Постанова від 22.10.2025 по справі 160/20678/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/20678/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Сафронової С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.12.2024 року в адміністративній справі №160/20678/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2024 року № 046150014532, яким відмовлено ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу роботи, який дає право на призначення пільгової пенсії за вислугу років, періодів роботи з 14.02.1990 року по 11.10.1990 року та з 11.05.1993 року по 10.10.2017 року та у призначенні пільгової пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального пільгового стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 14.02.1990 року по 11.10.1990 року на посаді слюсаря з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу), період роботи з 11.05.1993 року по 10.10.2017 року на посаді оглядача-ремонтника вагонів пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг-Західний (II класу) Магістральних залізниць у Акціонерному товаристві «Українська залізниця»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 04.03.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільгову пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі первинної заяви про призначення пенсії за вислугу років, а саме з 04.03.2024 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 31.05.2024 року №046150014532 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»: період роботи з 14.02.1990 року по 11.10.1990 року на посаді слюсаря з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу); період роботи з 11.05.1993 року по 10.10.2017 року на посаді оглядача-ремонтника вагонів пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг-Західний (II класу) Магістральних залізниць у Акціонерному товаристві «Українська залізниця».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.05.2024 року про призначення пільгової пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні та зарахованих періодів роботи.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач-2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є не обґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права. Апелянт вказує, що прийняте ним рішення про відмову позивачу у призначені пенсії за віком на пільгових умовах прийнято відповідно до норм діючого законодавства. Вважає, що за поданими документами до страхового та пільгового стажу позивача були зараховані всі наявні у нього періоди. Відповідно до наявного страхового стажу у позивача відсутній необхідний пільговий стаж, тому позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якій просив скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на скаргу, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

23.05.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років.

31.05.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області розглянуто заяву позивача за принципом екстериторіальності та прийнято рішення №046150014532 про відмову у призначенні пенсії, у якому вказано наступне.

Відмова про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 23.05.2024 року. Вік заявника 55 років. Страховий стаж особи становить 39 років 3 місяці 11 днів. За наданими пільговий стаж не визначений.

Пунктом 2-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право на пенсію за вислугу років, зокрема, робітникам локомотивних бригад за умови, якщо вони на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VII, тобто станом на 11.10.2017 року мають вислугу років, необхідну для призначення такої пенсії.

Відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені, за Списком, затвердженим постановою КМУ від 12.10.1992 року № 583, чоловіки - після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи станом на 11.10.2017 року не менше - 26 років 6 місяців, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі.

За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.

За доданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи з 14.02.1990 року по 10.10.2017 року згідно довідки № 253/83 від 20.05.2024 року, оскільки зазначені посади відсутні в переліку посад, робота, яких дає право на пенсію за вислугу років згідно постанови Кабінету Міністрів № 583 від 12.10.1992 року.

Не працює. За наявними документами особа матиме право на пенсійну виплату з 26.01.2029 року. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.

Не погодившись з рішенням про відмову у призначенні пенсії, позивач оскаржив таку відмову до суду.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.10.2025 року визначено склад колегії суддів: Білак С.В. (суддя-доповідач), судді Чабаненко С.В., Сафронова С.В.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (в редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до статті 51 Закону № 1788-XII пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Згідно зі статтею 52 Закону № 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені.

Відповідно до пункту «а» статті 55 Закону № 1788-XII право на пенсію за вислугу років мають робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітенах, - за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України; водії вантажних автомобілів, безпосередньо зайнятих у технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи, - після досягнення 55 років і при стажі роботи: для чоловіків - не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначеній роботі; для жінок - не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначеній роботі.

Таким чином, право на призначення пенсії за вислугу років мають робітники локомотивних бригад після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з яких не менше 12 років 6 місяців за списками професій і посад, що затверджуються в порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року затверджено Список професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років.

Зокрема правом на пенсію за вислугу років користуються: слюсарі по ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; оглядачі-ремонтники вагонів магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; слюсарі по ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу.

Згідно з частиною 1 статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до положень вказаної законодавчої норми, до стажу роботи зараховується також, зокрема: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю; військова служба; навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;

Згідно з статтею 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За змістом приписів пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Трудова книжка ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 22.07.1987 року містить наступні записи за спірний період (мовою оригіналу):

- запис № 4: 14.02.1990 року, принят слесарем по ремонту подвижного состава 3 разряда пункта подготовки вагонов станции Моисеевка, приказ № 195/к от 14.02.1990 року;

- запис № 5: 05.07.1990 року, присвоен 4 разряд слесаря по ремонту подвижного состава того же пункта, приказ № 904-к от 16.07.1990 року;

- запис № 6: 12.10.1990 року, присвоен 5 разряд осмотрщика-ремонтника того же пункта, приказ № 1361/к от 16.10.1990 року;

- запис № 7: 11.05.1993 року, переведен осмотрщиком-ремонтником 5 разряда пункта технического осмотра вагонов станции Кривой Рог - Западний, приказ № 436/к от 10.05.1993 року;

- запис № 8: 01.12.1999 року, присвоєно 6 розряд старшого оглядача-ремонтника вагонів того ж пункту, наказ № 1356/к від 29.12.1999 року;

- запис № 12: 18.05.2017 року, звільнено за власним бажанням згідно зі ст. 38 КЗпП України, наказ № 501/ос від 18.05.2017 року;

- запис № 15: 01.03.2024 року, звільнено за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію, ст. 38 КЗпП України, наказ № 121/ос від 01.03.2024 року.

Як встановлено судом першої інстанції, Відповідно до виданої Структурним підрозділом «Криворізьке експлуатаційне вагонне депо» Акціонерного товариства «Укрзалізниця» довідки від 29.04.2024 року № 253/66 ОСОБА_1 , він дійсно працював з повним робочим днем в «Криворізькому експлуатаційному вагонному депо». З 14.02.1990 року по 11.10.1990 року слюсарем з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу), наказ від 14.02.1990 року № 195/К. Загальний стаж 00 років 07 місяців 28 днів. 3 12.10.1990 року по 10.05.1993 року працював оглядачем - ремонтником вагонів пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу), наказ від 16.07.1990 року № 1361/K. Загальний стаж 02 роки 06 місяців 29 днів. Робота оглядача - ремонтника, слюсаря з ремонту рухомого складу старшого оглядача - ремонтника вагонів пов'язана з інтенсивним рухом потягів і безпосереднім здійсненням організації перевезень і забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті. За характером роботи старший оглядач - ремонтник вагонів Щиголєв Олексій Григорович безпосередньо здійснював організацію перевезень і забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті. Працівники, трудова діяльність яких зосереджена у вищезазначених умовах, користуються правом на пенсію за вислугу років на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року, згідно зі статтею 55 пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», додатку до переліку професій, що мають право на отримання пільгової пенсії за вислугу років № 197 від 29.12.1993 року. За зазначений період роботи відпусткою без збереження заробітної плати не користувався, до інших робіт не притягувався, на курсах підвищення кваліфікації не був, від роботи не відсторонявся, у прогулах не знаходився. Підстава: трудова книжка, накази про прийом, звільнення, особова картка П-2, ФТУ-63 технологічний процес, платіжна відомість.

Відповідно до виданої Структурним підрозділом «Криворізьке експлуатаційне вагонне депо» Акціонерного товариства «Укрзалізниця» довідки від 21.03.2024 року № 253/42 ОСОБА_1 , він дійсно працював з повним робочим днем в Криворізькому експлуатаційному вагонному депо оглядачем - ремонтником пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг - Західний (ІІ класу) Магістральних залізниць з 11.05.1993 року наказ № 436/К від 10.05.1993 року по 30.11.1999 року. За період з 11.05.1993 року по 30.11.1999 року відпрацьовано на пільгових умовах 06 років 06 місяців 20 днів. Працював старшим оглядачем - ремонтником вагонів пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг - Західний (1 класу) з 01.12.1999 року наказ № 1356 від 29.12.1999 року по 01.03.2024 року. За період з 01.12.1999 року по 10.10.2017 року відпрацьовано на пільгових умовах 17 років 10 місяці 10 днів. Робота оглядача - ремонтника, старшого оглядача - ремонтника вагонів пов'язана з інтенсивним рухом потягів і безпосереднім здійсненням організації перевезень і забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті. За характером роботи старший оглядач - ремонтник вагонів Щиголєв Олексій Григорович безпосередньо здійснював організацію перевезень і забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті. Працівники, трудова діяльність яких зосереджена у вищезазначених умовах, користуються правом на пенсію за вислугу років на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року, згідно зі статтею 55 пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», додатку до переліку професій, що мають право на отримання пільгової пенсії за вислугу років № 197 від 29.12.1993 року. За зазначений період роботи відпусткою без збереження заробітної плати не користувався, до інших робіт не притягувався, на курсах підвищення кваліфікації не був, від роботи не відсторонявся, у прогулах не знаходився. Підстава: трудова книжка, особиста картка П-2, ФТУ-63 технологічний процес, платіжна відомість.

Відповідно до виданої Структурним підрозділом «Криворізьке експлуатаційне вагонне депо» Акціонерного товариства «Укрзалізниця» довідки від 20.05.2024 року № 253/83 ОСОБА_1 , він дійсно працював повним робочим днем в «Криворізькому експлуатаційному вагонному депо». 3 14.02.1990 року по 11.10. 1990 року працював слюсарем з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу), наказ від 14.02.1990 року № 195/К. Загальний стаж 00 років 07 місяців 28 днів. З 12.10.1990 року по 10.05.1993 року працював оглядачем - ремонтником вагонів пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу), наказ від 16.07.1990 року № 1361/К. Загальний стаж 02 роки 06 місяців 29 днів. Пункт підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу) ввійшов в склад станції Кривий Ріг - Західний (ІІ класу) Магістральних залізниць. 3 11.05.1993 року по 30.11.1999 року працював оглядачем - ремонтником пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг - Західний (ІІ класу) Магістральних залізниць наказ від 10.05.1993 року № 436/K. З 11.05.1993 року по 30.11.1999 року відпрацьовано на пільгових умовах 06 років 06 місяців 20 днів. З 01.12.1999 року по 01.03.2024 року працював старшим оглядачем - ремонтником вагонів пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг - Західний (ІІ класу) Магістральних залізниць наказ від 29.12.1999 року № 1356. За період з 01.12.1999 року по 10.10.2017 року відпрацьовано на пільгових умовах 17 років 10 місяці 10 днів. Робота оглядача - ремонтника, слюсаря з ремонту рухомого складу старшого оглядача - ремонтника вагонів пов'язана з інтенсивним рухом потягів і безпосереднім здійсненням організації перевезень і забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті. За характером роботи старший оглядач - ремонтник вагонів Щиголєв Олексій Григорович безпосередньо здійснював організацію перевезень і забезпечував безпеку руху на залізничному транспорті. Працівники, трудова діяльність яких зосереджена у вищезазначених умовах, користуються правом на пенсію за вислугу років на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року, згідно зі статтею 55 пункту «а» Закону України «Про пенсійне забезпечення», додатку до переліку професій, що мають право на отримання пільгової пенсії за вислугу років № 197 від 29.12.1993 року. За зазначений період роботи відпусткою без збереження заробітної плати не користувався, до інших робіт не притягувався, на курсах підвищення кваліфікації не був, від роботи не відсторонявся, у прогулах не знаходився. Підстава: трудова книжка, накази про прийом, особова картка П-2, ФТУ-63 технологічний процес, платіжна відомість.

Списком професій і посад робітників локомотивних бригад і окремих категорій працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та в метрополітенах і користуються правом на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 583 від 12.10.1992 року, передбачено, що правом на пенсію за вислугу років користуються, зокрема: слюсарі по ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; оглядачі-ремонтники вагонів магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу; слюсарі по ремонту рухомого складу магістральних залізниць, зайняті на пунктах технічного (технічного і комерційного) обслуговування вагонів станцій позакласних, 1 та 2 класу.

Залежно від обсягу і складності виконання пасажирських, вантажних і технічних операцій та відповідно до затверджених Укрзалізницею «Показників роботи для віднесення залізниць, відділків залізниць та інших підрозділів до груп (класів) по оплаті праці їх керівників», затверджених наказом Укрзалізниці № ЦЗЕ-831 від 30.06.1995 року, залізничні станції поділяються на: позакласні; I, II, III, IV і V класів.

Професія оглядач-ремонтник вагонів передбачена Розділом 35 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 66 Залізничний транспорт і метрополітен Частина 2 «Робітники»), затвердженого наказом Міністерства транспорту України 17.12.1999 року № 601 та погодженого Міністерством праці та соціальної політики України в якому визначені завдання та обов'язки, необхідні знання та кваліфікаційні вимоги до професії 3-6 розрядів. В примітці до вказаного розділу визначено, що старший оглядач-ремонтник вагонів тарифікується на один розряд вище оглядачів-ремонтників вагонів, якими він керує.

Додатком А до Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 року № 327, передбачено професійну назву роботи «оглядач вагонів», «Оглядач-ремонтник вагонів», «Слюсар з ремонту рухомого складу» за кодом КП 7233.

Робота оглядача - ремонтника, слюсаря з ремонту рухомого складу старшого оглядача - ремонтника вагонів пов'язана з інтенсивним рухом потягів і безпосереднім здійсненням організації перевезень і забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті.

Відповідно до Типового технологічного процесу роботи пунктів технічного обслуговування вагонів Т12.01, затвердженого Головним управлінням вагонного господарства Укрзалізниці, щодо долучення пункту 17 «Пункти контрольнотехнічного обслуговування вагонів» (у пункті 17.3.1, 17.3.2) на пунктах ПТО (пунктів контрольно-технічного обслуговування) технічне обслуговування поїздів, що формуються на станції, виконується аналогічно до технології роботи ПТО (пунктів технічного обслуговування), за виключенням робіт по пролазці; технічне обслуговування транзитних поїздів виконується аналогічно до роботи ПТО.

Професія «слюсар з ремонту рухомого складу, оглядач вагонів, оглядач-ремонтник на пунктах технічного та контрольно-технічного обслуговування вагонів», передбачена розділами 34, 35, 66 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 66 Залізничний транспорт і метрополітен), затвердженого наказом Міністерства транспорту України №601 від 17.12.1999 року та погодженого Міністерством праці та соціальної політики України (діяв до 20.05.2016 року), а також розділами 44, 45, 71 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 66 Залізничний транспорт і метрополітен), затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України №181 від 20.05.2016 року, в якому визначені завдання та обов'язки, необхідні знання та кваліфікаційні вимоги до професії 2-7 розрядів.

Відповідно до матеріалів справи, у спірні періоди позивач працював слюсарем з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів, оглядачем - ремонтником вагонів пункту технічного обслуговування вагонів, тобто виконував роботу, яка пов'язана з інтенсивним рухом потягів і безпосереднім здійсненням організації перевезень і забезпеченням безпеки руху на залізничному транспорті, отже, виконував роботу, яка дає право на пенсію за вислугу років, у зв'язку з чим суд робить висновок, що органом Пенсійного фонду протиправно не зараховано вказані періоди роботи до пільгового стажу позивача.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 31.05.2024 року № 046150014532 про відмову у призначенні пенсії позивачу підлягає скасуванню, як протиправне.

Як наслідок підлягає задоволенню вимога про зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 14.02.1990 року по 11.10.1990 року на посаді слюсаря з ремонту рухомого складу пункту підготовки вагонів станції Мойсеївка (III класу) та з 11.05.1993 року по 10.10.2017 року на посаді оглядача-ремонтника вагонів пункту технічного обслуговування вагонів станції Кривий Ріг-Західний (II класу) Магістральних залізниць у Акціонерному товаристві «Українська залізниця».

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, то така задоволенню не підлягає з огляду на її передчасність.

З урахуванням наведеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд першої інстанції з метою ефективного захисту права позивача на пенсію обґрунтовано вважав за необхідне зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.05.2024 року про призначення пенсії та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.

При цьому, позивач просив повторно розглянути заяву про призначення пільгової пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 04.03.2024 року, однак, як видно зі спірного рішення, воно прийняте на підставі заяви від 23.05.2024 року, тож саме цю заяву відповідний пенсійний орган має розглянути повторно. Так, у цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо підстав розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має здійснюватися розгляд заяви позивача про призначення пенсії на пільгових умовах, суд першої інстанції правильно визначив наступне.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Мінюсті України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абзацу 13 пункту 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до пункту 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Згідно з пунктом 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

У цьому випадку органом призначення пенсії визначено за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та винесення рішення за заявою позивача від 23.05.2024 року здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд першої інстанції обґрунтовано визначив за необхідне покласти обов'язок щодо зарахування до пільгового стажу позивача спірних періодів роботи та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 23.05.2024 року саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як визначеного суб'єкта призначення.

Відтак, вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведені вище обставини, в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи висновків суду першої інстанції не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини першої статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною четвертою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року в адміністративній справі №160/20678/24 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року в адміністративній справі №160/20678/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова