21 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/2819/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі №440/2819/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
01 серпня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними дій щодо застосування обмежень граничного розміру при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.03.2017 та зобов'язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень граничного розміру пенсій з урахуванням проведених виплат з 01.03.2017.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 02.12.2019 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) щодо виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії з обмеженням максимального розміру пенсії до виплати починаючи з 01.03.2017.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), без обмеженням її максимального розміру, визначеного частиною третьою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2017. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
09 грудня 2019 року Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчі листі №440/2819/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), без обмеженням її максимального розміру, визначеного частиною третьою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2017; про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
14.10.2025 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі №440/2819/19 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 04 вересня 2019 року у справі №440/2819/19.
В обґрунтування даної заяви зазначав, що пенсія за період з 02.12.2019 і до сьогоднішнього дня, не зважаючи на наявність рішення Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 04 вересня 2019 року у справі №440/2819/19, виплачується відповідачем з обмеженням її максимального розміру, встановленого ч. 3 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою суду від 15.10.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 у справі №440/2819/19 до розгляду в порядку письмового провадження.
Суд, оцінюючи наявність підстав для встановлення судового контролю, дійшов наступних висновків.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У пункті 40 рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Горнсбі проти Греції» суд наголосив, що, відповідно до усталеного прецедентного права, пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система Договірної держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній із сторін. Важко собі навіть уявити, щоб стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, - а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і водночас не передбачала виконання судових рішень. Якщо вбачати у статті 6 тільки проголошення доступу до судового органу та права на судове провадження, то це могло б породжувати ситуації, що суперечать принципу верховенства права, який Договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності,- за її межами.
Згідно з частинами 1, 2, 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.
Статтею 381-1 КАС України передбачено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-3823 і 383 цього Кодексу.
Згідно рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 по справі №440/2819/19, судом визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з обмеженням максимального розміру пенсії до виплати починаючи з 01.03.2017 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеженням її максимального розміру, визначеного частиною третьою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2017.
Судом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 у справі №440/2819/19 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату пенсійних коштів за період з 01.03.2017 по 01.12.2019 в сумі 127320,71 грн. Зазначені кошти зараховані на банківський рахунок позивача 10.06.2021.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, та позивачем не заперечується, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області виплачено позивачу пенсію, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеженням її максимального розміру, визначеного частиною третьою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01.03.2017.
Як вбачається із заяви про встановлення судового контролю, позивач не погоджується із невиконанням належним чином рішення суду у справі №440/2819/19 про виплату позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром за період з 02.12.2019 і до сьогоднішнього дня .
Суд зауважує, що у резолютивній частині рішення від 04.09.2019 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити позивачу пенсію з 01.03.2017 без обмеженням її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.
Таким чином, відповідача не зобов'язано здійснити виплату пенсії без обмеженням її максимального розміру з 02.12.2019.
Правовідносини між позивачем та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з обмеженням максимального розміру пенсії починаючи з 02.12.2019, виникли між сторонами вже після набрання законної сили рішенням суду у справі №440/2819/19. Тобто бездіяльність відповідача, про яку у своїй заяві зазначає позивач, вчинена у зв'язку з виникненням між сторонами нових правовідносин.
Тому, суд позбавлений можливості досліджувати підстави невиплати позивачу пенсії без обмеженням її максимального розміру з 02.12.2019 при розгляді заяви, поданої в порядку ст. 382 КАС України, з наданням їм правової оцінки.
Суд зазначає, що норми ст. 382 КАС України має на меті забезпечити належне виконання ухваленого у конкретній адміністративній справі судового рішення. Підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, винесеного на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в такій справі.
Оскільки рішення суду в справі №440/2819/19 фактично виконано відповідачем, а позивач не погоджується із обставинами, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки, суд вважає, що вирішення порушених питань можливе шляхом пред'явлення окремого позову на захист прав позивача.
Тому, ураховуючи вказані вище обставини, суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення в порядку частини першої статті 382 КАС України на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви позивача належить відмовити.
Ч. 5 ст. 382-1 КАС України встановлює, що ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі №440/2819/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Cуддя Н.Ю. Алєксєєва