Постанова від 21.10.2025 по справі 420/4391/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/4391/25

Перша інстанція: суддя Юхтенко Л.Р.,

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача-Шляхтицького О.І.,

суддів: Семенюка Г.В., Федусика А.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одеса апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі № 420/4391/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ № 118 від 16.02.2022, з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 та постановою КМУ від 23.02.2024 року № 185, та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою КМУ № 713 від 14.07.2021;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2024 позивачу пенсію без обмеження її максимального розміру з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ № 118 від 16.02.2022 року, з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 та постановою КМУ від 23.02.2024 № 185, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до вимог постанови КМУ від 14.07.2021 № 713, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 02.05.2024 по справі № 420/14957/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на пенсійному забезпеченні в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Представник позивача зазначив, що на виконання рішення суду по справі № 420/7627/21 позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019, без урахування щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ № 713 з 01.07.2021. Також представник позивача зазначив, що на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.222 № 118, постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 та постанови КМУ від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» позивачу було проведено індексацію з 01.03.2024 розмір пенсії склав 25461,89 грн, але до виплати 23610 грн. Позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням нарахувати та виплатити пенсію з 01.03.2024 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації. Але відповідач відмовив у задоволенні заяви. Позивач вважає, що під час проведення перерахунку з 01.03.2024 на підставі постанови КМУ № 185 відповідач протиправно обмежив пенсію максимальним розміром та вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром. Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення є неконституційними та з 20.12.2016 року втратили чинність.

Також позивач вважає, що він має право на нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, оскільки перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, що підтверджено висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 08.11.2022 року по справі № 420/2473/22.

Також представник позивача зазначив, що розмір грошового забезпечення, з якого має бути проведений перерахунок, встановлено рішенням суду від 13.08.2024 по справі №420/14957/24.

Представник відповідача надав до суду першої інстанції відзив на позовну заяву в якій заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168 позивачу була проведена індексація пенсії. Також представник відповідача зазначив, що з огляду на те, що метою прийняття постанови КМУ № 713 було поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, яка була усунута перерахунком на підставі судового рішення пенсії з 01.04.2019 року, відсутні підстави для продовження виплати щомісячної доплати після перерахунку пенсії. Представник відповідача зазначає, що Верховний Суд сформулював правову позицію у рішенні від 16.12.2024 року по справі № 400/6254/24, що у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення обумовлене збільшеннями прожиткового мінімуму для працездатних осіб то не нараховується індексація передбачена постановою № 168 та щомісячна доплата передбачена постановою КМУ № 713. Також представник відповідача зазначає, що згідно зі ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність та зазначений закон є чинним з 01 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався. Тому відповідач вважає, що пенсія позивачу нарахована та виплачується згідно вимог чинного законодавства. Окрім того, відповідач зазначив, що позов подано з пропуском строку звернення до суду, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна дізнатись про порушення своїх прав, таку думку висловив Верховний Суд в постанові від 31.03.2021 року по справі № 240/12017/19. Позивач звернувся з позовом до суду в 2025 році, при цьому позовна вимога стосується перерахунку починаючи з 01.03.2024 року, а тому позивачем було пропущено строки позовної заяви без поважних на те причин, що є підставою для залишення позову без розгляду. Разом із позовною заявою представник позивача заявив клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 09.06.2025 у справі № 420/4391/25 адміністративний ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнив частково.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні індексації у сумі 1500 грн згідно з постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з 01 березня 2024 року максимальним розміром.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити на користь ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 01.03.2024 з урахуванням нарахованої індексації базового ОСНП 2024 -1500 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та постановою Кабінету Міністрів України від № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням здійснених виплат.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті з 01.05.2022 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.05.2022 на користь ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовив.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апелянт, мотивуючи власну правову позицію, акцентує на таких обставинах і причинах незаконності і необґрунтованості оскаржуваного судового рішення:

- суд першої інстанції не врахував, що проведений на виконання судового рішення по справі № 420/7627/21 перерахунок пенсії позивача відбувся не для відновлення порушеного права позивача, набутого у 2018 році, а фактично внаслідок зміни правового регулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення, а відтак, вказаний перерахунок є перерахунком пенсії у розумінні Постанови № 713;

- суд першої інстанції не врахував, що максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Обставини справи.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджено розрахунком на пенсію за вислугу періодів служби.

На виконання постанови КМУ № 713 позивачу була нарахована щомісячна доплата в розмірі 2000 грн, починаючи з 01 липня 2021 року.

На виконання по справі № 420/7627/21 відповідачем здійснено позивачу перерахунок пенсії та оскільки розмір пенсії збільшився більш ніж на 2000 грн, позивачу припинено виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2024, основний розмір пенсії позивача становить 77 % грошового забезпечення з урахуванням індексації, з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 (19553,57*0,140) в розмірі 2737 грн, індексації базового ОСНП 2023 (22291,07*0,1970) в розмірі 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 в розмірі 1500 грн та підсумок пенсії (з надбавками) 25461,89 грн, але до виплати 23610 грн.

Суд встановив, що на заяву представника позивача листом від 06.01.2025 Головне управління ПФУ в Одеській області повідомило, що позивачу нараховано індексацію з 01.03.2024 в розмірі 1500 грн; у зв'язку з проведенням 05.04.2022 перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі № 420/7627/21 щомісячна доплата згідно з постанови № 713 відсутня, та з 01.03.2024 розмір пенсії становить 23610 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії.

Позивач, не погоджуючись з обмеженням розміру його пенсії, та здійсненим перерахунком пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем на виконання судового рішення не є перерахунком його пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Відтак суд вказав, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

За наведеного суд першої інстанції виснував, що дії відповідача, які виразились у припиненні нарахування і виплаті та відмові у виплаті щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн по Постанові № 713 є протиправними.

Проте, з урахуванням того, що матеріалами справи підтверджено, що до 01.05.2022 позивачу виплачувалась доплата в розмірі 2000,00 грн. та її виплата була припинена тільки з 01.05.2022, суд виснував, що вказані позовні вимоги щодо нарахування та виплати з 01.03.2024 є безпідставними, а тому не належать задоволенню.

Окрім того суд вказав, що відповідач допустив протиправні дії щодо обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром з 01.03.2024.

Також, суд першої інстанції зазначив, що правомірними є вимоги позивача щодо виплати пенсії з урахуванням нарахованої індексації передбаченої постановою КМУ № 118 від 16.02.2022, з урахуванням індексації, передбаченої постановою КМУ від 24.02.2023 № 168 та постановою КМУ від 23.02.2024 № 185, з 01.03.2024, оскільки відповідно до відповідно до перерахунку пенсії з 01.03.2024, основний розмір пенсії позивача становить 77 % грошового забезпечення з урахуванням індексації, з урахуванням індексації базового ОСНП 2022 (19553,57*0,140) в розмірі 2737 грн, індексації базового ОСНП 2023 (22291,07*0,1970) в розмірі 1500 грн, індексації базового ОСНП 2024 в розмірі 1500 грн та підсумок пенсії (з надбавками) 25461,89 грн, але до виплати 23610 грн.

Поміж тим, суд першої інстанції виснував, що є безпідставними позовні вимоги в частині зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення встановленого на підставі рішення суду по справі № 420/14957/24, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, нарахування доплати було припинено через виконання рішення суду по справі № 420/7627/21.

Щодо доводів відповідача стосовно пропуску строку звернення до суду, суд зазначив, що відповідно до статті 55 цього Закону нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФУ, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Як зазначив суд першої інстанції, суд встановив протиправні дії відповідача щодо не нарахування та виплати позивачу доплати в розмірі 2000 грн, та виплати пенсії з обмеженням її розміру, що доводить неотримання цих коштів саме з вини відповідача, а тому у спірних правовідносинах не застосовуватимуться обмеження будь-яким строком, тому доводи відповідача щодо пропуску строку звернення до суду є безпідставними.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Ключові питання в контексті розгляду даної справи, в межах доводів апеляційної скарги, стосуються:

- правомірності припинення позивачу щомісячної доплати до розміру пенсії, визначеної йому відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка передбачена Постановою №713 у розмірі 2000,00 грн;

- правомірності обмеження пенсії позивача максимальним розміром десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вирішуючи спірні питання колегія суддів виходить з таких міркувань.

Щодо припинення позивачу щомісячної доплати до розміру визначеної йому відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка передбачена Постановою №713 у розмірі 2000,00 грн.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до положень статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову №713.

Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови №713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Колегією суддів встановлено, що Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 29.06.2021 у справі № 420/7627/21, змінене постановою П'ятого апеляційного суду від 20.01.2022, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії задовольнив.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії та виплати пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО106914 від 29.03.2021 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО106914 від 29.03.2021 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Відповідач, перерахувавши позивачу пенсію за цими рішенням суду, не здійснив позивачу доплату, передбачену Постановою №713, обґрунтовуючи тим, що фактично після здійсненого за судовими рішеннями перерахунку пенсії позивача, його пенсія збільшилась.

Вирішуючи спірне питання колегія суддів виходить з таких міркувань.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії позивача був проведений на виконання рішення суду у справі № 420/7627/21 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах від 04.02.2025 у справі № 620/4999/24, від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

Відтак, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем 01.03.2024 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, є правильними висновки суду першої інстанції про те, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Щодо обмеження відповідачем пенсії позивача максимальним розміром.

Апеляційний суд акцентує, що Верховним Судом неодноразово висловлювалась позиція щодо застосування норм Закону №2262-XII у спорах, що стосуються обмеження максимального розміру пенсій. Зокрема, у постановах від 16.12.2021 (справа №400/2085/19), від 20.07.2022 (справа № 340/2476/21), від 25.07.2022 (справа №580/3451/21), від 30.08.2022 (справа № 440/994/20), від 17.03.2023 (справа №340/3144/21) та інших Верховний Суд дійшов висновку, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність дій відповідача щодо обмеження пенсі позивача максимальним розміром.

За наведеного, суд першої інстанції правильно дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Апеляційний суд зауважує, що в іншій частині рішення суду першої інстанції не оскаржено, а відтак, апеляційний суд, відповідно до частини 1 статті 308 КАС України, не надає оцінку не оскарженій частині судового рішення.

Доводи апеляційної скарги.

Доводи апеляційної скарги, яким надано оцінку в мотивувальній частині постанови, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Апеляційний суд враховує усталену практику Європейського суду з прав людини, який неодноразово відзначав, що рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (див. п. п. 29 - 30 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїз Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain), заява № 18390/91, від 09.12.1994.

При цьому, право на обґрунтоване рішення дозволяє вищим судам просто підтверджувати мотиви, надані нижчими судами, не повторюючи їх ( див. пункт 30 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), заява № 49684/99, від 27.09.2001).

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Згідно з частиною 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 у справі № 420/4391/25 - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.І. Шляхтицький

Судді Г.В. Семенюк А.Г. Федусик