14 жовтня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6697/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Колушкіна Ю.В.,
за участю сторін:
позивача: Приватне науково-виробниче підприємство "ФЛОРА" - представник не з'явився,
відповідача: Холмківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (88004, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Митрака Олександра, буд. 10, офіс 201, код ЄДРПОУ 20464196), в особі уповноваженого представника Маркусь Михайла Івановича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (89422, Закарпатська обл., Ужгородського р-н., с. Холмок, вул. Свободи буд. 50, код ЄДРПОУ 22096259) про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 14 жовтня 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 20 жовтня 2025 року.
18 серпня 2025 року Приватне науково-виробниче підприємство «ФЛОРА», через уповноваженого представника Маркусь Михайла Івановича звернулося до суду з позовною заявою до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення від 06 червня 2025 року реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ MU01:1010-1103-7487-2230, номер рішення 3641010110366483620) Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області Відділу містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259), про відмову у видачі містобудівельних умов та обмежень Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (код ЄДРПОУ 20464196); 2) визнати протиправним та скасувати Наказ від 06.06.2025 №04/05-19 Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області Відділу містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259) «Про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об?єкта будівництва»; 3) зобов?язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області Відділ містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259) повторно розглянути Заяву від 22 травня 2025 року Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (код ЄДРПОУ 20464196) про надання містобудівних умов та обмежень на проектування об?єкта будівництва на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради, Ужгородського району, Закарпатської області, із загальною площею 8500 кв.м. на земельній ділянці з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017 та видати містобудівні умови та обмеження.
04 вересня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в даній адміністративній справі.
1. Позиції сторін.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувані рішення від 06.06.2025 та наказ від 06.06.2025року, якими позивачу відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень, містять конкретні підстави, мотивів, обґрунтувань для такої відмови, але вони не відповідають вимогам п.1. ч.4 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки до Заяви від 22.05.2025 позивачем подано всі визначені ч.3 третьою ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, а тому прийняті в порушення вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Закону України «Про адміністративну процедуру», та не відповідають критеріям відповідності, наведеним у частині 2 статті 2 КАС України, в тому числі прийняті з порушенням строку прийняття, а тому підлягають скасуванню, як протиправні.
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 04 вересня 2025 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Сторони у судове засідання не з'явилися, однак про час і датку судового засідання повідомлені належним чином.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 02 квітня 2025 року між Холмківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області (Орендодавець) та Приватним науково-виробничим підприємством «Флора» (Орендар) укладено договір оренди землі № 08/06-08, (а.с. 7-10).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Орендодавець на підставі рішення XLIX (позачергової) сесії VIII скликання Холмківської сільської ради від 05 березня 2025 року № 2282/VIII-2025 «Про передачу в оренду земельної ділянки» передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства (код згідно з КВЦПЗД 01.04) з кадастровим номером 2124886300:01:005:0017, що розташована за межами населеного пункту с. Сторожниця на території Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
Відповідно до пунктів 2.1-2.3 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 8,5000 га для ведення підсобного сільського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Сторожниця на території Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
Кадастровий номер земельної ділянки: 2124886300:01:005:0017.
На земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна, а саме: будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, що належать на праві власності ПНВП «ФЛОРА» відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 15.12.2023, номер відомостей про речове право 53002265. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2849924221100.
Інші об'єкти інфраструктури: відсутні.
Земельна ділянка передається в оренду разом із об'єктами нерухомого майна.
22 травня 2025 року Приватне науково-виробниче підприємство «Флора» звернулося до Відділу містобудування та архітектури Холмківської сільської ради із заявою, в якій просить надати містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради, Ужгородського району, Закарпатської області із загальною площею 8500 кв.м. на земельній ділянці з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017, (а.с. 6).
06 червня 2025 року Відділом містобудування та архітектури Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області прийнято рішення про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень № А3641010110366483620 (реєстраційним номер документа в ЄДЕССБ МU01:1010:1103:7487-2230), оскільки не подано визначених частиною третьої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень.
Примітка: відповідно до пункту 6 Розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються на підставі плану зонування або детального плану території, затвердженого до цього Закону. На земельну ділянку з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017 містобудівна документація відсутня. Для будівництва на орендованій земельній ділянці необхідно оформити договір суперфіцію, (а.с. 16-17).
06 червня 2025 року наказом Відділу містобудування та архітектури Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області НВ №04/05-19 «Про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва», відповідно до пункту 1 статті 102-1 Земельного Кодексу України, пункту 1 статті 413 Цивільного кодексу України «Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови», підпункту 3 частини 4 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про адміністративну процедуру», постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 р. № 681 «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва», беручи до уваги заяву приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» 22.05.2025 про надання містобудівних умов та обмежень, відмовлено в наданні містобудівних умов та обмежень на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, у зв'язку із неподанням документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень, а саме: містобудівну документацію - план зонування або детальний план території; договір суперфіцію необхідний для здійснення будівництва на орендованій земельній ділянці, (а.с. 18).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом спору у справі, що розглядається, є правомірність прийняття рішення органом архітектури та містобудування про відмову у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки та наказу яким затверджено оскаржуване рішення.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України від 17.02.2011 №3038-VI “Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон №3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Аналізуючи зміст частини другої статті 19 Конституції України, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.10.2023 у справі № 9901/43/21 вказала на те, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
При цьому, за правилами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктами 1, 7, 8, 9 частини першої статті 1 Закону №3038-VI будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта будівництва; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією; план зонування території (зонінг) - документація, що є складовою комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади або генерального плану населеного пункту і визначає умови та обмеження використання території у межах визначених функціональних зон.
Частиною другою статті 5 Закону № 3038-VI передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 3038-VI режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, встановлюється містобудівною документацією на місцевому рівні.
Згідно із частинами першою, другою та четвертою статті 26 Закону № 3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.
Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 3-1) отримання права на виконання підготовчих та будівельних робіт у випадках, визначених цим Законом; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 4-1) державна реєстрація спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва та майбутній об'єкт нерухомості у випадках, визначених законом; 4-2) проведення контрольного геодезичного знімання закінчених будівництвом об'єктів (крім об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1)) та здійснення їх технічної інвентаризації (крім об'єктів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування); 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом та прийнятий в експлуатацію у випадках, визначених цим Законом, об'єкт (його складову) (частина п'ята статті 26 Закону № 3038-VI).
Тобто першим етапом в реалізації наміру будівництва (реконструкції) об'єктів є отримання замовником або проектувальником вихідних даних.
Основними ж складовими вихідних даних, у розумінні частини першої статті 29 Закону №3038-VI є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - це документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією (пункт 8 частини першої статті 1 Закону № 3038-VI).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що містобудівні умови та обмеження є складовою вихідних даних, отримання яких є необхідною умовою для набуття власниками земельних ділянок або землекористувачами права на забудову земельної ділянки, у тому числі для реалізації наміру реконструкції існуючої забудови.
Частинами другою та третьою статті 29 Закону № 3038-VI визначено, що фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Згідно із частиною п'ятою статті 29 Закону № 3038-VI містобудівні умови та обмеження містять:
1) назву об'єкта будівництва, що повинна відображати вид будівництва та місце розташування об'єкта;
1-1) ідентифікатор об'єкта будівництва або закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів нового будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор об'єкта будівництва до видачі містобудівних умов та обмежень);
2) інформацію про замовника;
3) відповідність на дату надання містобудівних умов та обмежень цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівній документації на місцевому рівні;
4) гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах (з урахуванням обмежень використання приаеродромних територій, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України);
5) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки;
6) максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону);
7) мінімально допустимі відстані від об'єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд;
8) планувальні обмеження (охоронні зони пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об'єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони, планувальні обмеження використання приаеродромних територій, встановлені відповідно до Повітряного кодексу України, зони, встановлені відповідно до законодавства за результатами визначення рівнів ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, відображені у містобудівній документації);
9) охоронні зони об'єктів транспорту, зв'язку, інженерних комунікацій, відстані від об'єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж;
10) вимоги щодо розроблення розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (для об'єктів, визначених відповідно до частини десятої статті 31 цього Закону).
Перелік зазначених умов є вичерпним.
Відомості, визначені пунктами 3, 4, 6-9 цієї частини, визначаються у містобудівних умовах та обмеженнях на підставі відомостей Державного земельного кадастру. Дія цього положення не поширюється на випадки, коли такі дані були встановлені містобудівною документацією до набрання чинності цим абзацом і відомості про них не внесені до Державного земельного кадастру.
Надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.
Внесення змін до містобудівних умов та обмежень може здійснювати орган, що їх надав, за заявою замовника або за рішенням адміністративного суду.
Припинення дії містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом: 1) відкликання за заявою замовника; 2) скасування за рішенням адміністративного суду.
У разі скасування за рішенням адміністративного суду містобудівних умов та обмежень посадові особи відповідного уповноваженого органу містобудування та архітектури несуть відповідальність згідно із законом (частини шоста та восьма статті 29 Закону № 3038-VI).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що отримання містобудівних умов та обмежень - це перший етап офіційного оформлення будівельних об'єктів, де визначаються контури та обмеження майбутньої забудови, та в яких міститься інформація, зокрема про можливу поверховість та щільність забудови, відступи будинків від інших будівель та червоних ліній, а також планувальні обмеження, у тому числі щодо охоронних зон пам'яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, в межах яких діє спеціальний режим їх використання.
Тобто, містобудівні умови не є дозволом на будівництво, а лише описують технічні показники та планувальні обмеження для майбутнього проєктування об'єкта будівництва (реконструкції існуючого об'єкта).
У свою чергу підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень визначені у частині четвертій статті 29 Закону № 3038-VI, відповідно до якої такими є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Рішення про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень з обґрунтуванням підстави відмови приймається, за умови забезпечення права особи на участь в адміністративному провадженні, передбаченого Законом України «Про адміністративну процедуру», у строк, що не перевищує строк, встановлений для їх надання.
У справі, яка розглядається спір виник у зв'язку із відмовою відповідача у видачі позивачу містобудівних умов та обмежень, яка була мотивована посиланням на положення частини четвертої статті 29 Закону № 3038-VI, а саме: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень з приміткою: відповідно до пункту 6 Розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються на підставі плану зонування або детального плану території, затвердженого до цього Закону. На земельну ділянку з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017 містобудівна документація відсутня. Для будівництва на орендованій земельній ділянці необхідно оформити договір суперфіцію, (а.с. 16-17).
Перевіряючи відповідність оскаржуваного рішення від 06 червня 2025 року №MU01:1010-1103-7487-22305 чинному законодавству, суд виходить із наступного.
Судом встановлено, що Холмківська сільська рада Ужгородського району Закарпатської області є власником земельної ділянки з кадастровим номером 2124886300:01:005:0017, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, (а.с. 19).
02 квітня 2025 року між Холмківською сільською радою Ужгородського району Закарпатської області (Орендодавець) та Приватним науково-виробничим підприємством «Флора» (Орендар) укладено договір оренди землі № 08/06-08, (а.с. 7-10).
Відповідно до пункту 1.1. Договору Орендодавець на підставі рішення XLIX (позачергової) сесії VIII скликання Холмківської сільської ради від 05 березня 2025 року № 2282/VIII-2025 «Про передачу в оренду земельної ділянки» передає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку для ведення підсобного сільського господарства (код згідно з КВЦПЗД 01.04) з кадастровим номером 2124886300:01:005:0017, що розташована за межами населеного пункту с. Сторожниця на території Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
22 травня 2025 року Приватне науково-виробниче підприємство «Флора» звернулося до Відділу містобудування та архітектури Холмківської сільської ради із заявою, в якій просить надати містобудівні умови та обмеження на проектування об'єкта будівництва на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради, Ужгородського району, Закарпатської області із загальною площею 8500 кв.м. на земельній ділянці з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017, (а.с. 6, 54).
06 червня 2025 року Відділом містобудування та архітектури Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області прийнято рішення про відмову у видачі містобудівних умов та обмежень № А3641010110366483620 (реєстраційним номер документа в ЄДЕССБ МU01:1010:1103:7487-2230) відповідно до частини 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме неподання визначених частиною третьої статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень. Дане рішення містить примітку.
Частиною 3 статті 29 Закону №3038-VI передбачено, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
На виконання вимог ч.3 ст. 29 цього Закону, заявником подано до заяви договір оренди землі №08/06-08, (а.с.55 від 12.04.2025 року); розрахунок орендної плати за земельну ділянку, як додаток до договору оренди, (а.с.59); витяг № НВ-9950463542025 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 04.03.2025 року (а.с.59 зворот); акт приймання передачі об'єкта оренди від 02 квітня 2025 року (а.с.60); витяг № НВ-9930116422024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.02.2024 року, (а.с.59 зворот); викопіювання з топографо-геодезичного плану (а.с.13, 61); містобудівні розрахунки з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва (а.с.14,15,61 зворот,62); витяг із державного реєстру речових прав, де власником зазначено Приватне науково-виробниче підприємство "Флора" (а.с.63).
При цьому, частина 4 цієї статті Закону №3038-VI передбачає, що підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень з обґрунтуванням підстав такої відмови надається у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Відповідно до частини 6 статті 29 Закону №3038-VI надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Отже, з аналізу зазначених норм Закону №3038-VI слідує, що відповідний уповноважений орган протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви повинен прийняти одне з можливих рішень, зокрема, про надання містобудівних умов та обмежень або про відмову у їх наданні.
При цьому, суд виходить із того, що частина третя статті 29 Закону №3038-VI, на яку вказав відповідач у своєму рішенні містить три пункти. Однак, оскаржуваним рішенням від 06 червня 2025 року позивачу відмовлено у видачі містобудівних умов та обмежень на проектування об'єкту будівництва, проте цей індивідуальний акт не містять конкретних підстав, а саме пунктів, частини третьої ст. 29 Закону, які недотримані заявником, а тому прийнятий в порушення вимог Закону №3038-VІ та не відповідає критеріям відповідності, наведеним у частині 2 статті 2 КАС України.
За загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення органом влади конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Відтак, невиконання органом влади законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Крім того, аналізуючи дії відповідача через призму Закону України “Про адміністративну процедуру», суд виходить із того, що адміністративний акт, яким є рішення у цій справі, з негативним характером для особи та з врахуванням всіх наслідків: потребою гарантування права особи на участь, обов'язком мотивування такого акта, обов'язком зазначення порядку його оскарження, суд змушений констатувати про недотримання адміністративним органом принципів адміністративної процедури відповідно до статті 4 Закону України “Про адміністративну процедуру» (далі - Закон 2073-ІХ) та статті 8 “Обґрунтованість», статті 17 “Гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні», статті 18 “Гарантування ефективних засобів правового захисту».
Враховуючи вищенаведене, рішення про відмову повинно бути чітким, обґрунтованим, відповідати вимогам закону, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, надавати можливість зацікавленій особі зрозуміти причини відмови та оскаржити її у встановленому порядку.
Доводи відповідача у примітці до оскаржуваного рішення щодо необхідності оформлення договору суперфіції є безпідставними, оскільки заявник додав до заяви копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, як цього вимагає дана норма, а у відповідності до частини 3 статті 29 Закону №3038-VI копія договору суперфіцію надається до заяви замовника лише у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача у видачі позивачам містобудівних умов та обмежень не відповідає критеріям, визначеним у статті 19 Конституції України та у частині другій статті 2 КАС України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Відділу містобудування та архітектури Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 06 червня 2025 року №3641010110366483620 (реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ MU01:1010-1103-7487-2230) про відмову у видачі містобудівельних умов та обмежень Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» та наказ Відділу містобудування та архітектури Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 06 червня 2025 року № НВ №04/05-19 «Про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва» та з метою належного захисту прав позивача зобов'язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області Відділ містобудування та архітектури повторно розглянути заяву від 22 травня 2025 року Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» про надання містобудівних умов та обмежень на проектування об?єкта будівництва на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради, Ужгородського району, Закарпатської області, із загальною площею 8500 КВ.М. на земельній ділянці з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки суду.
Разом з тим, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відтак, на переконання суду, решта доводів позивача на обґрунтування своїх вимог у даній справі, не вимагають детального спростування в рамках даної адміністративної справи.
Згідно із частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково з мотивів, що вищезазначені.
Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 6 056,00 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки від 27 серпня 2025 року № 197112923.
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
1. Позов Приватного науково-виробничого підприємства "ФЛОРА" до Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення та наказу, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати Рішення від 06 червня 2025 року реєстраційний номер документа в ЄДЕССБ MU01:1010-1103-7487-2230, номер рішення 3641010110366483620) Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області Відділу містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259), про відмову у видачі містобудівельних умов та обмежень Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (код ЄДРПОУ 20464196).
3. Визнати протиправним та скасувати Наказ від 06.06.2025 НВ №04/05-19 Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області Відділу містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259) «Про відмову в наданні містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва».
4. Зобов'язати Холмківську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області Відділ містобудування та архітектури (код ЄДРПОУ 22096259) повторно розглянути заяву від 22 травня 2025 року Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (код ЄДРПОУ 20464196) про надання містобудівних умов та обмежень на проектування об?єкта будівництва на нове будівництво групи будівель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Сторожниця, Холмківської сільської ради, Ужгородського району, Закарпатської області, із загальною площею 8500 КВ.М. на земельній ділянці з кадастровим номером: 2124886300:01:005:0017 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки суду.
5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
6. Стягнути на користь Приватного науково-виробничого підприємства «ФЛОРА» (88004, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Митрака Олександра, буд. 10, офіс 201, код ЄДРПОУ 20464196) за рахунок бюджетних асигнувань Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області (89422, Закарпатська обл., Ужгородського р-н., с. Холмок, вул. Свободи буд. 50, код ЄДРПОУ 22096259) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 6056,00 грн (шість тисяч п'ятдесят шість гривень, 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТ.В.Скраль