Справа № 560/13347/25
іменем України
20 жовтня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії №968250163324 від 05.06.2025.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.06.2025 із врахуванням заробітної плати, яка відображена в довідці від 14.01.2002 №2, виданої Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств за формулою, передбаченою пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач порушує право позивача на пенсійне забезпечення, здійснюючи неправильний розрахунок сум пенсії.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що під час перевірки електронної пенсійної справи ОСОБА_1 встановлено, що розмір пенсії було обчислено з урахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до довідок №146 від 24.12.2001 та №2 від 14.01.2002.
Актом зустрічної перевірки від 23.12.2011 підтверджено нарахування заробітної плати в с. Діброва в сумі 244,24 крб.
У довідці №2 від 14.01.2002, виданій Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, яка також наявна у пенсійній справі, зазначено виплату заробітної плати за період роботи в зоні відчуження в розмірі 603 крб 87 коп. Крім того, вказано, що архівні первинні документи підприємства були знищені у зв'язку із закінченням терміну зберігання.
З урахуванням викладеного, з 01.06.2025 розмір пенсії по інвалідності було перераховано відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 - із застосуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2021 року.
При обчисленні розміру пенсії позивача із врахуванням заробітної плати в сумі 244,24 крб зменшується індивідуальний коефіцієнт з 2,90126 (станом на 01.06.2025) до 2,39577, відповідно зменшується розмір пенсії.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
З урахуванням п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, характеру спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі суд приходить до висновку про відсутність підстав для проведення судового засідання з повідомленням сторін, а тому в задоволенні клопотання відповідача слід відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 19.12.2001 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991.
18.06.2025 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про роз'яснення щодо зменшення розміру її пенсії з 01.06.2025.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 01.07.2025 повідомило позивача про те, що з 01.03.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Зазначений перерахунок пенсії проведено шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії на коефіцієнт 1,115.
З 01.03.2025 розмір пенсії позивача становив 23610,00 грн.
При перевірці електронної пенсійної справи позивача встановлено, що розмір пенсії обчислювався із врахуванням заробітної плати за період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В документах пенсійної справи наявна довідка про заробітну плату від 24.12.2001 №146, в якій зазначено, що позивач була відряджена в зону відчуження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 по 14.07.1986 в селі Діброва Поліського Району Київської області.
Проте, с. Діброва Поліського Району Київської області, відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23.07.1991 №106, не відноситься до зони відчуження. Згаданий населений пункт відноситься до пунктів дезактивації техніки та санітарної обробки населення.
У довідці від 14.01.2002 №2, виданій Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, яка також міститься в документах пенсійної справи, зазначена виплата заробітної плати за період роботи в зоні відчуження в сумі 603 крб. 87 коп. Крім того, у довідці зазначено, що архівні первинні документи товариства знищені у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Актом зустрічної перевірки від 23.12.2011 підтверджено нарахування заробітної плати в с. Діброва в сумі 244,24 крб.
Враховуючи вищезазначене, з 01.06.2025 обчислення розміру пенсії по інвалідності проведено з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2021 року згідно пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Розмір пенсії з 01.06.2025 становить 17140,37 грн.
При обчисленні розміру пенсії позивача із врахуванням заробітної плати в сумі 244,24 крб зменшується індивідуальний коефіцієнт з 2,90126 (станом на 01.06.2025) до 2,39577, відповідно зменшується розмір пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796).
Згідно ст.15 Закону №796, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.54 Закону №796, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:
П= Зс х Кзс х Кв/100%,
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Ск/К,
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + КзЗ + + ...+ Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Судом встановлено, що відповідно до довідки про заробітну плату №2 від 14.01.2002, виданої Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, ОСОБА_1 була відряджена в зону відчуження для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 01.07.1986 по 14.07.1986.
При цьому, до 01.06.2025 пенсія позивачу виплачувалась з урахуванням вказаної довідки. Однак під час перерахунку пенсії з 01.06.2025 пенсія позивачу була перерахована без урахування вказаної довідки.
Причиною цього стало те, що відповідач визнав непідтвердженим факт перебування позивача в зоні відчуження під час виконання робіт із ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки архівні первинні документи товариства, яке видало довідку, були знищені у зв'язку із закінченням встановленого строку їх зберігання.
Отже, підставою для неврахування зазначеної довідки при перерахунку пенсії позивача стала відсутність первинних документів, які підтверджують її перебування на роботі у відповідному підприємстві протягом вказаного періоду.
Суд зазначає, що працівник не несе відповідальності за дії роботодавця, щодо знищення протягом тривалого часу первинних документів, на підставі яких позивачу було видано довідку про заробітну плату, яка враховується для розрахунку пенсії.
Крім того, суд звертає увагу відповідача, що останній до 01.06.2025 здійснював виплату пенсії позивачу з урахуванням відповідної довідки виданої Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, а тому особи, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС, але з вини організації в складі якої особа виконувала роботу в зоні відчуження, не було збережено первинні документи, які підтверджують період роботи в зоні відчуження, мають право на призначення/перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Суд також зазначає, що на працівника не можна покладати відповідальність за відсутність на підприємстві в складі якого особа виконувала роботу в зоні відчуження, первинних документів, які підтверджують період роботи в зоні відчуження. Відсутність первинних документів не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо призначення/перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі ст. 54 Закону № 796-ХІІ.
Отже, відсутність первинних документів, зокрема табелю обліку робочого часу, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 роках. Відповідальність за відсутність первинних документів докладається на власника підприємства, а не працівника (пенсіонера).
Суд зазначає, що належних доказів, які б підтверджували безпідставність видачі довідки про заробітну плату позивачу відповідачем не надано.
Отже, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці від 14.01.2022 №2, виданої Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, слід визнати протиправними.
Як наслідок, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату №2 від 14.01.2002, виданій Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, відповідно до формули, передбаченої пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 без урахування заробітної плати, зазначеної у довідці від 14.01.2022 №2, виданої Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 з урахуванням розміру заробітної плати, зазначеної у довідці про заробітну плату №2 від 14.01.2002, виданій Хмельницькою обласною спілкою споживчих товариств, відповідно до формули, передбаченої пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 жовтня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук