Постанова від 22.10.2025 по справі 400/10990/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/10990/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,

суддів Коваля М.П. та Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року (суддя Малих О.В., м. Миколаїв, повний текст рішення складений 14.01.2025) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Баштанської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.11.2024 до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Баштанської міської ради, у якому позивачка просила:

- визнати протиправною відмову у включені ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива;

- зобов'язати Баштанську міську раду включити ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024-2025р. на придбання твердого пічного побутового палива та виплатити 21000,00 грн одноразової грошової допомоги.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим рішенням позивачка подала апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким повністю задовольнити її позовні вимоги.

На думку апелянта судом першої інстанції не враховано, що відповідачем не надано до суду письмове підтвердження того, що від ОСОБА_1 вимагалося надання інших, додаткових документів. Працівниками Плющівського старостинського округу не проводилося відвідування місця проживання ОСОБА_1 з метою встановлення права на отримання грошової допомоги на опалення.

Судом також не враховано той факт, що згідно п. 13 Порядку, органи місцевого самоврядування лише після подання до облдержадміністрації (військової адміністрації) переліку одержувачів мають право проводити перевірки достовірності наведених у заяві відомостей шляхом надсилання запитів та/або відвідування місця проживання одержувача, зокрема з метою встановлення права одержувача на отримання грошової допомоги на опалення. Перевірка проводиться за рішенням органу місцевого самоврядування вибірково. За результатом такої перевірки органи місцевого самоврядування складають акт перевірки у довільній формі. Судом також не враховано відсутність такого акту, на підставі якого і приймається рішення про відмову у включенні до переліку одержувачів допомоги та не враховано відсутність інших документів, які б підтверджували, хто з посадових осіб органу місцевого самоврядування приймав рішення про відмову у включенні до переліку одержувачів грошової допомоги.

Не враховано судом і того, що відповідачем не надано документ, що підтверджує інформування Мінреінтеграції про виключення ОСОБА_1 з переліку одержувачів грошової допомоги та не надано відповідачем підтвердження про повідомлення ОСОБА_1 про виключення з переліку одержувачів грошової допомоги, адже, згідно п. 13 Порядку, у разі коли в результаті перевірки стало відомо, що одержувач під час подання заяви надав недостовірні відомості, орган місцевого самоврядування приймає рішення про виключення такого одержувача з переліку одержувачів, про що інформує Мінреінтеграції протягом одного робочого дня і таку особу протягом трьох робочих днів.

Також судом не враховано і факт порушення відповідачем п. 8 Порядку про обов'язок відповідача в триденний строк повідомити заявника про причини відмови.

Відповідач надіслав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів і вимог поданої скарги, апеляційний суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 06.09.2024 року позивачка звернулася до Плющiвського старостинського округу Баштанської ТГ Баштанського району iз письмовою заявою про надання одноразової грошової допомоги протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива. Заява підписана старостою Плющiвського старостинського округу В.Прокопчуком та спецiалiстом l категорiї Г.Гончар. Вказану заяву передали до Баштанської міської ради.

13.09.2024 року заява надійшла до відділу з соціальних питань Баштанської міської ради.

Листом від 16.09.2024 року № 681-МФ/10 від 16.09.2024 року від Баштанського управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» відповідача на його запит повідомило, що за адресою с. Плющівка буд. 23 ОСОБА_1 газопостачання включене, опалювальний прилад включений.

Листом Баштанської районної військової адміністрації від 25.09.2024 року №К-583-24 позивачку на її звернення щодо відмови у прийнятті документів на отримання одноразової допомоги повідомлено, що згідно інформації Баштанського УЕГГ, в її домогосподарстві газопостачання включене, опалювальний прилад включено, у зв'язку з чим її заява не включена до переліку осіб на надання одноразової допомоги.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю Баштанської міської ради, позивачка звернулася з даним позовом до адміністративного суду.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправною відмову у включені позивачки до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива.

Проте, колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

"На підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення та вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Отож, діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними та незаконними і відповідно - підставою для притягнення таких суб'єктів до відповідальності.

Механізм надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива визначено Порядком надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 30 серпня 2024 р. №993 (далі - Порядок №993).

Так, пунктом 2 згаданого Порядку передбачено, що одержувачами грошової допомоги на опалення (далі - одержувач) є особи, які фактично проживають у Сумській, Харківській, Херсонській, Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Чернігівській областях в 10-кілометровій зоні від державного кордону з Російською Федерацією або лінії зіткнення (на момент подачі заяви) та/або на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій, у житлових будинках, житлових приміщеннях (житлових кімнатах), які опалюються твердим пічним побутовим паливом.

Грошова допомога на опалення не надається у разі, коли одержувач або інший член сім'ї (домогосподарства) вже отримував будь-яку допомогу (в натуральній чи грошовій формі) на опалювальний сезон 2024/25 року, метою якої є забезпечення твердим пічним побутовим паливом, крім допомоги з державного або місцевого бюджетів (п.4 Порядку №993).

Грошова допомога на опалення надається одержувачам в межах бюджету, визначеного міжнародною організацією, з урахуванням дати подання заяви одержувачем (п. 5 Порядку №993).

Пунктом 6 Порядку №993 встановлено, що особи, що потребують допомоги, звертаються до 16 вересня 2024 р. із заявою (згідно з додатком) до виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної в місті ради або військової адміністрації населеного пункту в разі її утворення чи визначеного такою військовою адміністрацією органу (структурного підрозділу) (далі - орган місцевого самоврядування) за місцем розташування домогосподарства.

Заява подається в паперовій або електронній формі на адресу електронної пошти, визначену органом місцевого самоврядування, дієздатним повнолітнім членом сім'ї (домогосподарства) або законним його представником.

У разі подання заяви в електронній формі у заяві зазначаються відомості про документи, що підтверджують зазначену в заяві інформацію. У разі відсутності технічної можливості електронної інформаційної взаємодії можуть подаватися копії відповідних документів.

Одержувач відповідає за достовірність зазначеної у заяві інформації.

Згідно до п. 7 Порядку №993, під час подання заяви пред'являються:

1) копія документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України) одержувача та всіх членів сім'ї (домогосподарства), які фактично проживають у відповідному домогосподарстві;

2) копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків одержувача та всіх членів сім'ї (домогосподарства), які фактично проживають у відповідному домогосподарстві, крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України;

3) копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (якщо в домогосподарстві є внутрішньо переміщені особи);

4) документи, що підтверджують факт проживання в домогосподарстві: паспорт громадянина України (з відміткою про реєстрацію місця проживання) та/або довідка (витяг) про реєстрацією місця проживання, та/або акт обстеження факту проживання особи без реєстрації місця проживання за даною адресою тощо.

Пунктом 8 Порядку №993 передбачено, що заява розглядається органом місцевого самоврядування протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви.

За результатами розгляду заяви приймається рішення про включення заявника до переліку одержувачів або про відмову у включенні до переліку одержувачів.

Про прийняте рішення орган місцевого самоврядування інформує одержувача протягом п'яти робочих днів з дати прийняття рішення у спосіб, зазначений у заяві.

Грошова допомога на опалення надається на все домогосподарство одноразово в опалювальному сезоні 2024/25 року.

У разі прийняття рішення про включення одержувача до переліку одержувачів заяви інших представників цього ж домогосподарства не розглядаються.

Згідно п. 9 Порядку №993 підставою для відмови у включенні до переліку одержувачів є виявлення в документах виправлень, недостовірних відомостей або розбіжностей, відсутність в документах підстав для включення до переліку одержувачів.

Якщо за результатами розгляду заяви орган місцевого самоврядування відмовляє одержувачу у включенні до переліку одержувачів з підстав, зазначених у абзаці першому цього пункту, одержувач має право повторно звернутись із заявою до органу місцевого самоврядування до дати, зазначеної в абзаці першому пункту 6 цього Порядку.

Згідно п. 10 Порядку №993 орган місцевого самоврядування подає до відповідної облдержадміністрації (військової адміністрації) перелік одержувачів за формою, затвердженою Мінреінтеграції, з використанням системи електронної взаємодії органів виконавчої влади, а в разі відсутності відповідних технічних можливостей - за допомогою електронної пошти не пізніше семи робочих днів з дня, що настає за днем закінчення строку подачі заяви.

Відповідно до п. 11 Порядку №993 відповідна облдержадміністрація (військова адміністрація) протягом п'яти робочих днів після формування органом місцевого самоврядування переліку одержувачів узагальнює та накладає кваліфікований електронний підпис на узагальнений перелік одержувачів з подальшим його надсиланням до Мінреінтеграції.

Мінреінтеграції аналізує інформацію, подану відповідною облдержадміністрацією (військовою адміністрацією), та протягом трьох робочих днів надсилає її до міжнародної організації з метою опрацювання нею питання виділення фінансування для надання грошової допомоги на опалення відповідним одержувачам (п. 12 Порядку №993).

Пунктом 13 Порядку №993 встановлено, що органи місцевого самоврядування після подання до облдержадміністрації (військової адміністрації) переліку одержувачів мають право проводити перевірку достовірності наведених у заяві відомостей шляхом надсилання запитів та/або відвідування місця проживання одержувача, зокрема з метою встановлення права одержувача на отримання грошової допомоги на опалення.

Перевірка проводиться за рішенням органу місцевого самоврядування вибірково. За результатом такої перевірки органи місцевого самоврядування складають акт перевірки у довільній формі.

У разі коли в результаті перевірки стало відомо, що одержувач під час подання заяви надав недостовірні відомості, орган місцевого самоврядування приймає рішення про виключення такого одержувача з переліку одержувачів, про що інформує Мінреінтеграції протягом одного робочого дня і таку особу протягом трьох робочих днів.

Згідно з пунктом 16 Порядку №993 грошова допомога на опалення одержувачам виплачується за рахунок коштів міжнародних організацій та становить 21 000 гривень на одне домогосподарство за весь опалювальний сезон 2024/25 року.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.09.2024 позивачка звернулася до Плющiвського старостинського округу Баштанської ТГ Баштанського району iз письмовою заявою про надання одноразової грошової допомоги протягом опалювального сезону 2024 - 2025 років на придбання твердого пічного побутового палива.

Всупереч приписів пунктів 8, 9 Порядку №993, відповідачем протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви, заява позивачки розглянута не була та відповідного рішення за результатом розгляду прийнято не було.

Доказів протилежного відповідачем не надано, зокрема рішення про відмову у включенні позивачки до переліку одержувачів на придбання твердого пічного побутового палива.

Також, всупереч вимог п. 13 Порядку №993 відповідач, не подаючи до облдержадміністрації (військової адміністрації) відомості про позивачку, як одержувача допомоги, здійснено перевірку достовірності наведених у заяві позивачки відомостей шляхом надсилання запиту від 13.09.2024 до Баштанського управління експлуатації газового постачання.

Колегія суддів критично ставиться до посилання відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що у зв'язку з отриманою відповіддю від Баштанського управління МФ ТОВ «Газорозподільні мережі України» посадовими особами прийнято рішення про відмову у включенні до переліку одержувачів ОСОБА_1 . Підставою відмови згідно п. 9 Постанови КМУ №993 від 30 серпня 2024 року стало виявлення в документах відсутності підстав для включення до переліку одержувачів, з наступних міркувань.

Згідно п. 2 Порядку №993 одержувачами грошової допомоги на опалення є особи, які фактично проживають у житлових будинках, житлових приміщеннях житлових кімнатах), які опалюються твердим пічним побутовим паливом.

На підтвердження опалення будинку твердим пічним побутовим паливом позивачка надала копію Технічного паспорту будинку.

Доказів того, що будинок позивачки не опалюється твердим пічним побутовим паливом в матеріалах справи відсутні.

Твердження Баштанської міської ради про те, що адресою с. Плющівка буд. 23 ОСОБА_1 газопостачання включене, опалювальний прилад включений не є належним доказом того, що позивачка використовують для опалення житла газ, а не тверде паливо для пічного опалення.

До того ж, на підтвердження невикористання опалювального приладу за вищезазначеною адресою позивачкою до суду було надано довідку про стан розрахунків від 25.10.2024 Баштанської дільниці ТОВ «Газорозподільні мережі України» за адресою с. Плющівка буд. 23.

Проте суд першої інстанції належної оцінки згаданому доказу не надав та, всупереч положенням КАС України, поклав тягар доказування не на суб'єкта владних повноважень, а на позивачку, що не узгоджується із завданням адміністративного судочинства. Тобто, по суті суд свою позицію побудував на припущеннях, не підтверджених належними і допустимими доказами.

Відтак, ураховуючи, що відповідачем у даній справі не доведено наявності перелічених у п. 6 Порядку №993 підстав для відмови у включенні позивачки до переліку одержувачів, колегія суддів вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині:

- визнання протиправною відмови відповідача у включені ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива;

- зобов'язання Баштанську міську раду включити ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива.

З метою ефективного захисту порушених прав позивачки, відповідно до приписів ч. 2 ст. 9 КАС України колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Баштанську міську раду про прийняте рішення проінформувати одержувача протягом п'яти робочих днів з дати прийняття рішення у спосіб, зазначений у заяві.

Твердження відповідача про те, що у своїй заяві позивачка не зазначила спосіб її повідомлення, спростовується копією згаданої заяви, що знаходиться в матеріалах справи та з якої вбачається, що заявниця у ній вказала свою поштову адресу, номер мобільного телефону та адресу електронної пошти (а.с. 40).

Вимоги в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачці 21000,00 грн. одноразової грошової допомоги задоволенню не підлягають, оскільки згідно з пунктом 14 Порядку №993 грошова допомога на опалення одержувачам надається міжнародною організацією за результатами опрацювання інформації, отриманої від Мінреінтеграції.

Резюмуючи вищевикладене колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час перегляду справи судом апеляційної інстанції, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За приписами частини першої та частини другої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відтак, апеляційна скарга позивачки підлягає задоволенню.

У відповідності до статті 139 КАС України судові витрати, понесені позивачем по сплаті судового збору за подачу позовної заяви (1211,20 грн.) та апеляційної скарги (1816,60 грн.) підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року скасувати та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Баштанської міської ради у включені ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива.

Зобов'язати Баштанську міську раду включити ОСОБА_1 до переліку осіб на надання одноразової грошової допомоги населенню протягом опалювального сезону 2024/25 року на придбання твердого пічного побутового палива.

Зобов'язати Баштанську міську раду проінформувати про прийняте рішення ОСОБА_1 протягом п'яти робочих днів з дати прийняття рішення у спосіб, зазначений у заяві.

У задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Баштанської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3027,80 грн.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко

Суддя М.П.Коваль

Суддя Ю.В.Осіпов