Постанова від 22.10.2025 по справі 400/1210/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/1210/25

Перша інстанція: суддя Лісовська Н. В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року по справі за позовом приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

10 лютого 2025 року приватне підприємство «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» звернулось до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просило:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Миколаївській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.11.2024 року №12009010/35279408, яким було відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 1 від 30.09.2024 року;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» № 1 від 30.09.2024 року, датою її подання.

В обґрунтування позовних вимог ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» зазначило, що у процесі проведення позивачем господарської діяльності складено податкову накладну та направлено її на реєстрацію до податкового органу, однак, реєстрація зупинена податковим органом з підстав відповідності п.1 критеріям ризиковості. Позивачем направлено на адресу податкового органу додаткові документи, однак незважаючи на надання ним копій первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції по зазначеній податковій накладній, податковим органом ухвалено рішення про відмову в її реєстрації.

Відповідно до відзиву ГУ ДПС у Миколаївській області, відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що реєстрація податкових накладних не здійснена, так як на розгляд комісії були надані документи, які складені з порушенням вимог законодавства.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року у задоволені позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове про задоволення позовних вимог. Зокрема, апелянт зазначає, що судом першої інстанції помилково встановлено, що реалізація с/г продукції здійснена у 2025 році, тому позивач мав обов'язок надати контролюючому органу документальне підтвердження зберігання врожаю. Позивач реалізував на користь ПСП «КОЗИРСЬКЕ» товар (врожай зернових 2024 року) у вересні 2024 року. В той же час, під процедури реєстрації спірної накладної з боку позивача надано податковому органу достатню кількість документів, які дозволяли зареєструвати податкову накладну.

Відповідачі своїм правом подати відзив не скористались, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджуються наступні обставини.

ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» уклало з ПСП «КОЗИРСЬКЕ», код ЕДРПОУ 36119547, договір № 01/09/21 від 01.09.2021 року про виконання послуг щодо комплексних робіт по вирощуванню та збору зернових врожаю 2024 року. На виконання умов договору наданий розрахунок та погоджено акт наданих послуг за № 62 від 30.09.2024 року у сумі 3 355 200,00 грн, на що була виписана податкова накладна за № 156 від 30.09.2024 р. Згідно пункту 3.1. договору № 01/09/21 від 01.09.2021 року оформлений акт прийому- передачі від 30.09.2024 року, згідно якого підприємство ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» оприбуткувало врожай зернових 2024 року в кількості: - пшениця урожаю 2024 року - 556,46 т.; - просо - 25,66 т.; - льон - 8,54 т. За наданні послуги згідно п.3.2. договору № 01/09/21 від 01.09.2021 року підприємство ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» повністю розрахувалось з ПСП «КОЗИРСЬКЕ», у сумі 3 355 200,00 грн, за платіжними дорученнями №№ 233-234 від 28.10.2024 р.

ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» надало до Державної статистичної служби України звіти: 37-сг. (місячна) «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур» та 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур» де відобразило врожай зернових 2024 року.

ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» уклало з ПСП «КОЗИРСЬКЕ», код ЕДРПОУ 36119547, договір купівлі-продажу № 270721 від 27.07.2021 року та згідно додаткової угоди від 05.01.2024 р. щодо реалізації врожай зернових 2024 року, згідно умов договору був погоджений акт прийому-передачі від 30.09.2024 року в кількості: - пшениця урожаю 2024 року - 556,46 т.; - просо - 25,66 т.; - льон - 8,54 т.

ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» згідно договору купівлі-продажу № 270721 від 27.07.2021 р. виписало на ПСП «КОЗИСРЬКЕ» рахунок № ЦБ-НФ-0001 від 30.09.2024 року на суму 5 806 866,84 грн в т.ч. ПДВ - 731 315,64 грн видаткову накладну № ЦБ-НФ-000001 від 30.09.2024 року на суму 5 806 866,84 грн в т.ч. ПДВ - 731 315,64 грн та податкову накладну № 1 від 30.09.2024 року, на суму 5 806 866,84 грн в т.ч. ПДВ - 731 315,64 грн. Згідно п.4.1 умов договору № 270721 від 27.07.2021 року ПСП «КОЗИРСЬКЕ» повністю розрахувалось з ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» за врожай зернових 2024 року у сумі 5 806 866,84 грн, за платіжними дорученнями №№ 3753, 3755, 3756 від 28.10.2024 року.

За результатами здійснення господарських операцій з поставки контрагенту ПСП «КОЗИРСЬКЕ», ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» сформовано та направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна від 30.09.2024 року № 1.

Автоматизованою системою "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України направлено позивачу повідомлення про прийняття податкової накладної та зупинення їх реєстрації. Підставою вказано, що обсяг постачання товару/послуг 1001, 1008, 1204, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуг та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Також, Позивач був додатково повідомлений про показник 'D"=.0000%, "Рпоточ"=0.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.

Як зазначає позивач, ним подані усі необхідні документи, а також пояснення про господарські операції щодо вищезазначеної податкової накладної.

24.10.2024 року Комісія надіслала на адресу позивача повідомлення №11953444/35279408/43589201 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якому запропоновано надати договори, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній.

У графі «Додаткова інформація»: платником не надано статистичну звітність за формою 4-СГ та 37-СГ станом на 01.10.2024 року.

Відповідно до матеріалів справи, позивачем надано звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року (звіт за формою №4-СГ) та звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2024 року (звіт за формою 37-СГ) (а.с. 107-108, 116).

Відповідач не врахував надані позивачем пояснення та докази на їх підтвердження і рішенням від 05.11.2024 року №12009010/35279408 відмовив у реєстрації податкової накладної № 1 від 30.09.2024 року.

Відповідно до рішення від 05.11.2024 №12009010/35279408 відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У графі «додаткова інформація» нічого не зазначено.

ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» на зазначене рішення було подано скаргу.

Рішенням № 71290/35279408/2 від 19.11.2024 року за результатами розгляду скарги щодо рішеннями про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН скаргу п0,озивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрацію ПН/РК в ЄРПН без змін. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з відмовою у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що серед наданих на вимогу відповідача документів відсутні документи, які підтверджують зберігання врожаю 2024 року. Позивач надав документи про вирощування зернових культур у 2024 року, але реалізує цей товар через рік - у 2025 році, а відтак врожай повинен зберігатися при певних умовах. За таких обставин, суд вважав рішення від 05.11.2024 року №12009010/35279408 про відмову в реєстрації податкової накладної від № 1 від 30.09.2024 року обґрунтованим.

Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі-Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, фактичною підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості визначені Додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є сукупна наявність таких обставин: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

У квитанції про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520 у редакції від 08.03.2023 року), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно з п. 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначений перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який (перелік) може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Водночас колегія суддів зазначає, що наведений перелік документів є загальним, а застосований законодавцем вираз «може включати» безумовно свідчить про необхідність індивідуального застосування відповідної норми, виходячи з конкретних господарських операцій та об'єму наданих документів.

Також колегія суддів зауважує, що п. 9 Порядку № 520 з 08.03.2023 року викладено в новій редакції на підставі наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023 року, яким змінено порядок розгляду контролюючим органом поданих платником податків письмових пояснень та копій документів до зупинених ПН/РК, а саме передбачено, що за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, окрім рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Відповідно до абз.6 п.9 Порядку № 520 платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Згідно з абз.9 п.9 Порядку № 520 якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, з 08.03.2023 року контролюючий орган на етапі зупинення реєстрації ПН/РК має можливість реалізувати свої функції шляхом складення та направлення повідомлення про надання додаткових пояснень та та/або документів, а затверджена форма повідомлення зобов'язує податковий орган зазначати конкретні пояснення та документи, яких не вистачає платнику податку для реєстрації поданої ПН/РК. Також передбачена відповідальність платника податків у разі невиконання зазначених вимог комісії у формі відмови у реєстрації ПН/РК.

24.10.2024 року Комісія надіслала на адресу позивача повідомлення №11953444/35279408/43589201 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якому запропоновано надати договори, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операцій, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній.

У графі «Додаткова інформація» зазначено, що платником не надано статистичну звітність за формою 4-СГ та 37-СГ станом на 01.10.2024 року.

Позивачем під час реєстрації податкової накладної надана вказана статистична звітність, що підтверджується фактом наданням її відповідачем до відзиву на позовну заяву, зокрема, звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2024 року (звіт за формою №4-СГ) та звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 вересня 2024 року (звіт за формою 37-СГ) (а.с. 107-108, 116).

Також позивачем під час реєстрації податкової накладної надавались інші документи на підтвердження можливості вирости врожай зернових у 2024 році (у т.ч. з залученням ПСП «КОЗИРСЬКЕ»), докази реалізації товару на користь ПСП «КОЗИРСЬКЕ» та його оплати.

Проте, відповідачем не зазначено причин відхилення поданих документів у процесі реєстрації податкової накладної щодо постачання товару.

На переконання колегії суддів, зазначені пояснення та надані під час процедури реєстрації податкової накладної документи у своїй сукупності є достатніми для здійснення її реєстрації, в той час як відповідач, не надаючи оцінки поданим позивачем поясненням, не заявляючи про дефектність змісту чи форми попередньо поданих документів, прийняв необґрунтоване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Колегія суддів звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово, зокрема, у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 816/2183/18, від 18 лютого 2020 року у справі №360/1776/19, від 27 квітня 2020 року у справі № 360/1050/19, від 18 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а та ряді інших наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

В той же час, суд першої інстанції встановив відсутність документів, які підтверджують зберігання врожаю 2024 року. Позивач надав документи про вирощування зернових культур у 2024 р., але реалізує цей товар через рік - у 2025 року, а відтак врожай повинен зберігатися при певних умовах. На переконання суду першої інстанції, не надання доказів зберігання врожаю на вимогу податкового органу є підставою для відмови у реєстрації спірної податкової накладної.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідний висновок суду першої інстанції, який визначено підставою для відмови у задоволенні позовних вимог ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» суперечить дійсним обставинам справи, оскільки реалізація товару (врожаю зернових 2024 року) здійснена у вересні 2024 року, тобто без спеціального зберігання врожаю.

Більш того, прийняті податковим органом рішення під час реєстрації податкової накладної №1 від 30.09.2024 року не містили конкретизованої вимоги надати докази зберігання врожаю 2024 року.

Отже, за встановлених обставин прийняте податковим органом про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 30.09.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню, а належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» № 1 від 30.09.2024 року, датою її подання

Суд першої інстанції на наведені обставини уваги не звернув, надав невірну правову оцінку обставинам справи, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.317 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням постанови про задоволення про задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.6 ст.139 КАС України суд апеляційної інстанції має вирішити падання про розподіл судових витрат.

Колегія суддів зазначає, що позивачем сплачено до суду першої інстанції 2422,4 грн та 3633,6 грн до суду апеляційної інстанції, що підтверджується долученими до матеріалів справи квитанціями (а.с.22, 65). Отже, стягненню на користь позивача підлягає сплачений ним судовий збір у розмірі 6056 грн у рівних частках з кожного з відповідачів.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 13 лютого 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. "а"- "г" п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» - задовольнити.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 липня 2025 року скасувати.

Ухвалити постанову, якою позов приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС Миколаївській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.11.2024 року №12009010/35279408, яким відмовлено в реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 1 від 30.09.2024 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ПП «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» № 1 від 30.09.2024 року, датою її подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) на користь приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» (вул. Очаківська, 35, корп.А, с. Козирка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57525, код ЄДРПОУ 35279408) судові витрати в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь приватного підприємства «КІМБУРНПРОДРЕЗЕРВ» (вул. Очаківська, 35, корп.А, с. Козирка, Миколаївський р-н, Миколаївська обл., 57525, код ЄДРПОУ 35279408) судові витрати в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення, з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко