Постанова від 21.10.2025 по справі 160/24802/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 160/24802/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Сафронової С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 року в адміністративній справі №160/24802/24 (головуючий суддя першої інстанції - Прудник С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 червня 2024 року з урахуванням індексації пенсії відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з урахуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) поновити з 01 червня 2024 року нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) поновити з 01 вересня 2024 року нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апелянт вказує, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі № 160/2630/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 61% від грошового забезпечення 24051,00 грн., яке зазначено у довідці від 29.08.2023 за № 3213, наданій Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області. Відповідно до статті 64 Закону №2262 у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону. Оскільки, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі № 160/2630/24 розмір пенсії перераховано з 01.02.2023 на підставі довідки від 29.08.2023 за № 3213, наданій Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, у зв'язку зі зміною з 01.01.2023 розміру складових грошового забезпечення, тому для проведення індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» немає законних підстав. Також, оскільки розмір пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 року, а не на 01.03.2018, як передбачено постановою №713, для встановлення до розміру пенсії позивача щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. підстави відсутні. Вважає такі дії законними та обґрунтованими та такими, що грунтуються на нормах чинного законодавства.

Позивач надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду без змін як законне та обґрунтоване.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером Державної служби України з надзвичайних ситуацій, отримую пенсію за вислугу 22 років призначену з 04 вересня 2014 року відповідно до вимог Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в розмірі 61% сум грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2023 року у справі №160/1777/23, позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково та вирішено:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови нарахувати ОСОБА_1 доплату до пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.08.2021 р.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.08.2021 року;

в решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2023 року по справі №160/1777/23, ОСОБА_1 проведено нарахування та виплату щомісячної доплати до призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» починаючи з 01.08.2021 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі №160/10660/23, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено повністю та вирішено:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01.02.2022 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 24.02.2023 №2978;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, згідно Довідки про розмір грошового забезпечення оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 24.02.2023 №2978 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2022, згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2022 №160/17478/23;

в іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року по справі №160/10660/23, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - повернуто скаржнику.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі №160/10660/23 та ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року у справі №160/10660/23, ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснено з 01 лютого 2022 року перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704, згідно довідки про розмір грошового забезпечення оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 24.02.2023 №2978 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2022, згідно з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2022 року у справі №160/17478/23.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2024 року у справі №160/2630/24, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково та вирішено:

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підстав довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 29.08.2023 року №3213 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 29.08.2023 року №3213 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2024 року по справі №160/2630/24, у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про надання додаткового часу на усунення недоліків апеляційної скарги - відмовлено, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №160/2630/24 з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - повернуто скаржнику.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2024 року у справі №160/2630/24 та ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2024 року у справі №160/2630/24, відповідачем ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 року в розмірі 61% від грошового забезпечення 24051,00 грн., яке зазначено у довідці від 29.08.2023 року №3213 наданій Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області.

28 липня 2024 року позивач додатково звернувся через веб-портал електронних послуг до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою вх.№ВЕБ-04001-Ф-С-24-124458, в якій просив:

- Здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови №704 згідно довідки про розмір грошового забезпечення оформленої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області від 29.08.2023 №3213 про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинними на 01.01.2023.

- При проведенні перерахунку основного розміру військової пенсії позивач просив врахувати включення до пенсії щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року та підвищень пенсії (індексації базового ОСНП) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №50279-33429/Д-01/8-0400/24 від 10 вересня 2024 року позивачу повідомлено про наступне. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі № 160/2630/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023 в розмірі 61% від грошового забезпечення 24051,00 грн., яке зазначено у довідці від 29.08.2023 за № 3213, наданій Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області. Відповідно до статті 64 Закону №2262 у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону. Оскільки, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі № 160/2630/24 розмір пенсії перераховано з 01.02.2023 на підставі довідки від 29.08.2023 за № 3213, наданій Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, у зв'язку зі зміною з 01.01.2023 розміру складових грошового забезпечення, тому для проведення індексації пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» немає законних підстав. Додатково повідомлено, що оскільки розмір пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду обчислено з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.01.2023 року, а не на 01.03.2018, як передбачено постановою №713, для встановлення до розміру пенсії позивача щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. підстави відсутні.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.10.2025 року визначено склад колегії суддів: Білак С.В. (суддя-доповідач), судді Чабаненко С.В., Сафронова С.В.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

29 грудня 2016 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Цим Законом статі 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Однак, з 20 грудня 2016 року, частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262, яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за законом №2262, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016.

Конституційний Суд України у пункті 2.1 рішення зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною 5 статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність У країни.

Таким чином, положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осі» зі змінами, які визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 20.12.2016 року.

Вказаним рішенням Конституційного Суду України осіб, яким пенсія виплачується відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виключено з категорії пенсіонерів, до яких можуть застосовуватися обмеження максимального розміру пенсії, запроваджені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

При цьому, слід зазначити, що у 2019-2024 роках будь-яких змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не вносилося.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відтак, 16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Відповідно до пункту 1 Постанови №118 встановлено, що з 1 березня 2022 року, перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно пункту 2 Постанови №118 встановлено, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі: заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».

Пунктом 2 якої встановлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 року, № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Пунктом 2 якої встановлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

При наявності відповідної оновленої довідки від 29.08.2023 року №3213 виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, яка видана на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 у пенсійного органу відсутні перешкоди для здійснення у подальшому перерахунку позивачеві пенсії.

Слід зазначити, що вирішуючи питання про застосування Закону №2262-ХІІ у часі, слід враховувати, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належати Громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових Формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових. Фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Так, позивачу з 01.02.2023 року пенсію не призначено, а перераховано.

Відповідно, такий перерахунок не впливає на дату, коли позивачу було саме призначено пенсію.

З матеріалів справ вбачається, що пенсію позивачу призначено до 31.12.2022 року (з 04.09.2014 року), у зв'язку з чим, він має право на індексацію пенсії в 2022 році та в 2023 та зокрема, щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн.

Враховуючи встановлену в ході розгляду цієї справи протиправну бездіяльність відповідача, урахуванням положень пунктів 2, 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 червня 2024 року, з урахуванням індексацій пенсії: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. передбаченої постаново Кабінету Міністрів України №713 від 14 липня 2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», є протиправною.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року в адміністративній справі №160/24802/24 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2024 року в адміністративній справі №160/24802/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Сафронова