Постанова від 22.10.2025 по справі 472/1101/25

Справа № 472/1101/25

Провадження №3/472/566/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2025 рокус-ще Веселинове

Суддя Веселинівського районного суду Миколаївської області Тустановський А.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Нова Борова, Володарсько-Волинського району Житомирської області, військовослужбовець, посада начальник служби інженерно-інфраструктурного забезпечення тилу логістики військової частини НОМЕР_1 , старший лейтенант, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

18 вересня 2025 року до Веселинівського районного суду Миколаївської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №78-СП/2025 від 25 серпня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Згідно протоколу, старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - начальником служби інженерно-інфраструктурного забезпечення тилу логістики військової частини НОМЕР_1 , яка тимчасово дислокується в районі населеного пункту АДРЕСА_2 , діючи протиправно, не забезпечив своєчасне, протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, оприлюднення інформації та звіту про виконання договору на відповідному веб-сайті, а саме: за Договором №32 від 17.07.2024 у період з 24.12.2024 до 13.01.2025; за Договором №51 від 28.09.2024 у період з 24.12.2024 до 13.01.2025; за Договором №58 від 13.11.2024 у період з 24.12.2024 до 13.01.2025; за Договором №68 від 13.11.2024 у період з 24.12.2024 до 13.01.2025; за Договором №73 від 17.12.2024 у період з 31.12.2024 до 20.01.2025; за Договором №78 від 19.12.2024 у період з 24.12.2024 до 13.01.2025 та в подальшому продовжуючи недбало ставитися до виконання покладених на нього службових обов'язків, за результатами аудиторської перевірки використання коштів Міністерства оборони України на потреби базової загальновійськової підготовки та службового розслідування, проведеного на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.07.2025 за 1385 та загалом, у період з 13.01.2025 по 25.08.2025 заходів щодо забезпечення належного рівня військової дисципліни та статутного порядку не здійснив, звітно - облікову документацію до стану відповідності не привів, вимоги статутів, наказів, порадників та інструкцій щодо організації керівництва службою належним чином не знав та у службовій діяльності їх не додержуватися, належний внутрішній порядок, як командир (начальник) не забезпечив, чим вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби в умовах особливого періоду, тобто адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься заява в якій просив розглядати справу у його відсутність, вину визнає повністю.

Відповідно до ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , оскільки він був належним чином повідомлений та його участь у справі не є обов'язковою.

На підставі ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з приписами ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) в Україні.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 оголошено воєнний стан.

Частиною 1 статті 172-15 КУпАП встановлена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Диспозицією ч. 2 статті 172-15 КУпАП встановлена відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно із статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, доведена і підтверджується доказами дослідженими в судовому засіданні:

- витягом із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 №9 від 09.01.2024 р. (по строковій частині), з якого вбачається, що лейтенанта ОСОБА_1 09 січня 2024 р. призначено наказом Міністерства оборони України (по особовому складу від 29.12.2023 р. №1680 на посаду начальника служби інфраструктурного забезпечення тилу логістики військової частини НОМЕР_1 , ВОС-6201003 (а.с.14);

- наказом командира військової частини НОМЕР_1 №286 від 04.04.2024 (з основної діяльності) «Про призначення Уповноваженої особи із закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 », яким визначено начальника служби інфраструктурного забезпечення тилу логістики лейтенанта ОСОБА_1 уповноваженою особою із закупівель товарів, робіт і послуг військової частини НОМЕР_1 , та наділено обов'язками уповноваженої особи в порядку, передбаченому п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону (а.с.15-16);

- Положеннями про уповноважену особу військової частини НОМЕР_1 №59 від 18.05.2023 р. (а.с.17-20);

- Аудиторським звітом використання коштів Міноборони на потреби базової загальновійськової підготовки №520/10/аз від 19.06.2025 військової частини НОМЕР_1 , який було проведено в термін з 26.05.2025 по 19.06.2025 за період з 01.01.2024 по 31.03.2025 р., яким встановлені відхилення (порушення): 1) Ризики в управлінні активами, коштами та майном на суму 8881,50 тис. грн. з них: 8881,50 грн. - ризик придбання навчального обладнання бойової підготовки за вищевказаними цінами унаслідок: необґрунтованого та необ'єктивного розрахунку розміру очікуваної вартості (не врахована цінова пропозиція потенційного постачальника окремих систем (комплекту стимуляторів двостороннього вогневого контакту стрільця для АК 5,45), яка є більш економічно вигідною (дешевою) на 47%); визначення специфічних технічних вимог до предмету закупівлі, які обмежували участь у закупівлях потенційних постачальників; нездійснення поділу предмета закупівлі на частини (лоти), що унеможливило участь у процедурі закупівлі потенційних учасників, які могли б запропонувати окремі компоненти або частини обладнання за більш низькою ціною. 2) Порушення, що не призвели до втрат на суму 617,30 тис. грн.. (під час аудиту усунуто повністю), з яких: 368,46 тис. грн. - завищення в бухобліку вартості активів служби забезпечення бойової підготовки унаслідок не проведення документального оформлення операцій зі списання 5036 одиниць засобів імітації вибухів, використаних у 2024 році та на початку 2025 року під час виконання заходів з БЗВП (під час аудиту усунуто); 248,84 тис. грн. - заниження з бухобліку вартості активів служби забезпечення бойової підготовки унаслідок не відображення в обліку матеріальних засобів, отриманих в якості благодійної допомоги (окуляри віртуальної реальності, 3D принтери ELEGOO Neptune та BAMBU LAD, пластик для 3D принтерів, магнітно-маркетні дошки, стимулятори Liftoff FPV Drone Racing, та інші) (під час аудиту усунуто у повному обсязі). 3) Неефективні управлінські рішення у використанні коштів на суму 3447,25 тис. грн. з них: 2673,25 тис. грн.. - неефективне управлінське рішення щодо не забезпечення протягом 12 місяців введення в експлуатацію закупленого у червні 2024 році навчального майна бойової підготовки (обладнання зі складу систем лазерних симуляторів ПТРК Стугна -П, ПЗРК Ігла, РПГ-7, АГС-17) та залучення його до навчального процесу; 774,00 тис. грн. - неефективне управлінське рішення щодо використання бюджетних коштів, виділених на забезпечення нагальних потреб заходів бойової та спеціальної підготовки, внаслідок придбання навчального обладнання (ноутбуки із стимуляторами, пультами та окулярами), яке не передбачено затвердженою тематикою занять для підготовки курсантів (а.с.21-38);

- Витягом з Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) «Про призначення службового розслідування за фактом необґрунтованого (необ'єктивного) визначення розміру очікуваної вартості перед закупівлею навчального обладнання бойової підготовки за завищеними цінами на суму 8881501,20 грн.» (а.с.39);

- Актом проведення службового розслідування за фактом необґрунтованого (необ'єктивного) визначення розміру очікуваної вартості перед закупівлею навчального обладнання бойової підготовки за завищеними цінами на суму 8881501,20 грн., яким встановлено, що за порушення вимог, ст. 17 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №548 - ХІV та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551 - ХІV, ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» накласти на старшого лейтенанта ОСОБА_1 , начальника служби інженерно - інфраструктурного забезпечення тилу логістики військової частини НОМЕР_1 , дисциплінарне стягнення (а.с. 40-46);

- Витягом із Наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №856 від 30.07.2025 «Про результати службового розслідування за фактом необґрунтованого (необ'єктивного) визначення розміру очікуваної вартості перед закупівлею навчального обладнання бойової підготовки за завищеними цінами на суму 8881501,20 грн., з якого вбачається, що на старшого лейтенанта ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення - зауваження (а.с. 47-50);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №32 від 17 липня 2024 р., укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ФОП ОСОБА_3 , яка діє на підставі Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.09.2023 р., з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: планшет Oukitel RT6 8/256GB LTE, Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015 (CPV 2008, IDT) - 30213200-7, планшетні комп'ютери (а.с.51-56);

- Специфікацією на товар до Договору №32 від 17.07.2024 р., де вартість 30 одиниць планшет Oukitel RT6 8/256GB 4G Dual Sim становить 358020 грн. без ПДВ. (а.с.57);

- Інформацією з Сайту Prozorro по Договору №32, який підписано 17 липня 2024 р., з якої вбачається, що було здійснено закупівлю на 358020 грн. (а.с.58);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №51 від 28 вересня 2024 р., укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ТОВ «Сантарекс» в особі директора ОСОБА_4 , що діє на підставі Статуту, з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: багатофункціональні пристрої KYOCERA TASKalfa, код за ДК 021:2015-30230000-0: комп'ютерне обладнання (а.с.59-64);

- Специфікацією на товар до Договору №51 від 28.09.2024 р., де вартість 1 одиниці БФП KYOCERA TASKalfa 4054 ci (1102YN3NLO) становить 118640 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці DP-7140/DOCUMENT PROCESSOR 1203V25NLO становить 15566 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці TK-8545K (1TO2YMONLO) становить 2650 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці TK-8545С (1TO2YMONLO) становить 5500 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці TK-8545М (1TO2YMONLO) становить 5500 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці TK-8545Y (1TO2YMONLO) становить 5500 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці БФП KYOCERA TASKalfa 5004i (1102YS3NLO) становить 104160 грн. без ПДВ, вартість 1 одиниці -7150 (1203V35NLO) становить 17666 грн. без ПДВ, вартість 1 одиниці TK-6345 (1TO2XFONLO) становить 4908 грн. без ПДВ., вартість 1 одиниці БФП KYOCERA ECOSYS MA4500x (110C133NLO) становить 26500 грн. без ПДВ. Разом з ПДВ 20% - 367908 грн. (а.с.65);

- Інформацією з Сайту Prozorro по Договору №51, який підписано 28 вересня 2024 р., з якої вбачається, що було здійснено закупівлю на 367908 грн. (а.с.66);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №58 від 23 листопада 2024 р., укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ТОВ «Аіст Прінг» в особі директора ОСОБА_5 , що діє на підставі Статуту та діє на підставі Виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.02.2011 р., з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: рекламна продукція різна, Код ДК 021:2015:22460000-2 «Рекламні матеріали, каталоги товарів та посібники» (а.с.67-72);

- Специфікацією на товар до Договору №58 від 13.11.2024 р., де загальна вартість 24 одиниць товару становить 691285,34 грн. (а.с.73-74);

- Інформацією з Сайту Prozorro по Договору №58, який підписано 13 листопада 2024 р., з якої вбачається, що було здійснено закупівлю товару на 691285,34 грн. (а.с.75);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №68 від 13 грудня 2024 р., укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ФОП ОСОБА_6 , що діє на підставі Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.06.2018 р. №2620000000040889, з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: Монокуляр нічного бачення RM2021 WP, код за ДК 021:2015 - 38630000-0 «Астрономічні та оптичні прилади» (а.с.76-81);

- Специфікацією на товар до Договору №68 від 13.12.2024 р., де вартість 8 одиниць Монокуляра нічного бачення RM2021 WP становить 878000 грн. (а.с.82);

- Інформацією з Сайту Prozorro по Договору №68, який підписано 13 грудня 2024 р., з якої вбачається, що було здійснено закупівлю товару на 878000 грн. (а.с.83);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №73 від 17 грудня 2024 р., укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ТОВ «Роботікс Дістрібьюшн» в особі директора з розвитку бізнесу Кірющенко І.Г., що діє на підставі Довіреності від 25.11.2025 р., з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: навчальна станція для керування БПЛА мультироторного типу FPV «ProDrone Start», код за ДК 021:2015-34150000-3 - Транспортні симулятори (а.с.84-89);

- Специфікацією на товар до Договору №73 від 17.12.2024 р., де вартість 10 одиниць навчальної станції для керування БПЛА мультироторного типу FPV «ProDrone Start» становить 774000 грн. (а.с.90);

- Оголошенням про проведення аукціону, з якого вбачається, що переможцем став ТОВ «Роботікс Дістрібьюшн» та встановлено вартість 10 одиниць навчальної станції для керування БПЛА мультироторного типу FPV «ProDrone Start» становить 774000 грн. (а.с.91-95);

- Договором про закупівлю товарів за державні кошти №78 від 19 грудня 2024 р. укладений Військовою частиною НОМЕР_1 у особі командира військової частини полковника ОСОБА_2 , який діє на підставі Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України та ФОП ОСОБА_7 , що діє на підставі Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.09.2024 р. №2010350000000637304, з якого вбачається, що постачальник зобов'язується у терміни поставити Замовнику товар, а саме: Планшет Qukitel RT6 8/256/GB LTE, код за ДК 021:2015-30210000-4 - Машини для обробки даних (апаратна частина) (а.с.96-101);

- Специфікацією на товар до Договору №78 від 19.12.2024 р., де вартість 59 одиниць Планшету Qukitel RT6 8/256/GB LTE становить 742043 грн. (а.с.102);

- Оголошенням про проведення аукціону, з якого вбачається, що переможцем став ФОП ОСОБА_7 та встановлено вартість 59 одиниць Планшету Qukitel RT6 8/256/GB LTE становить 742043 грн. (а.с.104-108)

Дослідженні матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, тобто недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

При визначені ОСОБА_1 виду адміністративного стягнення, суд враховує особу порушника та суспільну небезпеку вчиненого ним адміністративного правопорушення.

Санкція ч. 2 ст. 172-15 КУпАП передбачає такі види адміністративного стягнення як штраф від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що достатнім для виправлення ОСОБА_1 буде призначення йому адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАПсудовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п. 12 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 24, 27, 172-20, 221, 251, 280, 283-284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень в дохід державного бюджету: /Одержувач: Миколаївське ГУК /тг смт. Веселинове/ 21081100, код ЄДРПО 37992030, МФО 899998, р/р UA558999980313010106000014374/.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі скарги про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з часу її винесення.

Суддя Веселинівського районного суду

Миколаївської області А.О. Тустановський