Рішення від 20.10.2025 по справі 340/4651/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4651/25

Кіровоградського окружний адміністративний суд в особі судді Дегтярьової С.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем ОСОБА_1 з направленням звернення до органів поліції про розшук ОСОБА_1 за порушення правил військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем ОСОБА_1 , про що письмово повідомити позивача з відкликанням звернення до органів поліції про розшук позивача з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Позивач вказав, що він зареєстрований по АДРЕСА_3 , а фактично проживає по АДРЕСА_4 .

16.07.2024 він оновив військово-облікові данні за місцем перебування на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відмітки про порушення правил військового обліку чи перебування у розшуку електронний військово-обліковий документ не містив. Позивач вказав, що електронний військово-обліковий документ є дійсний до 16.07.2025 року.

ОСОБА_1 зазначає, що 16.06.2025 року він завчасно отримав новий електронний військово-обліковий документ через додаток Резерв+ де виявив позначку про порушення правил військового обліку (яке саме порушення в документі вказано не було). Відмітка в електронному військово-обліковому документі від 16.06.2025 року «дані уточнені вчасно» була в наявності.

З метою з'ясування причини порушення правил військового обліку позивач особисто засобами поштового зв'язку звернувся із відповідною заявою від 21.06.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем свого перебування на обліку та просив письмово повідомити чи було виявлено протягом 2024-2025 років будь-які порушення ним правил військового обліку, чи складалися (виносилися) протягом 2024-2025 років уповноваженими особами будь-які постанови або протоколи по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та або ст. 210-1 КУпАП, чи іншими статтями КУпАП відносно нього, чи надсилалися уповноваженими особами протягом 2024-2025 років будь-які звернення до органів Національної поліції України і зокрема до відділу поліції №1 (м. Знам'янка) Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про доставлення або розшук відносно ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення або інших правопорушень згідно КУпАП, чи вносилися дані уповноваженими особами протягом 2024-2025 років про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або до інших реєстрів про розшук.

Одночасно просив, за відсутності факту притягнення його до відповідальності, вилучити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших реєстрів даних про порушення ним правил військового обліку та оголошення у розшук, відкликати всі наявні звернення до органів Національної поліції України за вчинення ним правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення або інших правопорушень згідно КУпАП.

Від ІНФОРМАЦІЯ_3 за №1842 від 27.06.2025 року позивач отримав 04.07.2025 року письмову відповідь про відмову у вчиненні дій щодо вилучення/виключення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інших реєстрів даних про порушення ним правил військового обліку та оголошення його у розшук, а також відкликання всіх наявних звернень до органів Національної поліції України. Інших пояснень та копій документів відповідач позивачеві не надав.

Не погодившись з наданою відповіддю позивач звернувся до суду та повідомив, що своєчасно оновив персональні дані, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Жодних повісток, викликів від відповідача та ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач не отримував. Але відповідач у відповіді на звернення вказав, що згідно інформації з АІТС «Оберіг» гр. ОСОБА_2 значиться як порушник правил військового обліку з 07.05.2025 року, оскільки в період травня-липня 2024 року та до цього року не оновив свої персональні дані, а тому 07.05.2025 року така інформація автоматично подана до органів Національної поліції, як відносно порушника правил військового обліку (розшук). При цьому позивач вказує, що йому письмово повідомлено, що відносно нього протоколи про порушення правил військового обліку першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 не складались, постанови не виносились.

29.09.2025 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач вказав, що ОСОБА_1 вчасно не уточнив свої військово-облікові дані. У зв'язку з чим у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів встановлено статус порушення військового обліку з 07.05.2025.

Оскільки, позивач вчасно не уточнив свої військово-облікові дані, в його діях (бездіяльності) відповідач побачив ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210 КУпАП. ІНФОРМАЦІЯ_1 подавав електронне звернення щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Відповідач зазначає, що у зв'язку зі спливом строків притягнення до адміністративної відповідальності згідно ч.2 ст. 38 КУпАП відомості про порушення військового обліку ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів були виключені, що свідчить про те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 приймав рішення стосовно ОСОБА_1 згідно чинного законодавства, тому протиправність у його діях відсутня.

З цих підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши докази і письмові пояснення, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований по АДРЕСА_5 , фактично проживає в АДРЕСА_4 .

Позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_6 (Знам'янка).

ОСОБА_1 уточнив свої дані у військово-обліковому документі 16.07.2024. Запис в графі військово-облікового документу "дійсний до" - 16.07.2025 (а.с.29).

Під час отримання нового електронного військово-облікового документу 16.06.2025 року через додаток Резерв+, позивач виявив позначку про порушення правил військового обліку без зазначення його характеру ("порушення правил військового обліку"). При цьому, судом встановлено, що новий електронний військово-обліковий документ містить відмітку від 16.06.2025 року "дані уточнені вчасно" (30).

02.07.2025 позивач знову через Резерв+ здійснив роздруківку електронного військово-облікового документу. Документ містив позначку "порушення правил військового обліку" та відмітку від 16.06.2025 року "дані уточнені вчасно" (31).

В зв'язку з даними обставинами 20.06.2025 року позивач направив до ІНФОРМАЦІЯ_3 за місцем свого перебування на обліку заяву, в якій просив письмово повідомити чи було виявлено протягом 2024-2025 років будь-які порушення ним правил військового обліку, чи складалися щодо нього постанови або протоколи в справах про адміністративне правопорушення, чи надсилалися будь-які звернення до органів Національної поліції України про його доставлення або розшук, чи вносилися дані уповноваженими особами про порушення правил військового обліку відносно нього до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або до інших реєстрів про розшук (а.с.32-39).

Листом від 27.06.2025 вих.№1842 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача про те, що він з 02.10.2006 року по даний час жодного разу не з'являвся до вказаного ІНФОРМАЦІЯ_7 та не оновлював свої особисті дані. Тому, відповідно до службових облікових документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 значиться як порушник правил військового обліку з 07.05.2025, оскільки в період травня-липня 2024 року та до цього часу він не оновив свої персональні дані згідно вимог статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII зі змінами. Інформація про це автоматично, 07.05.2025, подана до органів Національної поліції, як відносно порушника правил військового обліку. Однак протоколи про порушення правил військового обліку першим відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 не складались, постанови не виносились, оскільки позивач особисто не з'являвся до відділу.

Додатково в листі відповідач вказав, що позивачеві необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 з документом, що посвідчує особу та військово-обліковим документом та оновити свої персональні облікові дані. При цьому відповідач пояснив, що тільки після складення протоколу відносно позивача (протокол складається тільки у присутності особи) та внесення результатів його розгляду до АІТС "Оберіг" з'явиться можливість виключення ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як порушника правил військового обліку. І лише після цього ОСОБА_1 буде виключений з бази розшуку Національної поліції України.

Спірним в цій справі є питання внесення ТЦК та СП до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення позивачем правил військового обліку.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно із частинами першою та третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів є додатком 2 до Порядку № 1487 (далі - Правила).

Пунктом 2 Порядку №1487 установлено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є:

1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;

2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;

3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).

За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Відповідно до статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Вичерпний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, що вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачений статтею 7 Закону №1951-VIII. До них належать:

1) прізвище, відомості про зміну прізвища;

2) власне ім'я (усі власні імена), відомості про зміну власного імені;

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) місце народження;

6) стать;

7) місце проживання та місце перебування;

7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти;

8) відомості про батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників та інших представників, а також дітей (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

8-1) відомості про сімейний стан особи та відомості про членів її сім'ї (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження) - виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) реквізити паспорта громадянина України та документів, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

9-1) відомості про громадянство (зміну громадянства);

10) відомості про смерть особи або оголошення особи померлою чи визнання її безвісно відсутньою;

11) відомості щодо обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною (поновлення дієздатності);

12) відомості про зайнятість (код ЄДРПОУ та місцезнаходження підприємства, установи, організації, місце роботи, посада, стаж роботи);

13) реєстраційний номер облікової картки платника податків;

14) відцифрований образ обличчя особи;

15) відомості про дату виїзду за межі України та дату повернення на територію України;

15-1) відомості про переміщення особи на тимчасово окуповану територію України (дата та напрямок);

16) реквізити документа про освіту (серія, номер, дата видачі, заклад освіти, що видав, рівень освіти, професія, галузь знань, спеціальність);

16-1) відомості про форму навчання здобувачів позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти;

16-2) відомості про досвід роботи за спеціальністю;

17) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності;

17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

18) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності (повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, направлення обвинувального акта до суду);

19) відомості про притягнення до кримінальної відповідальності на підставі обвинувального вироку суду, що набрав законної сили;

20) відомості про наявність судимості (зняття чи погашення судимості);

20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

21) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

22) відомості про статус ветерана війни;

23) відомості про володіння іноземними мовами;

24) відомості про дозвіл на зберігання та носіння зброї;

25) відомості про проходження програм підвищення кваліфікації, перепідготовки;

26) відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

27) реквізити посвідчення водія (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

28) реквізити посвідчення тракториста-машиніста (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, категорія);

29) реквізити кваліфікаційного посвідчення члена палубної команди судна внутрішнього плавання, іншого кваліфікаційного документа, яким підтверджуються професійні компетентності для безпечної експлуатації судна внутрішнього плавання, міжнародного посвідчення на право управління прогулянковим судном, посвідчення судноводія малого судна/водного мотоцикла, іншого документа, що надає право на управління прогулянковим судном, малим судном, водним мотоциклом (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, кваліфікація);

30) реквізити свідоцтва пілота повітряного судна (серія, номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії, категорія);

31) відомості про примусове виконання рішення щодо особи-боржника (реквізити та відомості виконавчого документа);

32) відомості про особу, зниклу безвісти за особливих обставин;

33) відомості про внутрішньо переміщену особу;

34) відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно частини другої статті 9 Закону №1951-VIII, призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

З 18.05.2024 року в Законі №2232 набрала чинності норма, за якою форма, порядок оформлення, створення та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (мова йде саме про єдиний військово-обліковий документ) визначається Кабміном. А для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, СБУ, розвідувальним органам України, Управлінням державної охорони України і Держслужбо спецзв'язку та захисту інформації України.

Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі - Постанові №559).

Згідно пунктів 1 та 2 Постанови №559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

- в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);

- у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відповідно до пунктів 5 та 6 Постанови №559 військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

- електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;

- державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;

- порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

У відповідності до частини першої статті 14-1 Закону №1951-VIII електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Згідно пункту 7 Постанови №559 військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.

Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.

Постановою КМ № 721 від 18.06.2024, яка застосовується з 18.06.2024, пункт 7 Постанови №559 доповнено абзацом слідуючого змісту:

"Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів".

Відповідно до частини другої статті 14-1 Закону №1951-VIII порядок електронної ідентифікації в електронному кабінеті, перелік відомостей, що відображаються в ньому, а також перелік послуг, які надаються призовнику, військовозобов'язаному, резервісту через електронний кабінет, визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або Положенням про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 3 Положення про Державний вебпортал електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 2024 р. № 879 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2025 р. № 1010) (далі - Положення №879), суб'єктом отримання послуг - є фізична особа, фізична особа-підприємець, юридична особа, інша особа, яка звертається за отриманням електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони.

У відповідності до пункту 45 Положення №879 електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста функціонує у формі персоніфікованої веб-сторінки та/або мобільного додатка “Резерв+» (далі - додаток “Резерв+») та призначений для надання та отримання інформації про персональні та службові дані суб'єкта отримання послуг, уточнення облікових даних, подання заяви (звернення, запиту) та інших документів на реєстрацію в системі електронної черги, а також отримання інших електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони.

Згідно пункту 46 Положення №879 додаток “Резерв+» забезпечує зручний доступ до електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та користування його функціональними можливостями з метою отримання електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони. Для користування додатком “Резерв+» суб'єкту отримання послуг необхідно встановити додаток на електронний пристрій, критерії якого підтримують його використання, підключення до Інтернету, та пройти авторизацію відповідно до цього Положення.

Відповідно до пункту 49 Положення №879 електронна ідентифікація суб'єкта отримання послуг електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу з дотриманням вимог законодавства у сфері електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

За пунктом 50 Положення №879 електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста може мати такі додаткові функціональні можливості:

1) формування та відображення (за наявності) витягу з відомостей, що є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

2) пошук вакансій у силах оборони;

3) інші функціональні можливості, необхідні для виконання завдань електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Згідно пункту 52 Положення №879 надання електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» має такі особливості:

1) для уточнення облікових (персональних та службових) даних суб'єкт отримання послуг вносить засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста відповідні дані, а саме:

- місце проживання та місце перебування;

- номер телефону;

- адресу електронної пошти (за наявності);

2) уточнені дані разом з відомостями про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) передаються до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

3) уточнення облікових даних припиняється засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста у разі, коли надані дані не пройшли арифметичного та/або формато-логічного контролю;

4) суб'єкт отримання послуг засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста за результатами уточнення облікових даних отримує відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та/або військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;

5) відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) за результатами уточнення даних, є:

- прізвище;

- власне ім'я (усі власні імена);

- по батькові (за наявності);

- дата народження;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

- відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

- військове звання;

- військово-облікові спеціальності;

- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

- відомості про виконання військового обов'язку;

- відомості про військовий облік;

- відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення);

- дата та час формування;

- відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи) (за наявності);

- відомості про надсилання повістки.

Перелік електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, передбачає додаток до Положення №879. Так, однією із таких послуг є уточнення окрема допризовниками, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами своїх облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Судом встановлено, що позивач встановив додаток “Резерв+» на електронний пристрій, критерії якого підтримують його використання, пройшов авторизацію відповідно до Положення №879.

16.07.2024 ОСОБА_1 оновив свої облікові дані. В графі "дата уточнення даних" в майбутньому, стояла дата до 16.07.2025.

Відповідач не навів суду причин та правових підстав чому саме позивач повинен був достроково, тобто до 16.07.2025, уточнювати свої дані. У відповіді на звернення позивача він лише вказав, що в період травня-липня 2024 року ОСОБА_1 не оновив свої персональні дані згідно вимог статті 7 Закону №1951-VIII, а тому 07.05.2025 відповідач подав до органів Національної поліції інформацію про порушення правил військового обліку.

Натомість витяг з Резерв+ від 16.06.2025 містить запис про те, що дані уточнено вчасно. Такий же запис містить і витяг від 02.07.2025 (а.с.30-31).

До матеріалів справи відповідач не надав суду доказів направлення повідомлень ОСОБА_1 про необхідність виконання тих чи інших вимог, доказів направлення позивачеві повісток про виклик, тощо. Будь-які докази того, що позивач ухилявся від виконання своїх обов'язків та порушував правила військового обліку, матеріали справи не містять.

Натомість відповідач в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів вніс запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Суд звертає увагу відповідача на те, що статтею 7 Закону №1951-VIII передбачений вичерпний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, що вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Більш того, відповідно до підпункту 5 пункту 52 Положення №879 однією із особливостей надання електронної публічної послуги у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» є відомості, що отримуються військовозобов'язаними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) за результатами уточнення даних, зокрема, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Тобто позивач, через свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, має можливість отримати відомості про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення), за наявності таких відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Однак, з огляду на спірну ситуацію, що розглядається судом, з приводу порушення позивачем правил військового обліку, можливість внесення такого запису органами ведення реєстру передбачена пунктом 20-1 частини першої статтею 7 Закону №1951-VIII - відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення), що узгоджується з можливістю військовозобов'язаного отримати через електронну публічну послугу у сфері національної безпеки і оборони “уточнення облікових даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів» такі відомості, за результатами уточнення даних, що передбачено підпунктом 5 пункту 52 Положення №879.

Тобто у випадку порушення військовозобов'язаним правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вноситься повідомлення про факт порушення та притягнення його до відповідальності, дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення, а не короткий запис "порушення правил військового обліку", що має місце у даному випадку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не притягувався, що підтверджено відповідачем.

Згідно частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Суд вважає, що відповідач, внісши до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку без наявності факту притягнення його до адміністративної відповідальності діяв всупереч змісту частини другої статті 2 КАС України та статті 7 Закону №1951-VIII, яка визначає вичерпний перелік персональних даних що вносяться до такого реєстру, тобто діяв поза межами, які чітко встановлені законом, на власний розсуд.

З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку позивачем та зобов'язання виключити такі дані з реєстру є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог з приводу повідомлення позивача про виключення запису "порушення правил військового обліку" та про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 з направлення звернення до органів поліції про розшук ОСОБА_1 та зобов'язання його відкликати, суд зазначає наступне.

Суд не вбачає необхідності зобов'язувати відповідача додатково повідомляти ОСОБА_1 про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису "порушення правил військового обліку", оскільки результат таких дій позивач одразу побачить через свій електронний кабінет. Протилежного ним перед судом не доведено.

Відповідно до пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.

У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.

Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідач у своєму відзиві повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 подавав електронне звернення до органів поліції щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 , як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Однак вказав, що строк притягнення до адміністративної відповідальності позивача згідно ч.2 ст. 38 КУпАП сплинув.

До матеріалів справи копію звернення відповідач не надав.

Враховуючи встановлення протиправності внесення відповідачем інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, як наслідок, протиправними є інформування відповідачем органів Національної поліції про відповідні порушення.

Оскільки за приписами частини восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, належним способом захисту у контексті спірних правовідносин є зобов'язання відповідача повідомити органи Національної поліції, які отримали вищевказане електронне звернення відносно ОСОБА_1 , про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставляння його до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не в спосіб відкликання такого електронного звернення як просить позивач.

В зв'язку з цим позовні вимоги належить задовольнити частково.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. (а.с.24), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_6 ) виключити відомості про порушення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_7 ) правил військового обліку з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_8 ) повідомити Кропивницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_7 ).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_6 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_7 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Повне судове рішення складене 20 жовтня 2025 року.

Сторони:

позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА