Єдиний унікальний номер 205/15816/25
Номер провадження 1-в/205/589/25
24 жовтня 2025 року Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро подання заступника начальника ВП №1 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, раніше засудженого за ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 185 КК України, який мешкає: АДРЕСА_1 ,-
На адресу Новокодацького районного суду міста Дніпра надійшло подання заступника начальника ВП №1 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 , який був раніше засуджений за ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 185 КК України, після звільнення з місць позбавлення волі, був попереджений поліцейськими ГУНП в Дніпропетровській області, про необхідність офіційно працевлаштуватись, недопущення вчинення антигромадського способу життя та порушень чинного Законодавства України, а в разі неодноразового скоєння ним порушень громадського порядку та прав інших громадян, по відношенню до нього «може бути встановлений адміністративний нагляд НПУ.
Відповідно до вироку Ленінського районного суду м. Дніпропетровська 14.04.2020 року ОСОБА_4 , був засуджений до 3 років 3 місяців позбавлення волі за ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 185 КК України.
Після звільнення за місцем мешкання характеризується посередньо, схильний до зловживання алкогольними напоями.
Також відносно останнього було складено протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 178, 175-1, 173 КУпАП від 03.05.2025 року.
В зв'язку з наведеним, заступник начальника ВП №1 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області просить суд встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_4 на шість місяців.
Суд, дослідивши подання, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 , після звільнення з місць позбавлення волі, неодноразово порушувала правила адміністративного нагляду за що притягався до адміністративної відповідальності, що дає підставу вважати, що він на шлях виправлення не став, залишається небезпечним для суспільства, що і є підставою для встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Керуючисьст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд, -
Подання заступника начальника ВП №1 ДРУП №1 ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити адміністративний нагляд органами Національної поліції, як особі, яка звільнилася з місць позбавлення волі строком на 6 (шість) місяців, заборонивши вихід з дому (квартири) з 21 години 00 хвилин до 05 годин 00 хвилин; заборонивши відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив; поклавши обов'язки з'являтися на реєстрацію до поклавши обов'язки з'являтися на реєстрацію в ВП №1 ДРУП №1 ГУ НП в Дніпропетровській області один раз на місяць.
На ухвалу може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1