Постанова від 23.10.2025 по справі 127/30677/25

Справа № 127/30677/25

Провадження № 3/127/6458/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Дернова В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

У судовому засіданні прокурор Семенюк В. просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 КУпАП, накласти на нього штраф та стягнути судовий збір; також прокурор зауважив про відсутність підстав для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку зі спливом строку накладення адміністративного стягнення, а також про неможливість застосування положень ст. 22 КУпАП щодо малозначності діяння.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення не визнав, зазначив, що 30.01.2024 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), яка охопила період з 01.01.2023 року до 27.01.2023 року, який мав міститися у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні); що стосується подання ним спірної декларації (при звільненні) 25.07.2025 року, то таке подання зумовлене не необхідністю подання цього виду декларації, а виключно бажанням уникнути додаткових проблем, зумовлених позицією уповноважених органів з цього питання.

Вивчивши матеріали справи та вислухавши учасників справи, суд дійшов до такого висновку.

Ч. 1 ст. 1726 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом Головного сервісного центру МВС від 24 січня 2023 року № 46-кп «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 було звільнено з посади головного спеціаліста відділу організації допущення транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів та підвищення кваліфікації водіїв, 27 січня 2023 року, у зв'язку зі скороченням посади державної служби внаслідок зміни структури, з припиненням державної служби (а.с. 18).

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Однак, п. 27 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Також суд зауважує, що згідно з роз'ясненнями НАЗК № 4 від 13.11.2023 року, особи, які:

У вказаному роз'ясненні також йдеться про подання до 31.01.2024 року декларації при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 23.01.2024 року було подано щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та за 2022 рік, а 30.01.2024 року ним було подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення), яка охопила період з 01.01.2023 року до 27.01.2023 року, який мав міститися у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), присічний строк подання якої був 31.01.20024 року.

Таким чином, на переконання суду, очевидною є відсутність станом на 31.01.2024 року будь-якого періоду, не охопленого раніше поданими деклараціями, що зумовило б подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні).

Твердження щодо необхідності подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) виключно з огляду на те, що це інший (окремий) вид декларації є надмірним формалізмом, оскільки мета декларування досягається не кількістю поданих особою декларації, а охопленням поданими деклараціями усього необхідного періоду.

Європейський суд з прав людини, рішення якого відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ як джерело права, притримується позиції, що внутрішньодержавним судам при застосуванні процесуальних норм належить уникати надмірного формалізму (до прикладу, рішення у справі «Шишков проти Росії» (Shishkov v. Russia), № 26746/05, параграф 110, від 20.02.2014 року).

При цьому, суд додатково зауважує, що у випадку надмірного формалізму можливо б було стверджувати, що на момент звільнення ОСОБА_1 у січні 2023 року раніше поданими деклараціями не був охоплений період не лише з 01.01.2023 року до 27.01.2023 року, а й період 2021-2022 років вцілому, на що уповноваженими органами не вказується.

Що стосується подання ОСОБА_1 спірної декларації (при звільненні) 25.07.2025 року, то, як пояснив ОСОБА_1 у судовому засіданні, таке подання зумовлене не необхідністю подання цього виду декларації, а виключно бажанням уникнути додаткових проблем, зумовлених позицією уповноважених органів з цього питання.

Таким чином, у діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, оскільки станом на дату - 31.01.2024 року, яка була присічним терміном для подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні)

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1726 ч. 1, ст. 247, 280- 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду.

Суддя