Справа № 467/1453/25
Провадження № 3/467/587/25
(об'єднані:
справа № 467/1454/25, провадження № 3/467/588/25,
справа № 467/1455/25, провадження № 3/467/589/25)
справа № 467/1456/25, провадження № 3/467/590/25)
24.10.2025 року с-ще Арбузинка
Арбузинський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Догарєвої І.О.,
за участю секретаря судового засідання - Скорнякової С.В.,
прокурора - Донаканян А.Д.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с.Новокрасне Первомайського району Миколаївської області, працює вчителем в Садівському ліцеї Благодатненської сільської ради, зареєстроване місце проживання та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, -
09.10.2025 року до суду на розгляд від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протокол № 519 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 26.09.2025 року (справа № 467/1453/25, провадження № 3/467/587/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, протокол № 516 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 26.09.2025 року (справа № 467/1456/25, провадження № 3/467/590/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, протокол № 518 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 26.09.2025 року (справа №467/1455/25, провадження № 3/467/589/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, протокол № 517 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 26.09.2025 року (справа №467/1454/25, провадження № 3/467/588/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, які розподілені одному судді і призначені до розгляду на 24.10.2025 року.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На виконання вимог ч.2 ст. 36 КУпАП суд вважає за необхідне об'єднати вищевказані справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП в одну справу і присвоїти номер справи № 467/1453/25, провадження №3/467/587/25.
Так, ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідно до підп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин щорічної декларації за 2024 рік. ОСОБА_2 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік подала лише 15.08.2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2021 рік. ОСОБА_2 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік подала лише 15.08.2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2023 рік. ОСОБА_2 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік подала лише 15.08.2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_2 , будучи депутатом 8-го скликання Первомайської міської ради Миколаївської області та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2022 рік. ОСОБА_2 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік подала лише 14.08.2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 свою провину у вчинених правопорушеннях визнала повністю, ніякі фактичні обставини справ не оспорювала.
Прокурор в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_2 є склад правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи, а тому просила визнати її винною у вчиненні зазначених правопорушень та призначити їй стягнення у виді штрафу у розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вирішуючи справу на підставі наявних доказів, суд дійшов до висновку про те, що вина ОСОБА_2 за всіма епізодами знайшла своє повне підтвердження під час розгляду справи.
Судом встановлено, що відповідно рішення №1 від 20.11.2020 року «Про початок повноважень депутатів Благодатненської сільської ради» визнано повноваження новообраних депутатів 8-го скликання вказаної міської ради до списку яких увійшов ОСОБА_2 .
Окрім того факт набуття ОСОБА_2 повноважень депутата 8-го скликання Благодатненської сільської ради підтверджується витягом з протоколу №1 від 20.11.2020 року.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Таким чином, факт набуття повноважень депутата ОСОБА_2 підтверджується рішенням № 1 від 20.11.2020 року, та витягом з протоколу від 20.11.2020 року.
У зв'язку з чим, відповідно до пп. «Б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п. 1 ст. 3 цього ж Закону (підпункт Б - депутати місцевих рад), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.
У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.
Так, прикінцевими положеннями Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024.
У відповідності до ч. 2 ст. 8 КУпАП Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно з ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
У зв'язку з вище викладеним, ОСОБА_2 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024 року, за 2022 рік зобов'язана була подати до 31.01.2024 року, за 2023 рік зобов'язана була подати до 31.03.2024 року, за 2024 рік зобов'язана була подати до 31.03.2025.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_2 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2023, 2024 подала лише 15.08.2025, за 2022 рік подала 14.08.2025 року, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується витягом.
Відповідно до інформації наданої Благодатненською сільською радою встановлено, що депутатів сільської ради кожного року на засіданнях сесії попереджають про необхідність подання декларацій та ознайомлюють їх з Законом України «Про запобігання корупції».
При цьому відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 року у справі № 800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб'єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім'ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 року до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2021-2022 роки - 31.01.2024 року, а за 2023 рік - 31.03.2024 року, за 2024 рік - 31.03.2025 року, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.
Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно- комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались у період з 23.10.2023 року по 14.11.2023 року, 23.12.2023 року та частково в інші дні які зазначені в листі.
За результатами огляду публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_2 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2023, 2024 подала лише 15.08.2025, за 2022 рік подала 14.08.2025 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Згідно скрін-шотів подачі декларації суб'єкта декларування ОСОБА_2 подала декларації за 2021 рік, 2023 рік та 2024 рік - 15.08.2025 року о 14:43, 01:15 та о 01:37 год, за 2022 рік- 14.08.2025 року о 14:43.
В дні необхідності подання ОСОБА_2 декларацій Реєстр працював в належному режимі.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 не мала поважних причин несвоєчасного подання декларацій.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями статей 251 та 252 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
За змістом ст.1 Закону корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Корупція - використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.
Аналіз вказаних норм закону свідчить про те, що суб'єктивна сторона корупційного правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.
Частина 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, що виразилося в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі викладеного, суд вважає повністю доведеною провину ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується протоколами №519, № 517, 518, 516 від 26 вересня 2025 року, матеріалами справи - рапортами працівників поліції, інформацією з сайту подачі декларацій.
Враховуючи, що ОСОБА_2 вчинила кілька адміністративних правопорушень, згідно зі ст. 36 КпАП України, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно ст.ст. 23, 33 КУпАП при призначенні покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_2 , суд приходить до висновку про застосування щодо нього стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією частини першої статті 172-6 КпАП України.
Крім того, відповідно до статті 40-1 КУпАП з ОСОБА_2 на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст. 33, 283, п.1 ч.1 ст. 284 КУпАП, суд, -
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 467/1453/25 провадження № 3/467/587/25, № 467/1455/25 провадження № 3/467/589/25), справа № 467/1454/25 провадження № 3/467/588/25), 467/1456/25 провадження № 3/467/590/25 про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши справі реєстраційний номер №467/1453/25, провадження № 3/467/587/25.
ОСОБА_2 визнати винуватою у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити їй стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Суддя І.О.Догарєва