Справа № 132/3040/25
Провадження №1-кс/132/580/25
Ухвала
Іменем України
20 жовтня 2025 року м. Калинівка
Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши клопотання старшого слідчого СВ відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене начальником Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хмільника Вінницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, раніше несудимого, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024020210000422 від 26.09.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання та обов'язків, передбачених п.п. 1-4, 8 ч. 5 ст. 194 КПК України,
До Калинівського районного суду Вінницької області 15.10.2025 надійшло клопотання старшого слідчого СВ відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погоджене начальником Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , про застосування до підозрюваного ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024020210000422 від 26.09.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання та обов'язків, передбачених п.п. 1-4, 8 ч. 5 ст. 194 КПК України.
Вказане клопотання згідно із протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 15.10.2025 передано для розгляду слідчому судді ОСОБА_1 .
Це клопотання мотивовано тим, що слідчим відділенням відділення поліції № 1 Хмільницького РВП здійснюється досудове розслідування у кримінального провадження № 12024020220000422 від 26.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» (далі - КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР»), відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.07.1998 зареєстровано як юридичну особу, код ЄДРПОУ 01982442, що здійснює свою діяльність за адресою: вул. Шолом Алейхема, 8 м. Хмільник Вінницької області.
Статутом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (нова редакція), затвердженого рішенням 44 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання від 23.07.2020 № 954, закріплено загальні положення, найменування, місцезнаходження та структура підприємства, юридичний статус підприємства, мета та предмет діяльності підприємства, права та обов?язки підприємства, управління підприємством, майно підприємства, фінансово-господарська діяльність підприємства, повноваження трудового колективу, припинення підприємства, порядок внесення змін до статуту підприємства.
Статутом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» (нова редакція) (далі - Статут КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР»), який затверджено рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради», де закріплено загальні положення, найменування, місцезнаходження та структура підприємства, юридичний статус підприємства, мета та предмет діяльності підприємства, права та обов?язки підприємства, управління підприємством, майно підприємства, фінансово-господарська діяльність підприємства, повноваження трудового колективу, припинення підприємства, порядок внесення змін до статуту підприємства, тощо.
Відповідно до п.п. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 Розділу 1 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР»: КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» створене за рішенням 39 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання від 26.09.2019 № 849 шляхом перетворення Хмільницької обласної фізіотерапевтичної лікарні у комунальне некомерційне підприємство. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов?язків Хмільницької обласної фізіотерапевтичної лікарні. Власником підприємства є територіальні громади сіл, селищ, міст Вінницької області в особі Вінницької обласної Ради. Підприємство підпорядковане, підзвітне та підконтрольне Вінницькій обласній Раді. Комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги населенню Вінницької області та забезпечує надання громадянам медичних послуг лікувального, профілактичного та реабілітаційного характеру із застосуванням фізіотерапевтичних методів, використанням природних лікувальних ресурсів (мінеральних радонових вод, лікувальних грязей), природних комплексів із сприятливими для лікування умовами, медикаментозного лікування, дієтотерапії, лікувальної фізкультури та інших, в тому числі народних та нетрадиційних методів лікування в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Підприємство є спеціалізованим лікувальним закладом і здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. У своїй діяльності підприємство керується Конституцією України, Господарським та Цивільним кодексами України, законами України, Указами та розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністерства охорони здоров'я України, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та Органу управління майном, а також цим Статутом.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2, 3.4, 3.7 Розділу 3 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР»: підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрацї у встановленому законодавством порядку, наділене цивільною правоздатність та дієздатністю, користується правом оперативного управління щодо закріпленого за ним майна, веде бухгалтерський облік, складає та готує статистичну звітність у порядку, встановленому законодавством України, укладає угоди (договори, контракти) з юридичними та фізичними особами, виступає позивачем та відповідачем у судах, набуває майнових і немайнових прав та несе обов'язки, займається діяльністю, яка відповідає напрямам, передбаченим цим Статутом. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в установах банків органах Державної казначейської служби України, печатку з власним найменуванням, штампи, бланки з власними реквізитами та інші атрибути. Підприємство здійснює некомерційну господарську діяльність відповідно до фінансового плану, затвердженого Органом управління майном. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи не втручаються в фінансово-господарську діяльність. Збитки, завдані підприємству відшкодовуються у порядку встановленому чинним законодавством. Відповідно до п. 4.1 Розділу 4 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР» Головною метою підприємства є здійснення медичної практики та надання висококваліфікованої поліклінічно-консультативної, лікувально-діагностичної та стаціонарної медичної допомоги населенню Вінницької області, осіб з інших регіонів та осіб з інших країн, в порядку етапності лікувально-реабілітаційних заходів, що сприяють відновленню функцій організму і закріпленню досягнутих результатів лікування пацієнтів із різними захворюваннями.
Відповідно до п.п. 5.1.1, 5.1.5, 5.2.2, 5.2.8, 5.2.12 Розділу 5 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР», має права та обов'язки: Самостійно планувати, організовувати і здійснювати свою статутну діяльність, визначати основні напрямки свого розвитку відповідно до своїх завдань і цілей, у тому числі спрямовувати отримані від господарської діяльності кошти на утримання Підприємства та його матеріально-технічне забезпечення. Самостійно визначати напрямки використання грошових коштів у порядку, визначеному законодавством України, враховуючи норми затвердженого фінансового плану та Статуту. Здійснювати бухгалтерський облік, забезпечувати фінансову та статистичну звітність згідно з законодавством. Забезпечувати ефективне використання закріпленого за ним майна та цільове використання виділених коштів. Здійснювати відповідно до чинного законодавства заходи з підвищення заробітної плати працівників з метою посилення їх матеріальної зацікавленості як у результатах особистої праці, так і у загальних підсумках роботи підприємства.
Згідно п. 6.2.4, 6.4, 6.5 Розділу 6 Статуту КП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР» Орган управління майном: Призначає на посаду та звільняє з посади директора підприємства, укладає та розриває контракт з директором підприємства, здійснює контроль за виконанням контракту згідно чинного законодавства. Поточне керівництво підприємством здійснює - директор підприємства, який призначається на посаду і звільняється з посади за рішенням Органу управління майном відповідно до порядку, визначеного законодавством України та рішеннями Вінницької обласної Ради. Кваліфікаційні вимоги до кандидат. на посаду директора підприємства визначаються чинним законодавством України. Із директором підприємства укладається контракт в порядку встановленому чин тим законодавством. Строк найму, права, обов?язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаюся контрактом. Директор підприємства здійснює керівництво діяльністю підприємства, несе персональну відповідальність за лікувально-профілактичну, організаційно-методичну, адміністративно-управлінську, господарсько-обслуговуючу, фінансово господарську діяльність підприємства та виконання фінансового плану. У своїй роботі директор підприємства керується чинним законодавством, рішеннями Органу управління майном та цим Статутом.
Відповідно до п.п. 6.5.1.1, 6.5.1.9, 6.5.1.14, 6.5.1.15, 6.5.1.18, 6.5.1.22, 6.5.1.25, 6.5.1.27, Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР», директор: здійснює керівництво діяльністю підприємства згідно з чинним законодавством; діє без довіреності від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності і делегує право підпису документів іншим посадовим особам підприємства, укладає договори, відкриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні та інші рахунки; укладає трудові договори з працівниками підприємства, в тому числі. призначає на посаду та звільняє з посади своїх заступників, медичного директора головного бухгалтера, керівників структурних підрозділів та інших працівників підприємства, приймає передбачені законодавством про працю рішення в сфері трудових відносин; забезпечує проведення колективних переговорів, укладення колективного договору в порядку, визначеному законодавством України; несе відповідальність за збитки, завдані підприємству з вини працівників підприємства в порядку, визначеному законодавством; має право першого підпису на фінансових, банківських та інших документах; користується правом розпорядження коштами підприємства відповідно до законодавства та затвердженого фінансового плану, а майном згідно рішень Органу управління майном та цього Статуту; у межах своєї компетенції видає накази та розпорядження, дає вказівки, обов?язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства.
Згідно п. 8.10, 8.13 Розділу 8 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР»: умови оплати праці працівників підприємства визначаються трудовим договором між директором підприємства та працівником з урахуванням вимог законодавства, затвердженого фінансового плану та положень цього Статуту. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород і інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством.
Згідно п. 9.6, 9.7 Розділу 9 Статуту КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР» повноваження трудового колективу: колективним договором регулюються питання охорони праці, виробничі та трудові відносини трудового колективу з адміністрацією підприємства. Право на укладання колективного договору від імені адміністрації має директор підприємства, а від імені трудового колективу - уповноважений ним орган (профспілковий комітет).
Рішенням 45 сесії Вінницької обласної ради 7 скликання від 24.09.2020 № 983 «Про трудові відносини з керівниками закладів охорони здоров'я - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області» ОСОБА_5 призначено на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» з 25.09.2020 шляхом укладення контракту строком на 3 роки.
25.09.2020 між Вінницькою обласною Радою, на яку покладено функції управління майном, як Органом управління майном, та ОСОБА_5 укладено контракт як з директором КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради») (далі - Контракт) на термін з 25.09.2020 по 22.09.2023.
Відповідно до п.п. 2, 3, 5, 6.14, 6.16, 6.17, 6.19, 6.26, 8.1, 8.3, 8.5, 8.6, 21.1, 21.2, 21.3, Контракту, за цим контрактом директор КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (з 26.02.2021 КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР») за цим контрактом керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством з метою забезпечення виконання його статутних завдань, надання належної, якісної та кваліфікованої медичної допомоги, ефективної діяльності підприємства, раціонального використання і збереження закріпленого за підприємством майна, а орган управління майном зобов'язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці керівника. Керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, виконання обов'язків підприємства, передбачених законами, іншими нормативно-правовими актами і статутом підприємства. Керівник діє від імені підприємства без довіреності. Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання підприємством завдань, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. Дотримуватися гарантій оплати праці, встановлених законодавством, створити систему стимулів та мотивації персоналу. Забезпечувати проведення колективних переговорів, укладення колективного договору в порядку, визначеному Законом України «Про колективні договори і угоди», виконання його вимог. Укладати трудові договори з працівниками підприємства, керуючись законодавством про працю, з урахуванням галузевих особливостей, передбачених статутом підприємства, генеральною та галузевими угодами, колективним договором. Затверджувати наказами підприємства положення про структурні підрозділи, штатний розпис, положення про преміювання, інші положення та порядки, що мають системний характер, затверджувати посадові та робочі інструкції працівників. Відшкодовувати збитки, завдані підприємству з його вини, згідно із законодавством. Діяти від імені підприємства, представляти його інтереси у відносинах підприємствами, установами, організаціями будь-якої форми власності, фізичними особами іншими третіми особами та у судових органах, органах державної влади та органах місцевого самоврядування. Видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, обов'язкові для в підрозділів та працівників підприємства. Розпоряджатися коштами підприємства в межах обсягів та у порядку, визначено законодавством та фінансовим планом підприємства. Визначати розмір заробітної плати, застосовувати заходи заохочення та накладати працівників дисциплінарні стягнення відповідно до законодавства. Керівник несе відповідальність за: неналежну організацію бухгалтерського обліку з визначенням облікової політики та збереження оброблених документів, регістрів бухгалтерського обліку і звітності згідно із законодавством; недотримання вимог законодавства про працю та охорону праці на підприємстві; невиконання статутних завдань підприємства і умов цього контракту з вини керівника.
Отже, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради») з 25.09.2020 по теперішній час, постійно обіймав у вказаний період часу посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та, відповідно до ст. 18 КК України та примітки до ст. 364 КК України, являється службовою особою.
Маючи статус та повноваження службової особи, ОСОБА_5 допустив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам в особі Вінницької обласної Ради за наступних обставин.
Так, 05.10.2020 з однієї сторони КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» в особі директора - ОСОБА_5 та з другої сторони - Національною службою здоров'я України (НСЗУ) в особі т.в.о. голови ОСОБА_7 укладено договір № 3879-Е920-Р000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», а саме пакет № 33 «Перехідне фінансування забезпечення комплексного надання медичних послуг в частині умов, в якій застосовуються з 01.09.2020».
В подальшому, 28.01.2021 між КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» в особі директора - ОСОБА_5 та Національною службою здоров'я України (НСЗУ) в особі т.в.о. голови ОСОБА_7 підписано договір № 3879-Е920-Р000/03 про внесення змін до договору № 3879-Е920-Р000.
Зміни передбачали, що вказаний договір продовжено, в частині умов «в п. 8.3 спеціальних умов якого зазначено, що сторони погодили, що умови договору щодо надання послуг згідно з цим додатком застосовуються до відносин між ними, які виникли з 01.09.2020».
Також КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» у своїй діяльності керується Колективним договором на 2020 - 2022 роки, укладений між адміністрацією та первинним профспілковим комітетом КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради». Колективний договір, схвалений загальними зборами трудового колективу КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради»22.01.2020 (протокол №1) та зареєстрований виконавчим комітетом Хмільницької міської ради від 27.01.2020 за реєстраційним №1.
До Колективного договору вносилися зміни: зареєстровані виконавчим комітетом Хмільницької міської ради від 04.09.2020 за реєстраційним №13; схвалені загальними зборами трудового колективу 15.10.2020 (Протокол №7), зареєстровані виконавчим комітетом Хмільницької міської ради від 05.11.2020 за реєстраційним №14; схвалені загальними зборами трудового колективу від 27.05.2021, зареєстровані виконавчим комітетом Хмільницької міської ради від 31.05.2021 за реєстраційним №21.
Відповідно до Колективного договору та змін до нього, а саме п. 4.1.1 Розділу 4 «Оплата праці», формування оплати праці на підставі законів та інших нормативно - правових актів України, генеральної, Галузевої угоди, даного Колективного договору. Установлювати працівникам закладу розміри посадових окладів, їх підвищення, доплат, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення на рівні не нижчого за визначені постановами: «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 №1298, «Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я» від 29.12.2009 №1418, «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 №524, та Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 (надалі - Наказ №308/519 від 05.10.2005).
Розділом 3 «Доплати» Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 передбачено, що працівникам можуть встановлюватись наступні доплати: 3.1. Доплати за суміщення професій (посад), виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника та розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт; 3.2. Доплати за роботу в нічний час; 3.3. Доплати за науковий ступінь; 3.4. Інші доплати (а саме працівникам за їх згодою може вводитися робочий день з розподілом зміни на частини (з перервою у роботі понад 2 години) за умови, щоб загальна тривалість роботи не перевищувала встановленої норми тривалості робочого дня (ст. 60 КЗпП) в розмірі до 30 відсотків; за ненормований робочий день для водіїв легкових та санітарних автомобілів; робітникам зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих; шеф-кухарю, який не звільнений від основної роботи; працівникам (у т. ч. молодшим медичним сестрам), які використовують у роботі дезінфікувальні засоби; за роботу у вихідний день згідно з чинним законодавством (статті 72, 107 Кодексу законів про працю України).
Колективним договором на 2020 - 2022 роки, визначено перелік доплат, до посадових окладів працівників та порядок встановлення їх розмірів.
Зокрема, пунктами 4.1 Колективного договору на 2020 - 2022 роки, визначено розміри надбавок та доплат, які адміністрація зобов'язується виплачувати працівникам Лікарні, а саме: згідно Наказу 308 від 05.10.2005 в межах фонду заробітної плати: за роботу в вихідні дні черговим лікарям надавати відгули; за роботу в святковий день в межах місячної норми робочого часу проводити оплату в розмірі одинарної годинної ставки понад оклад (п.4.1.3); доплату за роботу у нічний час здійснювати у розмірі 35% годинної тарифної ставки (п.4.1.3); за складність, напруженість і високу якість роботи надавати надбавку до посадового окладу в розмірі до 50% в межах фонду заробітної плати (п.4.1.3); проводити підвищення посадових окладів працівникам, робота яких дає право на підвищення посадового окладу у зв'язку з шкідливими та важкими умовами праці та її розміри згідно Наказу 308 від 05.10.2005 (п.4.1.4); працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими і важкими умовами праці, за результатами атестації робочих місць встановлювати доплату до посадових окладів (п.4.1.5); відповідно до Наказу 308 від 05.10.2005, працівникам, які використовують в роботі дезінфікуючі засоби, а також працівникам, які зайняті прибиранням туалетів в залежності від функціональних обов'язків та обсягу роботи встановити доплату у розмірі 10% посадового окладу молодшим медичним сестрам (прибиральницям) (п.4.1.11).
Пунктом 4.1.10 Колективного договору визначено не приймати в односторонньому порядку рішень, які змінюють установлені в колективному договорі умови оплати праці.
ОСОБА_5 , працюючи на посаді на посаді директора КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради»), будучи службовою особою, виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, в порушення п. 2, 5, 6.16, 6.19, 8.3, 8.5, 8.6, 21.1, 21.2 Контракту, згідно яких він діє повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради»), передбачених законодавчими актами, статутом підприємства, іншими нормативними документами, та особою, яка має право першого підпису документів, в тому числі видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження, обов'язкові для в підрозділів та працівників підприємства, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, а саме, маючи реальну можливість перед виданням Наказу № 22 від 08.02.2021 «Про доплати медичним працівникам, перевірити його на відповідність вимогам Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 №308/519 (пункт 3 «Доплати»), пунктів 4.1, 4.1.10 Колективного договору на 2020 - 2022, ст.18 Кодексу законів про працю України, яким визначено, що положення Колективного договору є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує найману працю, так і для працівників, ст. 5 Закону України від 01.07.1993 №3356-ХІІ «Про колективні договори і угоди», не перевірив вказані документи на предмет відповідності їх вищевказаним вимогам чинного законодавства та 08.02.2021 безпідставно видав та підписав Наказ № 22, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2021 №22 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1086 та від 05.02.2020 №65», де установлено з 01.01.2021 по 31.03.2021 доплати до заробітної плати медичним працівникам: лікарям у розмірі 70% посадового окладу, визначеного за 14 тарифним розрядом Єдиної тарифної сітки; фахівцям, які відповідають кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, професіоналам, фахівцям у розмірі 50% мінімальної заробітної плати; молодшим медичним сестрам та технічним службовцям у розмірі 25% мінімальної зарплати.
Вказаним Наказом ОСОБА_5 затвердив перелік посад медичних працівників КНП «Хмільницька ОФЛ ВОР» у кількості 99 працівників.
Тобто зазначеними діями ОСОБА_5 , результатом яких стало нарахування доплат до заробітної плати вищезазначеним працівникам, які у визначеному розмірі права не мали. За наслідком злочинних дій ОСОБА_5 , грошові кошти КНП «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» (рішенням 5 сесії Вінницької обласної ради 8 скликання від 26.02.2021 № 89, внесено зміни в частині найменування з комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на комунальне некомерційне підприємство «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради») були незаконно перераховані працівникам вказаного підприємства, перелік яких вказаний у додатку 1 до наказу, які не мали право на їх отримання, на загальну суму 365 621,13 грн., після нарахування та отримання яких, останні розпорядились ними на власний розсуд.
Згідно висновку судово-економічної експертизи № СЕ-19/102-25/5084-ЕК від 26.05.2025 встановлено, що документально акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради» від 10.09.2024 № 260204-30/14, в частині необґрунтованого нарахування працівникам КНП «Хмільницької обласної лікарні відновного лікування Вінницької обласної ради» доплат, яка не передбачена установчими документами за січень-березень 2021 року підтверджується частково в сумі 365 621,13 грн. (без єдиного соціального внеску). Обґрунтування в дослідницькій частині висновку експерта.
Своїми діями ОСОБА_5 заподіяв державному бюджету в особі Вінницької обласної Ради матеріальну шкоду на загальну суму 365 621,13 грн.
ОСОБА_5 14.10.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України.
Вина ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними органом досудового розслідування доказами, зокрема:
1.Документами, отриманими в порядку ст. 93 КПК України в КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР», а саме: завіреними копіями Статуту (Положення), зі змінами та доповненнями на 2021-2022 роки.
2.Документами, вилученими за результатами проведення тимчасового доступу в КНП «Хмільницька ОЛВЛ ВОР», а саме оригіналами: Колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на 2020-2022 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на 2020-2022 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на 2020-2022 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна фізіотерапевтична лікарня Вінницької обласної Ради» на 2020-2022 р.р.; Колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» на 2023-2025 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» на 2023-2025 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» на 2023-2025 р.р.; Змін до колективного договору між адміністрацією та профспілковим комітетом комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради» на 2023-2025 р.р.; Наказу по лікарні від 08.02.2021 № 22 «Про доплати медичним працівникам», Договір № 3879-Е920-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій; Договору № 3879-Е920-Р000/03 про внесення змін до договору № 3879-Е920-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій; Рішення 45 сесії Вінницької обласної Ради 7 скликання від 24.09.2020 р. «Про трудові відносини з керівниками закладів охорони здоров'я - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області» про призначення керівника; щомісячних корінців за лютий-березень 2021 року.
3. Актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради» Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 10.09.2024, встановлено, що протягом січня - березня 2021 року працівникам Лікарні нараховано та виплачено доплати за січень - березень 2021 року, які не передбачено Колективним договором та не передбачена Наказом №?308/519 від 05.10.2005, що можливо призвело до зайвого нарахування та виплати заробітної плати на загальну суму 371485,60 грн та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 78032,28 грн, чим можливо завдано матеріальної шкоди.
4. Висновком судово-економічної експертизи № СЕ-19/102-25/5084-ЕК від 26.05.2025 встановлено, що документально акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради» від 10.09.2024 № 260204-30/14, в частині необґрунтованого нарахування працівникам КНП «Хмільницької обласної лікарні відновного лікування Вінницької обласної ради» доплат, яка не передбачена установчими документами за січень-березень 2021 року підтверджується частково в сумі 365 621,13 грн. (без єдиного соціального внеску). Обґрунтування в дослідницькій частині висновку експерта.
5. Іншими доказами у кримінальному провадженні.
6. Протоколами допитів свідків.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_8 покладається необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на потерпілу та вчиняти інші кримінальні правопорушення.
Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Так, у своєму рішенні ЄСПЛ «Бекчієв проти Молдови» зазначив, що ризик переховування оцінюється, також, з урахуванням характеру людини, його моральних принципів, місця проживання, місця роботи, статків, сімейних стосунків, відносин з державою.
Надаючи оцінку можливості підозрюваного переховуватися від органу досудового розслідування, сторона обвинувачення вважає такі дії цілком вірогідними, беручи до уваги покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим в інкримінованому злочині (у виді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років).
Тому, співставлення можливих негативних для підозрюваного наслідків, із засудженням до покарання у виді позбавлення волі у найближчій перспективі доводять, що цей ризик є достатньо високим.
Підозрюваному вручено копії матеріалів досудового розслідування, де зазначено не лише анкетні данні свідків, а й їх місце проживання, тому, він може незаконно впливати на них із метою залякування та зміни раніше наданих показів.
Розгляд вказаного клопотання відразу після надходження призначено на 11:00 год. 16.10.2025.
Водночас у це засідання учасники процесу, яких належним чином було повідомлено про дату і час розгляду клопотання, не з'явилися.
До початку вказаного засідання до суду 16.10.2025 надійшла заява захисника підозрюваного ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 із проханням відкласти розгляд клопотання слідчого на іншу дату у зв'язку з тим, що ОСОБА_5 перебуває на стаціонарному лікуванні, його стан є важким, а також зайнятістю адвоката у інших судових процесах.
Через неявку всіх учасників процесу розгляд клопотання слідчого відкладено на 10:30 год. 20.10.2025.
У судове засідання з розгляду вказаного клопотання, призначене на 20.10.2025, з'явилися: старший слідчий СВ відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 , начальник Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 .
Старший слідчий ОСОБА_4 та прокурор ОСОБА_3 заявлене клопотання підтримали, просили задоволити з наведених у ньому підстав.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 щодо задоволення клопотання заперечували. Захисник серед іншого, вказав, що ОСОБА_5 має постійне місце проживання та реєстрації в м. Хмільнику Вінницької області, має постійне місце роботи, одружений, виховує неповнолітню дитину, до кримінальної відповідальності раніше не притягувався, у нього стався мікроінсульт, він лікується, його дружина є онкохворою, особою з інвалідністю ІІІ групи. ОСОБА_5 як керівник медичного закладу повністю сприяє правоохоронним органам у їх розслідуванні, надав усі документи, які були необхідні слідчим органами, на прохання цих органів забезпечив можливість допиту слідчими працівників лікарні у вихідний день.
ОСОБА_5 підтримав свого захисника та додав, що дійсно він підписав наказ №22 від 08.02.2021 про встановлення доплат медичним працівникам очолюваного ним закладу. Вважає цей наказ законним. Підставою для видання зазначеного наказу стали укладені з НСЗУ договори та положення чинного на той час законодавства.
Заслухавши думку сторін, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання старшого слідчого про застосування запобіжного заходу відносно підозрюваного підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 179 КПК Україниособисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів вказаного клопотання та долучених до нього копій матеріалів кримінального провадження слідчим відділенням відділення поліції № 1 Хмільницького РВП здійснюється досудове розслідування у кримінального провадження № 12024020220000422 від 26.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
У кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024020220000422 від 26.09.2024, 14.10.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Діяння, передбачене цією частиною статті, карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Обґрунтованість цієї підозри підтверджується долученими до клопотання старшого та дослідженими в судовому засіданні копіями матеріалів кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024020220000422 від 26.09.2024, зокрема, актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради» Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 10.09.2024, висновком судово-економічної експертизи № СЕ-19/102-25/5084-ЕК від 26.05.2025 та іншими матеріалами.
Згідно із ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Перевіряючи доводи клопотання старшого слідчого на предмет наявності ризиків, передбачених пунктами 1, 3, 5 ч. 1 ст.177 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку, що існування цих ризиків стороною обвинувачення підтверджено частково.
Зазначені висновки слідчого судді засновані, перед усім, на тому, що ризик переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду є актуальним безвідносно до стадії кримінального провадження та обумовлений серед іншого можливістю притягненням до кримінальної відповідальності та пов'язаними із цим можливими негативними для особи наслідками (обмеженнями) і, зокрема, суворістю передбаченого покарання.
При визначенні імовірності переховування підозрюваного ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та/або суду, слідчий суддя враховує тяжкість покарання, що загрожує останньому у разі визнання його винуватим у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення.
Скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , карається, зокрема, позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.
Тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку особливо сильно підвищують ризик переховування від органів досудового розслідування та/або суду під час притягнення особи до кримінальної відповідальності.
Зазначені обставини самі по собі можуть бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, що узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії» (рішення від 26.06.2001 року, заява № 33977/96), де зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування, а також у рішенні по справі «Пунцельт проти Чехії» (рішення від 25.04.2000 року, заява № 31315/96), відповідно до якого при оцінці ризику переховування від правосуддя може братися до уваги (поряд з іншими обставинами) і загроза відносно суворого покарання. Також у рішенні по справі «Бессієв проти Молдови» вказано, що ризик втечі має оцінюватися судом у контексті чинників, пов'язаних з характером особи, її моральністю, місцем проживання, родом занять, майновим станом, сімейними зв'язками та усіма видами зв'язку з країною, в якій така особа піддається кримінальному переслідуванню. Серйозність покарання є релевантною обставиною в оцінці ризику того, що підозрюваний може втекти.
Разом з тим, тяжкість можливого покарання не є єдиною підставою для висновку про існування у цьому провадженні ризику переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України № 2102-IX від 24.02.2022 року), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Згідно роз'яснень, наданих Верховним Судом у листі № 1/0/2-22 від 03.03.2022 «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану», у пункті 8 зазначено, що оцінюючи ризики, які обґрунтовують доцільність застосування запобіжних заходів загалом та тримання під вартою зокрема, слідчий суддя (суд) керується всіма наявними матеріалами клопотання про застосування (продовження) запобіжного заходу. Водночас як відповідний ризик суди мають ураховувати запровадження воєнного стану та збройну агресію.
Внаслідок збройної агресії РФ Україною з 24.02.2022 не контролюється понад 20 відсотків власної території, що створює додаткові можливості для залишення території України, в тому числі поза офіційними пунктами пропуску.
Також існують реальні можливості переховування підозрюваного і на тимчасово окупованих територіях України.
Аналізуючи наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя бере до уваги, що у цьому кримінальному провадженні жондна особа не визнана у встановленому порядку потерпілою, що унеможливлює на теперішній час будь-який незаконний вплив підозрюваного на потерпілого.
При встановленні наявності ризику впливу на свідків слід враховувати передбачену статтями 23 та 224 КПК України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме - спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акта до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні.
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 95 КПК України, суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.
За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при збиранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Однак, зі змісту пред'явленої ОСОБА_5 підозри вбачається, що він всупереч вимогам чинного законодавства 08.02.2021 безпідставно видав та підписав наказ № 22, в якому установлено з 01.01.2021 по 31.03.2021 доплати до заробітної плати медичним працівникам, внаслідок чого було незаконно перераховано працівникам комунального некомерційного підприємства «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради» кошти на загальну суму 365 621,13 грн., після нарахування та отримання яких, останні розпорядились ними на власний розсуд.
Тобто, характер кримінального правопорушення та обставини кримінального провадження вказують на те, що основними джерелами доказів у цьому кримінальному провадженні можуть бути, передусім, акти ревізій, первинні бухгалтерські документи, банківські виписки, висновки експертиз тощо. Показання свідків у таких справах, зазвичай, мають допоміжний характер, сприяють з'ясуванню, уточненню лише певних обставини кримінального правопорушення.
В судовому засідання старший слідчий та прокурор повідомили, що свідками у цьому кримінальному провадженні можуть бути службові особи, які проводили ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності у комунальному некомерційному підприємстві «Хмільницька обласна лікарня відновного лікування Вінницької обласної ради», експерти, працівники цієї лікарні, які безпосередньо здійснювали відповідні нарахування та виплати, отримали відповідні кошти. Тобто, переважно підлеглі ОСОБА_5 .
У зв'язку з цим, на переконання слідчого судді, повна заборона підозрюваному спілкуватися з працівниками очолюваної ним лікарні може перешкодити виконанню ним своїх службових обов'язків та мати негативні наслідки для цього закладу.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що слідчим та прокурором доведено наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, та частково існування ризику, визначеного п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Водночас у клопотанні старший слідчий просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід, вказуючи, що існує також ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може вчиняти інші кримінальні правопорушення.
Поряд з цим, у клопотанні старшого слідчого не наведено відомостей, на підставі яких він дійшов висновку про наявність цього ризику і покликання на матеріали, що підтверджують ці обставини.
Отже, старшим слідчим у поданому клопотанні ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України необґрунтовано, невмотивовано, не доведено належними та допустимими доказами.
Ці недоліки старший слідчий та прокурор в судовому засіданні не усунули.
Статтею 178 КПК України встановлено, що при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.
Слідчим суддею враховуються доводи підозрюваного та його захисника стосовно відсутності підстав для застосування до нього будь-якого запобіжного заходу.
Водночас на противагу цим доводам, слідчий суддя вважає, що на даний час вказані обставини не можливо віднести до тих достатніх стримуючих чинників, які у повному обсязі здатні мінімізувати ймовірність вчинення підозрюваним дій, спрямованих на переховування від органів досудового розслідування та/або суду, тобто, визнати ці обставини такими, що можуть гарантувати запобігання встановленим ризикам без застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
При цьому, згідно із положеннями ч.ч. 1, 3 ст. 176 КПК України особисте зобов'язання є найбільш м'яким запобіжним заходом.
Слідчий суддя бере до уваги покарання, яке загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні (у виді позбавлення волі на строк до 5 років), а також те, що на теперішній час в Україні введено воєнний стан, тому, підозрюваний може переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, в зв'язку із воєнним станом вживати заходів щодо перетину кордону України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Зокрема, на переконання слідчого судді, ризиками у кримінальному провадженні є небажані для провадження наслідки дій підозрюваного, спрямовані на створення перешкод кримінальному провадженню. У контексті кримінального провадження ризиком неправомірної процесуальної поведінки підозрюваного необхідно вважати таку поведінку цієї особи, настання якої характеризується високим ступенем ймовірності.
При цьому, ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що підозрюваний може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірної можливості здійснення підозрюваним зазначених дій.
Заявлені старшим слідчим ризики, передбачені п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, є цілком ймовірними, положеннями КПК України не встановлено вимог щодо подання доказів того, що підозрюваний обов'язково, тобто, поза всяким сумнівом здійснюватиме відповідні дії, натомість передбачено наявність доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні надалі.
З врахуванням вищенаведеного, а також шляхом перевірки всіх обставин, з якими кримінальний процесуальний закон пов'язує можливість застосування цього запобіжного заходу, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання старшого слідчого - застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання строком на 2 місяці, оскільки інші заходи забезпечення кримінального провадження, передбачені ч. 2 ст. 131 КПК України, є недостатніми для забезпечення досягнення дієвості цього провадження, а також забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_5 та для запобігання ризикам, зазначеним в ч. 1 ст. 177 КПК України.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором, а саме: 1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю; 2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом; 5) не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом; 6) пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності; 7) докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання; 8) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; 9) носити електронний засіб контролю.
Згідно із положеннями ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176-179, 193-196, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Хмільника Вінницької області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, раніше несудимого, у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024020210000422 від 26.09.2024, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, запобіжний захід у виді особистого зобов'язання тривалістю два місяці, до 20 грудня 2025 року включно, але в межах строку досудового розслідування.
Згідно із ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на підозрюваного ОСОБА_5 такі обов'язки:
1)прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
4) утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні щодо обставин кримінального провадження;
5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну
Строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного, визначити тривалістю два місяці, до 20 грудня 2025 року включно, але в межах строку досудового розслідування.
Попередити підозрюваного, що у разі невиконання ним покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала суду підлягає негайному виконанню після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1