22 жовтня 2025 року
м. Київ
справа № 380/1520/25
адміністративне провадження № К/990/26976/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року (суддя Качур Р.П.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2025 року (колегія у складі суддів Бруновської Н.В., Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.)
у справі № 380/1520/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, скаржник) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області, відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.09.2024 розміру пенсії за вислугу років із 19 302,20 грн до 15 511,23 грн шляхом припинення нарахування та виплати індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу з 01.09.2024 шляхом нарахування та виплати індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», здійснивши при цьому виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із врахуванням раніше проведених виплат.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу з 21.03.2019 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до змісту наявного у матеріалах пенсійної справи позивача протоколу про призначення пенсії від 21.03.2019 пенсія ОСОБА_1 обчислена у розмірі 65% грошового забезпечення (10 574,20 грн), визначеного за посадою «старший прапорщик, командира автотранспортного взводу роти матеріального забезпечення» при вислузі 25 календарних років. Після призначення пенсії позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримував пенсію за вислугу років.
3. Згідно з протоколами про перерахунок пенсії ГУ ПФ України у Львівській області на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) проводило перерахунки пенсії позивача з 01.03.2022, 01.03.2023 і з 01.03.2024 з нарахуванням індексацій грошового забезпечення.
4. Після призначення пенсії ОСОБА_1 у період з 25.06.2019 по 25.09.2023 проходив військову службу у Збройних Силах України на посадах осіб сержантського складу (прийнятий на військову службу на підставі контракту від 25.06.2019).
26.09.2023 на підставі наказу начальника Міжнародного центру миротворчості та безпеки Міністерства оборони України позивача звільнено з військової служби з посади головного сержанта роти матеріального забезпечення, звання «майстер-сержант» у відставку за пп. «б» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»,.
Упродовж вказаного періоду рішення про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років органом Пенсійного фонду України не приймалося.
5. У 2024 році відповідач на підставі заяви позивача про перерахунок пенсії (вх. № с/13370 від 17.11.2023) та отриманого від ІНФОРМАЦІЯ_1 пакету документів здійснив перерахунок позивачу з 27.09.2023 пенсії за вислугу років з урахуванням уточненої інформації про додаткову вислугу станом на 26.09.2023 (тобто, на день звільнення з військової служби). Перерахований основний розмір пенсії становив 70 % грошового забезпечення (14 367,57 грн), визначеного за посадою «головний сержант роти матеріального забезпечення».
Згідно з протоколом від 22.03.2024 зазначений перерахунок пенсії вчинено органом Пенсійного фонду з урахуванням індексації основного розміру пенсії за 2022 - 2024 роки шляхом його підвищення на коефіцієнти 1,140; 1,197 і 1,0796, та у підсумку розмір пенсії позивача до виплати становив 19 302,20 грн.
6. Однак з 01.09.2024 (після здійснення чергового перерахунку пенсії з підстави «відновлення здоров'я/визнання працездатності») виплату індексацій пенсії, передбачених Постановами № 118 і № 168 було припинено. Як наслідок, розмір перерахованої до виплати пенсії з 01.09.2024 складав 15 511,23 грн (з них основний розмір пенсії - 14 367,57 грн, індексація за 2024 рік - 1 143,66 грн).
7. Вважаючи протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській області щодо виплати його пенсії у меншому розмірі (без нарахування індексації за 2022 і 2023 роки), позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
8. Позивач вважає, що у зв'язку із збільшенням вислуги років (з 25 календарних років на час призначення пенсії до 29 календарних років на час звільнення з військової служби у відставку) він набув права на перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Наведені обставини свідчать про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.09.2023 здійснювався у квітні 2024 року не з підстави винесення Урядом постанови щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, а такий був проведений з причини збільшення вислуги років пенсіонера. До того ж іншого виду пенсії, окрім пенсії за вислугу років, позивачу не призначали.
Позивач вважає, що він має право на підвищення пенсії, перерахованої з 27.09.2023, на коефіцієнти збільшення, установлені Постановами №118, № 168 і № 185.
9. Відповідач скористався правом на подання відзиву. В обґрунтування заперечень зазначає, що, починаючи з 27.09.2023, позивачу відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перераховано пенсію з врахуванням нових видів грошового забезпечення та додаткової вислуги років. При цьому орган Пенсійного фонду України виходив з того, що грошове забезпечення позивача було фактично оновлено (підвищено) з 27.09.2023, а тому правові підстави для нарахування на основний розмір пенсії індексацій за 2022 і 2023 роки відсутні.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 28.02.2024, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025, відмовив у задоволенні позовних вимог.
11. Суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п. 2 Постанови № 185 підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї Постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
При цьому Постановами № 118, № 168 і № 185 передбачено виплату індексації пенсії за умови призначення такої пенсії до 31.12.2021, до 31.12.2022, до 31.12.2023.
Суди, покликаючись на норми ч. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», дійшли висновку, що відбувся не перерахунок, а призначення позивачу з 27.09.2023 нової пенсії відповідно до зазначеного Закону за посадою «головний сержант роти матеріального забезпечення». У свою чергу наведена обставина виключає підстави для нарахування та виплати індексації за Постановами № 118, № 168, № 185, зокрема з 01.09.2024.
12. Суд апеляційної інстанції, погодившись з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову, відзначив, що на підставі заяви позивача та подання ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу з 27.09.2023 було перераховано пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за посадою позивача «головний сержант роти матеріального забезпечення» у розмірі 70% з врахуванням додаткової вислуги років. Натомість при призначенні пенсії з 21.03.2019 пенсію призначено, виходячи з основного розміру такої - 65% грошового забезпечення, посада «командир автотранспортного взводу роти матеріального забезпечення».
Покликаючись на ч. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Восьмий апеляційний адміністративний суд зазначив, що пенсійним органом вже було здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням нової вислуги років та оновленого грошового забезпечення у розмірі 70% відповідних сум такого грошового забезпечення.
Таким чином, відповідач провів перерахунок пенсії позивача з урахуванням додаткової вислуги за період служби у Збройних Силах України.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. ГУ ПФ України у Львівській області у касаційній скарзі просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.05.2025, ухвалити нове рішення про задоволення позову повністю.
14. Позивач мотивує підстави касаційного оскарження судових рішень таким чином:
- неправильним застосуванням судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права: ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без урахування ними висновку Верховного Суду з питання їх правозастосування, наведеного у постанові від 29.01.2025 у справі № 580/460/24 (а саме у такій частині: «…пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ та які були призвані ні військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення»);
- відсутністю висновку Верховного Суду щодо застосування норм ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у взаємозв'язку із положеннями абз. 3 і 4 п. 2 Постанов № 118 і № 168, абз. 3 і 4 пп. 1 п. 2 Постанови № 185 у подібних правовідносинах, а саме з питання наявності у військових пенсіонерів права на нарахування підвищень до їх пенсій (передбачених зазначеними Постановами Уряду) при проведенні перерахунку їх пенсії на підставі ч. 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») у зв'язку із збільшенням вислуги років останніх, внаслідок прийняття їх після призначення пенсії за вислугу років на військову службу за контрактом з подальшим звільненням з такої служби.
15. Ухвалою Верховного Суду від 09.07.2025 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених п. 1 і 3 ч. 4 ст. 328 КАС України.
16. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу покликається на те, що оскаржувані судові рішення ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального права та дотриманням приписів процесуального права. Вважає, що суди повно дослідили докази та встановили всі істотні для вирішення спору обставини.
Зміст доводів відповідача аналогічний тим, що наведені у відзиві на позов. Окрім того, послався як на релевантну для цих спірних правовідносин позицію Верховного Суду (постанова від 16.12.2024 у справі № 400/6254/24) щодо виникнення підстав для нарахування індексації пенсії після її перерахунку відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.
18. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.
19. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
20. Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21. Відповідно до ст. 1 зазначеного Закону (у редакції , чинній на момент призначення позивачу пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
22. Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій з урахуванням додаткової вислуги років у випадку повторного прийняття осіб (військових пенсіонерів) на військову службу є положення ст. 2 і 63 цього Закону.
23. Відповідно до ч. 1 - 3 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції чинній на момент прийняття позивача повторно на військову службу за контрактом) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.
24. Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу (прийняття на службу за новим контрактом) до дня фактичного звільнення.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, в контексті спірних правовідносин, є збільшення вислуги років у пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі призову їх на військову службу, зокрема під час мобілізації, що може бути реалізовано шляхом звернення із відповідною заявою пенсіонера, поданою безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України та доданими до неї документами.
25. Частинами першою, другою ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній станом на 27.09.2023) визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
26. Процедуру подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
27. Зокрема, згідно з п. 2 і 3 розд. І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, за останнім місцем служби.
Заява ж про перерахунок пенсії (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), подається заявником до органу, що призначає пенсію.
28. Пунктом шостим розд. IV Порядку № 3-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається органом, що призначає пенсію за місцем фактичного проживання особи, не пізніше 10 днів з дня надходження заяви.
Рішення за результатами розгляду заяви засвідчується підписом керівника органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в пенсійній справі.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 5 днів з дня прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії видає або направляє особі повідомлення із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
29. Одночасно п. 7 цього ж розділу Порядку передбачено, що орган Пенсійного фонду України має право також прийняти рішення про припинення виплати пенсії / утримання суми пенсії, надміру виплаченої пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо) або подання уповноваженим органом (структурним підрозділом) недостовірних даних, приймається не пізніше 10 днів з дня встановлення цих відомостей або надходження відповідних документів, що містять підстави для припинення виплати пенсії / утримання суми пенсії.
30. Разом з тим, приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
31. У той же час згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
32. На виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.
33. Зазначеним Порядком передбачено процедуру проведення перерахунку пенсій за вислугу років у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно з п. 2 - 4 зазначеного Порядку Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, розвідувальним органам, Національному антикорупційному бюро, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
34. Таким чином, для виникнення підстав щодо проведення особі (колишньому військовому) перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мають існувати такі обставини: підвищення грошового забезпечення у вигляді нормативного збільшення зарплат для певних категорій військових/силовиків; прийняття Урядом рішення про перерахунок - постанови, яка встановлює порядок і формулу для проведення перерахунку пенсій за вислугу років.
35. У ч. 1 ст. 2 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
36. Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
37. 16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), пунктом 2 якої установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови (а саме - із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
38. Отже, на підвищення пенсії, передбачене п. 1 Постанови № 118, при проведенні перерахунку мають право пенсіонери за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у яких право на призначення пенсії виникло до 31.12.2021 включно, але крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01.01.2021 до 28.02.2022 за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до ч. 4 ст. 63 зазначеного Закону.
39. 24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), п. 1 якої встановлює, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
40. Пунктом 2 Постанови № 168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
41. Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
42. Виходячи зі змісту наведених положень Постанови № 168, коефіцієнт підвищення у розмірі 1,197 застосовується при перерахунку пенсії за вислугу років, у тому числі у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022, а також при подальших перерахунках пенсії, за винятком випадків, коли перерахунок здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
43. 23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), п. 1 якої встановлює, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
44. Пунктом 2 Постанови № 185 встановлено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
45. Розглядаючи справу по суті та ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Постановами Уряду № 118, № 168 і № 185 передбачено виплату індексації пенсії за умови призначення такої пенсії до 31.12.2021, до 31.12.2022, до 31.12.2023.
46. Суд вважав, що 27.09.2023, за результатами розгляду заяви позивача з питання проведення перерахунку пенсії та подання ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач прийняв рішення про призначення ОСОБА_1 з 27.09.2023 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за посадою позивача «головний сержант роти матеріального забезпечення». У взаємозв'язку з наведеним суд дійшов висновку, що у спірному випадку мало місце призначення позивачу нової пенсії, що виключає правові підстави для виплати індексацій за 2022 і 2023 роки.
47. Суд апеляційної інстанції, залишаючи без змін рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2025, вважав вірним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому, покликаючись на положення ч. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», апеляційний суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при проведенні з 27.09.2023 перерахунку пенсії позивачу з урахуванням нової вислуги років та оновленого грошового забезпечення у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
48. Тож, суди попередніх інстанцій, відмовляючи у задоволенні позовних вимог та визнаючи юридично правильними дії органу Пенсійного фонду України щодо невиплати позивачу індексацій за 2022 і 2023 роки, керувалися приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», абз. 3 п. 2 Постанови № 168, які вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
49. Касаційний суд вважає такі висновки судів передчасними, оскільки суди, застосовуючи до спірних правовідносин виключно норму ч. 2 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положення Постанов № 118, № 168 і № 185, залишили поза увагою, що всупереч змісту зазначеної норми Закону орган Пенсійного фонду України не припиняв позивачу виплату пенсії за вислугу років у період з 25.06.2019 по 26.09.2023, та згодом не звертався до позивача за поверненням такої виплаченої суми як безпідставно отриманої.
При цьому суди не дослідили матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 на предмет того, чи приймав відповідач рішення про призначення позивачу пенсії після 21.03.2019 (тобто, після призначення пенсії за вислугу років вперше).
50. Також суди не дослідили підстави та порядок проведення ГУ ПФ України у Львівській області перерахунків пенсії позивача з 27.09.2023 та з 01.09.2024 виходячи зі змісту наявних у матеріалах пенсійної справи протоколів на перерахунок пенсії; не надали правову оцінку діям органу Пенсійного фонду України при проведенні ним цих перерахунків із застосуванням тих чи інших коефіцієнтів підвищення та з огляду на обставину не вжиття заходів для припинення виплати пенсії в розумінні норм ст. 2 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
51. Більш того, відмовляючи у задоволенні позову, суди не встановили чи мало місце у цьому випадку підвищення позивачу грошового забезпечення в розумінні саме ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тобто, нормативне підвищення) чи збільшення розміру грошового забезпечення, застосованого при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 27.09.2023, було зумовлено фактично іншими обставинами: наприклад, кар'єрним зростанням особи.
52. Без дослідження і з'ясування наведених обставин оскаржувані рішення не можна вважати законним та обґрунтованим.
53. За правилами п. 2 ч. 1 ст. 349 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і передати справу повністю або частково на новий розгляд, зокрема за встановленою підсудністю або для продовження розгляду;
54. Відповідно до п. 1 ч.ч. 2, 4 ст. 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу.
Справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
55. Верховний Суд, провівши касаційний розгляд справи у межах повноважень касаційного суду, визначених ст. 341 КАС України, дійшов висновку про те, що суди першої та апеляційної інстанцій неправильно застосували норми матеріального права, внаслідок чого підстави позову та відповідні докази досліджено не було.
Це унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, у зв'язку з чим та на підставі ч. 2 ст. 353 цього Кодексу, оскаржувані судові рішення належить скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
56. Під час нового розгляду справи судам слід взяти до уваги викладене в цій постанові, дослідити відповідні докази, повно і всебічно встановити обставини, що стосуються обсягу та змісту спірних правовідносин й охоплюються предметом доказування, надати належну і повну юридичну оцінку обставинам справи та усім аргументам учасників справи, перевірити їх доказами, та постановити рішення відповідно до вимог ст. 242 КАС України.
Керуючись ст.ст. 340, 341, 345, 349, 353, 355, 356 КАС України, Верховний Суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2025 року та Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 травня 2025 року у справі № 380/1520/25 скасувати.
Направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко