Рішення від 20.10.2025 по справі 160/22242/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2025 рокуСправа №160/22242/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луговської Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 6 рішення Міністерства оборони України (далі - відповідач), оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги і компенсаційних сум, від 19.12.2023 року №24/в про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.01.2022 року №168, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця його доньці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок загибелі (смерті) батька ОСОБА_3 , пов'язаної із захистом Батьківщини;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.04.2023 із документами про призначення одноразової допомоги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) батька ОСОБА_3 , пов'язаної із захистом Батьківщини, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач не погоджується із пунктом 6 рішення відповідача, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги і компенсаційних сум, від 19.12.2023 року №24/в про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.01.2022 року №168, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця його доньці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок загибелі (смерті) батька ОСОБА_3 , пов'язаної із захистом Батьківщини.

Позивач зазначає, що є вдовою військовослужбовця - старшого солдата ОСОБА_3 , та після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 народила доньку - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв'язку з чим, позивач, 20.04.2023 звернулась зі заявою про призначення одноразової допомоги донці до ІНФОРМАЦІЯ_3 , яку передано на розгляд Міністерства оборони України.

На засіданні комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги і компенсаційних сум, позивачу відмовлено у призначені одноразової допомоги.

Позивач підтвердила, що не оскаржувала в судовому порядку таку відмову.

Посилаючись на практику Верховного Суду 2024 року, позивач повторно звернулась 27.06.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 зі заявою про призначення одноразової допомоги донці.

Листом від 04.07.2024 позивачку повідомлено про відмову у призначені допомоги та необхідність з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_3 для отримання супровідного листа і виписки з протоколу засідання комісії.

Не погодившись з цією відмовою, позивач звернулась з відповідним позовом до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.

Одночасно з поданням позовної заяви, позивач звернулась із заявою про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.

Ухвалою суду позивачу поновлено строк звернення до суду, позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Від відповідача засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі зазначає, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» (09.12.2023 року, №3515-IX) було внесено зміни до ст.ст.16-161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ). Проте, ці зміни Закону застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги.

Відповідач зазначає, що на момент розгляду заяви ОСОБА_1 (позивачки по справі) в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , одноразова грошова допомога була призначена сину, дружині та матері загиблого ОСОБА_3 в рівних частинах кожному, на підтвердження чого до справи надано витяги з протоколів засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 11.08.2023 року №255/168, від 19.12.2023 №365/168, №369/168, №24/в щодо призначення одноразової грошової допомоги в зв'язку з загибеллю старшого солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Ухвалою суду провадження у справі зупинено до перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку.

Ухвалою суду провадження у справі поновлено.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Виплату одноразової грошової допомоги було запроваджено з 01.01.2007 року після внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст.ст.16, 16-1 - 16-4 вищезазначеного Закону).

Частиною 9 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання припису ч.9 ст.16-3 вищезазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 затверджено "Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

При визначенні права особи на отримання одноразової грошової допомоги, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ч.9 ст.16-3) делеговано Кабінету Міністрів України визначати не тільки порядок проведення компенсаційних виплат, а й умови, за яких вони здійснюються.

Пунктом 1 цього Порядку (Постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975) визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 передбачає: допомога, що не призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Пунктом 1 цього Порядку №975 було визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Також пунктом 5 Порядку визначено розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця.

В подальшому, в зв'язку з введенням воєнного стану в України, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» було встановлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15' 000' 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Отже, Постанова №168 є нормативно-правовим актом, який встановлює право на отримання одноразової грошової допомоги та її суму, водночас ця Постанова №168 не містить зафіксованого порядку та строків її виплати.

Пунктом 2-1 Постанови №168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Так, наказом Міністерства оборони України від 21.01.2023 року №45, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за №176/39232 відповідно до Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 ''Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану'' затверджений Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (далі - Порядок №45).

Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2016 року за №1497/29627 «Про затвердження Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум» Комісія уповноважена … приймати рішення про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги….

Відповідно до ст.16-1 Закону України №2011-ХІІ право (в редакції на 22.10.2022 року на день загибелі ОСОБА_3 ) на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився друге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Саме станом на 22.10.2022 року визначається коло осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Донька ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_5 після загибелі ОСОБА_3 .

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» (9 грудня 2023 року, №3515-IX) було внесено зміни та визначено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

вдова (вдівець);

батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

Але відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень вищезазначеного закону встановлено, що цей Закон застосовується до правовідносин, які виникли до набрання ним чинності та пов'язані з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги для дітей загиблої (померлої) особи, зачатих за життя загиблої (померлої) особи та народжених після її смерті, за умови що одноразова грошова допомога не призначалася жодній із осіб, які мали право на отримання такої допомоги.

На момент розгляду заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 одноразова грошова допомога була призначена сину, дружині та матері загиблого ОСОБА_3 в рівних частинах кожному.

З наданих відповідачем та долучених до матеріалів справи витягів з протоколів засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум щодо призначення одноразової грошової допомоги в зв'язку з загибеллю старшого солдата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 встановлено наступне.

Згідно витягу з протоколу від 11.08.2023 року №255/168:

« 13. Сину загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 19.11.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 06.06.2023 № 321/КЦ/4269 - в розмірі 1/4 частини 15000000 грн., в сумі 3750000 (Три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп.».

Згідно витягу з протоколу від 19.12.2023 №365/168:

« 28. Матері та дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 19.11.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 06.06.2023 № 321/КЦ/4269 - в розмірі 2/3 частини 15000000 грн., в сумі 10000000 (Десять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожній.».

Згідно витягу з протоколу від 19.12.2023 №369/168:

« 34. Сину загиблого 22.10.2022 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 19.11.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 06.06.2023 № 321/КЦ/4269 - в розмірі 1/12 частини 15000000 грн., в сумі 1250000 (Один мільйон двісті п'ятдесят тисяч) грн. 00 коп.».

Згідно витягу з протоколу від 19.12.2023 №24/в:

«6. ОСОБА_1 , дружині загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 від 19.11.2022 та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 06.06.2023 № 321/КЦ/4269, яка діє в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 одноразова грошова допомога виплачується сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

У редакції статті 16-1 згаданого Закону, чинній на дату смерті військовослужбовця, зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", що вказана у свідоцтві про смерть.

ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 і на цю дату визначається право осіб на одержання одноразової грошової допомоги.

ОСОБА_6 народилася після загибелі ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Відповідно до статті 25 Цивільного кодексу України здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.

Одноразова грошова допомога, яка має виплачуватися членам сім'ї загиблого, не є коштами, які належали померлому (спадкодавцеві), тому не входить до складу спадщини.

Ураховуючи положення статті 25 Цивільного кодексу України - відмовити ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги на доньку ОСОБА_2 .».

Таким чином, суд погоджується з відповідачем про відсутність підстав для прийняття комісією позитивного рішення щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги.

Питання перерозподілу часток одноразової грошової допомоги після смерті військовослужбовця необхідно вирішувати в порядку цивільного судочинства.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, при розгляді справи протиправності дій та рішень відповідача не встановлено.

Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вищевикладеного, відповідачем доведено правомірність своїх дій та прийнятих рішень, отже, підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст.9, 72-78, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В. Луговська