ, у червні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2,06894 грн. за кВт•год без ПДВ, у липні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 14718 грн. за кВт•год без ПДВ, у серпні 2022 року середня закупівельна ціна становила 2, 28220 грн. за кВт•год без ПДВ.

Між тим, з урахуванням зміни закупівельної ціни, вартість електричної енергії згідно комерційної пропозиції та умов договору повинна була становити: за березень 2022 року - 2, 83335 за кВт•год без ПДВ; за квітень 2022 року - 2,42058 за кВт•год без ПДВ; за травень 2022 року - 2,45793 за кВт•год без ПДВ; за червень 2022 року - 2,50467 за кВт•год без ПДВ; за липень 2022 року - 2,58632 за кВт•год без ПДВ; за серпень 2022 року - 2,72722 за кВт•год без ПДВ.

Продовжуючи вказаний злочинний умисел на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, ОСОБА_4 , умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно розуміючи, що закупівельна ціна електричної енергії, яка куплена постачальником для споживача значно зменшилася, перебуваючи у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період часу з березня по серпень місяці 2022 року на підтвердження виконання договору підписав наступні документи:

-акт № УГР00001524 приймання-передачі електричної енергії за березень 2022 року, згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року становить 5 596,333000 МВт*год, (5 596 333,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 19 621 235,98 з ПДВ. Актом коригування № УГР00002055 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00001524, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 584 242 кВт*год на загальну суму 19578843,86 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00002508 до акту коригування № УГР00002055, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у березні 2022 року та визначено, що він становив 5 494 417 кВт*год на загальну суму 19 263 909,52 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,83335 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію становить 18 682 116,7 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у березні 2022 року становлять 583 177,43 грн з ПДВ.

-акт № 2199 приймання-передачі електричної енергії від 30.04.2022 за квітень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у квітні 2022 року становить 4 090,1630 МВт*год, (4 090 163,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 14 340 471,41 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у березні 2022 року повинна була становити 2,42058 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 11 880 680,4 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у квітні 2022 року становлять 2 460 036,71 грн з ПДВ.

-акт № УГР00002265 приймання-передачі електричної енергії від 31.05.2022 за травень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року становить 4 139,4270 МВт*год, (4 139 427,0 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 14 513 195,33 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00003069 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00002265 від 31 травня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у травні 2022 року та визначено, що він становив 4 132 427 кВт*год на загальну суму 14 488 652,71 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,45793 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 12 188 659,2 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у травні 2022 року становлять 2 300 191,51 грн з ПДВ.

-акт № 3050 приймання-передачі електричної енергії від 30.06.2022 за червень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року становить 4 496,9350 МВт*год, (4 496 935 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 13 138 874,87 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004202 приймання передачі електричної до АКТУ коригування № УГР00003805 від 05 жовтня 2022 року до АКТу № 3050 від 30 червня 2022 року, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 295 678 кВт*год на загальну суму 18 567 113,09 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,50467 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 13 278 608,4 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у червні 2022 року становлять 2 676 456,85 грн з ПДВ.

-акт № УГР00003019 приймання-передачі електричної енергії від 31.07.2022 за липень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у липні 2022 року становить 4 635,9050 МВт*год, (4 635 905 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 16 253 890,88 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004201 приймання передачі електричної до АКТУ № УГР00003019, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у червні 2022 року та визначено, що він становив 5 516 442 кВт*год на загальну суму 19 341 131 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у травні 2022 року повинна була становити 2,58632 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 17 120 748 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у липні 2022 року становлять 2 220 720,96грн з ПДВ.

-акт № 3729 приймання-передачі електричної енергії від 31.08.2022 за серпень 2022 року згідно якого обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року становить 5 014,1650 МВт*год, (5 014 165 кВт*год), за ціною 2 921, 74 грн без ПДВ за МВт год (2,92174 грн без ПДВ за кВт*год) на загальну суму 17 580 103,7 грн з ПДВ. Актом коригування № УГР00004214 приймання передачі електричної до АКТУ № 3729, відкориговано обсяг поставленої електричної енергії у серпні 2022 року та визначено, що він становив 5 894 702 кВт*год на загальну суму 20 667 343,94 грн з ПДВ. При цьому відповідно до умов договору та комерційної пропозиції ціна за електричну енергію у серпні 2022 року повинна була становити 2,72722 за кВт•год без ПДВ, загальна вартість за спожиту електричну енергію 19 291 378,8 грн з ПДВ.

Таким чином, відповідно до висновку експерта за результатами проведення судової економічної експертизи, завдані збитки у серпні 2022 року становлять 1 376 460,07 грн з ПДВ.

Отже, ОСОБА_4 , внаслідок реалізації свого злочинного умислу на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи умисно, протиправно, з корисливих мотивів, в умовах дії воєнного стану, достовірно розуміючи, що ціна за електричну енергію з урахуванням її коливання мала бути нижчою за договором № 52.21-341 про постачання електричної енергії на користь КП «Київпастрас», в порушення умов вказаного договору та пунктів 1.1, 1.2, 8, 10, 14, 15, 17, 27, 32, 42 Постанови № 1469 від 27.12.2017 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу», п. 9.6.1 глави 9.6 розділу IX Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312, у період часу з березня по серпень місяці 2022 року заволодів грошовими коштами КП «Київпастрас» на загальну суму 11 617 043,5 грн з ПДВ., внаслідок чого завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Києва у вказаному розмірі, що в шістсот і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та становить особливо великі розміри.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в умовах воєнного стану та в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується наявними в матеріалах кримінального провадження доказами, а саме: повідомленням ГУ ДЗНД «І» СБ України про вчинення кримінального правопорушення від 15.01.2025, відповідь щодо виконаного доручення ГУ ДЗНД «І» СБ України від 23.01.2025, протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 04.06.2025, протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 20.02.2025, протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 17.04.2025, постановою про залучення спеціаліста від 24.02.2025, протоколом огляду документів від 07.03.2025, письмовими поясненнями спеціаліста (додаток 1 до протоколу) від 07.03.2025, постановою про призначення судової економічної експертизи від 07.03.2025, висновком експерта №861 від 26.03.2025 за результатами проведення судової економічної експертизи, протоколом огляду від 23.07.2025 та іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Постановою керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва від 24.09.2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців.

Процесуальним керівником 01.10.2025 прийнято рішення про виділення кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 в окреме провадження та присвоєно № 12025100070002003 від 01.10.2025.

Завершити досудове розслідування у даному кримінальному провадженні у трьох місячний строк не представилось можливим у зв'язку зі винятковою складністю кримінального провадження, оскільки для завершення досудового розслідування необхідно провести слідчі та процесуальні дії, що може скласти тривалий час з урахуванням значного об'єму зібраних матеріалів. Окрім того, в рамках досудового розслідування від сторони захисту надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів кримінального провадження, зокрема висновок судового експерта ОСОБА_12 за результатами проведення судової економічної експертизи № 01/09-2025. За результатами проведених слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні необхідно проаналізувати отриманий висновок судового експерта за результатами проведення судової економічної експертизи №01/09-2025, встановити повний перелік документів, що були надані стороною захисту для проведення експертизи та допитати судового експерта ОСОБА_12 з приводу вищевказаних обставин. Також, необхідно допитати в якості підозрюваного директора ТОВ «Укр газ ресурс» ОСОБА_4 та інших службових осіб товариства з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення. Зокрема, в рамках кримінального провадження потрібно залучити та допитати в якості потерпілого уповноважену особу на представництво інтересів у вказаному кримінальному провадженні та у разі відмови представників органів виконавчої влади представляти вказані інтереси, вирішити питання щодо підготовки прокурором цивільного позову про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням. Після проведення вказаних слідчих та процесуальних дій вирішити питання про остаточну правову кваліфікацію кримінального правопорушення та за наявності підстав повідомити про зміну раніше повідомленої підозри. Крім цього, необхідно отримати у встановленому Законом порядку характеризуючи матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_4 .

Таким чином, для проведення та завершення вказаних вище процесуальних дій, стороні обвинувачення необхідний додатковий строк, а тому наявна необхідність у продовженні строку досудового розслідування до п'яти місяців.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав із викладених у ньому підстав. Зазначив, що враховуючи складність провадження, необхідність проведення додаткової чи комісійної експертизи, отримання відповідей на запити органу досудового розслідування від Київської міської ради та Київської міської державної адміністрації та необхідність проведення інших слідчих дій необхідно продовжити строк досудового розслідування.

Захисник ОСОБА_5 зазначив, що клопотання сторони захисту про долучення до матеріалів кримінального провадження висновку судового експерта ОСОБА_12 за результатами проведення судової економічної експертизи № 01/09-2025, подано на початку вересня 2025 року, отже в органу досудового розслідування було достатньо часу для ознайомлення з таким висновком експерта та призначення додаткової чи комісійної експертизи, однак цього зроблено не було. Крім того, сторона захисту категорично заперечує обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, повідомленої ОСОБА_4 . Разом з тим, при вирішенні питання про продовження строку досудового розслідування сторона захисту покладається на розсуд суду.

Підозрюваний ОСОБА_4 підтримав позицію свого захисника.

Заслухавши доводи та обґрунтування сторін обвинувачення та захисту, вивчивши матеріали клопотання, слідча суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Досудове розслідування - це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності (п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України). При цьому, досудове розслідування має бути закінчено в межах строку, визначеного ст. 219 КПК України.

Частина 1 статті 219 КПК України встановлює, що строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців.

Разом з цим, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу, зокрема до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора (п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України).

У випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого (ч. 1 ст. 295-1 КПК України).

З матеріалів клопотання вбачається, що 28.07.2025 ОСОБА_13 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Постановою керівника Подільської окружної прокуратури міста Києва від 24.09.2025 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до трьох місяців.

Тримісячний строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 28.10.2025, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку неможливо внаслідок особливої складності провадження та необхідності проведення певних слідчих (розшукових) та процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого. У клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

Згідно з ч. 4, 5 ст. 295-1 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Крім підстав, передбачених частиною четвертою цієї статті, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.

Слідчою суддею встановлено, що з метою підтвердження або спростування висновку судової економічної експертизи № 01/09-2025 необхідним є призначення та проведення додаткової або комісійної експертизи, а також допитати судового експерта ОСОБА_12 . Також, необхідно допитати в якості підозрюваного директора ТОВ «Укр газ ресурс» ОСОБА_4 та інших службових осіб товариства з приводу обставин вчинення кримінального правопорушення. Крім того, органу досудового розслідування необхідно залучити та допитати в якості потерпілого уповноважену особу на представництво інтересів у вказаному кримінальному провадженні та у разі відмови представників органів виконавчої влади представляти вказані інтереси, вирішити питання щодо підготовки прокурором цивільного позову про відшкодування шкоди завданої кримінальним правопорушенням. Після проведення вказаних слідчих та процесуальних дій вирішити питання про остаточну правову кваліфікацію кримінального правопорушення та за наявності підстав повідомити про зміну раніше повідомленої підозри. Крім цього, необхідно отримати характеризуючи матеріали стосовно підозрюваного ОСОБА_4 .

З огляду на викладене, враховуючи необхідність проведення у кримінальному провадженні певних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, складність даного кримінального провадження, слідча суддя дійшла висновку про обґрунтованість клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування.

Відповідно до ч. 9 ст. 295-1 КПК України ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.

Керуючись, ст. 3, 219, 294-295-1, 309 КПК України, слідча суддя

УХВАЛИЛА:

Клопотання слідчого СВ Подільського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , погоджене заступником керівника Київської міської прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 12025100070002003 від 01.10.2025 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України- задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12025100070002003, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.10.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, до 5 (п'яти) місяців.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому апеляційному оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідча суддя ОСОБА_1