Справа № 127/32405/25
Провадження № 3/127/6832/25
24 жовтня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Тишківський С.Л., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 КУпАП, -
02.10.2025 о 23:54 год у м. Вінниця вул. Олега Антонова, 27, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Mercedes Benz д.н.з. НОМЕР_2 , під час руху заднім ходом не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, щоб не створювати перешкоди для інших учасників руху, в результаті чого здійснив наїзд на припаркований транспортний засіб Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_3 від чого автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п.10.9 ПДР.
02.10.2025 о 23:54 год у м. Вінниця вул. Олега Антонова, 27, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Mercedes Benz GL420CDI д.н.з. НОМЕР_2 , допустив наїзд на припаркований автомобіль Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_3 , після чого залишив місце ДТП до якого був причетний, чим порушив п.2.10 (а) ПДР.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 24.10.2025 року адміністративні матеріали за № 127/32405/25 та № 127/32408/25 відносно ОСОБА_1 за ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП, об'єднано в одне провадження та присвоєно номер: 127/32405/25.
До судового засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання, не з'явився. Однак, від останнього на адресу суду надійшла заява про розгляд матеріалів про адміністративне правопорушення у його відсутність. Вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 КУпАП визнає в повному обсязі.
Тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124 КУпАП та статтею 122-4 КУпАП, його винуватість у вчиненні означених адміністративних правопорушень є доведеною та підтвердженою сукупністю доказів, що містяться у справі, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 478018 від 09.10.2025 року та серії ЕПР1 № 478014 від 09.10.2025 року, складеними відносно ОСОБА_1 за ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП відповідно; схемою місця ДТП; рапортом поліцейського від 03.10.2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 ; записом з камер зовнішнього відео спостереження; заявою ОСОБА_1 від 24.10.2025, в якій останній визнає свою вину.
На підтвердження факту ДТП за участі транспортного засобу Mercedes Benz д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 та залишення ним місця ДТП, в матеріалах справи міститься схема місця ДТП, на якій відсутній підпис ОСОБА_1 , що свідчить про відсутність останнього на місці вчинення ДТП в момент складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно рапорту інспектора від 03.10.2025 року, під час несення служби у складі наряду «Юнкер-107», отримавши виклик «ДТП зі з'їздом» м. Вінниця вул. О. Антонова, 27, прибувши на місце виклику було виявлено заявницю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка повідомила, що залишила свій транспортний засіб Renault Megane Scenic д.н.з. НОМЕР_3 за будинком на парковці 02.10.2025 та 03.10.2025 о 08:00 помітила пошкодження заднього бампера та заднього правого крила, транспортний засіб, який це зробив зник з місця ДТП.
Відповідно до статті 9 КУпАП: адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
З диспозиції статті 124 КУпАП випливає, що відповідальність за зазначеною нормою настає у разі порушення учасниками дорожнього руху ПДР, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Означена норма є бланкетною, тобто відсилає до конкретних ПДР, порушення вимог яких має бути у причинному зв'язку з їх наслідками.
Відповідно до пункту п.10.9 ПДР: «Під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб».
Таким чином, з досліджених у судовому засіданні доказів вбачається, що ОСОБА_1 порушив означені норми ПДР, що є у причинно-наслідковому зв'язку з пошкодженнями транспортних засобів.
Статтею 122-4 КУпАП передбачено відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Вище вказана норма пов'язує настання відповідальності із порушенням конкретної норми Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту п. 2.10 а ПДР: «У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди».
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП з об'єктивної сторони полягає в залишенні водієм місця ДТП, до якої причетний, а з суб'єктивної - в усвідомленні водієм факту власної причетності до вчиненого ДТП.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП повністю підтверджується матеріалами справи.
За таких обставин суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, як порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, а також за ст. 122-4 КУпАП, як залишення водіями транспортних засобів місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Судом не встановлено обґрунтованих сумнівів щодо доведеності вини ОСОБА_1 ..
ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності, оскільки досяг віку, з якого настає адміністративна відповідальність, відомості про його неосудність відсутні.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи положення ст. 33 КУпАП при вирішенні питання щодо виду та міри адміністративного стягнення, необхідного і достатнього для виправлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, її виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нею, а також іншими особами нових правопорушень, суд враховує: характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної шкідливості, особу порушника, ступінь його вини. А тому суд вважає за доцільне задля досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної у статті 23 КУпАП, застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, з урахуванням статті 36 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 605 грн 60 коп., сплата якого передбачена п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст. 122-4, ст. 124 статтями 7, 9-12, 23, 33-35, 36, 40-1, 221, 245, 251, 252, 276, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-4 та 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: