Ухвала від 20.10.2025 по справі 640/14375/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залучення другого відповідача

20 жовтня 2025 року м. ДніпроСправа № 640/14375/22

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О. під час розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.

Від Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до суду 17 лютого 2025 року надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що розпорядженням Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 17.01.2024 № 22 «Про зміну найменування Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації» змінено найменування відповідача на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації. Дата запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 02 вересня 2024 року.

Управління зазначило, що позов не визнає в повному обсязі та підтримує свої заперечення проти позову, викладені у відзиві на позовну заяву від 30 вересня 2022 року № 37/07-12525, який був направлений до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Судом встановлено, що Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією розпорядженням від 17 січня 2025 року № 22 змінено найменування Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37397200) на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37397200).

До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 02 вересня 2024 року внесено відомості про зміну найменування юридичної особи Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.

Враховуючи, що Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації перейменовано без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, тобто, відбулась лише зміна назви без припинення, реорганізації, перетворення юридичної особи відповідача, таким чином, суд дійшов висновку, що найменуванням відповідача необхідно вважати - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.

Крім того, згідно з пунктом 2 частини другої постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» (далі - Постанова № 765) Міністерство соціальної політики з вересня 2025 року припиняє фінансування виплат допомог, які надавалися згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану».

За пунктом 5 цієї постанови обласним і Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити:

1) координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування з передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи)/центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри з нарахування), головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві згідно з актами приймання-передачі:

пакетів документів щодо звернень за призначенням державних соціальних допомог, соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою (далі - державні соціальні допомоги, соціальні стипендії), за якими не прийнято рішень станом на 30 червня 2025 р., - до 15 липня 2025 р.;

особових справ одержувачів державних соціальних допомог, соціальних стипендій в паперовій та електронній формі разом з відповідними списками, а саме:

особових справ в електронній формі - до 25 червня 2025 р.;

особових справ в паперовій формі, за якими здійснюється виплата державних соціальних допомог, соціальних стипендій, та архівних особових справ в паперовій формі, крім особових справ в паперовій формі, знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації (у разі знищення - засвідчених копій відповідних актів), - до 1 червня 2026 р., або протягом місяця після відновлення роботи (у разі, коли структурний підрозділ не виконує своїх функцій), або протягом трьох робочих днів на запити головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві;

- сформованих відомостей на виплату державних соціальних допомог, соціальних стипендій для проведення виплати у липні 2025 р. - до 25 червня 2025 р.

Відповідно до підпункту 1 пункту 7 Постанови № 765 постановлено Пенсійному фонду України: забезпечити з 1 липня 2025 року призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою.

Відповідно до пункту 1 Переліку видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2025 року № 765, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Отже, з 01 липня 2025 року відповідно до Постанови № 765 функції щодо нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передано органам Пенсійного фонду України.

Зважаючи на встановлені обставини, вирішуючи питання щодо належного складу учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7);

відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (пункт 9).

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з частиною четвертою статті 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача (частина п'ята статті 48 КАС України).

Відповідно до частини шостої статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Згідно із пунктом 4 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709) (далі - Порядок № 332) для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5 (далі - заява). Така заява подається органу Пенсійного фонду України або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради (далі - посадова особа виконавчого органу) або адміністратору центру надання адміністративних послуг за місцем взяття на облік внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23 жовтня 2014 року № 3004-559, фактичним місцем проживання/перебування ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .

Отже, з урахуванням норм Постанови № 765 та Порядку № 332, нарахування та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам має здійснювати орган Пенсійного фонду України за місцем взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тобто Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Зважаючи на предмет та підстави позову, враховуючи зміну нормативного регулювання нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві як другого відповідача.

Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абзаців першого-другого частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Згідно із частиною четвертою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (частина шоста статті 77 КАС України).

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 КАС України).

Відповідно до частини сьомої статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Згідно із частиною восьмою статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду (частина дев'ята статті 80 КАС України).

Зважаючи, що наявних матеріалів недостатньо для з'ясування всіх обставин у справі, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати додаткові докази.

Керуючись статтями 4, 9, 43, 48, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Вважати найменуванням відповідача - Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації.

Залучити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) до участі у справі як другого відповідача.

Розгляд адміністративної справи почати спочатку.

Запропонувати Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві надати до суду протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного електронного підпису відзив разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).

Зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації подати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали такі докази:

- особову справу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (в межах заявлених позовних вимог);

- рішення, прийняте за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 17 травня 2022 року щодо призначення допомоги на проживання як внутрішньо переміщеній особі;

- інформацію про періоди отримання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової допомоги внутрішньо переміщеній особі.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя К.О. Пляшкова