Ухвала від 20.10.2025 по справі 160/13102/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 жовтня 2025 року Справа №160/13102/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луговської Г.В., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 29.07.2025р. у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, заявник) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

29.07.2024 року рішенням суду адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року № 713, з моменту припинення виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення суду від 29.07.2024 року змінено та доповнено його резолютивну частину наступними абзацами: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині виплати основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.12.2019 року з обмеженням граничного розміру пенсії десятьма мінімальними прожитковими мінімумами, установлених для осіб які втратили працездатність. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у розмірі 86% від грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх страв України по Дніпропетровській області" №33/24/C-812 від 07.06.2021 року, без обмеження граничного розміру пенсії десятьма мінімальними прожитковими мінімумами установлених для осіб які втратили працездатність, та виплачувати пенсію у розмірі її фактичного нарахування без обмежень.» В решті рішення суду від 29.07.2024 року залишено без змін.

До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Дніпропетровській області подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі №160/13102/24.

14.07.2025 року ухвалою суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у трьох місячний строк з дня отримання даної ухвали подати звіт про виконання судового рішення суду по даній справі.

10.10.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засобами електронного зв'язку через підсистему «Електронний суд» надійшов звіт про виконання рішення суду від 29.07.2024 по даній справі, згідно якого на виконання рішення суду від 29.07.2024 у справі №160/13102/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії щодо щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн та нараховано доплату за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 у розмірі 149530,47грн.; відповідно до статті 8 Закону України №2262 визначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, а відповідно, фактичне, у повному обсязі, виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету; відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Окрім того, відповідач вказує на те, що Головне управління звернулось із запитом від 24.09.2025 №0400-010408-5/178799 до Пенсійного фонду України щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду по адміністративній справі №160/131/24 за позовом ОСОБА_1 . Враховуючи викладене, невиплата грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління до отримання фінансування не має можливості виконати судове рішення в частині виплати нарахованих коштів. Таким чином, Головне управління вживає всіх заходів щодо виконання в повному обсязі рішення суду від 29.07.2024 по адміністративній справі №160/13102/24.

Згідно частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Так, при розгляді звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 29.07.2024р. у справі №160/13102/24, суд виходить з наступного.

За приписами ч.1, ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання рішення суду від 29.07.2024 у справі №160/13102/24 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії щодо щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн та нараховано доплату за період з 01.12.2019 по 29.02.2024 у розмірі 149530,47грн.

Щодо невиплати доплати, нарахованої на виконання рішення суду у цій справі, слід зазначити, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів невиплата такої доплати не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки Головне управління не має юридичної можливості виконати судове рішення в частині виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, а інших фінансових можливостей для здійснення виплат Головне управління не має.

При цьому, судом враховуються і правові висновки Верховного Суду, які викладені в постановах від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19, від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 24.07.2023 у справі №420/6671/18 відповідно до яких невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Окрім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчиняються дії щодо належного виконання вищевказаного рішення.

Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зверталося до Пенсійного фонду України із запитом від 24.09.2025 №0400-010408-5/178799 щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду по справі №160/13102/24.

Отже, виплата коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 29.07.2024р. у справі №160/13102/24 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.

За викладених обставин, суд дійшов висновку, що на день розгляду даного звіту відповідачем наведено обґрунтовані підстави, які ускладнюють виконання судового рішення, а також надано докази вжиття останнім достатніх заходів для виконання рішення суду, які мають забезпечити своєчасне і повне виконання, в свою чергу, відсутність остаточного та повного виконання рішення суду наразі має об'єктивний характер, зумовлений відсутністю коштів у відповідача, що від нього не залежить.

Згідно ч.11 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Отже, звіт відповідача про виконання рішення суду від 29.07.2024р. у справі №160/13102/24 підлягає прийняттю частково з одночасним встановленням нового строку на подання звіту із зобов'язанням надати докази розрахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти частково звіт Головного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №160/13102/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по даній справі в частині виплати нарахованої заборгованості, а також зобов'язати надати докази розрахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду по даній справі, який становить два місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

Копію ухвали надіслати:

- позивачу за електронною адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1;

- відповідачу до електронного кабінету.

Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.

Суддя Г. В. Луговська